Skocz do zawartości
doriand1

Moje pierwsze morskie akwarium.

Rekomendowane odpowiedzi

Z akwarium jest już lepiej :) Watę też dzisiaj dodałem i wkład z węglem. Lampa świeci na niebiesko (ciężko oddać prawdziwy kolor). Myślę, że zmieściłem się w 200 - 250 złotych.

b934935b56fd.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za ten węgiel, to pewnie się nasłuchasz :P;) najważniejsze, że woda czystsza. A taka cena jest chyba bardzo dobra, a do tego frajda DIY bezcenna, gratulacje :)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapowiada się małe, ładne oczko wody słonej:). Mała podpowiedź. Termometr przełóż na lewą boczną szybę. Nie musi być tak eksponowany:). Watę wymieniaj często. Tak dwa razy w tygodniu. Fajna lampa.

Oj i chyba masz troszkę za niską temperaturę. Teraz się dopatrzyłem:). Najlepiej jest  25 stopni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję :)

Co do temperatury to mam już 25 stopni. Kupiłem grzałkę z Aquela z termostatem na 25 stopni. Niestety jest z nią chyba coś nie tak bo grzeje mi do dużo powyżej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaką masz pewność, że termometr dobrze pokazuje. Mam dwa takie termometry i różnica między nimi to była coś pomiędzy 4-5° bo już teraz dokładnie nie pamiętam. W porównaniu ze starymi jeden zaniża, a drugi zawyża pomiar.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm... w takim razie muszę to sprawdzić. A co powiedziecie na temat ulozenia skały?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skała całkiem spoko. Co do termometru, to tak, jak pisali poprzednicy - one pokazują, co chcą. Mój też zawyżał o 4-5*C. Zmierzyłem innym, dwoma elektronicznymi i jak się okazało, że wskazania są takie same, to zostałem przy Sonoff-ach TH10, które kontrolują jednocześnie pracę wentylatorów i grzałki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ułożenie skały fajne. dojdą korale i będzie super:). Dajesz jakieś bakterie by pomóc w dojrzewaniu? Jak ci pracuje kaskada? Jest głośna? Mam taką samą. Po czyszczeniu dosyć słyszalna. Po ok tygodniu wycisza się:) i jest ok. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak przy starcie dałem Prodibio Biodigest. Teraz dolałem trochę BactoActive, bo niczego innego w miejscowym sklepie nie było :)

Kurcze wodę miałem już prawie klarowną a tu dzisiaj trach i znowy mętna. Może to start dojrzewania...

Co do kaskady to nie jest strasznie głośna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłeś termometr? Woda od dojrzewania nie robi się mętna. Może przesadzasz z bakteriami i masz zakwit bakteryjny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak. Na innym, który kupiłem grzałka grzeje do 26 stopni, więc podejrzewam, że z termostatem jest wszystko ok. Na razie spokojnie czekam i nic nie dodaje. Mam nadzieję, że woda kiedyś stanie się klarowna :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Woda robi się niestety żółta. Czy jest szansa na jej wyczyszczenie czy już tylko wylanie i ponowne zalanie zbiornika?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście widzę skałę, aż tak źle nie jest. Wyjąłem właśnie watę z góry filtra, była żółta i jakby lekko zgnita. Włożyłem nową i czekam na dalszy efekt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To może spróbuj wymieniać watę codziennie, skoro zbiera się na niej syf, to może tak go wyłapiesz. Bo jak będziesz trzymał długo, to dalej będzie oddziałowywał na wodę, więc może trzeba robić to częściej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@doriand1 chyba przerabiam teraz dokładnie ten sam problem... moje akwarium ma około 2 tygodni i mniej więcej po pierwszym tygodniu zmętniało. Nie jest tragicznie, ale wydaje się lekko zamglone (patrząc pod światło, widać wręcz taki kłębiący się "dym") i tak utrzymuje się od kilku dobrych dni. Identycznie jak u Ciebie, wata z filtra też była żółta i jakby zgniła, ale po wymianie kolejna była już zupełnie biała, w ogóle nie było widać na niej zanieczyszczeń. W dodatku woda wydaje się trochę śmierdzieć (nie jakoś mocno, trzeba pochylić się nad lustrem wody, ale czuć ją trochę takim szambem :/)

myślisz, że mogłeś przedawkować bakterie? Ja podejrzewam, że u mnie to może być właśnie przyczyną, bo zaczęło się właśnie po drugiej dolewce Microbelift.

jakby udało Ci się znaleźć jakieś rozwiązanie, co z tym robić będę wdzięczny za info (może po prostu na razie lepiej czekać? :)) Jak ja się czegoś dowiem ciekawego to też oczywiście dam znać.

Edytowane przez kyle3 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam już nie wiem co u mnie jest przyczyną. Wlałem właśnie trochę wody z akwarium do butelki i jest idealnie czysta. Zastanawiam się, czy ta zieleń nie odbija sie po prostu od żywek skały, która zaczęła dojrzewać i obrastać glonem.

Dziwi mnie jedno. Zrobiłem test NO3 (na razie Tropical, Salifert w drodze :))  i wynik wskazuje 0. Dodatkowo po tygodniu, żadne życie ze skały nie wyszło.

Aktualne zdjęcia:

d6b9d2587fd7.jpg

d0429e10ccac.jpg

Edytowane przez doriand1 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Metna woda to prawdopodobnie zakwit bakteryjny, nic nie robić, czekac.

bakterii i pożywkę stosować wg zaleceń producenta, nie wychodzić z założenia „dam trochę więcej to szybciej dojrzeje” ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@doriand1 a jak u Ciebie z zapachem wody? Tez trochę ja czuć takim szambem czy z tym jest akurat ok?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapach idealny nie jest. Wydaje mi się, że każde akwarium będzie trochę czuć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mnie on trochę niepokoi bo woda sprawia wrażenie niezbyt świeżej, ale no nic, może przejdzie. To dopiero początki :)

dzieki wszystkim za rady!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej..."zamglenie" wyglada na zakwit bakteryjny,ja na taka "mgle" uzywalem lampy UV,ktora rozprawia sie z tym w dwie doby,ale podobno samo zniknie,jezeli nie masz lampy...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie zamglenie to brak równowagi biologicznej. Jak wróci równowaga to zakwit zniknie.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po półtora tygodnia zrobiłem pierwsze testy. Zasolenie około 1.023 (tutaj nie mam dokładnej pewności po salinmetr jaki posiadam nie był sprawdzany. Jutro przyjdzie refraktometr i środe do kalibracji także będzie pewność :) )

Poniżej wstawiam wyniki.

NH4:

e49e7d40a9cb.jpg

Wydaje mi się, że wartość pomiędzy 1, a 1.5.

PH:

2e2564a7a82c.jpg

Tutaj nie potrafię tego przyporządkować...

NO3:

58abe588da4d.jpg

Tutaj maks 5 - 10 / 10 czyli 0,5, ew. 1.

NO2:

7695e0d0d47f.jpg

Tutaj obstawiam 0.

 

f4931a5ed32b.jpg

 

Po takim czasie od założenia, używając żywej skały i piasku nie wyszło jeszcze żadne życie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.