Skocz do zawartości
alexw200

Moja nano-rafka - 1300 w obiegu ;)

Rekomendowane odpowiedzi

7 godzin temu, maciej01 napisał:

Nie słyszałem jeszcze o stopniowym wygaszaniu DSB. Napisz coś więcej na ten temat.

Logicznie rzecz biorąc DSB to gigantyczny pochłaniacz materii. Dlatego trzeba/powinno się stopniowo zmniejszać jego udział w systemie. Niektórzy budowali je w plastikowych kuwetach, gdy przyszła taka potrzeba to stopniowo je wyciągali.  Czytałem też na zagranicznym forum, że gość założył bypass nad DSB i stopniowo zmniejszał nad nim przepływ. Ci co mają je w osobnym zbiorniku to już mają całkiem dobrze. Zmniejszają stopniowo dopływ wody i czekają aż inna metoda filtracji przejmie funkcję DSB bez skoku dla systemu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, dadario napisał:

Logicznie rzecz biorąc DSB to gigantyczny pochłaniacz materii. Dlatego trzeba/powinno się stopniowo zmniejszać jego udział w systemie. Niektórzy budowali je w plastikowych kuwetach, gdy przyszła taka potrzeba to stopniowo je wyciągali.  Czytałem też na zagranicznym forum, że gość założył bypass nad DSB i stopniowo zmniejszał nad nim przepływ. Ci co mają je w osobnym zbiorniku to już mają całkiem dobrze. Zmniejszają stopniowo dopływ wody i czekają aż inna metoda filtracji przejmie funkcję DSB bez skoku dla systemu. 

Że niektórzy robili DSB w plastikowych kuwetach to wiem, ale  na logikę musiałoby być kilka takich kuwet i stopniowo po jednej wyciągać, ale z tego co czytałem zawsze była jedna, żeby w razie problemu szybko usunąć DSB z systemu, obiegu. O zmniejszeniu przepływu jeszcze nie słyszałem. Mniejszy przepływ mniej pokarmu i DSB po mału samo umiera i wtedy może zacząć oddawać szkodliwe substancje do akwarium. Ja tak to sobie tłumaczę. Z zastosowaniem jednocześnie innej metody filtracyjnej przed likwidacją DSB to się zgodzę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 6.04.2018 o 19:35, laszek napisał:

Syf lata czy piach?

Wysłane z mojego LG-M200 przy użyciu Tapatalka
 

Mam dobry centymetr piachu na skalach i koralach :-( babka robi burzę piaskową. W zbiorniku widać tylko zadymę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

Piachu czy syfu z piachu? Bo jak sprawdzałem u siebie full cyrkulacje to piach się tylko przesuwał jako wydmy z miejsca na miejsce. Na początku po babce często dmuchałem skałę z osiadającego nie tyle co detrytusu co pyłu. Teraz po miesiącu pylenia, dalej mąci robię już to raz w tygodniu i tylko po kawałku konstrukcji skalnej.

Wysłane z mojego LG-M200 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, laszek napisał:

Piachu czy syfu z piachu? Bo jak sprawdzałem u siebie full cyrkulacje to piach się tylko przesuwał jako wydmy z miejsca na miejsce. Na początku po babce często dmuchałem skałę z osiadającego nie tyle co detrytusu co pyłu. Teraz po miesiącu pylenia, dalej mąci robię już to raz w tygodniu i tylko po kawałku konstrukcji skalnej.

Wysłane z mojego LG-M200 przy użyciu Tapatalka
 

Piasek niestety. Jak odmucham pipetą piasek, to babka zaraz poprawki po mnie robi żeby zasypac skałę jak sie da. Ona jakaś wściekła jest. 

3 godziny temu, alexw200 napisał:

Zbiorniczek na refugium wpièty do systemu. Jeszcze glony i gotowe.b9475c540ef26b7e2c93dce79bcc666b.jpg


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

No ładnie to wygląda. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No zapowiada sie ladne konikarium. A jesli chodzi o refugium, mi nieraz dupe uratowalo kilka razy jak przelal odpieniacz, potem padla mi pompa w nim i czekalem tydzien na nowy. A teraz od ponad tygodnia mam zdjety kubek bo podalem fluconazole, a parametry jak skala no3 - 0 i po4-0. Moze i wciaga tony mikro ale i tak podajemy je dla korali wiec i glony z tego korzystaja, zawsze mozna kropelke wiecej dac zelaza i jodu i po sprawie. Ja oprocz tego codziennie odlawiam kielrze i rownonogi i podaje do glownego dla mandaryna. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Refugium jest nieocenione, w bardzo krótkim czasie jest w stanie wyprostować parametry. A do tego ładnie wygląda :) No i koniki mają gdzie siedzieć :P 


88d3e180721d3e3cf82e042b1e240cc3u1718a15

Tu najłatwiej mnie łapać :P:P:P  https://www.facebook.com/aleksander.smigielski.5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co to za inwazja,jakiś nalot obcych:Pa poważnie bardzo fajnie będą miały skubane co robić u Ciebie,na pewno nudzić się nie będą ;-)


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Co to za inwazja,jakiś nalot obcych[emoji14]a poważnie bardzo fajnie będą miały skubane co robić u Ciebie,na pewno nudzić się nie będą ;-)

Oj majà co robić ;)
A w mièdzy czasie dotarła paczuszka od@nanokaczor i już w zbiorniczku.
3f4c0fa9ae511eff318da457bcac702d.jpgcf849c08aa3d19a13ad518769ffcfae5.jpg


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

88d3e180721d3e3cf82e042b1e240cc3u1718a15

Tu najłatwiej mnie łapać :P:P:P  https://www.facebook.com/aleksander.smigielski.5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

piękny pakiet glonów dostałeś :) bardzo mi się podoba takie glonarium a kipa kopiąca zacna - przydało by mi się ich trochę, mam tylko 5 u siebie (Nassarius Vibex)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
piękny pakiet glonów dostałeś [emoji4] bardzo mi się podoba takie glonarium a kipa kopiąca zacna - przydało by mi się ich trochę, mam tylko 5 u siebie (Nassarius Vibex)

No pièkna zielenina :)
Kopiàcych mam razem koło 100, troche w ref troche w głôwnym, z 40 turbo, jakies 30 pustelnikôw, z 15 mexico


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

88d3e180721d3e3cf82e042b1e240cc3u1718a15

Tu najłatwiej mnie łapać :P:P:P  https://www.facebook.com/aleksander.smigielski.5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
1 minutę temu, alexw200 napisał:


No pièkna zielenina :)
Kopiàcych mam razem koło 100, troche w ref troche w głôwnym, z 40 turbo, jakies 30 pustelnikôw, z 15 mexico


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

mexico tych wielkich z crazycorala? ;) 

piękne glony do refugium od Konrada.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
mexico tych wielkich z crazycorala? [emoji6] 
piękne glony do refugium od Konrada.

Oczywiście że tych wielkich ;)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

88d3e180721d3e3cf82e042b1e240cc3u1718a15

Tu najłatwiej mnie łapać :P:P:P  https://www.facebook.com/aleksander.smigielski.5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
7 minut temu, alexw200 napisał:


Oczywiście że tych wielkich ;)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Najlepszy ślimak na glony jaki do tej pory miałem ;) drogi jest ale glony wciąga nosem :P 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Najlepszy ślimak na glony jaki do tej pory miałem [emoji6] drogi jest ale glony wciąga nosem [emoji14] 

E tam drogi :p a u mnie ma co szamać ;)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

88d3e180721d3e3cf82e042b1e240cc3u1718a15

Tu najłatwiej mnie łapać :P:P:P  https://www.facebook.com/aleksander.smigielski.5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

No ma co szamać ;) ja wiem że dżentelmeni o pieniądzach nie dyskutują hehe 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aleksander, gratuluję zacnego projektu.


START - 30.06.2016r. zbiornik: 80x60x50h (240l) + sump 70x40x45h (126l) w tym dolewka (30l), LR (11,75kg) + DR (1,20kg) + LS (9,07kg) + LW (230l), sól: Red Sea Salt, światło: ATI Sunpower 8x24W, filtracja: Twistman OB-150-IN + siporax (2l) + Sorbotech carbon LG95, suplementacja: Balling + niezbędne pierwiastki, obieg: Jebao DCT-6000, cyrkulacja: Tunze 6055 ze sterownikiem Tunze 7091 + Tunze 6015, dolewka: Tunze Osmolator Universal 3155.000, obsada: korale miękkie, LPS, SPS, ryby, ślimaki, rozgwiazdy, wężowidło, krewetki

fb17f8dde0016dd2f1533933c592bd5cu1369a1218.png

IMG_20180331_204727.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Aleksander, gratuluję zacnego projektu.

Dzięki. Aaaa i zobacz, te 2 cm “ogryzki” rosnà i majà siè dobrze :p


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

88d3e180721d3e3cf82e042b1e240cc3u1718a15

Tu najłatwiej mnie łapać :P:P:P  https://www.facebook.com/aleksander.smigielski.5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja ze swojego doświadczenia polecam do refugium Makroglon Chaetomorpha linum czyli spaghetti. U mnie był mały kipisz gdy makroglony Caulerpa taxifolia zaczęły bieleć bo wyssały z wody cały syf. Wystraszyłem się że oddadzą wszystko co wyciągnęły z wody i wszystkie wywaliłem z refugium. Ze spaghetti nie ma takich problemów. Aby nie pogorszyć parametrów wody musiałem szybko kupić 10 litrów spaghetti które jeszcze lepiej wyciągają Po4 i No3 z wody niż Caulerpa. Jak byś chciał dokupić makroglony to u Jadwigi Morskiej są w ciągłej sprzedaży, tu masz link do sklepu:

https://jadwigamorska.pl/chaetomorpha-spaghetti-algae-makroglony-do-refugium.html


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ja ze swojego doświadczenia polecam do refugium Makroglon Chaetomorpha linum czyli spaghetti. U mnie był mały kipisz gdy makroglony Caulerpa taxifolia zaczęły bieleć bo wyssały z wody cały syf. Wystraszyłem się że oddadzą wszystko co wyciągnęły z wody i wszystkie wywaliłem z refugium. Ze spaghetti nie ma takich problemów. Aby nie pogorszyć parametrów wody musiałem szybko kupić 10 litrów spaghetti które jeszcze lepiej wyciągają Po4 i No3 z wody niż Caulerpa. Jak byś chciał dokupić makroglony to u Jadwigi Morskiej są w ciągłej sprzedaży, tu masz link do sklepu:
https://jadwigamorska.pl/chaetomorpha-spaghetti-algae-makroglony-do-refugium.html

Dzięki za info gdzie kupić ale.....
Ja niewywaliłem spaghetti, mam w 2 reaktorach i jeszcze troche w sumpie. To refugium na fotce to tylko ozdobne, chce tu mieć z 20 gatunkôw plus może kilka konikôw wpuszczè. Zawsze lubiłem glony, teraz czekam od kolegi dostanè pèdzle neptuna i “drzewka” :)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

88d3e180721d3e3cf82e042b1e240cc3u1718a15

Tu najłatwiej mnie łapać :P:P:P  https://www.facebook.com/aleksander.smigielski.5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to sorki, myślałem że refugium do poprawy parametrów. Jak ozdobne to inna sprawa. Hodowla koników jest extra rzeczą ale trzeba zapewnić właściwe warunki tym zwierzakom:  mały przepływ wody i częste karmienie mi osobiście nie pasuje z racji wyjazdów za granicę do pracy. Ale na pewno Twoje akwarium będę obserwować i życzę sukcesów.


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
No to sorki, myślałem że refugium do poprawy parametrów. Jak ozdobne to inna sprawa. Hodowla koników jest extra rzeczą ale trzeba zapewnić właściwe warunki tym zwierzakom:  mały przepływ wody i częste karmienie mi osobiście nie pasuje z racji wyjazdów za granicę do pracy. Ale na pewno Twoje akwarium będę obserwować i życzę sukcesów.

Dokładnie tak jak piszesz, to jest ozdobne, a “techniczne” glony sà pod akwa. A co do konikôw to wiem że sà problematyczne ale cała rodziba zaoferowała siè że bèdà doglàdać :)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

88d3e180721d3e3cf82e042b1e240cc3u1718a15

Tu najłatwiej mnie łapać :P:P:P  https://www.facebook.com/aleksander.smigielski.5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak rodzina zaoferowała pomoc to uważaj żeby nie było tak jak u jednego posolonego który prawie zabił całą rodzinę gdy zaopiekowali się jego morskim akwarium i pomagali w czyszczeniu skały tu masz link po niemiecku:

https://www.focus.de/gesundheit/diverses/die-ganze-strasse-musste-geraeumt-werden-mann-macht-schlimmen-fehler-bei-saeuberung-seines-aquariums-damit-toetet-er-beinahe-seine-ganze-familie_id_8737739.html?utm_campaign=facebook-meine-familie

Skończyło się ewakuowaniem całej ulicy!

Edytowane przez waldek123blau (wyświetl historię edycji)

 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.