Skocz do zawartości
CzaQ

Oświetlenie LED do kostki

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

Od dłuższego czasu planuję założyć swój pierwszy zbiornik cube 55x55x55. Największy problem mam z doborem oświetlenia. Ostatnio było już kilka tematów odnośnie lamp do podobnych objętości akwa, jednak przeważnie wybór był między Maxspect Razor Nano 70W a jakimś oświetleniem X. Dlatego chciałbym Was prosić o opinię porównując większy zbiór lamp. Które z tych oświetleń są najlepsze na początek dla koralowców miękkich i LPS?

1. Spectra 1

2. Spectra Optima X1

3. Kessil A160WE

4. TMC V2 iLumen Air 600 

No i oczywiście biorę pod uwagę także Maxspect Razor Nano 70W, jednak chciałbym się dowiedzieć czy któraś z powyższych lamp jest od Razor lepsza i dlaczego?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisz jeszcze co będzie w tym akwarium? Bo SPS-y wymagają właściwego światła a inne korale takie jak LPS-y czy miękkie niekoniecznie. Wtedy będzie można coś doradzać


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ja mam lampę led DIY i tylko 3 kolory royal blue, white i uv. Spsy, lpsy i miękkie rosną...

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
45 minut temu, waldek123blau napisał:

Napisz jeszcze co będzie w tym akwarium? Bo SPS-y wymagają właściwego światła a inne korale takie jak LPS-y czy miękkie niekoniecznie. Wtedy będzie można coś doradzać

Na SPSy się nie nastawiam na początku przygody. Może gdzieś za kilka miesięcy, żeby w przyszłości mieć już małe doświadczenie jak się z nimi obchodzić, jednak w pierwszym akwarium nie chcę się bawić w wybarwianie SPSów, na nie przyjdzie czas po przeprowadzce :) 

Jeśli chodzi o LPSy to chciałbym dokonać zakupu oświetlenia już dla tych bardziej wymagających gatunków. Nie planuję dużej obsady rybnej (2-3 ryby żeby "coś pływało") 

Chciałbym się zmieścić w 1300-1400zł dlatego wybrałem te modele lamp, chyba że proponujesz jeszcze coś innego?

Edytowane przez CzaQ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak za pół roku zapragniesz SPS? będziesz dopłacał drugie tyle za drugą lampę?

Za 1300 zrobisz bardzo fajną lampę DIY.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To prawda, to możliwe. Słyszałem legendy, że morszczcyzna wciąga jak wir :D

Widziałem kilka projektów, niestety nie mam ani sprzętu ani doświadczenia w takim elektrycznym majsterkowaniu :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, maciej01 napisał:

Szczerze mówiąc tą też brałem pod uwagę, nie chciałem za dużo dodawać lamp do wyboru. A czy tą lampę wyróżnia coś szczególnego na tle reszty? Widziałeś ją w akcji?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam, nie widziałem w akcji. Tu masz temat o tej lampie 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A musi być LED? i nowa? Nie może być 8xT5 ? i używana? Znalazłem na OLX pasującą tanią lampę do Twojej kostki:

https://www.olx.pl/oferta/lampa-akwarium-morskie-slodkie-CID103-IDp1RUj.html#53833f5487


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, waldek123blau napisał:

A musi być LED? i nowa? Nie może być 8xT5 ? i używana? Znalazłem na OLX pasującą tanią lampę do Twojej kostki:

https://www.olx.pl/oferta/lampa-akwarium-morskie-slodkie-CID103-IDp1RUj.html#53833f5487

Dzięki za chwilę poszukiwań. Różnica w cenie jest ogromna.

Wybór padł na oświetlenie LED, ponieważ z tego co wyczytałem to LED trochę bardziej pasują do miękkich i LPS, a T5 do SPS (jeżeli się mylę to proszę mnie poprawcie, bo T5 też wchodzą w grę jak dają lepszy wzrost koralowcom w moim przypadku). 

Jeśli chodzi o nowy sprzęt i używany, to kilka razy w życiu się zawiodłem na używkach i dla większej pewności wolę dopłacić, oczywiście wszystko w ramach rozsądku. :)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To rozgraniczenie jest błędne że ledy bardziej pasują do LPS-ów i miękkich a T5 dla SPS-ów Dobra lampa LED kosztuje sporo i nieraz aby uzyskać właściwą barwę dokłada się jeszcze T5 robiąc oświetlenie hybrydowe dla SPS-ów. Ale przy tylu świetlówkach co ci wskazałem możesz sobie ustawić barwę jaką chcesz zmieniając rury.  i taka lampa jest uniwersalna może pasować do każdego rodzaju korali


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do miękkich pasują LED i T5, tak samo do SPS pasują LED i T5. Zależy co kto chce osiągnąć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, waldek123blau napisał:

To rozgraniczenie jest błędne że ledy bardziej pasują do LPS-ów i miękkich a T5 dla SPS-ów Dobra lampa LED kosztuje sporo i nieraz aby uzyskać właściwą barwę dokłada się jeszcze T5 robiąc oświetlenie hybrydowe dla SPS-ów. Ale przy tylu świetlówkach co ci wskazałem możesz sobie ustawić barwę jaką chcesz zmieniając rury.  i taka lampa jest uniwersalna może pasować do każdego rodzaju korali

 pierdoły piszesz ja ma mojej lampie led PS 8 kanałowej miliony kolorów mogłem ustawiać a na świetlówkach łatwo policzyć

poza tym świetlówki sa do wymiany co poł roku licząc 8 po 25 zł nawet to masz 500 zł rocznie + co najmniej 2x tyle za prad, to te drogie lampy led wcale nie sa takie drogie.

 

Czaq z tych co wymieniłeś ja brałbym do kostki Spectra Optima X1 lampa kessil moze byc za słaba tylko 40w a z innych to Maxspect Ethereal 130W tylko cena wysoka :/

ale jak sie nie spieszysz to poczekaj do 24 listopada to pewnie bedzie sporo promocji w sklepach

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chce mi się z tobą polemizować. Wiedz tylko że większość akwarystów którzy mają zbiorniki SPS-owe lub SPS + LPS używają rur T5  lub hybryd T5 + LeD.  Wcześniej były HQI w powszechnym użytku.

Ja sam mam 9 lamp LED nad akwarium i myślę o dołożeniu świetlówek

Zobacz na oświetlenie w akwarium miesiąca Brunona :

Oświetlenie

Lampa AM Aquasunlight 2x150 W HQI + 4x54 W T5

lampa_m.jpg

led_m.jpg
Lampa LED AM Aquasunspot 7x1 W 14 KK - refugium
Żarniki HQI AM Aqualine 2x 150 W 10000 K
Świetlówki ATI T5 Actinic Blue 54 W  x2
Świetlówka T5 Giesmann Pure Actinic 54 W
Świetlówka KZ T5 Coral Light Fiji Purple 54 W
Nocne LED (DIY) Purple/Blue

Czas świecenia:  4xT5 od 09:00 do 22:15 , HQI od 11:00 do 21:00 , Nocne LED +Sump: od 22:10 do 09:05

 

Tu jest link do tego akwarium:

http://brunon-reef.com/totm.html

Dobra metoda to przejrzeć forum z akwariami podobnymi do twojego pod kontem oświetlenia.

Edytowane przez waldek123blau (wyświetl historię edycji)

 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jesli chodzi o to, ze świetlówki lepsze do sps to jest pewne ale co do koloru tak jak pisałem i polemizować nie ma co :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

A dlaczego dla SPS lepsze t5 od led? Spsy inaczej pod takim światłem rosną? ;)

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, maciej01 napisał:

Do miękkich pasują LED i T5, tak samo do SPS pasują LED i T5. Zależy co kto chce osiągnąć.

Mógłbyś rozwinąć swoją myśl? Do jakich osiągnięć jakie oświetlenie jest potrzebne?

A może takie rozwiązanie jest dobre - na tą chwilę kupić lampę LED Kelo lub Spectra Optima, a za kilka miesięcy  jak rozwinie się sytuacja i korale dokupić parę rur T5. Co o tym myślicie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, CzaQ napisał:

A może takie rozwiązanie jest dobre - na tą chwilę kupić lampę LED Kelo lub Spectra Optima, a za kilka miesięcy  jak rozwinie się sytuacja i korale dokupić parę rur T5. Co o tym myślicie?

Tak takie rozwiązanie jest dobre! Ale z własnej praktyki wiem że przez cały czas będziesz coś chciał zmieniać w oświetleniu. A to kupisz jakiegoś korala i będziesz chciał dopasować do niego światło a to wejdą na rynek jakieś nowinki oświetleniowe, A to zmienisz preferencje co do obsady zbiornika.


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Mógłbyś rozwinąć swoją myśl? Do jakich osiągnięć jakie oświetlenie jest potrzebne?
A może takie rozwiązanie jest dobre - na tą chwilę kupić lampę LED Kelo lub Spectra Optima, a za kilka miesięcy  jak rozwinie się sytuacja i korale dokupić parę rur T5. Co o tym myślicie?
Kup lampę led żeby się do niej przekonać tak jak ja to zrobiłem i nie żałuję ani ja ani moje spsy lpsy i miękkie ;)

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, CzaQ napisał:

To prawda, to możliwe. Słyszałem legendy, że morszczcyzna wciąga jak wir :D

Widziałem kilka projektów, niestety nie mam ani sprzętu ani doświadczenia w takim elektrycznym majsterkowaniu :(

Są osoby co robią lampy DIY. Napisz ogłoszenie sami się znajdą.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, CzaQ napisał:

Mógłbyś rozwinąć swoją myśl? Do jakich osiągnięć jakie oświetlenie jest potrzebne?

A może takie rozwiązanie jest dobre - na tą chwilę kupić lampę LED Kelo lub Spectra Optima, a za kilka miesięcy  jak rozwinie się sytuacja i korale dokupić parę rur T5. Co o tym myślicie?

Znawcy od korali SPS twierdzą, że pod T5 lepiej, szybciej one rosną, są lepiej wybarwione, a pod LED odwrotnie. Nawet niektórzy mówią, że miękkie i LPS  też lepiej rosną pod T5, bo najprościej zrzucić niepowodzenia na oświetlenie. Osobiście T5 nie podoba mi się, wolę LED. Zawsze możesz później dołożyć T5 i będzie hybryda. Jest wiele przykładów na forum gdzie wszystkie korale rosną pod LED.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim z a podpowiedzi! Wystartuję na lampie LED i później zobaczymy jak będzie szło. Teraz mam ciężkie rozmyślenia, którą z nich wybrać Kelo AQ100 czy Spectra Optima...

Przeczytałem ten temat:

Dnia 17.11.2017 o 21:38, maciej01 napisał:

Nie mam, nie widziałem w akcji. Tu masz temat o tej lampie 

 

I całkiem mi się podoba ten sprzęcik. 

Niestety nie znalazłem żadnej recenzji na temat Spectra Optima. Chętnie bym się dowiedział jak działa w praktyce bo to chyba polski produkt.

Ktoś z Was ma jakieś zdanie na jej temat? 

Kelo jest trochę droższa i bez wbudowanego modułu wifi. Jeśli mielibyście wybierać nową lampę do swojego akwarium, to którą z nich jest lepsza?

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.11.2017 o 18:17, maciej01 napisał:

Jeszcze trochę namieszam https://www.coralhouse.pl/lampa-led-aqua-illumination-prime-hd-13-led-white-55w-~p38231 , w dobrej cenie i teoretycznie powinna dać radę oświetlić kostkę o boku 60 cm.

To teraz rzeczywiście jestem pomieszany :D Oglądnąłem kilka recenzji tego sprzęciku i rzeczywiście nieźle się spisuje. Zastanawiam się czy ta lampa nie będzie się za bardzo grzała?Nie zauważyłem w niej jakiegoś wydajnego chłodzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.