Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, Paragon napisał:

z tym powietrzem zobacz czy odpieniacz nie puszcza jak mocno puszcza bąble to pompa je puszcza do akwarium, jak odpieniacz blisko pompy, to efekt się wzmacnia, co  do zwierzyny raczej poradziłbym Ci pierwsze kupować ryby i bezkregowce użyteczności publicznej, coś co wyje detrytus z zakamarków, coś co przekopie podłoże wyje trochę glonideł itd, tak po około 2-3 tygodniach możesz wpuszczać chyba że amoniak jest wykrywalny wtedy bym się wstrzymał

Odpieniacz nie, bo jeszcze stoi poza sumpem (dzisiaj pewnie zostanie uruchomiony, wiec pompa, ale jak?! ;)

14 minut temu, dadario napisał:

Trochę nieprzemyslany zakup. Zaczynaj od prostych zwierząt. Ślimaki są super na czas dojrzewania. Ewentualnie jakieś krewetki, ale one już potrzebują więcej jedzenia już. Później korale ale te z latwiejszych. Zoa, xenia, dunka itp. To buduje zaplecze dla wyższych organizmów typu ryby. A acana to wymagający koral który potrzebuje w miarę stabilnych warunków. W świeżym zbiorniku ciężko będzie Ci je zapewnić. 

 

2 minuty temu, hartek napisał:

Przeciesz napisał że jest u sąsiada i czeka aż zbiornik dojrzeje


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Tak, szczepka jest u kolegi sąsiada i czeka aż będzie można wprowadzić ją do akwarium. Nie będzie czekała wiecznie, więc jak wszystko w miarę dojrzeje, to wyląduje u mnie. Proste miękkie czekają w obecnej kostce 30l. (xenia, rodactisy, sinularia itp.)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
28 minut temu, lukaszkrzyszczuk napisał:

Odpieniacz nie, bo jeszcze stoi poza sumpem (dzisiaj pewnie zostanie uruchomiony, wiec pompa, ale jak?! ;)

poza tym że powinieneś dawać od początku odpieniacz bo to głównie chodzi na tym etapie o natlenienie tez wody, to jak masz bable to jest tylko jedna opcja masz nieszczelność na trasie pompa akwarium, gdzieś zaciąga na 100%  powietrze po drodze :/

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ewentualnie jeszcze woda przez sumpa przelewa się za szybko/ spada z za dużej wysokości na przegrodzie. 

Tak wiem widziałem że jest u sąsiada. Ale znając życie za szybko wpadnie do nowego akwarium...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
1 minutę temu, dadario napisał:

Ewentualnie jeszcze woda przez sumpa przelewa się za szybko/ spada z za dużej wysokości na przegrodzie. 

Tak wiem widziałem że jest u sąsiada. Ale znając życie za szybko wpadnie do nowego akwarium...

fakt tak jak piszesz jak spada od gory i jest duza róznica w wysokości robi się wodospad i spore bąble które pompa może zaciągnąć do akwarium a Łukasz chyba tak własnie ma z tym spadkiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Popatrze, czy może to być wynik efektu "wodospadu".

Odpieniacz nie chodził, bo brakowało mi kilku elementów aby go uruchomić. Na chwilę obecną mam to co chciałem (właśnie kupiłem taśmę teflonową) i będę próbował. Zapewne będzie problem ze zwężką, bo poprzednik używął pompy z wykorzystaniem kolnaka 25mm i wsadzonej rurki od powietrza, ale zobaczymy jak to działa.

A szczepkę będę chciał wrzucić jak będę widział, że parametry na to pozwolą lub sąsiad ją zechce eksmitować, bo chyba zrobił duże zamówienie na patyki ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie, mikro bąbelki powodował spadek jaki był przed ostatnią komorą pompy. Dolałem trochę wody i zadziałało.

Odessałem wczoraj syf, który wyleciał ze skały i zasypałem piachem. Zrobiło się trochę jaśniej.

Zdjęcia przed i po:

large.IMG_1618.JPG.5c80678964a0fbdced5cee3ec178f225.JPG

large.IMG_1621.JPG.57f519aee1856b5be9e284dd617f62b9.JPG

Wczoraj próbowałem uruchomić odpieniacz, ale nie ma opcji aby na zwykłym kolanku 25mm z rurka doprowadzającą to działało. Faktycznie, pieni jak się przytka trochę dolot powietrza, więc jest za dużo wody. Muszę zamówić redukcje aby zrobić z nich zwężki i popróbować, który rozmiar będzie najefektywniejszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
7 minut temu, lukaszkrzyszczuk napisał:

Faktycznie, mikro bąbelki powodował spadek jaki był przed ostatnią komorą pompy. Dolałem trochę wody i zadziałało.

Odessałem wczoraj syf, który wyleciał ze skały i zasypałem piachem. Zrobiło się trochę jaśniej.

Zdjęcia przed i po:

large.IMG_1618.JPG.5c80678964a0fbdced5cee3ec178f225.JPG

large.IMG_1621.JPG.57f519aee1856b5be9e284dd617f62b9.JPG

Wczoraj próbowałem uruchomić odpieniacz, ale nie ma opcji aby na zwykłym kolanku 25mm z rurka doprowadzającą to działało. Faktycznie, pieni jak się przytka trochę dolot powietrza, więc jest za dużo wody. Muszę zamówić redukcje aby zrobić z nich zwężki i popróbować, który rozmiar będzie najefektywniejszy.

Fajnie wyglada :D,  do do odpieniacza to piszesz ze za duzo powietrza za malo wody?  Wiesz swiatlo wydaje sie troche punktowe albo to zludzenie bo na zdjeciu jakbys mial niedoswietlone boki

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, Paragon napisał:

Fajnie wyglada :D,  do do odpieniacza to piszesz ze za duzo powietrza za malo wody?  Wiesz swiatlo wydaje sie troche punktowe albo to zludzenie bo na zdjeciu jakbys mial niedoswietlone boki

Za dużo wody, a przez to za mało powietrza.

Światło jest dość punktowe, bo kupowane było pod inny wymiar zbiornika a do tego na części diod są jeszcze soczewki, które muszę zdjąć. Zobaczę jak będzie dalej. Myślę aby najwyżej dorzucić jakieś 2 belki ledowe aquaela, czy coś.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
7 godzin temu, lukaszkrzyszczuk napisał:

Światło jest dość punktowe, bo kupowane było pod inny wymiar zbiornika a do tego na części diod są jeszcze soczewki, które muszę zdjąć. Zobaczę jak będzie dalej. Myślę aby najwyżej dorzucić jakieś 2 belki ledowe aquaela, czy coś.

jak wysoko jest zawieszone od tafli wody?

7 godzin temu, lukaszkrzyszczuk napisał:

Za dużo wody, a przez to za mało powietrza

wiesz to wina zwezki żle miesza/zasysa powietrz ja ostatnio zrobiłem maly upgrad i dokonałem takiego wyczynu jeżeli chodzi o zweżkę :)

 

 

Odpieniacz_V2.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

Ful pro trurbo wydrukowana i odziwo działa jak szalona, nie mam jeszcze miernika przeplywu dopiero idzie pocztom,ale jak przytykam palca do przewodu do zasysa aż strach :ph34r:, światełko masz nisko potrzebujesz soczewek 90-120 stopni jak masz możliwość zdejmij całkiem soczewki z ledów

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyżej się nie da, a soczewki zdjęte z niebieskich diod. To samo muszę zrobić z reszta, czyli białymi i kolorowymi. Docelowo kolorowe zostaną zamienione na białe bo trochę dskoteka wyszła ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

ja po pewnych juz przemysleniach jeżeli chodzi o kolory to jestem za blue, royal blue, białe z zakresu powyżej 20000K, zielone typ cyjan i uv z zakresu 390-395, czerwone będę wyrzucal z lampy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, Paragon napisał:

ja po pewnych juz przemysleniach jeżeli chodzi o kolory to jestem za blue, royal blue, białe z zakresu powyżej 20000K, zielone typ cyjan i uv z zakresu 390-395, czerwone będę wyrzucal z lampy

Mam podobne odczucie.

Wczoraj dopiero dołożyłem AF Phosphate Minus zgodnie z zalecaną dawką w katalogu AF. Jakby ktoś chciał tego użyć, to uwaga, po włożeniu do wody bardzo ją barwi na kolor brązowy. Nie ma ostrzeżenia na instrukcji. Szybko zostało odbarwione przez watę. Przed tym zrobiłem testy, No3: 5, PO4: 0,5.

AF wskazuje, że pierwsze zasiedlenie może odbyć się już po 14 dniach od zalania. Niestety, przez to, że spóźniłem się z Phosphate Minus, to u mnie się to przeciągnie pewnie o kolejne 14 dni, więc mimo chęci pierwsze ślimaki wylądują nie wcześniej niż za 2 tyg, jak sądzę. Może to trochę wbrew ogólnej zasadzie, ale chciałbym zobaczyć jak wychodzi start na produktach AF i ich zaleceniach. Póki co wszystko idealnie czyste, codziennie bakterie i tyle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium kręci się 15 dni. W weekend uruchomiłem odpieniacz przy pomocy prowizorycznej zwężki. Działa, pieni i wywala trochę herbacianego syfku.

Zrobiłem testy i amoniak jest już niewykrywalny, No3 = 7,5, Po3 = 0,25. Akwarium czyste, bez żadnych oznak, skała czysta, piasek też. Wydaje mi się, że sposób AF na użycie absorbentu i węgla działa. Woda kryształ. Codziennie leje 4 krople bakterii. Poniżej zdjęcia:

large.IMG_1650.JPG.03d5549f23c94e63d8cc5fce1a265b2d.JPG

large.IMG_1651.JPG.a9c9c49721d2cdbe27d1f257ffbc4f70.JPG

Za kilka dni, jeżeli testy się potwierdzą, to myślę aby wrzucić 3 chromisy, aby rozbujały akwarium. Lincz czas start!

Edytowane przez lukaszkrzyszczuk (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 9.04.2018 o 23:53, maciej01 napisał:

No to lincz :nono.

;)

Zaraz będzie 3 tygodnie od startu. Skała, jak i piasek idealnie białe, bez żadnego okrzemka, nitki glona. Co do parametrów, to NH4 - 0, No2 - 0, No3 - 7,5, Po4 - 0,1. W związku z tym postanowiłem wpuścić 3 małe chromisy. Może to pomoże rozbujać dojrzewanie. Ryby jakieś ze 2cm, czyli praktycznie niezauważalne, ale cieszą i tak oko;) Są chyba dwie opcje: albo dojrzewanie się na dobre nie rozpoczęło, chociaż zazwyczaj około 10 dnia są okrzemki, albo po prostu przejdzie bez większych objawów, co też się zdarza patrząc na niektóre opisy startów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, lukaszkrzyszczuk napisał:

albo dojrzewanie się na dobre nie rozpoczęło

raczej bym obstawiła to ;-)bez żadnych objawów na suchej skale? nie realne ;-)


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
38 minut temu, @Beti napisał:

raczej bym obstawiła to ;-)bez żadnych objawów na suchej skale? nie realne ;-)

No właśnie wydawało mi się, że prędzej na suchej obejdzie się bez dojrzewania niż na żywej ;) No nic, niech się kręci. Szkoda, że dojrzewanie nie przyszło jak w kosteczce, bo po wszystkim już nic się większego nie działo, a tutaj, to póki co taka tykająca bomba :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, lukaszkrzyszczuk napisał:

No właśnie wydawało mi się, że prędzej na suchej obejdzie się bez dojrzewania niż na żywej ;) No nic, niech się kręci. Szkoda, że dojrzewanie nie przyszło jak w kosteczce, bo po wszystkim już nic się większego nie działo, a tutaj, to póki co taka tykająca bomba :D

wiesz ile u mnie akwarium dojrzewało zanim się rozbujało? 6mies..też na suchej żywym piasku i 1/2 żywej wody,miedzy czasie wszystkie plagi co tylko mogło,wiadomo u Ciebie może to być całkiem inaczej,ale nie w 3 tyg,lej bakterie i cierpliwość :)


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
54 minuty temu, @Beti napisał:

wiesz ile u mnie akwarium dojrzewało zanim się rozbujało? 6mies..też na suchej żywym piasku i 1/2 żywej wody,miedzy czasie wszystkie plagi co tylko mogło,wiadomo u Ciebie może to być całkiem inaczej,ale nie w 3 tyg,lej bakterie i cierpliwość :)

Bakterie leje codziennie zgodnie z zaleceniami. Nie spieszy mi się, a bardziej chciałbym wyznaczyć bezpieczną granicę zasiedlania, czyli stopniowego dokładania życia. Na początek mam jakieś proste miękasy, które czekają w innych akwariach i tak głośno myślę, czy stopniowo po jednej sztuce na kilka dni można wrzucać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
1 godzinę temu, lukaszkrzyszczuk napisał:

No właśnie wydawało mi się, że prędzej na suchej obejdzie się bez dojrzewania niż na żywej ;) No nic, niech się kręci. Szkoda, że dojrzewanie nie przyszło jak w kosteczce, bo po wszystkim już nic się większego nie działo, a tutaj, to póki co taka tykająca bomba :D

na żywej masz biomase martwa do rozłożenia, dojrzewanie jest wtedy burzliwe, albo i nie zależy od jakości skały na suchej jest na pewno spokojniej ale za to dużo później, nie ma reguły podstawa to sprawdzanie parametrów, ja wpuściłem po 3 tygodniach ale w sumie praktycznie same ślimaki

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Paragon napisał:

na żywej masz biomase martwa do rozłożenia, dojrzewanie jest wtedy burzliwe, albo i nie zależy od jakości skały na suchej jest na pewno spokojniej ale za to dużo później, nie ma reguły podstawa to sprawdzanie parametrów, ja wpuściłem po 3 tygodniach ale w sumie praktycznie same ślimaki

Czyli myślisz podobnie!? ;) No nic, trzeba będzie kontrolować wodę i powoli coś tam dorzucać. Ślimaków póki co wydaje mi się, że szkoda, bo w zasadzie w akwarium nic nie ma, czym mogłyby się żywić. Dopiero teraz chromisy dostają mrożonkę, ale to też w ilości takiej jakiej zdołają zjeść na raz. Tak karmiłem w kostce i nie miałem problemów z parametrami, bo nie dochodziło do przekarmienia i odłożenia się resztek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
1 minutę temu, lukaszkrzyszczuk napisał:

Czyli myślisz podobnie!? ;) No nic, trzeba będzie kontrolować wodę i powoli coś tam dorzucać. Ślimaków póki co wydaje mi się, że szkoda, bo w zasadzie w akwarium nic nie ma, czym mogłyby się żywić. Dopiero teraz chromisy dostają mrożonkę, ale to też w ilości takiej jakiej zdołają zjeść na raz. Tak karmiłem w kostce i nie miałem problemów z parametrami, bo nie dochodziło do przekarmienia i odłożenia się resztek.

eee czemu nie karmisz akwarium nawet czerwonym planktonem w kostkach, ja daje co drugi dzień, od same początku w takiej "jałowej wodzie" na suchej skale musisz dostarczyć papu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Paragon napisał:

eee czemu nie karmisz akwarium nawet czerwonym planktonem w kostkach, ja daje co drugi dzień, od same początku w takiej "jałowej wodzie" na suchej skale musisz dostarczyć papu

Uj Leszek, przeciwnie. W młodym systemie takie karmienie często kończy się problemami glono-dino podobnymi. W rozwiniętym dużą masą koralową tudzież dsb/refugium jest jak to "strawić"..

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.