Skocz do zawartości
kasiazUK

Jak to ogarnac?? Help!!!

Rekomendowane odpowiedzi

Ok wiec trafil sie kupiec na moj popaprany zestaw Fluval M60. Ja jestem w trakcie zamawiania nowego zestawu ktory dowioza na srode. Moj musza odebrac jutro. Znalazlam dobra dusze co przetrzyma moje rybki, korale i kraby slimaki do czasu dostawy nowego zestawu. Teraz jak ogarnac reszte. Myslalam zeby w duza barylke wsadzic moj piasek, skale i grzalke a i Koralie 1600. Czy to wytrzyma do srody??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piach i skała w jednej baryłce to nie jest chyba dobry pomysł bo pompa może Ci zrobić burzę piaskową.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak na skale nie ma korali to taka burza nic nie zrobi. Po takiej rewolucji i tak czeka cię ponowne dojrzewanie. 


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i caly plan diabli wzial. Zadzwonilam do faceta od „morskich”. Powiedzial mi ze jesli rozrysuje jakie akwarium chce to gwarantuje mi za polowe ceny skompletuje mi zestaw pod moje „widzimisie”. wiec nie zamowilam red sea reefera a za pare tyg bede miala wnet identyczne za polowe kasy. 

Teraz moje pytanie. Najlepszy sprzed (odpieniacz, pompa, wavemakery, itd) jesli chce akwarium 90x55x50

Sump wydaje mi sie ze 70x35x40 bedzie ok? 

Ten rozmiar daje samego akwarium jakies 227L do tego jakies 100L sump. Powinno byc ok i optymalnie jak dlamnie

szklo opti white 12mm rimless

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do najlepszy sprzęt to pewnie każdy będzie miał swoje zdanie ale jeśli chodzi o odpieniacz to ja polecam BK.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, Romek05 napisał:

Co do najlepszy sprzęt to pewnie każdy będzie miał swoje zdanie ale jeśli chodzi o odpieniacz to ja polecam BK.

dołącze bo też polecam Bubble Kinga od Royala bo mam już rok i działa pięknie mimo że kupiłem używanego :)  pompkę obiegu mam tej samej firmy i jest bardzo cicha.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Ura napisał:

dołącze bo też polecam Bubble Kinga od Royala bo mam już rok i działa pięknie mimo że kupiłem używanego :)  pompkę obiegu mam tej samej firmy i jest bardzo cicha.

ja też mam używanego (bo przecież nowy kosztuje kosmiczne pieniądze) BK do roku i jestem bardzo zadowolony a przesiadłem się z nowego Schurana

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra dobra troche was ponioslo. Czy do takiego litrazu, niewymagajacej obasady (sps odpadaja) potrzeba mi odpieniacza za 1000f??? 

Raczej myslalam o Deltec lub Bubble Magis Curve 5

jaki obieg? Jebao 2000-12000L wystarczy?

nad lampami Kessila myslalam lub AI Hydra 52

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obieg powinnien być 10 razy pojemność akwarium, a jak pompa będzie regulowana to może być większy i sobie wyregulujesz. Odpieniacze bubble magus jak czytam na zagranicznych forach są bardzo popularne, taki 5 curve powinien być wystarczający, tym bardziej, że nie ma być SPS. Który model kessil brałaś pod uwagę? Jak Al prime to ja bym wziął dwie HD 26.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, maciej01 napisał:

Obieg powinnien być 10 razy pojemność akwarium, a jak pompa będzie regulowana to może być większy i sobie wyregulujesz. Odpieniacze bubble magus jak czytam na zagranicznych forach są bardzo popularne, taki 5 curve powinien być wystarczający, tym bardziej, że nie ma być SPS. Który model kessil brałaś pod uwagę? Jak Al prime to ja bym wziął dwie HD 26.

Kessil 2x A160 lub AI 52 HD system x1

3 godziny temu, marcinsoroka napisał:

no to 12 000 l to sporo przewymiarowane skoro w obiegu będzie około 300 łącznie

To jest pompa od 2000L wiec regulacja spoko

Czy ktos moze wie gdzie i jak szukac skaly jak ze zdjecia? Moja zywa pewnie umieszcze w sumpie a wolalabym taka w baniaku miec bo efekt gipsowy strasznie mi sie podoba, tak wiem wiem porosnie po czasie i korale tez zrobia swoje ale na start cudo. 

BD317B89-4B63-401F-980F-47745CBBE866.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, JarekT napisał:

A mogę zapytać czemu takie grube szkło?

Dla pewnosci :D a 10mm wystarczy??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dwa centymetry pomiędzy otworami to proszenie się o pęknięcia i dodatkowo nie ma jak wkręcić przelotu PCV :( bo miejsca mało 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
31 minut temu, Ura napisał:

dwa centymetry pomiędzy otworami to proszenie się o pęknięcia i dodatkowo nie ma jak wkręcić przelotu PCV :( bo miejsca mało 

Z hydrauliki raczej jestem kiepska i „zerznelam na zywca” z czyjegos sumpa wiec jesli moglbys pokierowac co zmienic bylabym wdzieczna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, kasiazUK napisał:

Z hydrauliki raczej jestem kiepska i „zerznelam na zywca” z czyjegos sumpa wiec jesli moglbys pokierowac co zmienic bylabym wdzieczna

 

Nigdy nie miałem sumpa ani komina przelewowego więc nie wiem jak to się tam rozwiązuje - ale wg mnie odstępy między otworami powinny być większe by zniwelować naprężenia na szkle i dało się wkręcić przelot przez szkło PCV - on jest zakręcany i ma kołnierz dociskowy z PCV z uszczelką i musi być odpowiednio większy niż otwór - lepiej mieć zapas miejsca - ten kto będzie robił akwarium powinien się na tym znać i zastosować odpowiednie rozwiązanie i podpowiedzieć średnice otworów na spływ rewizje, oraz powrót wody. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, Ura napisał:

 

Nigdy nie miałem sumpa ani komina przelewowego więc nie wiem jak to się tam rozwiązuje - ale wg mnie odstępy między otworami powinny być większe by zniwelować naprężenia na szkle i dało się wkręcić przelot przez szkło PCV - on jest zakręcany i ma kołnierz dociskowy z PCV z uszczelką i musi być odpowiednio większy niż otwór - lepiej mieć zapas miejsca - ten kto będzie robił akwarium powinien się na tym znać i zastosować odpowiednie rozwiązanie i podpowiedzieć średnice otworów na spływ rewizje, oraz powrót wody. 

To juz sa okregi zaznaczone z dociskiem pcv 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szklo faktycznie grube :) ja mam 120x50x60 z szkła 10mm, z tym, ze ja mam wzmocnienia. Widzę, że Ty chcesz bez ramki, ale na taki litraż 10mm będzie ok bez ramek (wzmocnień). Tu masz przelicznik:

https://denbraven.pl/poradnik-sz.php?id=25

Wzmocnienia jednak dla mnie mają więcej zalet, niż wad:

- nie chlapie woda przy czyszczeniu szyb

- ogranicza rybom możliwość wyskoczenia, ponieważ one bardzo często skaczą wzdłuż szyby

- można na tym postawić kubek z pokarmem czy odłożyć pipetę

- ślimaki nie wypełzają na podłogę

Wada:

- mam problem z używaniem kotnika z otwieranym wieczkiem. Czasem się zdarza, ze potrzebuję w nim przechować rybkę czy ukwiał i ramka uniemożliwia otwarcie pokrywki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy 50cm. wysokości też bym dał 10mm., jak jeszcze kleiłem akwaria to wiem, że jest już przepaść cenowa między 10 a 12mm., więc nie ma co przesadzać :) Szczególnie, że to szkło Opti White.
Ogólnie stosuje się zasadę:
do H = 50cm. szkło 8mm.
do H = 60cm. szkło 10mm.
do H = 70cm. szkło 12mm.
Oczywiście od pewnej długości zbiornika robi się "ramki" i "spinki".

@Nik@ znajomy też tak miał, ale zrobił następująco:
Kupił kotnik "pływający", oczywiście z otwieranym wieczkiem
Nawiercił otwory w ramce kotnika z dwóch stron
Wkleił "patyczki" o średnicy takiej, aby ów patyczek wszedł do przyssawki "na bolec" i tak przyczepił do szyby
Patyczki były długości ramki, więc idealnie się wpasowywał. Oczywiście umieszczony w miejscu o niezbyt dużym ruchu wody (nad falownikiem), aby nie tańczył na falach :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, kasiazUK napisał:

Dla pewnosci :D a 10mm wystarczy??

Myślę że spokojnie. Ja mam 100x40x50 ze szkła 8mm bez wzmocnień i nie widzę żadnych niepokojących objawów już drugi rok :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
54 minuty temu, Nik@ napisał:

Szklo faktycznie grube :) ja mam 120x50x60 z szkła 10mm, z tym, ze ja mam wzmocnienia. Widzę, że Ty chcesz bez ramki, ale na taki litraż 10mm będzie ok bez ramek (wzmocnień). Tu masz przelicznik:

https://denbraven.pl/poradnik-sz.php?id=25

Wzmocnienia jednak dla mnie mają więcej zalet, niż wad:

- nie chlapie woda przy czyszczeniu szyb

- ogranicza rybom możliwość wyskoczenia, ponieważ one bardzo często skaczą wzdłuż szyby

- można na tym postawić kubek z pokarmem czy odłożyć pipetę

- ślimaki nie wypełzają na podłogę

Wada:

- mam problem z używaniem kotnika z otwieranym wieczkiem. Czasem się zdarza, ze potrzebuję w nim przechować rybkę czy ukwiał i ramka uniemożliwia otwarcie pokrywki.

Nic mnie nie przekona do wzmocnien. Najlepiej wygladaja akwaria typu beveled edges i rimless. I jesli mi sie uda takie zrobic to bedzie kosmos. 

Napewno jest kilka zalet ale wole sie pomeczyc zeby oko nacieszyc.

A czy ktos moze mi poradzic rozmiary i przegrody sumpa jak zrobic? Sump bedzie kleil maz wiec musze miec wszystko porysowane co by nie spapral. 3 komory (splyw z odpieniaczem i grzalka, media typu siporax czy wegiel a moze nawet skala z dsb i powrot z dolewka. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kasiu, nie było moim zamiarem przekonywać Ciebie do wzmocnień, opisałam tylko swoje spostrzeżenia. 

Co do komory odpieniacza, to poradzilabym Ci najpierw wybrać ten odpieniacz, zmontować go i pomierzyć, zwracając uwagę na to, jakiego poziomu wody do pracy on wymaga. Ta pierwsza komora nie będzie mogła miec niższego poziomu wody, niz wymaga odpieniacz. Może byc wyzszy poziom wody, bo pod odpieniacz mozna cos podlozyc, ale nie moze być mniej. Szerokość tej komory również wyznaczy Ci szerokosc odpieniacza, plus rury splywu i rewizji. Na powrót z dolewką szerokość komory wyznaczy Ci rozmiar pompy. Cala przestrzeń pomiedzy komorą pompy a odpieniacza zostanie Ci do zagospodarowania na siporax, skałę czy adsorbery. Warto zaplanowac przegrody tak, żeby woda przepływała "zygzakiem" góra-dól. Na przykład po odpieniaczu dajesz dwie przegrody obok siebie, pierwsza niższa, wklejona do dna, a druga ze 2 cm wyższa z prześwitem przy dnie. Wtedy woda od dołu bedzie opływac siporax i dalej górą pojdzie do komory pompy. 

Wysokość komór na media i odpieniacz trzeba jeszcze obliczyc tak, aby byly niższe, niz poziom wody w komorze odpieniacza, ale tez tak, aby pozostała w sumpie pusta przestrzeń dała radę odebrać wodę z akwarium po wyłączeniu pompy. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.