Skocz do zawartości
katarzyna1984

NO3 -100 PO4-0

Rekomendowane odpowiedzi

mam problem,a mianowicie z wysokim no3.problem jest od zawsze a mianowicie od 6 miesiecy no3 jest 100 a po4 -0 z 24 jakie bylo miesiac temu,ale no3 bez zmian.cale akwarium w zielonych glonach  sa tak długie i ciagle rosną.jako filtracje mam  dsb i glony 3 rodzaje.nalot na szybach robi sie coraz mocniejszy i czyszcze szyby dzien w dzien,juz mam dosc.leje same bakterie special blend, i mocny odpieniacz bubble magnus 7. akwarium od samego początku prowadzone bez zadnych innych sztucznych prochów i płynów.taki byl cel i nie ukrywam ze chciała bym aby tak zostało.inne parametry w normie.jakies 2 miesiace dalam plame gdy przesoliłam akwarium i wszystkie glony sie rozpuściły.i prawdopodobnie bakterie i może akwarium dojrzewa ponownie,co polecacie bo  nic nie robie i wcale nie jest lepiej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz ustawione światło, jaka jest obsada i ile karmisz? Po4 może być 0 bo glony cały fosfor spożywają. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chinczyk 120w  90 procent niebieskie 70 białe, obsada to  2 pokolce  jakies 5 cm , 3 blazenki ,doktorek,solarias, i krewetka czyszczaca i kilka slimaków, karmie j kostka mrozonki raz na dobe.i prosze nie pisac na temat pokolcow w tak malym akwarium bo zdaje sobie z tego sprawe,sa  tylko do czasu kiedy dorosna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cześć Kasiu;-) a jakim testem mierzysz to No3


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po4  hanka a no3  salifertem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

No proszę jest odpieniacz, jest refugium dsb i są problemy. Jak masz możliwość to wrzuć zdjęcie zbiornika.

Znowu będzie pewnie bicie piany :P ale ja nie mam odpieniacza i innych wspomagaczy, a zbiornik się kręci bezproblemowo, parametry jakie są można zobaczyć. 

Ponoć odpieniacz dla amatorów miał być wybawieniem, z nim miało być spokojniej, z nim nie groźne Ci problemy. YHY :P jak to mówią "koniowi na lewe ucho" hehe

 

 

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z mojego skromnego doświadczenia : też miałem podobny problem, choć NO3 było na poziomie 25 a nie 100 ale PO4 0,00 i niczym nie mogłem zbić (peletki, bakterie i NOPOX). pomogło dostarczanie fosforanów czyli nie płukanie mrożonek oraz bardzo ostrożne dozowanie KH2PO4 (kupiłem proszek na alledrogo i zrobiłem roztwór rozrabiając w RODI). Zszedłem w kilka tygodni <1. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tu Kasiu masz tą instrukcję No3 to co pisaliśmy na priv,

Jeżeli podczas porównania koloru patrząc od góry
fiolki wynik wyszedł poniżej 10 mg/l można przejść
do sprawdzania niskiego zakresu.
W tym wypadku należy patrzeć przez fiolkę z boku
i porównywać kolor z paletą wzorcową.
Wynik należy podzielić przez 10.
Przykład: jeżeli wynik to 2 to po przeliczeniu
wychodzi 0,2 a jeśli wynik to 50 po przeliczeniu
wychodzi 5.


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mrozonek od dawna nie płuczę, a proszków wole unikac.zalezy mi na naturalnym prowadzeniu zbiornika

wiec wychodzi ze NO3 jest -10  ,wiec z kad te gloniska.i jak sie z tym uporac wyrywanie nic nie daje bo odrasta na nowo

Moze KH za wysokie  mam 9,3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Glony rosną bo mają co jeść. Skoro masz ich tyle to muszą mieć sporo do jedzenia, a masz jeszcze refugium. Mierzone wartości No3 i PO4 nie są rzeczywiste, mierzysz to co glony nie zjadają czyli resztki. Jednym słowem coś gnije i dostarcza substancji glonom.

Jak na 125l masz sporą obsadę. Pokolce nawet te małe robią spore kupy... Ja na trochę mniejszą obsadę daje pół ostki raz na dwa dni. Mam też żółtka i żadna ryba nie pływa z pustym brzuchem. 

Jak NH3 bo z niego bierze się NO2 i NO3??

Oczywiście tylko gdybam, ale tu nie ma filozofii. Ja robił bym większe podmiany i lał bakterie. Do Special Blend warto dołożyć NiteOut II. Do tego pożywka dla bakterii. Warto wejść w VSV, daje świetne efekty. Może dołóż siporaxu w sumpie w jakimś koszyku. Zwiększysz powierzchnie dla bakterii.

 


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, fresz33 napisał:

No proszę jest odpieniacz, jest refugium dsb i są problemy. Jak masz możliwość to wrzuć zdjęcie zbiornika.

Znowu będzie pewnie bicie piany :P ale ja nie mam odpieniacza i innych wspomagaczy, a zbiornik się kręci bezproblemowo, parametry jakie są można zobaczyć. 

Ponoć odpieniacz dla amatorów miał być wybawieniem, z nim miało być spokojniej, z nim nie groźne Ci problemy. YHY :P jak to mówią "koniowi na lewe ucho" hehe

 

 

Się zafiksowałeś na tym odpieniaczu jak stary gramofon .I jak widać po w/w wpisie nawet nie wiesz po co on jest  . 


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Się zafiksowałeś na tym odpieniaczu jak stary gramofon .I jak widać po w/w wpisie nawet nie wiesz po co on jest  . 
Biologia i filtracja mechaniczna zrobi swoje chyba że przyjedziesz do mnie maczać łapska w zbiorniku [emoji14]

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmniejsz wg mnie białe światło, za jasno tam masz, ja na takiej lampie mam prawie dwukrotnie większe akwarium i białe mam na 30% a niebieskie na 70% i korale rosną, ponadto póki masz te glony to wyniki testów nie będą zbyt miarodajne.


577ef1154f3240ad5b9b413aa7346a1e.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może ci coś padło i rozkłada się. Choć mam też wrażenie że za duża obsada. Podaż wyprzedza popyt więc przydało by się dużo NO3-żerców.


98d537abf002fd3a1d80fb8ef41d7703u1677a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Również uważam, że za mocno świecisz. Zmniejsz białe światło o połowę. Ponadto obsada moim zdaniem za duża jak na ten litraż i filtracja nie daje rady. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też uważam, że białego jest za dużo. Ja świecę 70w led skręcone na w50% i b90% przy podobnej wielkości zbiornika. Wcześniej miałem w65% i miałem glony. Po skręceniu białego glony opuściły. Przez dwa dni oczy musiałem przyzwyczaić do niebieskawej poświaty, ale koralom to bardziej pasuje. Poza światłem nic więcej bym nie ruszał, żeby zbiornik doszedł do siebie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzieki za wasze rady, narazie skrecilam swiatlo o polowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale skręć tylko białe. Niebieskie zostaw lub minimalnie go skręć. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko jedna osoba na tyle wypowiadających się trafiła o co chodzi , nie wiem czemu elita się nie wypowiada bo problem jest banalny dla doświadczonego morszczuka . Pallety , nopoxy  cuda na kiju nigdy nie pomogą zbić no3 przy zerowym poziomie po4 bo jest to chemicznie nie możliwe ;) dodaj sobie po4 do dolewki albo dozuj do zbiornika najlepiej co najmniej 2x dziennie . Ja używam Phosphate plus od Colombo . Mi zejście z NO3 50ppm do 0,5 ppm zajęło około 5 dni  , dawkowanie 4x dziennie po4  + VSV  , znajomemu się zablokowało no3 przy biopalletach też miał jakieś kosmiczne cyfry  podanie po4 naprawiło to w też w kilka dni . PO4 zjada ci DSB + odpieniacz u mnie obojętnie ile wleje po4 hanna pokazuje zawsze  0.00 więc podaje kilka ml zawsze do dolewki i o nic się nie martwie .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

Przemek79 i wolan91 mają rację. Nic nie zrobisz mając PO4. Nie płukanie mrożonek nie pomoże przy nawet takim litrażu z takim odpieniaczem i glonach. Które wessa każdą pewnie ilość. Osobiście nigdy nie dodawałem w żaden inny sposób PO4 dodatkowo do systemu. Ale żeby zbić NO3 bakteriamii musisz mimo wszystko dodać PO4.

Wysłane z mojego LG-M200 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do samych glonow, ostatnio byl zalozony o tym temat

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 godzin temu, katarzyna1984 napisał:

mam problem,a mianowicie z wysokim no3.problem jest od zawsze a mianowicie od 6 miesiecy no3 jest 100 a po4 -0 z 24 jakie bylo miesiac temu,ale no3 bez zmian.cale akwarium w zielonych glonach  sa tak długie i ciagle rosną.jako filtracje mam  dsb i glony 3 rodzaje.nalot na szybach robi sie coraz mocniejszy i czyszcze szyby dzien w dzien,juz mam dosc.leje same bakterie special blend, i mocny odpieniacz bubble magnus 7. akwarium od samego początku prowadzone bez zadnych innych sztucznych prochów i płynów.taki byl cel i nie ukrywam ze chciała bym aby tak zostało.inne parametry w normie.jakies 2 miesiace dalam plame gdy przesoliłam akwarium i wszystkie glony sie rozpuściły.i prawdopodobnie bakterie i może akwarium dojrzewa ponownie,co polecacie bo  nic nie robie i wcale nie jest lepiej.

Katarzyna, zanim skręcisz, przykręcisz i dodasz po4 - sprawdź zasolenie, tz. porównaj wynik u kogoś innego. Glony nitkowate bardzo dobrze rosną mając przesoloną wodę - duża dawka mikroelementów działa dla nich pobudzająco.

Jeśli wynik z testu no3 faktycznie pokazuje ci 10 a mała hanka 0,00 - to moim zdaniem wynik bliski "wzorca". Nie podlewał bym żadnymi fosforanami itp - po4 w wodzie jest, test pokazuje ci 0 bo ilość szybko się bilansuje między innymi przez konsumenta typu właśnie glon. Dobrze by było w miarą możliwości usuwać z wody te glony - czasem dobrą robotę robi jeżowiec. Przy no3 10, wystarczy że dodasz pożywki dla bakterii typu wódka, ocet, VSV lub inne "wódki" w firmowych butelkach.  Osobiście usunął bym z systemu całe dsb i refugium a zastąpił bym to powierzchnią dla bakterii w postaci siporaxu lub odpowiednika.

Aaa ledów bym nie skręcał, jeśli nie palą korali to nic złego nie robią jeśli oczywiście tobie się to podoba.


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Maciek dobrze mówi. Miałem tak samo, ale zabicie no3 do okolic 0 zajęło mi ze 3 miesięce lejąc tylko wódkę i raz na tydzień biodigest. Powolutku zwiększając dawkę wódki o ok 0,7 ml / tydzień. Wywaliłem glony z sumpa bo tylko syf tam się zbierał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.