Skocz do zawartości
danp

Mala Hanka

Rekomendowane odpowiedzi

Panie i Panowie, ktorzy uzywali badz uzywaja Fotometrow Malej Hanki, warto?

Bo slyszalem rozne opinie, m.in. o tescie na Wapn ze sredni raczej, bo wyniki za kazdym razem rozne. Pytam bo nigdy nie bylem az tak "zautomatyzowany" i musialem czytac/odgadywac kolory :)

Z gory dzieki za opinie, porady ktory ewentualnie warto a ktory sobie odpuscic. 

ps-myslalem przede wszystkim o fosforanach


380l FOWLR sie robi, beda rybki...

190l kosteczka, na ledach, pare rybek, same lps i zoaski, sprobuje to zrobic jak nalezy tym razem...

link do kostki: http://nano-reef.pl/...ow/#entry656361

link do FOWLR: http://nano-reef.pl/topic/91587-380l-fowlr-nie-ma-jak-rybki/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fosforany warto bo cieżko się odczytuje kolorki na testach, a popularne testy przy niskich fosforanach nic nie pokazują (Salifert, Colombo) dopiero droższe testy typu Reef Analitycs mają skalę tak zrobioną że jest kolor i da się odczytać niskie wartości fosforanów, ale ten test jest dość drogi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Używam małej Hanki na fosforany od kilku lat i jestem zadowolony.Owszem miałem kilka razy problem tytułem przeterminowanych reagentów i raz jakiś trefnych które były różowe a nie białe

Na którymś zlocie w Milówce były testy na fosforany dużą, małą Hanką i jakimiś innymi testami i mała wypadła zupełnie przyzwoicie.

Osobiście polecam.

Należy tylko nabrać pewnej wprawy i w przypadku wątpliwości test powtórzyć..


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Pawel P napisał:

Używam testu na KH, szybki i dokładny za to reagent drogi :-)

 

Albo dobrze albo tanio.:rolleyes:


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tzw Mała Hanka na PO4 może nieco uwierać tych co trzymają parametry na b. niskim poziomie. Pokazuje 0.00 i wiesz, że to wynik z przedziału 0,00-0,04. Niby drobiazg .. a ponieważ test robię "od wielkiego dzwonu" to jest to dla mnie bez znaczenia.

O teście Małej Hanki na Kh przypominam sobie, że warto by ja mieć w okresie zimowym kiedy dzień jest krótki i po zmroku odgaduję momentu zmiany koloru na teście kropelkowym. 

Edytowane przez Arturro (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

też sie zastanawiam na zakupem i ostatnio przeszukując internety natknąłem się na ten sklep, a teraz mają go w promocji
https://www.mera-sp.com.pl/katalog-produktow/przyrzady-pomiarowe/kolorymetry/mini-fotometr-do-pomiaru-fosforanow-hi-713

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
też sie zastanawiam na zakupem i ostatnio przeszukując internety natknąłem się na ten sklep, a teraz mają go w promocji
https://www.mera-sp.com.pl/katalog-produktow/przyrzady-pomiarowe/kolorymetry/mini-fotometr-do-pomiaru-fosforanow-hi-713
Też tam kupowalem. Mają też dużo tańsze proszki.

Wysłane z mojego STV100-4 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, Arturro napisał:

O teście Małej Hanki na Kh przypominam sobie, że warto by ja mieć w okresie zimowym kiedy dzień jest krótki i po zmroku odgaduję momentu zmiany koloru na teście kropelkowym. 

Artur jak robisz tak rzadko testy, to nie lepiej oddać wodę do pomiarów laboratoryjnych? W Reefguard u Przemka możesz oddać wodę.


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, waldek123blau napisał:

Artur jak robisz tak rzadko testy, to nie lepiej oddać wodę do pomiarów laboratoryjnych? W Reefguard u Przemka możesz oddać wodę.

Jest nieco inaczej, nie do końca umiem tego wyjaśnić: nie robię kompleksowych testów gdyż odczytuję (coraz lepiej) po koralach co potrzebują. KH owszem regularnie -pilnuje niezmienności wartości. Inne podstawowe niejako same się "ustawiają". sprawdzę 1x/miesiąc czy np Mg "nie odjeżdża". Z mikroelementami jest trudniej; mam takie przemyślenie, że gdy odnajdę dawkowanie mikroelementów wtedy prawdopodobnie wyślę do jakiegoś laboratorium sprawdzić czy to co widzą moje oczy pokrywa się z tabelkami lab.

Za wyjątkiem testu na PO4, można spokojnie prowadzić akwaria na duzo tańszych testach kropelkowych. 

Zastanawiam się natomiast nad  Małą Hanką na test Mg. Niestabilność kropelkowego Saliferta sa przekomplikowanie Colombo nieco irytuje.

Korzystając z tematu wątku czy Istnieje taki fotometr, ktoś moze się wypowiedzieć ? 

Edytowane przez Arturro (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki ludziska za odpowiedzi.

@leszku to na magnez to do slodkowodnych z tego co sie orientuje


380l FOWLR sie robi, beda rybki...

190l kosteczka, na ledach, pare rybek, same lps i zoaski, sprobuje to zrobic jak nalezy tym razem...

link do kostki: http://nano-reef.pl/...ow/#entry656361

link do FOWLR: http://nano-reef.pl/topic/91587-380l-fowlr-nie-ma-jak-rybki/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.