Skocz do zawartości
doriand1

Pierwsze akwarium morskie.

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć :)

Postanowiłem założyć swoje pierwsze akwarium morskie, dlatego zakładam ten temat. 

Oczywiście zdążyłem już przeczytać sporo tematów na forum, jednak proszę o rady w wyborze sprzętu. 

Na początek chciałbym wystartować z zbiornikiem 35x35x35 lub 40x40x40 ewentualnie 40x25x30 (choć to już chyba nie prezentuj się tak fajnie :) ).

Co to sprzętu:

- Filtr kaskadowy - VERSAMAX FZN-3, chociaż nie wiem czy nie jest trochę za mocny. Jakie media filtracyjne do niego polecacie?

- Grzałka - tutaj jakaś 50W, chciałbym, żeby zmieściła się w filtrze, tak, żeby nic dodatkowo nie było w akwarium.

- Cyrkulacja - Koralia Nano 900

- Odpieniacz - nie wiem czy jest wymagany, ale jeśli tak to chciałbym coś małego i również na zewnątrz.

- Oświetlenie - oświetlenie zrobię sam z diod 1W. Zastanawiam się nad mocą 30W. Jakie kolory diod polecacie?

 

I pytanie na przyszłość. Jakie koralowce mogę dać do takiego zbiornika? Z ryb planuje dwa Błazenki.

Pozdrawiam i z góry dziękuję. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie stawiaj tak małego zbiornika, postaw coś około 100l z sumpem i będziesz zadowolony. Jak postawisz małą kostkę to po pół roku będziesz stawiał większe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To zrób jak największy możesz,  fzn-3 uciągnie taki zbiorniczek.

Odpieniacz resun-sk300 wchodzi do kaskady, a w drugiej komorze jakieś media.

Kup dobrą skałę, piasek będziesz chciał mieć?

Korale możesz mieć wszystkie o ile będziesz miał dobre parametry.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej...a moze uda Ci sie powiekszyc zbiornik kosztem wysokosci (wieksze pole manewru) np.45X45X40 wysokosc i do tego sump,nie musi byc wielki,choc czym wiekszy tym lepszy...W takim zbiorniku juz mozna troche zaszalec.Dwa blazenki to dobry wybor,a jezeli chodzi o koralowce to wybor naprawde jest wielki...Wpisz sobie wymiary swojego zbiornika w google i dopisz "reef tank" to bedziesz mial jakies pojecie jak to wyglada i co tam w srodku jest...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, tyle będę mógł dodać. Sump najlepiej jakiej wielkości? Myślałem raczej o tym filtrze kaskadowym bo on nie zabierze mi dodatkowego miejsca, ale muszę to wszystko dobrze przemyśleć :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, doriand1 napisał:

Ok, tyle będę mógł dodać. Sump najlepiej jakiej wielkości? Myślałem raczej o tym filtrze kaskadowym bo on nie zabierze mi dodatkowego miejsca, ale muszę to wszystko dobrze przemyśleć :)

Jesli chodzi o sump to wylicz,ile bedziesz mial miejsca pod akwarium i jak duzy zmiesci Ci sie do szafki.Jarek zasugerowal DSB zamiast odpieniacza,ja jednak mysle ze jezeli zaczynasz przygode z morszczyzna to skoncentrowal bym sie na dobrym,mocnym odpieniaczu,nie na chinszczyznie...Sam widzisz ze ile ludzi na tym forum,tyle innych opini i sugesti,ale ta roznorodnosc czyni te forum ciekawym...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak czytałeś inne wątki tu to zapewne wiesz ze odpieniacz do 64L to nie wszyscy maja, opinie na ten temat są podzielone, ale jak widać bez tez się da, na samych podmiankach.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, czytałem i właśnie w wielu zbiornikach nie mają odpieniacza. Jednak ja mogę go zastosować. Myślę tylko nad tym sampem, bo to już jest trochę wyższa szkoła :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sump to żadna filozofia, wygoda komfort i większe możliwości, brak szpecących gratów w akwarium, większa możliwość filtracji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, doriand1 napisał:

Tak, czytałem i właśnie w wielu zbiornikach nie mają odpieniacza. Jednak ja mogę go zastosować. Myślę tylko nad tym sampem, bo to już jest trochę wyższa szkoła :)

Do akwarium doklejasz komin zewnętrzny, z dwoma dziurami 26mm (koszt takiego komina u szklarza to max 50zł). W kastoramie kupujesz rurki 3/4 z pvc i kleisz spływ z rewizją.

Po drugiej stronie sumpa pompa powrotu i też z rurek albo wężem do akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, elespero napisał:

Do akwarium doklejasz komin zewnętrzny, z dwoma dziurami 26mm (koszt takiego komina u szklarza to max 50zł). W kastoramie kupujesz rurki 3/4 z pvc i kleisz spływ z rewizją.

Po drugiej stronie sumpa pompa powrotu i też z rurek albo wężem do akwarium.

A wycięcie na komin ? Trzeba by wyciąć tylna szybę i zrobić wklejkę. 

Aaa nie doczytałem, jak nie masz akwarium to zamów z kominem zewnętrznym. Wewnętrzny zabiera dużo miejsca przy takim małym litrarzu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taki sump może znajdować się 70cm pod akwarium? Akwarium chcę postawić na biurku a sumpa w szafce pod :)

Przy akwarium morskim 35x35x35 jakiej wielkości minimalnie musi być sump?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Jesli planujesz prowadzic tą kostkę przez dłuższy czas, wraz ze zdobywaniem wprawy dołożyć bardziej wymagające korale i ogólnie wyciągnąć z tego litrażu wszystko co tylko się da, to sump jest jak najbardziej dobrym rozwiązaniem.

Jesli ma to byc tzw "poligon doswiadczalny z miękasami", majacy na celu nabranie doswiadczenia w prowadzeniu solniczki, a za kilka czy kilkanascie miesiecy bedziesz robil przesiadke, to sump spokojnie mozna pominac.

Edit minimalnie taki, zeby weszla pompa powrotu, i cos jeszcze bo uzywanie sumpa jako osadnika to lekka przesada:P

Edytowane przez tihs (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wszystkie informację. Poczytam, zaprojektuję i będę zgłaszał się po nowe rady :)

Podejrzewam, że taki litraż zostanie ze mną rok a później przejdę na coś większego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z mojego doświadczenia widzę ze lepiej od razu postawić docelowy rozmiar. Przez 7mc prowadziłem kostkę 35L. Małe jest piękne, jednakze bardzo łatwo o rozchwianie parametrów, z czasem robi się ciasno, trudno wyczyścić szybę w zakamarkach itp...

jezeli faktycznie chciałbyś w przyszłości coś większego, pomyśl o tym teraz. Poczekaj jakiś czas pozbieraj graty, używki spokojnie mogą być.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na początek proponuję zapoznać się z tym działem http://nano-reef.pl/forums/forum/56-dla-nowicjuszy/, tu masz odpowiedzi na większość Twoich pytań. Wracając do tematu, jak przeszkadzają Ci sprzęty w akwarium to może akwarium z panelem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za link :)

Początkowo myślałem o zwykłym akwarium OW z filtrem kaskadowym, grzałką i cyrkulatorem. Jednak, jeśli dodam jeszcze odpieniacz, to połowę mojej małej kostki zajmą sprzęty ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podjąłem decyzję.

Akwarium będzie miało wymiar 40 x 40 x 40 cm. Mam dwa warianty:

-Brak panelu, wtedy tylko cyrkulator, grzałka i filtr kaskadowy.

-Panel na tylnej ścianie, wtedy zmieszczę dodatkowo odpieniacz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rob panel, chociaz odpieniacz mozesz dac i bez niego (wewnetrzny). 

Edytowane przez dari_a (wyświetl historię edycji)

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cena za bardzo zaporowa niestety, Myślałem o SK-300.

Możecie mi polecić jakiś fajny projekt panelu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, doriand1 napisał:

Cena za bardzo zaporowa niestety, Myślałem o SK-300.

Możecie mi polecić jakiś fajny projekt panelu?

Trzy komory, woda wpada przez grzebień i płynie dołem do drugiej komory, a z niej górą do trzeciej. Wielkość komór dobierz do odpieniacza i pompy.


 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.