Skocz do zawartości
bober6662

Testy ICP

Rekomendowane odpowiedzi

Mam takie pytanie, koleś z YouTube robił porównanie 3 testów ICP. Oczywiście testy z jednego zbiornika woda zaczerpnięta o tym czasie, wysłana tego samego dnia, a wyniki jakby z 3 różnych zbiorników... 

Sam się zastanawiałem nad sprawdzeniem wody ta metoda, ale po tym filmiku to nie wiem czy nienarobie sobie tylko metaliku w głowie. 

Powiedzcie mi czemu jest taka duża różnica, rozbieżność  pomiarów, bo chyba aparatury  używacie podobnej. 

 

Nie szukam zwady, poprostu zastanawia mnie prawdziwość testów. 

Edytowane przez bober6662 (wyświetl historię edycji)

4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry,

Ze swojej strony możemy powiedzieć, że zatrudniliśmy wykwalifikowanych pracowników mających już duże doświadczenie w pracy z ICP-OES w akredytowanych laboratoriach. Współpracujemy z najlepszymi specjalistami, naukowcami oraz wykładowcami akademickimi. Nasze laboratorium działa już kilka lat a zakup urządzenia ICP-OES był podyktowany wieloma aspektami m.in. kontroli jakości naszych produktów - z czasem wprowadziliśmy również usługę badania wody klientom zewnętrznym.

Jesteśmy przekonani co do przesyłanych do klienta wyników, że są one właściwe bo dokładamy do tego wszelkich starań - urządzenie jest stale kalibrowane i codziennie wykonywane są próby kontrolne przed badaniami. Niestety nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć za inne laboratoria oraz skąd te rozbieżności.

Pozdrawiamy,

Aquaforest


Join-AF-Facebook-Group_PL.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odp. 

Ale jedno mnie zastanawia, podróż tych fiolek do was odbywa się w różnych odstępach czasowych jak to wpływa na wynik fosforanow? Reakcje w końcu w fiolce też zachodzą, i może ten wynik się dużo różnic od tego który mamy robiąc testy w domu.

Daj my na to 

Wasze testy, i saliferta pokazują Po4=00,1 w domu

A test po ICP = 0,05. 

Jak to wytłumaczyć? 

Odrazu mówię że to nie o moje akwarium chodzi, poprostu byłem u kolegi ze swoimi testami, on dokupić Myślałem że wasze z początku ale jednak nie ( to były testy Colombo nie wasze) i wszystko porównał z wynikiem z ICP, i za chodziliśmy w głowę o co chodzi. 

Oczywiście wynikiem się nie sugerowalismy bo akwarium od lat ma się świetnie. To była poprostu chęć sprawdzenia jak działa taki test i co faktycznie pokaże.

 

Edytowane przez bober6662 (wyświetl historię edycji)

4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, bober6662 napisał:

Dzięki za odp. 

Ale jedno mnie zastanawia, podróż tych fiolek do was odbywa się w różnych odstępach czasowych jak to wpływa na wynik fosforanow? Reakcje w końcu w fiolce też zachodzą, i może ten wynik się dużo różnic od tego który mamy robiąc testy w domu.

Daj my na to 

Wasze testy, i saliferta pokazują Po4=00,1 w domu

A test po ICP = 0,05. 

Jak to wytłumaczyć? 

Odrazu mówię że to nie o moje akwarium chodzi, poprostu byłem u kolegi ze swoimi testami, on dokupić Myślałem że wasze z początku ale jednak nie ( to były testy Colombo nie wasze) i wszystko porównał z wynikiem z ICP, i za chodziliśmy w głowę o co chodzi. 

Oczywiście wynikiem się nie sugerowalismy bo akwarium od lat ma się świetnie. To była poprostu chęć sprawdzenia jak działa taki test i co faktycznie pokaże.

 

Już kiedyś o tym pisałem.Metodą ICP bada się fosfor nie fosforany.Niestety te laboratoria idą na łatwiznę niezgodną z żadną normą badawczą.A więc badają fosfor metodą ICP a następnie ten wynik mnożą przez 3,06. To 3,06 wynika  z tego że masa atomowa P=31,a O=16,tak więc masa atomowa PO4=95.Teraz wystarczy podzielić 95 przez 31 i masz 3,06.Natomiast testy domowe badają Ci zawartość fosforanów a nie fosforu.Stąd te różnice w wynikach.Moim osobistym zdaniem bardziej wiarygodne na fosforany są testy niz taka metoda przeliczeniowa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

Mała hanka pokazywała mi PO4 - 0. Zakupiłem nowe opakowania reagentów i dalej 0. Sprawdzenie hanki u kumpla okazało wynik. Sprawdzenie u mnie dalej 0. Biorąc pod uwagę +- 0.04. Teoretycznie miałem wg hanki maksymalnie 0.04. Wysłałem do ICP to 0.08...

Wysłane z mojego LG-M200 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamiętajcie , że wszystkie testy mają tzw. błąd pomiaru. W przypadku testów kropelkowych tylko red see podaję, że błąd pomiaru wynosi 10% . Inni producenci testów kropelkowych w ogóle nie podają takich informacji. Czyli pewnie unibnych nie jest lepiej. Testy ICP są najbardziej dokładne. Ale tak mi się wydaje , że tak na prawdę chodzi i ty aby wynik mieścił się w granicach i był w miarę stabilny w zakładanych przez nas kwantach czasu


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, grzegorz77 napisał:

Już kiedyś o tym pisałem.Metodą ICP bada się fosfor nie fosforany.Niestety te laboratoria idą na łatwiznę niezgodną z żadną normą badawczą.A więc badają fosfor metodą ICP a następnie ten wynik mnożą przez 3,06. To 3,06 wynika  z tego że masa atomowa P=31,a O=16,tak więc masa atomowa PO4=95.Teraz wystarczy podzielić 95 przez 31 i masz 3,06.Natomiast testy domowe badają Ci zawartość fosforanów a nie fosforu.Stąd te różnice w wynikach.Moim osobistym zdaniem bardziej wiarygodne na fosforany są testy niz taka metoda przeliczeniowa.

Tak, jeśli mielibyśmy się czepiać norm badawczych to masz rację. W praktyce jednak w zasadzie cały fosfor w wodzie akwariowej pochodzi z reszt fosforanowych PO4 (3-) i mnożenie wyniku przez 3,06 daje w miarę wiarygodne wyniki. W każdym razie, na nasze potrzeby wystarczające.

A co do trwałości próbki to ratunkiem jest tutaj właśnie analiza ilościowa a nie jakościowa, więc ten przelicznik ratuje całą sprawę. Jeśli fiolka jest sterylna chemicznie to tego fosforu ani nie ubedzie ani nie przybędzie i właśnie pomiar fosforu (a nie fosforanów) załatwia potencjalny problem.

Martwi mnie natomiast trend akwarystów do "super ultra hiper" dokładności, kiedy większość z nich uzywa dozowników o dokładności 1ml, albo co gorsza leja suplementy z ręki. Jakie znaczenie ma wtedy fakt czy Mg(2+) jest 1283 czy 1283,45 mg/L. 

Żadne wyniki nie będą miały znaczenia jeśli podchodzi się do nich "na sucho" i bez zrozumienia własnego akwarium.

 


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
4 godziny temu, Tester napisał:

 

Martwi mnie natomiast trend akwarystów do "super ultra hiper" dokładności, kiedy większość z nich uzywa dozowników o dokładności 1ml, albo co gorsza leja suplementy z ręki. Jakie znaczenie ma wtedy fakt czy Mg(2+) jest 1283 czy 1283,45 mg/L. 

Żadne wyniki nie będą miały znaczenia jeśli podchodzi się do nich "na sucho" i bez zrozumienia własnego akwarium.

 

i tutaj Tester trafiasz w sedno sprawy, bo po co w takim razie robić te testy ICP jak w zupełności wystarczą tradycyjne testy te które robimy. Jeżeli mądrze prowadzi się akwarium to ICP jest nie potrzebne. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
i tutaj Tester trafiasz w sedno sprawy, bo po co w takim razie robić te testy ICP jak w zupełności wystarczą tradycyjne testy te które robimy. Jeżeli mądrze prowadzi się akwarium to ICP jest nie potrzebne. 
Ja tak prowadzę zbiornik ale namawiają mnie na ten test ICP hehe

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, twardovski.michal napisał:

i tutaj Tester trafiasz w sedno sprawy, bo po co w takim razie robić te testy ICP jak w zupełności wystarczą tradycyjne testy te które robimy. Jeżeli mądrze prowadzi się akwarium to ICP jest nie potrzebne. 

A jest jeszcze syndrom starego zbiornika - po prostu lubi się coś skumulować i podmiany nie wystarczają by tą kumulację zbić w długiej perspektywie czasowej, nikt nie mówi byś słał na ICP próbki co chwilę ale tak na rok czy na pół roku to dobra opcja jak chce się prowadzić akwarium dłużej niż 3 lata.

Dodatkowo są tacy co by chcieli prowadzić akwaria bez podmian tutaj bez tych testów nie ma szans - jak np ma się akwarium 3000 L to wg mnie bardziej opłacalne jest wysyłanie wody na test za 80zł raz w miesiącu nawet niż co tydzień podmianka 300 litrów wody - to daje 900 litrów w miesiącu przy mojej soli FM pro reef - bardziej opłacało by się zrobić ICP, i dolewać mikro mądrze po przeliczeniu dawek - np preparatami Tritona - taki semi Triton metod :) testy w PL suplementy kombinowane część z Tritona a część z Reef Flowers - byle by dawkowanie producent pisał ile ml o ile zwiększa zawartość mikro w 100l wody w akwarium. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I tu zaczyna się właśnie temat po co to ICP  . Kiedyś zbiornik robił BUM i mówiliśmy "wysadził zbiornik na produktach X " albo to był " efekt starego zbiornika ". Ostatnio mój klient , kolega  , akwarysta miał problem z dwoma pierwiastkami , zrobił test ICP w Czerwcu , dwa pierwiastki były mocno przedawkowane ale nie reagował bo nic w zbiorniku się jeszcze złego nie działo . Mamy Listopad i dostałem na PW od niego wyniki ICP , pisze stosuję sól X i Wasze proszki i mam problem bo poleciały mi wszystkie koralowce Sps . Co się okazało ? Wyniki z Czerwca pokazywały  , wołały jest źle . Zlekceważył to . Zapłacił za to sporo . Dostał poradę za Free od AF na zlocie w AM , sprawdź pompy ... na drugi dzień wysłał zdjęcia wirnika który był skorodowany  i oddawał Co i W w dawce z czasem trującej  . Takich przypadków mam niestety całe wiadro  . Tyle ile wyciągamy ze zbiornika jak jest za późno . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, egon24 napisał:

I tu zaczyna się właśnie temat po co to ICP  . Kiedyś zbiornik robił BUM i mówiliśmy "wysadził zbiornik na produktach X " albo to był " efekt starego zbiornika ". Ostatnio mój klient , kolega  , akwarysta miał problem z dwoma pierwiastkami , zrobił test ICP w Czerwcu , dwa pierwiastki były mocno przedawkowane ale nie reagował bo nic w zbiorniku się jeszcze złego nie działo . Mamy Listopad i dostałem na PW od niego wyniki ICP , pisze stosuję sól X i Wasze proszki i mam problem bo poleciały mi wszystkie koralowce Sps . Co się okazało ? Wyniki z Czerwca pokazywały  , wołały jest źle . Zlekceważył to . Zapłacił za to sporo . Dostał poradę za Free od AF na zlocie w AM , sprawdź pompy ... na drugi dzień wysłał zdjęcia wirnika który był skorodowany  i oddawał Co i W w dawce z czasem trującej  . Takich przypadków mam niestety całe wiadro  . Tyle ile wyciągamy ze zbiornika jak jest za późno . 

ŚWIĘTA RACJA!Trzeba też je umieć zinterpretować odpowiednio wyniki...

Mało tego mnie te testy też swego czasu uratowały zbiornik jak z wody RO leciała miedz.

Edytowane przez Adamo79 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Adamo79 napisał:

ŚWIĘTA RACJA!Trzeba też je umieć zinterpretować odpowiednio...

Mało tego mnie te testy też swego czasu uratowały zbiornik jak z wody RO leciała miedz.

 

Miałem dokładnie to samo Cu i Zn z wody ro - prawdopodobnie złączki mosiężne oddają to do wody bo to stop Cu i Zn - zastosowałem kolumnę z żywicą Cupri Sorb od Seachema i po kłopocie - a dowiedziałem się właśnie dzięki ICP - a dolewka u mnie dolewa codziennie około 10 litrów RODI i to się cholerstwo kumulowało w akwarium.

 

Ja bym bardzo chciał by AF wprowadziła linie produktów "metoda AF" dla prowadzących akwaria bez podmian - coś jak Triton, linia preparatów głównie mikro do uzupełniania braków w akwarium, wraz z przeliczeniem ile tego preparatu trzeba wlać na dany litraż oraz ile maksymalnie można podać tego dziennie - robiąc np pomiar raz w miesiącu i wiedząc jakie są spadki można fajnie podpiąć taki preparat pod pompkę dozującą i mamy z głowy :) dodatkowo można by wprowadzić sól bez mikro do wyrównywania "przedawkowania" jakiegoś mikro wtedy podmianka na takiej soli i uzupełnienie nie przedawkowanych pierwiastków w takim roztworze - ale startując zbiornik na takiej metodzie i robiąc regularne testy nie dało by się czegoś przedawkować :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja pierdziele.... Niedługo nie bedzie można oddychać, i pierdziec swobodnie przy akwarium. 

Chyba trochę oszalelismy w tym temacie. 

Dzięki Bogu nie każdy czyta N. R. 

Edytowane przez bober6662 (wyświetl historię edycji)

4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, Adamo79 napisał:

ŚWIĘTA RACJA!Trzeba też je umieć zinterpretować odpowiednio wyniki...

Mało tego mnie te testy też swego czasu uratowały zbiornik jak z wody RO leciała miedz

Święta racja. Trzeba umieć interpretować wyniki testów. Ktoś parę miesięcy temu kłócił się że to niemożliwe żeby w wodzie po RO DI była miedź, bo ja mieszkam w nowym budynku gdzie jest nowa instalacja z plastiku PP. Na moją odpowiedz że te kilometry starych rur biegnących z wodociągów do twojego bloku, to nieważne bo filtr RO DI wychwyci wszystko. Pozdrawiam Roman

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja, wam mówię likwidujmy akwaria... Bo te pierwiastki nasz wykończa.

 

I na tym właśnie jak religia opiera się ten biznes... 

Dotknij a uwierzysz. 

Zobacz a uwierzysz... 

Spróbuj a zobaczysz że glupiejesz........ 

Edytowane przez bober6662 (wyświetl historię edycji)

4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, bober6662 napisał:

Ja, wam mówię likwidujmy akwaria... Bo te pierwiastki nasz wykończa.

 

I na tym właśnie jak religia opiera się ten biznes... y 

Dotknij a uwierzysz. 

Zobacz a uwierzysz... 

Spróbuj a zobaczysz że glupiejesz........ 

Zapewne masz świętą rację chyba z lekka przesadzamy. Panowie z Wrocławia pamiętacie Kiviego który na Wrocławskiej wodzie bez RO DI prowadził swoje akwarium. Może pójdziemy w jego ślady. Przecież miał wyniki. Co wy na to ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak jest jak pisze Grzesiek czy Adam trzeba umieć odczytać i zrozumieć z czego się to bierze . Miałem wcześniej info od kolegi z forum o sprawdzeniu urządzeń w akwa ale w tedy jeszcze nie za bardzo było nic widać i w czasie spotkania z chłopakami z AF ustaliliśmy że trzeba to sprawdzić . Po sprawdzeniu tym razem było widać że wirnik to jedna wielka porażka wypływała z niego rdza . Kto ma korale za parę groszy to ma gdzieś testy szkoda mu kasy lepiej napisać że coś jest złe , gdy w grę wchodzi wyższa półka to taki test nie jest adekwatny do ceny czy zdobycia takiej szczepki , a może dużo powiedzieć. Oczywiście dziękuję za cenne rady . 

Edytowane przez Darecki (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Ura napisał:

 

Miałem dokładnie to samo Cu i Zn z wody ro - prawdopodobnie złączki mosiężne oddają to do wody bo to stop Cu i Zn - zastosowałem kolumnę z żywicą Cupri Sorb od Seachema i po kłopocie - a dowiedziałem się właśnie dzięki ICP - a dolewka u mnie dolewa codziennie około 10 litrów RODI i to się cholerstwo kumulowało w akwarium.

 

Ja bym bardzo chciał by AF wprowadziła linie produktów "metoda AF" dla prowadzących akwaria bez podmian - coś jak Triton, linia preparatów głównie mikro do uzupełniania braków w akwarium, wraz z przeliczeniem ile tego preparatu trzeba wlać na dany litraż oraz ile maksymalnie można podać tego dziennie - robiąc np pomiar raz w miesiącu i wiedząc jakie są spadki można fajnie podpiąć taki preparat pod pompkę dozującą i mamy z głowy :) dodatkowo można by wprowadzić sól bez mikro do wyrównywania "przedawkowania" jakiegoś mikro wtedy podmianka na takiej soli i uzupełnienie nie przedawkowanych pierwiastków w takim roztworze - ale startując zbiornik na takiej metodzie i robiąc regularne testy nie dało by się czegoś przedawkować :) 

Ja też mam dokladnie dwa te same pierwiastki mocno przekroczone w teście icp. Gdzie konkretnie leżał problem? Salifert pokazuje zero cu a icp przekroczone 17razy

Godzinę temu, Ura napisał:

 

Miałem dokładnie to samo Cu i Zn z wody ro - prawdopodobnie złączki mosiężne oddają to do wody bo to stop Cu i Zn - zastosowałem kolumnę z żywicą Cupri Sorb od Seachema i po kłopocie - a dowiedziałem się właśnie dzięki ICP - a dolewka u mnie dolewa codziennie około 10 litrów RODI i to się cholerstwo kumulowało w akwarium.

 

Ja bym bardzo chciał by AF wprowadziła linie produktów "metoda AF" dla prowadzących akwaria bez podmian - coś jak Triton, linia preparatów głównie mikro do uzupełniania braków w akwarium, wraz z przeliczeniem ile tego preparatu trzeba wlać na dany litraż oraz ile maksymalnie można podać tego dziennie - robiąc np pomiar raz w miesiącu i wiedząc jakie są spadki można fajnie podpiąć taki preparat pod pompkę dozującą i mamy z głowy :) dodatkowo można by wprowadzić sól bez mikro do wyrównywania "przedawkowania" jakiegoś mikro wtedy podmianka na takiej soli i uzupełnienie nie przedawkowanych pierwiastków w takim roztworze - ale startując zbiornik na takiej metodzie i robiąc regularne testy nie dało by się czegoś przedawkować :) 

Ja też mam dokladnie dwa te same pierwiastki mocno przekroczone w teście icp. Gdzie konkretnie leżał problem? Salifert pokazuje zero cu a icp przekroczone 17 razy a Zn 194 razy. Rodi cale w plastiku. 

Załączniku właśnie to ładnie widać. Tylko czemu salifert tego nie widzi? I gdzie znaleść problem? Przepraszam, Sn 194 razy. Ale powód może być identyczny 

Screenshot_20171227-194426.png

Edytowane przez dla syna (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sn to w tej chwili twój problem , znajdź źródło  . Poszukaj w czym występuje i zrób dochodzenie . Dodaj odrobinę Jodu . Krzemiany masz podwyższone co może ale nie musi kierować podejrzenie na filtr Ro/Di . 

10 godzin temu, bober6662 napisał:

Ja, wam mówię likwidujmy akwaria... Bo te pierwiastki nasz wykończa.

 

I na tym właśnie jak religia opiera się ten biznes... 

Dotknij a uwierzysz. 

Zobacz a uwierzysz... 

Spróbuj a zobaczysz że glupiejesz........ 

Z ICP jest jak z wynikami i badaniami krwi , jedni robią profilaktycznie , inni jak coś boli a są też tacy co całe życie nie byli u lekarza , wszystko zależy od nas samych . 

W ostatnich latach świadomość akwarysty sporo wzrosła , zmienił się też sprzęt , mamy dostęp do tańszego zamiennika , do używek , wsadzamy wszystko w obieg wierząc że jest dostosowane do wody morskiej . Czy wszystko jest aby napewno ? Pamietać też należy że woda morska jest to bardzo agresywny roztwór  , a dawki na testach podawane są w mikro .

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, twardovski.michal napisał:

i tutaj Tester trafiasz w sedno sprawy, bo po co w takim razie robić te testy ICP jak w zupełności wystarczą tradycyjne testy te które robimy. Jeżeli mądrze prowadzi się akwarium to ICP jest nie potrzebne. 

Nie o to mi chodziło...

Testy ICP można robić w celu weryfikacji własnych testów i sprawdzenia, czy zaraz jakiś trup nie wyskoczy z szafy.

Osobiście uważam, że stosowanie testów kropelkowych (zdroworozsądkowe) jest całkowicie wystarczalne na potrzeby hobby. Wiele osob to udowodniło zapierającymi dech zbiornikami sprzed ery ICP.

Jednak uważam również, że zbiorcza kontrola parametrów przez ICP jest przydatna w dwóch sytuacjach (zapewne w więcej niż dwóch, ale o dwóch wspomne).

Po pierwsze wtedy, gdy mamy wszystkie parametry w normie ale jednak ze zbiornikiem źle się dzieje. 

Po drugie wtedy, gdy mamy przez długi czas super parametry i piekne kolory - paradoksalnie właśnie wtedy najłatwiej przedobrzyć.

Co by jednak nie mówić, wyniki trzeba rozumieć i wiedzieć jak na nie reagować.

 


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 godzin temu, Tester napisał:

Tak, jeśli mielibyśmy się czepiać norm badawczych to masz rację. W praktyce jednak w zasadzie cały fosfor w wodzie akwariowej pochodzi z reszt fosforanowych PO4 (3-) i mnożenie wyniku przez 3,06 daje w miarę wiarygodne wyniki. W każdym razie, na nasze potrzeby wystarczające.

W praktyce przechodzi,ale przeliczanie matematyczne nie uwzględnia po jakim czasie,nie uwzględnia też ile z tych powstałych fosforanów jest pochłaniane przez przeróżne złoża,czy substancje stosowanie do usuwania PO4.Mnożenie przez 3,06 wprowadza ludzi w błąd bo mówi że tyle co masz fosforu to tyle masz fosforanów,a to nie jest do końca prawda.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

głowa boli od ilości wpisów, równie dobrze proponuję zlecać badanie wody w lokalnym sanepidzie, zrobią to samo i na miejscu bez wysyłki i kombinowania.

Nie wiem czemu wszyscy wierzą to ICP jak w Boga !!!!  Dodam, ze sanepid też zbada wodę soloną i na takie same parametry jak w ICP, może zapłacisz więcej ale ten wynik będzie bardziej wiarygodny. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, grzegorz77 napisał:

W praktyce przechodzi,ale przeliczanie matematyczne nie uwzględnia po jakim czasie,nie uwzględnia też ile z tych powstałych fosforanów jest pochłaniane przez przeróżne złoża,czy substancje stosowanie do usuwania PO4.Mnożenie przez 3,06 wprowadza ludzi w błąd bo mówi że tyle co masz fosforu to tyle masz fosforanów,a to nie jest do końca prawda.

Dlatego tak ważne jest, rozumieć wyniki i własne akwarium


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli reasumując, testy są bez sensu (ogólnie ICP) bo sprawiają nam więcej kłopotów niż my sami grzebiac w zbiorniku. Podstawowe testy kilka lat temu były ok, potrafiły kilka zbiorników z pl. Pokazać na zagranicznych forach i zrobić z nich totm.

Dlaczego teraz tak bardzo wierzymy technologi niż własnym doświadczeniom... 

Po co robić testy za kilkadzisiat zł. Skoro są one w miarę dokładne a nie super dokładne? 

Miałem to spróbować, ale... 

Jezeli mam kh 7,a test pokaże że mam 9,albo ca mam 390 a test pokaże że mam 420 to co mam nagle robić młyn w akwarium i zmieniać parametry do tych które chciał bym mieć? 

Moim zdaniem to zwykla strata kasy. 

Rozumieć swoje akwarium bez super testu. 

Jak xenia  schodzi =za mało jodu, 

Jak ciemniejsze acry za dużo potasu... 

I tak można długo. 

A to że nie wiem ile mam aktualnie dziwnych pierwiastków od których nazw tylko głowa boli, to lepiej dla mnie i zbiornika. Bo pewnie bym zaczął kombinować. 

 

14 godzin temu, Darecki napisał:

Dokładnie tak jest jak pisze Grzesiek czy Adam trzeba umieć odczytać i zrozumieć z czego się to bierze . Miałem wcześniej info od kolegi z forum o sprawdzeniu urządzeń w akwa ale w tedy jeszcze nie za bardzo było nic widać i w czasie spotkania z chłopakami z AF ustaliliśmy że trzeba to sprawdzić . Po sprawdzeniu tym razem było widać że wirnik to jedna wielka porażka wypływała z niego rdza . Kto ma korale za parę groszy to ma gdzieś testy szkoda mu kasy lepiej napisać że coś jest złe , gdy w grę wchodzi wyższa półka to taki test nie jest adekwatny do ceny czy zdobycia takiej szczepki , a może dużo powiedzieć. Oczywiście dziękuję za cenne rady . 

A jakie to są korale za parę gr? 

Każdy ma korale takie na jakie go stać, jak lubisz wydawać kasę na koral którego nie jesteś w stanie utrzymać to go poprostu nie kupuj... 

A nie wysmiewasz ludzi którzy to hobby kochają nie za drogie acany czy acry tylko porostu nawet za darmowa śliczna xenie. 

 

Edytowane przez bober6662 (wyświetl historię edycji)

4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.