Skocz do zawartości
Gość

Akwarium morskie SPS - wersja mocno ekonomiczna

Rekomendowane odpowiedzi

Gość
20 minut temu, katani napisał:

Fresz z ciekawości po co dajesz pelletki, jeśli wszystko śmiga? Zauważyłeś jakąś rzecz, którą chciałbyś poprawić?

Pytam bo mamy podobne (w założeniach) systemy, ale przez myśl mi nie przeszło, żeby dawać pelletki. W sumie pelletki = pożywka i siedlisko dla bakterii. Ja pożywkę daję w kropelkach ale jest to malutka ilość (7-8 kropelek na dobę to 1/3ml na 500 litrów).

No właśnie ja nie dawałem nigdy żadnej pożywki tylko dolewałem bakterie Special Blend, a że nie lubię sobie robić dodatkowej pracy z dozowaniem octu itp. to padło na pożywkę w postaci peletek XL. Ekonomicznie teraz powinno wyjść taniej bo już tyle bakterii lać nie będę. Zobaczymy co z tego będzie, czas pokaże ;)

19 minut temu, laszek napisał:

Taknsię zastanawiam nad pelletkami, ale no3 i po4 - 0 wg icp po4 - 0.05. I leje af pro bio s a cyjano jak wyskoczyło to ni huhu nie ustępuje. Ciekawe czy pelletki zrobiłyby dobrą konkurencję bakteryjną. Jakie bakterie wlałeś do pelletek? 

cyjano się pojawiło bo masz "wysokie" po4 proporcjonalnie do No3. Peletki głównie redukują No3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

No i właśnie sprawdziłem sobie jeden miesiac wczesniej hanka 0.00 pozniejnwsadzilem adsorber po4 i dalej hanka kolejny miesiac 0.00. A cyjano bez zmian.

Edytowane przez laszek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdyby cyjano zależało tylko od fosforu/zaburzenia równowagi między no3 a po4, to by było za pięknie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Dokładnie jest dużo różnych czynników i należy je wykluczyć, akurat tutaj podał parametry z testu ICP i to może być jeden z powodów ;)  u mnie cyjano pojawiło się po tym jak przez jeden dzień nie paliła się lampa bo wypięła się wtyczka ze sterownika  :clowning  

 

Cytat

Musimy pamiętać, że cyjano to żywy mikroorganizm, który jako taki podlega wszystkim procesom zachodzących w ekosystemie, mimo swojego doskonałego przystosowania nie lubi konkurencji. Dlatego w optymalnych warunkach, kiedy w akwarium mamy silną mikrofaunę i florę bakteryjną nie staje się gatunkiem dominującym. Wystarczy jednak, gdy na skutek zaburzeń w stabilnym rytmie akwarium, następuje regresja bakterii czy mikrofauny, aby cyjano wykorzystało nadarzającą się okazję…

Co może spowodować takie zaburzenie? Właściwie wszystko: przerwa zasilaniu, skok temperatury, nadmiar DOC i  DOM (dissolved organic carbon, dead organic matter) – przedawkowanie wódki, przedawkowanie suplementów, zmiana piasku, choroba ryb,  zmiana światła, przelanie odpieniacza… Jeśli pozostałe warunki środowiskowe są optymalne, to następuje wtedy mniej lub bardziej dynamiczna ekspansja cyjano, a Rozrastający się kożuch powoli dusi wszystko co pod nim jest nie dopuszczając światła czy tlenu.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

I cacy. Jedyne co zmieniłem ostatnio to bakterie...

Wysłane z mojego LG-M200 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
47 minut temu, laszek napisał:

No i właśnie sprawdziłem sobie jeden miesiac wczesniej hanka 0.00 pozniejnwsadzilem adsorber po4 i dalej hanka kolejny miesiac 0.00. A cyjano bez zmian.

ja w zbiorniku głównym nie widziałem cyjano/dino u mnie, poza krótkim czasie, kiedy na tylnej ścianie wyrósł las glonów, który potem obumarł. I na nim poszło mniejsze życie.

W sumpie za to na piasku i szybach widuję często cyjano i dino w miejscach, gdzie jest więcej detrytusu i słaby przepływ. Dino i cyjano muszą mieć pożywkę i nie lubią mocnego przepływu.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

Taaa zostało mi na 2-3 dni i zmiana. Dobra nie smieci Ci watku już ;)

AF [emoji14] 


Wysłane z mojego LG-M200 przy użyciu Tapatalka

Z tym przepływem jest różnie. Wyskoczył mi placek gdzie jest bardzo duży przepływ.

Wysłane z mojego LG-M200 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

U mnie cyjano było w miejscu gdzie był najsilniejszy przepływ i to na skale gdzie jest gładka jak "kolano" nie mógł się tam zebrać syf na którym mogłoby żerować cyjano... Zdziwiłem się i zrobiłem duże oczy bo czytałem na forach że pojawia się tam gdzie jest najmniejszy heh pomogło odsysanie i zwiększenie dawki bakterii, poszły 2 ampułki biodigest i końska dawka special blend. Chemiclean do dzisiaj leży w szafce przygotowany na czarną godzinę gdyby naturalne środki nie pomogły.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

Fresz właśnie mnie zdziwiło jak zaczynało wyskakiwać tak jak piszesz, czyli w miescu w którym bym się tego nie spodziewał.

Wysłane z mojego LG-M200 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Może cyjano ewoluowało :P 

Wracając do tematu peletek mam je pierwszy raz w ręku, jestem ciekaw efektów :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 5/22/2018 o 15:07, fresz33 napisał:

Może cyjano ewoluowało :P 

Wracając do tematu peletek mam je pierwszy raz w ręku, jestem ciekaw efektów :D

Fajnie ale kupiłeś nie te co trzeba, miałeś brać AIO Xl tej samej firmy. Te NP są do bani (przetestowane).

Mi wyskoczyło Dino jak przedobrzylem z biopellets, zbilem wszystko do zera, zbiornik był świeży po przekładce i Dino zaatakowalo, wlazło na korale i skale. Przydusił mi parę korali i wszystkie ślimaki osiadłe :)


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
7 minut temu, Moljzesz napisał:

Fajnie ale kupiłeś nie te co trzeba, miałeś brać AIO Xl tej samej firmy. Te NP są do bani (przetestowane).

Mi wyskoczyło Dino jak przedobrzylem z biopellets, zbilem wszystko do zera, zbiornik był świeży po przekładce i Dino zaatakowalo, wlazło na korale i skale. Przydusił mi parę korali i wszystkie ślimaki osiadłe :)

Dlaczego do bani? ;) jak nie będzie widać dobrych efektów to się kupi inne ;) 

Cytat

Jeśli masz problem z azotanami, natomiast fosforany są na względnie niskim poziomie, polecamy użycie NP reducing biopellets lub NP reducing biopellets XLJeśli zaś walczysz z wysokimi azotanami oraz fosforanami , lepszym wyborem będą All in one biopellets lub All in one biopellets XL

U mnie fosforany na salifercie zawsze zero, a azotany delikatnie zabarwiona fiolka.

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
34 minuty temu, fresz33 napisał:

Dlaczego do bani? ;) jak nie będzie widać dobrych efektów to się kupi inne ;) 

dokladnie :)

34 minuty temu, fresz33 napisał:

U mnie fosforany na salifercie zawsze zero, a azotany delikatnie zabarwiona fiolka.

a tak dopytam jaki jest konkretny cel stosowania w twoim przypadku ?

kurcze jak pisalem to prad wylaczyli u mnie ze 2 razy pod rzad masakra dobrze że jest ups uff, taki offtop :P

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piekne akwarium
Podziwiam Twoje podejscie do zbiornika. :)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Godzinę temu, Paragon napisał:

dokladnie :)

a tak dopytam jaki jest konkretny cel stosowania w twoim przypadku ?

kurcze jak pisalem to prad wylaczyli u mnie ze 2 razy pod rzad masakra dobrze że jest ups uff, taki offtop :P

Leszek napisałem kilka postów wcześniej :P

Cytat

No właśnie ja nie dawałem nigdy żadnej pożywki tylko dolewałem bakterie Special Blend, a że nie lubię sobie robić dodatkowej pracy z dozowaniem octu itp. to padło na pożywkę w postaci peletek XL. Ekonomicznie teraz powinno wyjść taniej bo już tyle bakterii lać nie będę. Zobaczymy co z tego będzie, czas pokaże

 

59 minut temu, Sampusti napisał:

Piekne akwarium
Podziwiam Twoje podejscie do zbiornika. :)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Dziękuję ;) Ja zawsze miałem do wszystkiego inne bezproblemowe podejście - wystarczy zrozumieć idee :P 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
Teraz, fresz33 napisał:

Leszek napisałem kilka postów wcześniej :P

aaaa sorki jestem leniwa dzida :clowning

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, fresz33 napisał:

Dlaczego do bani? ;) jak nie będzie widać dobrych efektów to się kupi inne ;) 

U mnie fosforany na salifercie zawsze zero, a azotany delikatnie zabarwiona fiolka.

Ja ci mówię z praktyki a nie z opisu, opis to ja znam ;)

Przy min. azotanach to może będzie ok. Kumpel kupił te co ty tylko miał azotany wysokie, pelletki nic nie pomogły. 

Bakterie radzę dolewać co jakiś czas żeby odświeżyć 


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

No zobaczymy, na razie zero zmian w zbiorniku. Bakterie oczywiście raz w miesiącu będą uzupełniane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Buzi buzi błazenki robią [emoji14]

Aktualne parametry:
Ca 420
Kh 6,5
Mg 1420
No3 3-5
Po4 salifert się nie zabarwia

Nadal bez podmian a mija już ponad rok, nadal na lampie Led DIY choć niedawno były próby z podpięciem t5, nadal bez odpieniacza i tak już chyba pozostanie [emoji14]

Podkręcałem lampę i po kilku dniach musiałem skręcić bo się trochę acropora najwyżej stojąca przesmażyła.

Wczoraj użyłem josh juice na 2 discosomy bo drażniły spsy i chyba odeszły na wieczną rafę.

We wtorek do kolekcji dojdzie nowa odmiana zoanthusów sunny d.
939c7dac19d6156a0e1720463bf7d202.jpg

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Freszu ty swoje akwarium od góry oglądasz tylko? :P

Z przodu bym chciał zobaczyc calosc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Na szybko przed chwilą strzelone. Na lepsze zdobione "lustrem" trzeba poczekać [emoji14]
4e43f8a7e4854a31ccde680cd2f06bc0.jpg

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Zapomniałem napisać jeszcze że tuninguje pompę dozującą i już niedługo będzie więcej pompek które obsłużą Grotech ABCM i być może wódeczkę.e542cc0942f8ae8add838b1325f5a3d8.jpg

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Mam komplet do układanki, a że nasi piłkarze grają/grali jak grali to sobie z znalazłem zajęcie na uspokojenie hehe otwory na pompki wycięte pozostało lutowanie "kabelków" ale to już na trzeźwo.

 

0bf055f89253bf7d24ba484a65f19fe6.jpg

 

I z ostatniej chwili z szatni

 

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam 

Pompa zmontowana ? 


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Nie, muszę do nich wrócić i w końcu podpiąć.

A tak w ogóle to w okresie urlopowym zaniedbałem akwarium i trochę spsów poleciało. Dużo by opowiadać co się zadziało nie tak, łącznie z awarią grzałki :) Znajomy poratował wodą i zrobiłem większą podmianę. Wracamy do żywych.

Aktualne parametry
Kh 7,5
Ca 435
Mg 1410
Po4 się nie zabarwia
No3 2-57da1a2842d3e273c57a1608dea3f8dc8.jpg

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.