Skocz do zawartości
Gość

Akwarium morskie SPS - wersja mocno ekonomiczna

Rekomendowane odpowiedzi

Znacznie lepiej . Nie ma już tego badziewnego fioletu.

PK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Te zdjęcia wyżej całego zbiornika były po wymianie kilku royal blue na niebieskie, a przedwczoraj wymieniłem kolejne i jest już pół na pół. Jest jeszcze fajniej ale nie zrobiłem foty. Poczekam na efekty ale chyba przy tym na chwilę obecną zostanę. 

Aktualnie w planach wyczyszczenie grubej skorupy z fioletowego glonu wapiennego który mam na tylnej szybie. Zastanawiam się tylko czy nie będzie jakiegoś dużego skoku parametrów. Jak myślicie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

No i po zmianach porównanie. Wyżej z diodam RB, a poniżej już pół na pół RB/B. Dopiero teraz podoba mi się światło i to jak zaczęły rosnąć acropory.

PZo03gw.jpg

emDXpTv.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
42 minuty temu, fresz33 napisał:

a poniżej już pół na pół RB/B. Dopiero teraz podoba mi się światło i to jak zaczęły rosnąć acropory.

Potwierdzam, wygląda dużo ładniej:-) A to znaczy, że może i u mnie będzie ładnie, bo na podstawie Twoich opinii też zaplanowałem pół na pół B/RB w nowej lampeczce.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
1 minutę temu, Słony leszcz napisał:

Potwierdzam, wygląda dużo ładniej:-) A to znaczy, że może i u mnie będzie ładnie, bo na podstawie Twoich opinii też zaplanowałem pół na pół B/RB w nowej lampeczce.

Już teraz wiesz o co mi chodziło :P nie musisz popełniać tych samych błędów heh 

12 minut temu, bartekcholma555 napisał:

Czy oprócz RB/B masz tam jakieś inne diody? 

2szt 6500k, 2szt full spectrum (białe bo widziałem też takie z przewagą różu na alledrogo), 5szt 12000k, 5szt 20000k, 14szt B, 14szt RB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, fresz33 napisał:

nie musisz popełniać tych samych błędów heh

No pewnie. Właśnie to mnie najbardziej martwiło, że wyjdzie mi takie kiczowato-granatowo-fioletowe światło. No ale jest nadzieja, że będzie dobrze.

5 minut temu, fresz33 napisał:

2szt 6500k, 2szt full spectrum (białe bo widziałem też takie z przewagą różu na alledrogo), 5szt 12000k, 5szt 20000k, 14szt B, 14szt RB.

To jak tak liczę, sporo białego masz. 14 szt do 28 niebieskich, czyli stosunek 1/2. Ja dałem 1/3, bo tak (albo i więcej niebieskiego jeszcze) wszędzie radzili. No zobaczymy. Najwyżej podmienię kilka RB na białe. Z drugiej strony, te 5x20 000K to też praktycznie już niebieskie jest.

A masz sterowanie, w sensie zciemnianie poszczególnych kanałów? Czy tylko włącz/wyłącz na zegarku? Wszystkie kolory na 100% świecą?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
2 minuty temu, Słony leszcz napisał:

To jak tak liczę, sporo białego masz. 14 szt do 28 niebieskich, czyli stosunek 1/2. Ja dałem 1/3, bo tak (albo i więcej niebieskiego jeszcze) wszędzie radzili. No zobaczymy. Najwyżej podmienię kilka RB na białe. Z drugiej strony, te 5x20 000K to też praktycznie już niebieskie jest.

A masz sterowanie, w sensie zciemnianie poszczególnych kanałów? Czy tylko włącz/wyłącz na zegarku? Wszystkie kolory na 100% świecą?

No i najchętniej jeszcze bym dołożył białych bo tego światła przy spsach nigdy za wiele heh mam porównanie ze zbiornikiem znajomego i u niego nadal jest jaśniej niż u mnie heh

Mam sterownik od magu aqmaled. Jest 6 kanałów. 2 białe i 4 niebieskie. Białe i niebieskie ustawione aktualnie na 75%. Różnie mam ustawione tylko wschody i zachody.

82f346d840ef47c91d04ef248edf79dd.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
16 minut temu, Słony leszcz napisał:

Ładna obudowa. Swoją drogą, jeśli @magu przypadkiem akurat zerka, przydała by się jakaś obudowa sensowna w ofercie:-)

Jest na stronie magu plik do wydrukowania na drukarce 3D obudowy ale nie pod moje drivery ;)  ja to niebieskie uniwersalne pudełko znalazłem też na alledrogo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, fresz33 napisał:

ale nie pod moje drivery

No drivery to widzę, że chyba od dareltek'a, a nie MW. Lepsze te? Coś tam wszędzie o piszczeniu tych MW piszą...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest duże prawdopodobieństwo że te Royal Blue Krzyśka to nie są diody Royal Blue. RB nie dają światła purple a ciemny mocny Blue. Cienia różu czy fioletu w ich świetle nie ma.

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie ja przy samych RB nie widziałem żadnego fioletu ani nic w ten deseń, sam ciemno niebieski kolor.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
1 godzinę temu, Słony leszcz napisał:

No drivery to widzę, że chyba od dareltek'a, a nie MW. Lepsze te? Coś tam wszędzie o piszczeniu tych MW piszą...

Tak od dareltek i nie słyszałem żeby piszczały ;) a czy są lepsze to nie wiem bo nie miałem MW no i te od darelteka o ile dobrze pamiętam to były tańsze i to chyba dużo.

 

37 minut temu, VDR napisał:

Jest duże prawdopodobieństwo że te Royal Blue Krzyśka to nie są diody Royal Blue. RB nie dają światła purple a ciemny mocny Blue. Cienia różu czy fioletu w ich świetle nie ma.

Możliwe że moje tanie zwykłe (nie cree) ledy mają więcej w swoim spectrum koloru różowego. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Możliwe że moje tanie zwykłe (nie cree) ledy mają więcej w swoim spectrum koloru różowego. 
Raczej zdecydowana przewagę purple. Ja myślałem że Ci takie fotki wychodzą i to efekt matrycy aparatu ale jak te diody dają taka purpure to nie są to odpowiedniki Cree Royal Blue. Te diody emitują zupełnie inne długości fali. Pisanie o nich jak o Royal Blue IMHO jest nieporozumieniem ;-)

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
16 minut temu, VDR napisał:

Raczej zdecydowana przewagę purple. Ja myślałem że Ci takie fotki wychodzą i to efekt matrycy aparatu ale jak te diody dają taka purpure to nie są to odpowiedniki Cree Royal Blue. Te diody emitują zupełnie inne długości fali. Pisanie o nich jak o Royal Blue IMHO jest nieporozumieniem ;-)

Zatem oszukali mnie heh dobrze że wymieniłem i tak pozostanie na razie. Jak będzie mało "ognia" to dopalę świetlówkami t5.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak polutuję, to zobaczymy. Też wziąłem power ledy, od leleszka (więc podobno testowane przez niego dokładnie). Teoretycznie 442nm mają być. Wg mnie to często na zdjęciach robionych przy świetle rzekomo RB jest taki właśnie fioletowy odcień. Może to i kwestia marki ledów... Tak czy inaczej, u kolegi @fresz33a, na chińskich ledach, po zwiększeniu udziału "blue" wygląda dużo lepiej. Może na cree byłoby od razu tak, ale czy warto na pewno? Na power ledach możesz sobie 3x wymienić diody i jeszcze jesteś na plus względem cree:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
1 minutę temu, Słony leszcz napisał:

Na power ledach możesz sobie 3x wymienić diody i jeszcze jesteś na plus względem cree:-)

I do tego swego czasu SU1 pisał na forum że cree lubią się tak samo przepalać jak tanie chińczyki. Jak składałem lampę to właśnie stałem przed wyborem cree lub tanie chińczyki, wybrałem jak zawsze tańsze rozwiązanie heh resztę wolę przepić :P 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żadna z Cree mi się nie przepalila. Nawet przysmazony pasek Led RB (spalilem kanapę i osłonki ledow [emoji23]) świeci do dnia dzisiejszego. Pracują w bardzo niekorzystnych warunkach - szafka z sumpem. Przed wilgocią chroni je tylko kawalek pleksy na dystansach. Zdjęcie jak świeca RB Cree jeszcze dzisiaj. Poswiaty fioletowej nie ma na pewno :)

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obiecane zdjęcia. Na dwóch zdjęciach włożyłem kartę A4 xero pod lampę. Zdjęcie z telefonu - nie obrabiane. Kolor nie oddaje tego niebieskiego ale chyba widać różnicę w fiolecie diod Krzyśka :D

rb1.jpgrb2.jpgrb3.jpg


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja w mojej lampie miałem też niby zwykłe RB i blue i żona mówiła, że mamy fioletowo w domu. Gdzie RB miały mieć niby 450 a blue były 460 i 470. Więc daleko od fioletu.

Teraz mam t5 i jest "niebiesko". Dopiero teraz widać, że wcześniej nie było niebiesko, tylko fioletowo.  Czyli z tych RB są takie RB jak ze mnie łowca aligatorów. RB = 450 = ciemnoniebieski.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
13 godzin temu, katani napisał:

żona mówiła, że mamy fioletowo w domu

Jakbym swoją słyszał heh 

Foty od góry

zbZfDrQ.jpg

q5F1ULK.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Coraz więcej "mięsa".
6ebfcb4ae7aa222c818443a57b479b0d.jpg5e4b66525c19e7bca85a357329baf551.jpg

 

I już całkowicie zregenerowana odzyskała kolory. Teraz muszę ją przykleić do jakiejś podstawki żeby nowe główki miały podłoże.

YibFP7s.jpg

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

W przyszłym tygodniu przyjdzie miniszlifierka zwana popularnie dremelem i zaczynam strugać przy scolymi która już z kształtu trójkąta zaczyna przybierać właściwy kształt czyli okrąg. Chcę odciąć nadmiar starego szkieletu i wkleić ją w podstawkę z milliputa. Ogólnie to chyba będą z niej 3 sztuki, jedna duża i obok 2 malutkie które chcę naciąć skalpelem w okolicy mordki (tam jest tkanka delikatnie zrośnięta).

Zrobiłem już chłodzenie lampy ze sterownikiem i termometrem elektronicznym, w sumie to za 3 razem udało mi się dobrać dopiero odpowiednie wentylatory. Teraz mam ustawiony kanał biały na 80% a niebieski na 75%. Efekt tego jest taki że acropory ruszyły i muszę kontrolować ballinga bo był spadkek kh - miałem już 6,2 a chcę utrzymać 7,5. Czyli powoli wracamy do normy.

"przewietrzyłem" sobie znowu zbiornik wodą od znajomego który ma piękne akroporki i czekam na efekty w wybarwieniu. Zmniejszyłem dozowanie mikro, zobaczymy jak to wpłynie na koralowce i może w końcu wyślę wyniki na ICP.

No i po 2 latach parka błazenków postanowiła się pokłócić i ta większa zaczęła atakować mniejszą. Nachlapały mi wody na panele więc ta większa pod osłoną nocy trafiła do sumpa za karę. Dzisiaj po 2 dniach zsyłki wróci do akwarium i jestem ciekaw czy stosunki partnerskie się poprawią.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Karmisz jakoś specjalnie tą scolymię lub robisz coś szczególnego aby odrastała?


Pozdrawiam,

Artur :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.