Skocz do zawartości
doriand1

Pierwsze akwarium morskie.

Rekomendowane odpowiedzi

Jak masz miejsce to rób, może trochę wyższa szkoła, ale sprzęt poza akwa, przez co wszystko wyglada ładniej


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Leciałem z kostka na resunie, jeżeli się go dobrze ustawi to potrafi wywalić trochę syfu, wiadomo, ze nie jest to high end, ale za takie pieniądze to lepsze to niż nic. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.10.2017 o 08:36, doriand1 napisał:

Cześć :)

Postanowiłem założyć swoje pierwsze akwarium morskie, dlatego zakładam ten temat. 

Oczywiście zdążyłem już przeczytać sporo tematów na forum, jednak proszę o rady w wyborze sprzętu. 

Na początek chciałbym wystartować z zbiornikiem 35x35x35 lub 40x40x40 ewentualnie 40x25x30 (choć to już chyba nie prezentuj się tak fajnie :) ).

Co to sprzętu:

- Filtr kaskadowy - VERSAMAX FZN-3, chociaż nie wiem czy nie jest trochę za mocny. Jakie media filtracyjne do niego polecacie?

- Grzałka - tutaj jakaś 50W, chciałbym, żeby zmieściła się w filtrze, tak, żeby nic dodatkowo nie było w akwarium.

- Cyrkulacja - Koralia Nano 900

- Odpieniacz - nie wiem czy jest wymagany, ale jeśli tak to chciałbym coś małego i również na zewnątrz.

- Oświetlenie - oświetlenie zrobię sam z diod 1W. Zastanawiam się nad mocą 30W. Jakie kolory diod polecacie?

 

I pytanie na przyszłość. Jakie koralowce mogę dać do takiego zbiornika? Z ryb planuje dwa Błazenki.

Pozdrawiam i z góry dziękuję. 

Nie dawaj odpieniacza do tej wielkości zbiornika  nie jest potrzebny ,oczywiście przy rozsądnej obsadzie. Nie ma co kombinować , zaobserwowałem ,że akwaryści często przesadzają. Ja mam 60 litrowy baniak ( 1,5 roku)  bez odpieniacza , bez kaskady i wegla (zwykla gąbka + pompka cyrkulacyjna ).Podmiany wody robię raz na miesiąc. Obsada dwa błazenki, babka, 2 krewetki , dwa kraby. Wszystkie miękasy rosną mi bardzo dobrze, twarde też żyją. W akwarium mi już brakuje miejsca. Co dzien , dwa wlewam kroplę witamin, co trzy dni kroplę jodu. Ryby i Tubastrea karmię mrożonkami. Na prawdę nie ma co przesadzać i kombinować. Zbiornik dojrzały nie lubi zmian, eksperymentów. Powodzenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja bym zaproponował odpieniacz ale na kostkę lipową. Która ma więcej zalet niż wad. Odpieniacz to bardzo ważna metoda filtracji mechaniczna. A proponowanie nowicjuszowi akwa bez odpieniacza ? Ja bym się nie odważył. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam akwarium bez odpieniacza od startu 2 lata i 8 miesięcy i to było i jak na razie jest moje pierwsze akwarium morskie, ma się dobrze. Największą wadą odpieniacza na kostkę jest częste, upierdliwe wymienianie kostki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szacun. Dwa lata bez odpieniacza. Masz akwarium 200 l słodkowodne i słone 49 l + DSB i refugium co robi robotę. Jesteś doświadczonym akwarystą. Ale proponowanie nowicjuszowi akwarium bez odpieniacza, no nie wiem ! Kładę głowę że cotygodniowe podmianik świeżej solanki plus pomiary wody to u ciebie podstawa jak odruch warunkowy. Pozdrawiam Roman.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze pod opieką w domu dwa akwaria słodkowodne mojego brata, łącznie cztery akwaria. Akwarystyką zajmuje się od dzieciństwa od około 1980 roku, na początku z pomocą taty a potem to już poszło. DSB i refugium nie było od początku. DSB założyłem równo rok po starcie, jak nie mogłem poradzić sobie z parametrami po problemach, które opisywałem w innych tematach. Refugium było założone jakieś 3-4 miesiące od startu DSB. Karmienie, podmianki, obserwacja to dla mnie rutyna, a testy aktualnie robię rzadko. Nauczyłem się obserwować i jak coś jest nie tak, to wtedy testy. Zanim założyłem pierwsze akwarium morskie dużo czytałem, analizowałem wszystkie za i przeciw, nie zadawałem "głupich" pytań, bo wystarczy czytać na tym forum i innych i wszystkiego można się dowiedzieć i wyciągnąć wnioski i podjąć właściwą decyzję, drogę do swojego pierwszego akwarium morskiego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, pierwszy zakup jest :)

Kupiłem szkło OW o wymiarach 45 x 35 x 35 cm. Na początek nie będę robił sumpa, startuje z normalnym zbiornikiem. 

Planuje zamówić filtr Versamax FZN-3, do tego grzałkę (pytanie jaką, żeby zmieściła się w kaskadzie), falownik Koralia Nano 900. Później dokupię odpieniacz. 

Czy oświetlenie 36W wystarczy? Jaki stosunek diod polecacie? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koralia Nano 900 to trochę mało na taki zbiornik, lepiej Jebao by się sprawdziło, albo dwie koralie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak kolega wyżej, pomyśl o drugiej korali bo jedna może być za mało, lub jeden mocniejszy regulowany np. Jebao SW-2. Lampa będzie miała sterowanie, czy tylko on/off? 36W wystarczy, nawet może okazać się trochę za dużo jak będzie bez sterowania. Najczęściej wybierane kolory to royal blue i white w stosunku 2-3RB do 1W. Możesz dać też inne kolory takie jak mają lamy firmowe np.

layout_primeHD.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie myślę, że albo zrobię lampę sterowaną z Arduino (wtedy musiałbym kupić zasilacz 24V), albo wykorzystam zasilacze stałoprądowe, które posiadam (mam 3 sztuki po 20W). Wtedy mógłbym zrobić trzy kanały i trzy wtyczki. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lepsza będzie sterowalna lampa na Arduino, ale można też na zasilaczach stałoprądowych on/off. Ja mam lampę dwukanałową on/off na dwóch czasówkach i mi to nie przeszkadza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że mieszanką świecisz w dzień, a w nocy tylko niebieskie? Jutro, albo w weekend przedstawię dobrane diody. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam oświetlenia nocnego, ale kiedyś się do tego przymierzałem. Nawet leży w szufladzie kawałek niebieskiej taśmy LED. Na jednym zasilaczu mam royal blue i te zapalają się pierwsze, a gasną ostatnie. Na drugim white i te zapalają się godzinę po royal blue i gasną godzinę przed royal blue.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam mam takie pytanie. 3 dni temu zalałem żywą skałę, żywy piasek z czynnego akwarium morskiego. Woda się klaruje, działam na 30 litrowym zbiorniku Aquaela, pojawiły się ze skały już wężowidła, rozgwiazdę widziałem, na skale mam też rurkówki czerwone w białych rurkach. W filtrze kaskadowym Purigen i Matrix. + falownik. Nie ma na razie plagi glonów. Teraz moje pytanie, czy ja mam wlewać coś dla tych obecnych żyjątek, czy same sobie one poradzą? Może jakieś bakterie...? Nie wiem. Co radzicie? Czy przeczekać po prostu stan formowania się akwarium. Przesyłam przy okazji zdjęcia po zalaniu akwa do tej pory. Pozdrawiam.
 

20171115_225258.jpg

20171115_232939.jpg

20171115_233036.jpg

20171116_194214.jpg

20171117_175126.jpg

Edytowane przez Jufek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te żyjątka dadzą radę, a najlepiej załóż własny temat i tam będziesz dostawał odpowiedzi na Twoje pytania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

maciej01 -- dzięki Ci za odpowiedź. Jestem tu nowy, więc szukałem wątku w miarę podobnego mojej sprawie. OK. Już sprawa złatwiona :) Akwa się klaruje, bakterie STABILITY + HemiPureBlueNano, robią robotę. przybyło też czarnego tła. Światło zgaszone na ok. 2,5 tyg. Pozdrawiam.

Edytowane przez Jufek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz możliwość to odsuń skałę od szyb, bo będzie trudno Ci czyścić szyby i jak będzie odsunięta to woda będzie lepiej krążyć wokół skały. Cyrkulator skieruj na taflę wody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyszedł czas na odpieniacz. Myślę na Resunem sk-300, ew. Tunze 9001. Nie ukrywam, że wolałbym coś zewnętrznego, dlatego prosiłbym o radę. Akwarium o pojemności 40 litrów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpieniacz zewnętrzny do małego akwarium http://www.salarias.pl/pl/p/Odpieniacz-Zewnetrzny-Bubble-Magus-QQ-1-/2035. Osobiście jak już ma być, chcesz odpieniacz to ja wybrał bym Tunze 9001. Z Resun jest różnie jedni chwalą, a inni nie. Mam podobnej wielkości akwarium i odpieniacza nie mam i nigdy nie miałem. Na początku były tylko podmianki, a od prawie dwóch lat mam dołożony panel z DSB i refugium plus podmianki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.