Skocz do zawartości
AmonS

240l SPS [bez sumpa, AF Probiotic Method]

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień 36 (17.02.2018)

Dziś po powrocie z pracy doznałem SZOKU... codziennie jak wracałem pierwsze co robiłem to przecierałem szyby z zielonego nalotu, żeby cokolwiek zobaczyć we wnętrzu akwarium a dziś... dziś szyby czyściutkie tylko wszędzie miliardy małych oczlików :D.

Woda jeszcze minimalnie mleczna ale myślę, że za kilka dni będzie już kryształ ;).

Do wody trafia teraz 2 krople Pro Bio S oraz 2 krople -NP Pro.

Dodałem wczoraj montiporę zieloną i milkę - dziś pięknie polipują (śmiem twierdzić, że nawet bardziej niż w moim 60l szkiełku...)

Wczoraj wymieniłem też Carbon i Phos minus ;) 

NO2 - brak

No3 - 2,5 (a jeszcze kilka dni temu było w okolicy 100 wg saliferta)

Po4 - 0,08

Myślę, że dojrzewanie wstępne mogę uznać za zakończone (wiem, że w pełni dojrzałe akwarium będzie gdzieś za rok może dwa ;) )

Czas myśleć o rybach które będą pływały wśród sps'ów...

 - na 100% będzie malutkie stadko Pseudanthias (myślę o ilości 5-6 sztuk)

 - hexataenia

 - salarias

 - Chrysiptera (2 sztuki - mam w 60l są ze sobą od zawsze i bez walk)

 - Lysmata amboinensis (też z mojej 60l)

 - jakieś 2-4 krewetek na aiptasie 

Czy do tego zestawienia możecie polecić coś jeszcze?? Cały czas biję się sam ze sobą - wiem że litraż nie jest duży ale widuję pokolce w mniejszych... z jednej strony akwarium ma być dekoracją i chciałbym jednego lub dwa pokolce ... z drugiej jednak wiem, że potrzebują one więcej przestrzeni... Nie mniej jednak czy ryba będzie przyzwyczajona do 100l czy do 220l czy do 600l tak czy inaczej to tylko "kałuża" w  porównaniu z naturą... Uważam również, że lepiej jak ryba pływa w małym akwarium ale w domu niż w sklepie gdzie nierzadko pada więziona w malutkiej kosteczce zanim trafi do tego zalecanego 1000l akwarium. 

No i jeszcze jedna rybka mnie "korci"... Centropyge ... tylko to raczej gdzieś na deser jak będzie już las acroporek bo boję się, że podgryzane małe szczepki nie przetrwają przy tej rybie... 


b92d252d1cb9323c7717535c6689f494u1709a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co prawda nie mam takiej wielkości akwarium i pokolcy, ale najczęściej widywanym pokolcem w podobnej wielkości akwarium jest zebrasoma flavescens, scopas.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, maciej01 napisał:

Co prawda nie mam takiej wielkości akwarium i pokolcy, ale najczęściej widywanym pokolcem w podobnej wielkości akwarium jest zebrasoma flavescens, scopas.

Też mam odpalony zbiornik 250l od 11 dni i ta ryba mi się bardzo podoba ale nie wiem czy nie jest za małe dla niej.

Można by pewnie trzymać małą ale jak już urośnie to oddać a to najgorsze rozwiązanie.

Może ktoś z bardziej doświadczonych powie co robić ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz właśnie spojrzałem i tu macie Koledzy temat na czasie 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, maciej01 napisał:

Teraz właśnie spojrzałem i tu macie Koledzy temat na czasie 

 

Właśnie czytałem ten temat ;) Zastanowię się jeszcze nad tym pokolcem... tak czy siak nie będzie to pierwsza ryba w zbiorniku ;) 

Dziś dołożyłem kolejne SPSy z mojej 60l... Wszystko ładnie polipuje - mam nadzieję, że będzie ok i bez strat ;) 


b92d252d1cb9323c7717535c6689f494u1709a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I jak widać zdania są jak zawsze podzielone. Ilu akwarystów, tyle opinii za tak czy nie :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, maciej01 napisał:

I jak widać zdania są jak zawsze podzielone. Ilu akwarystów, tyle opinii za tak czy nie :).

Zawsze tak było i jest :)
Ja jednak mam zamiar żółtka mieć w moim 250l i zobaczymy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i jak bym miał, kiedyś będę miał 200-300 litrów to też będę miał zebrasoma flavescens lub scopas.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ja teraz o żółtku raczej nie myślę ... ostatnio w sklepie widziałem żółtka za 550pln!!! - toż to cena xanthurum już prawie :o Dodatkowo z tego co czytam to bandzior jest xD.

Jeśli już to poszukam czegoś łagodniejszego ;) 

Myślę raczej może o Ctenochaetus strigosus... ale zobaczymy - czytałem, że ten znowu bardzo nie lubi się z salariasem :X

Edytowane przez AmonS (wyświetl historię edycji)

b92d252d1cb9323c7717535c6689f494u1709a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 38 (19.02.2018)

Doszło więcej malutkich szczepek. Wszystko zestresowane i jeszcze nie polipuje (mam nadzieję, że przetrwają wszystkie). Okazało się, że nie wszędzie docierało w 60l "słońce" bo niektóre szczepki "blade" w kilku miejscach :( ...

Niestety dziś pojawiło się też cyjano?! (chyba - zdjęcia).

Do akwarium trafiło kilka kolejnych ślimaczków z mojej 60l oraz "świeża krew" - ślimaczki od @SU1 za co jestem mu bardzo wdzięczny ;).

IMG201802_qnxraxn.jpg

IMG201802_qnxraxx.jpg

IMG201802_qnxraxr.jpg

Koralowce na ten moment nie są "przyklejone" i nie jest to ich docelowe miejsce... tak wrzucone po prostu. Teraz myślę i czytam o nich aby wybrać im jak najlepsze miejsca ;).

Edytowane przez AmonS (wyświetl historię edycji)

b92d252d1cb9323c7717535c6689f494u1709a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Według mnie to może być cyjano, bo zdjęcia, przynajmniej pierwsze trochę niewyraźne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, maciej01 napisał:

Według mnie to może być cyjano, bo zdjęcia, przynajmniej pierwsze trochę niewyraźne.

po zgaszeniu światła jakby "znikło" częściowo. Stawiam na 95% cyjano... na razie walki z tym nie planuję - mam nadzieję, że samo zejdzie ;) 

PS: w nocy poświeciłem latarką i zauważyłem, że szczepki acroporek wystawiły polipy więc chyba im jest dobrze ;)  - a cały dzień były uparte pozamykane wszystkie nawet jednego "kwiatuszka" :/   

Edytowane przez AmonS (wyświetl historię edycji)

b92d252d1cb9323c7717535c6689f494u1709a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W panelu z DSB i refugium miałem cyjano i samo znikło. W akwarium raz przyniosłem ze szczepką na podstawce i nic z tym nie robiłem, po kilku dniach samo znikło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że dokładając szczepki które się "śliniły" system dostał po d*pie. Chwilowe zachwianie tym spowodowane wykorzystało cyjano... jak system się dostosuje cyjano powinno odpuścić - taką mam przynajmniej nadzieję ;)


b92d252d1cb9323c7717535c6689f494u1709a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może tak być, ale pewności nie ma. Przekonasz się sam za jakiś czas.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 42 (23.02.2018)

No to chyba mam ponowne dojrzewanie :(. Wróciły glony zielone - głównie na szybach jako nalot (przednia szyba prawie czysta za to tył i boki zielono-brązowe. Szyb nie czyściłem jakiś czas - widziałem, że z tyłu się nalot zrobił ale ślimaczki pracowały tam namiętnie więc im nie ścierałem :X ). Dodatkowo skały oblewa cyjano :o. Jutro zbadam parametry wody... Myślę, że dodanie korali i moczenie łapek miało z tym duży związek - na ten moment nie zamierzam walczyć... Czas Czas i Cierpliwość a akwarium samo wróci na "jasną stronę mocy" ;) 

Korale się nie przejmują i polipują ;). Mam nadzieję, że akwarium przetrwa ten "twardy start".

Do wody trafia jak co dzień 2 krople -NP Pro i 2 krople Pro Bio S.

Doszła druga pompka od Jebao. Tak więc teraz dmuchają 2x SW-8. Obie pompki w trybie W1 i obie na 5 biegu ;). Różni je tylko czas z jakim pracują (jedna pracuje na ok 80% częstotliwości a druga na ok 30% częstotliwości załączeń). Przez to, że jedna pracuje "szybciej - częściej" niż druga woda w akwarium kołysze się tak jakby raz mocniej z lewej raz z prawej. Zamotałem :D - tak czy siak dało to efekt "zmienności" i wygląda ciekawie.

Fotki dzisiejszego dramatu... 

IMG201802_qnxwanr.jpg

IMG201802_qnxwane.jpg

IMG201802_qnxwanx.jpg

IMG201802_qnxwann.jpg

 


b92d252d1cb9323c7717535c6689f494u1709a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ile godzin świecisz dziennie?

Ja u siebie świecę przy starcie po 6godzin i zwiększam co 2tyg o godzinę aż do 10, zauważyłem przy 2 restarcie, że jest wtedy dużo mniej glonów. Taką metodę stosuje się w akwariach roślinnych, pozwala to na łagodniejszy start akwarium.

to się tyczy glonów zielonych, a jeśli o cyjano chodzi to może być rozjechany stosunek NO3 do PO4


obraz.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, Gibo napisał:

ile godzin świecisz dziennie?

Ja u siebie świecę przy starcie po 6godzin i zwiększam co 2tyg o godzinę aż do 10, zauważyłem przy 2 restarcie, że jest wtedy dużo mniej glonów. Taką metodę stosuje się w akwariach roślinnych, pozwala to na łagodniejszy start akwarium.

to się tyczy glonów zielonych, a jeśli o cyjano chodzi to może być rozjechany stosunek NO3 do PO4

światło mam już na maksa od jakiegoś czasu i było ok... świecę 2x39w (aktynika+blue plus) 12h, 2x54w(2x blue) 10h i 2x54w(blue azure - białe) 8h.  Wszystko było ok dopóki nie wpakowałem koralowców. Może przez to, że się "śliniły", może coś miałem na ręce gdy je wkładałem ... a może po prostu padły jakieś oczliki których były miliony a teraz widzę niewielkie ilości ... 

Na razie cyjano się nie rozprzestrzenia bardziej ... poczekam jeszcze troszkę może samo zacznie zanikać ;) 
Koralowce napompowane więc im jest ok :D 

 


b92d252d1cb9323c7717535c6689f494u1709a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli nie chcesz wprowadzac swiezej solanki i robic podmian - mozesz odsysac to cyano przez np. wate i wode z powrotem do akwa. W mlodym  zbiorniku cyano jest bardzo czesto widywane ;) Usuwanie cyano IMHO przyspiesza proces pozbycia sie go, choc zdania akurat tu sa podzielone. Z mojego doswiadczenia regularne odsysanie powodowalo zanikanie go w baniaku.

http://mathgame.de/Aqua/FAQ_Plagues-AlgaeBacteria.pdf

 


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

VDR - znów masz rację ;) 

Wprawdzie to jest tylko likwidowanie skutków a nie przyczyn ale razem z skutkami usuwasz z akwa troche przyczyn, bo to co cyjano fosforu związało w sobie to go usuwasz - czyli efekt jest.  IMHO ;) Chociaż ja nie usuwałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 47 (28.02.2018)

NO3 - 0

PO4 - 0.08

Do wody trafia teraz:

 - codziennie 2 krople Pro Bio S i 2 krople -NP Pro

 - raz w tyg 2 krople Bio S

 - co drugi dzień 1 miarka Pro Bio F

 

Miałem odessać Dino/Cyjano/Okrzemki :X ale zaczęły pomału się wycofywać... więc nie odsysam ;)

Czas chyba na jakieś rybki bo PO4 niżej nie zejdzie bez obecności NO3 :/ 

 

Myślę nad taką obsadą:

- Salarias 1x

- Chrysiptera arnazae 1x

- chrysiptera parasema 1x

- Nemateleotris decora 1x

 - Gramma loreto 1x

- pseudanthias squamipinnis 6x

- hexataenia 1x

- centropyge  (jeszcze nie wiem jaką wybiorę) 1x 

- Valenciennea (jeszcze nie wiem który "model" xD ) 1x

- być może jakiś pokolec (np strigosus ale jeszcze nie zdecydowałem)

 

- lysmata amboinensis 1x

- lysmata seticaudata/kuekenthali/wurdemanni (lub jakaś inna na aiptasie) 2x

- Lysmata debelius 1x

- krab mitrax 1x

 

No i teraz tak... uzbierało się troszkę rybek które chciałbym w akwarium ale nie wiem czy tyle wejdzie :(. Odpieniacz dla przypomnienia to Tunze 9006.

Pyt 1. Co sądzicie o planowanej obsadzie? Z czego ewentualnie zrezygnować? Co dodać? 

Pyt 2. Oraz najważniejsza kwestia dla mnie - w jakiej kolejności zasiedlać zbiornik??? Wiem, że centropyge trafi na koniec albo przynajmniej wtedy gdy koralowce będą już mocno rozrośnięte - nie chciałbym, żeby wykończyła mi jakieś szczepki. Mam nadzieję, że jak już skubnie acroporę to raz jedną raz inną i żadna nie padnie :X Ryba szalenie mi się podoba :D 

 

Bardzo proszę o pomoc przy doborze obsady - nie chciałbym przypadkowej. I nie chciałbym przesadzić z ilością ryb oraz nie chciałbym aby ryby pozabijały się wzajemnie ;) 

 


b92d252d1cb9323c7717535c6689f494u1709a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 48 (1.03.2018)

Dino i cyjano wróciły ... wczoraj wydawało mi się, że znikają a dziś wielki "come back". Parametry nadal takie same. No3 niewykrywalne, Po4 - 0,08. 

Rozmawiałem z jednym akwarystom z okolicy i poradził mi wyłączyć białe świetlówki i rozważyć zamianę jednej (mam aktualnie 2 białe 3 niebieskie i 1 actynikę) białej na niebieską. Wyłączyłem więc białe świetlówki (2x54wt5). Niebieskie działają w normalnym trybie... zobaczymy czy to pomoże. 

Co do rybek to pytania z poprzedniego posta nadal aktualne ;) 

 


b92d252d1cb9323c7717535c6689f494u1709a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 158 (19.03.2018)
 

Oj dawno nie aktualizowałem tematu ... bardzo dawno... 
Parametry:
ph - 7.9

No3 - niewykrywalne testem saliferta

Po4 - 0,04

Ca - 460

Mg - 1500

kH - 6,2 (rozpocząłem podbijanie do 9 bo przy tych poziomach ca i mg mam zdecydowanie za niskie kH - utrzymywałem stały poziom kH na 6,9 ale coś musiało się ostatnio wydarzyć bo spadło do 6,2 a Ca poszło o 40 do góry i MG o 100 do góry :X )

zasolenie 1.026

temperatura między 25-28 w zależności od upałów (choć zazwyczaj trzyma się na poziomie 26*C)

 

Co się działo:
A no działo się troszkę... ostatni wpis był z dnia 48, czyli z marca. Walczyłem z Po4 i cyjano - walkę wygrałem cierpliwością i strzykawką (strzykawki używałem do przedmuchiwania skał i piasku aby cyjano nie dusiło życia wewnątrz skał). Później było w miarę ok - szczepki zaczęły oblewać podstawki itp. No i wtedy wyjechałem na prawie 2 tyg... po powrocie dramat. Osoba którą poprosiłem o dolewanie wody do zbiornika dolewki automatycznej zapomniała to zrobić... po powrocie musiałem dolać sporo wody RO... i może gdybym zrobił to pomalutku to nic by się nie stało bo w sumie to nic wtedy nie padło z powodu wzrostu zasolenia - zbiornik wykończyłem sam w panice dolewając od razu całą wodę która wyparowała. I to właśnie ten skok parametrów w dół spowodował że poleciało mi kilkanaście szczepek sps w tym kilka acroporek... 
Dalej nie robiłem nic poza trzymaniem stałych parametrów... teraz pomalutku "stawiam" zbiornik od nowa jeśli chodzi o życie w nim. 

Już jest dobrze, teraz tylko dodawać koralowce i będzie ok - tak myślę... 

Obecnie ze szczepek w akwarium szczepkarium:
1 dunka

1 euphylia

7 montipor

1 milka

8 acroporek

1 lobophyton 

Rybki:

1 zebrasoma desjardini

2 garbiki

1 hexa

1 dascylus

1 salarias

1 babka kopiąca

1 krab mitrax czerwony

1 krewetka czyszcząca

2 krewetki na aiptasię 

miliony ślimaków różnych odmian...

Zbiornik cały czas na Aquaforest. I gdyby nie moje błędy to pewnie byłby już ładnie zarośnięty a tak niestety wygląda jak postawiony wczoraj :( 

Zdjęcie dodam jak wrócę do domu ;) 

 

 


b92d252d1cb9323c7717535c6689f494u1709a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
35 minut temu, AmonS napisał:

1 zebrasoma desjardini

W takim litrażu to grubo ;]


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, katani napisał:

W takim litrażu to grubo ;]

wiem wiem... ale spokojnie zanim urośnie będzie pływała w 500-700l bo taki jest plan... teraz to maleństwo ma gdzie pływać :P 


b92d252d1cb9323c7717535c6689f494u1709a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.