Skocz do zawartości
Marqo

planowanie sumpa

Rekomendowane odpowiedzi

Kolejny sump planowany , przyszła zatem pora na dopracowanie projektu.  Obrazek nie jest wykonany w proporcji.

1. komora pompy obiegowej

2. wata / gąbka umieszczona na kratce rastrowej

3. siporax umieszczony w koszyku na kratce rastrowej

4. refugium + dsb

5. odpieniacz itp.

6.komora na podmiany

 

Planuję dać 2 spływy. Główny do komory nr6. Przy podmiance przełączamy na nr 5. W 6 zamontowany zawór w dnie do spuszczania wody. Dolewamy RO , dodajemy sól i przełączmy znów spływ do komory 6.

Czy woda spływająca z komory 6 do 5 nie będzie hałasować i chlapać wszystko na około ? Jak rozwiązać ten problem ?

sump roboczy.jpg


Śpiesz się powoli...

56_1245071123.gif

beztytuubvb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ty zostawiasz swoje 528 litrów akwarium czy będziesz zmieniał na większe?

 

Jaką wielkość sumpa planujesz? Oraz jaką wielkość poszczególnych komór? Łatwiej coś napisać znając wymiary, nawet planowane.

Dlaczego watę chcesz dać na końcu, gdzie woda jest już przefiltrowana i niesie do zbiornika dobre elementy z sumpa? Lepiej dać watę na spływie, niech większość syfu na niej zostaje.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium zostaje. Sump powiększony i przeniesiony ma wylądować w piwnicy. Planowany wymiar 180x60x 50-60 wysokości . Komory zostaną dostosowane do wielkości sprzętów. Komora podmianki ok 10% obiegu . Wata na spływie szybko się zamuli. Na spływie w komorze nr 6 podczas podmianki cały syf pójdzie w kanał. Wata na końcu dlatego , że nie lubię jak jakieś drobne drobinki pływają mi po akwarium.


Śpiesz się powoli...

56_1245071123.gif

beztytuubvb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Marqo napisał:

Wata na spływie szybko się zamuli.

Ale właśnie cała filozofia stosowania waty, to żeby się zamulała wata a nie sump...


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Syf ląduje w komorze na podmianki, który następnie jest usuwany przy spuszczaniu wody.


Śpiesz się powoli...

56_1245071123.gif

beztytuubvb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Według mnie zbyt skomplikowany, ale jak to mówią... "wolnoć Tomku w swoim domku"

Poza tym mam dwie uwagi. Po pierwsze pomyśl o zewnętrznym zbiorniku na wode RODi np jakiś kanisterek PCV . Łatwo Ci będzie wyjąć i napełnić...

Po drugie trochę bez sensu że wata jest po siporaxiei DSB. Stosowanie siporaxu i DSB to metoda biologiczna więc szybko tam będzie pełno pożytecznego robactwa, które zamiast trafiać do akwarium i uzupełniac łańcuchy troficzne będzie zatrzymywane na wacie...

Pozdro


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Tester napisał:

Według mnie zbyt skomplikowany, ale jak to mówią... "wolnoć Tomku w swoim domku"

Poza tym mam dwie uwagi. Po pierwsze pomyśl o zewnętrznym zbiorniku na wode RODi np jakiś kanisterek PCV . Łatwo Ci będzie wyjąć i napełnić...

Po drugie trochę bez sensu że wata jest po siporaxiei DSB. Stosowanie siporaxu i DSB to metoda biologiczna więc szybko tam będzie pełno pożytecznego robactwa, które zamiast trafiać do akwarium i uzupełniac łańcuchy troficzne będzie zatrzymywane na wacie...

Pozdro

Dziękuję za uwagi. Czyli komore z watą usuwamy całkowicie.

 

Ro planuję dolewać bezpośrednio do sumpa za pośrednictwem sterownika i elektrozaworu.

 

Mam tylko uwagi co do różnicy poziomów pomiędzy komorą 5 a 6 , która będzie wynosić ok 25cm. Przelewająca wodą będzie wyglądać jak wodospad....


Śpiesz się powoli...

56_1245071123.gif

beztytuubvb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie podajesz wymiarów ale z tego co widzę to ścianka między komora 2 i 3 jest za wysoka. Woda musi się przez nią przelać więc poziom wody w komorze 3 będzie właśnie taki. Poziomy w 4 i 5 również będą równe poziomowi w 3. Zachowaj spadki pomiędzy kolorami w kierunku od spływu do powrotu.


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę poprawiony rysunek...

 

Co z tą różnicą wysokości pomiędzy odpieniaczem a komorą podmian ?

sump1.jpg


Śpiesz się powoli...

56_1245071123.gif

beztytuubvb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Załóżmy, że dasz sump 60cm wysoki.

Komora podmianek

W pierwszej przegrodzie na podmianki dasz wysoką przegrodę na 50cm. Będziesz miał 500l wody w akwarium + 300-350 netto w sumpie więc 10% to trzeba założyć komorę podmianek na 80-100 litrów. 5x6 to 30, jeśli chcesz komorę o pojemności 10% baniaka to musisz dać ją szeroką na 30-40cm.

Przy takiej wysokości cały syf będzie przy dnie, nie będzie się przelewał do komory odpieniacza. Będziesz musiał go z dna ręcznie usuwać, bo przez śrubunek w dnie cała woda nie zejdzie. Chyba, że dasz dodatkowy cyrkulator w tej komorze. przydałby się od razu do mieszania soli.

Komora odpieniacza

Potem w drugiej komorze musisz dać jakieś 30cm głębokości. Czyli różnica będzie około 20cm. Nie wiem jaką pompę obiegową planujesz, ale to będzie niezły wodospad. Woda będzie się lać na cały odpieniacz brudząc go od zewnątrz. Do tego prawdopodobnie będzie dosyć chlapać. Niewykluczone, że będziesz się na to nieźle wkurzać.

Komora refugium

Jeśli zrobisz tak jak na obrazku, to woda będzie sobie płynąć górą do następnej komory, a przy piasku będzie ledwo płynąć, więc DSB będzie działać tak sobie. Przy DSB musisz mieć dobry przepływ nad piaskiem, żeby woda bogata w składniki odżywcze mogła przenikać do piasku i być w nim oczyszczana. Jak nurt będzie wysoko ponad to z DSB nie będziesz miał pożytku. Task samo glony. Glony wychwytują składniki odżywcze z toni wodnej więc dobry przepływ = lepsze dostarczanie składników do glonów.

Komora z siporaxem

To chyba jedyna której ja nie zrobiłem u siebie, a którą bym zrobił, gdybym mógł zrobić jeszcze większy sump.

Komora z watą to moim zdaniem nie najlepszy pomysł.

Na komorę pompy musisz dać ze 20cm żeby wygodnie operować przy pompie obiegowej.

Ścianki spiętrzające wodę musisz dać każdą o 1,5-2cm niższą niż poprzednia.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cyrkulator w komorze podmian będzie zamontowany. Co do wodospadu pomyślałem , że cała woda z spływu nie musi lecieć w ostatnią komorę . Można większą część puścić do komory odpieniacza. Wodospad w takim przypadku jest dużo mniejszy. Uzupełniłem na szybko wymiary...

sump1.jpg


Śpiesz się powoli...

56_1245071123.gif

beztytuubvb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Marqo napisał:

Co do wodospadu pomyślałem , że cała woda z spływu nie musi lecieć w ostatnią komorę . Można większą część puścić do komory odpieniacza.

Chcesz jakoś zautomatyzować podmianki? Z opisu wnoszę, że nie. A jak nie to po co tam w ogóle paskudzić?

Szybka 10cm przy DSB to mało. Będzie ci bardzo mocno wymywać piasek przy szybie. Ja mam 13 i ciągle troszkę wymywało. Dałem tam pokruszoną skałę i jest OK.

I 21 cm głębokości w refugium to nieco za płytko. Dasz 8-10cm piasku i zostanie ok 12 cm wody ponad. Na spagheti od biedy wystarczy, ale jak zapragniesz inne glony to będzie malutko.

Tak to wygląda u mnie:

20180131_110131

 


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli refugium podniosę to komore odpieniacza także a dla niektórych modeli to już za głęboko.

Komora podmian to dodatkowa woda w obiegu. Mam dość latania w beczkami, pompami itp. Tutaj wystarczy przekręcić 2 zawory i już woda spuszczona, otwieramy ro na pływaku. Dzięki temu doleje określoną ilość wody(stałą) , odmierzamy sól(stała ilość) ..... Dużo bardziej wygodne.


Śpiesz się powoli...

56_1245071123.gif

beztytuubvb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Według mnie masz za dużo przegród .Po pierwsze bez sensu puszczać non stop wodę do komory podmian ,z 28cm będzie chlapać na wszystkie strony. a i tak do dna go nie spuścisz

mając tak wylot.U siebie mam do podmian osobny zbiornik , a po zatrzymaniu obiegu wypompowuje wodę bezpośrednio do ścieku, a prawdę mówiąc częściej odciągam przy podmianie syf z sumpa przy podmianach ,wtedy i tak taki zbiornik do niczego jest. Wywal tą komorę i zrób spad do wąskiej komory z skarpetą i wata , potem większa komora odpieniacza, wejdzie ci tam jeszcze jakiś reaktor. 

Zamień miejscami szybki przed dsb , A i ostatnia szyba tzw. bubblestop według mnie szkoda miejsca ,w pierwszym sumpie miałem ,teraz już drugi mam bez i żadne bąbelki nie latają po zbiorniku. Teraz mam taki sump , tez w piwnicy , w pierwszej komorze jest skarpeta i wata ,potem leci do odpieniacza .Następnie siporax .A i pozbyłem się w miedzy czasie dsb i tych szybek.Teraz mam jeszcze refugium ale likwiduje jak tylko scrubber ruszy na całego .

sump.thumb.png.ac2c0887acdf9ff1f2214155e1fff50a.png


8fdd9b9b7ef09de88ef75df31c7279e1u1318a12

Zbiornik 220x74x65, 2x OW , zaplecze 300ll ,

obieg Jebao DCP 18000, 2xVortech mp40,3xtunze6045,6025,6085,odpieniacz BK DC300 rdx,VSV,

skała RRR 50kg,lampa diy 279 t5 +led ok.280 W,dozownik H2Ocean

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Marqo napisał:

Jeśli refugium podniosę to komore odpieniacza także a dla niektórych modeli to już za głęboko.

Tak jak mówi katani, wg mnie komora z DSB + refugium to ok 23-25cm (8-10cm na piasek w zależności od wielkości oraz 15 cm wody). Dlatego musisz podnieść właśnie także komorę z odpieniaczem. Odpieniacz postawisz na kratce lub czymś innym. Wydaje mi się, że zawsze lepiej mieć wyższą komorę odpieniacza i coś podstawić od dołu niż doklejać wyższą ścianę później, a wtedy może zrobić się wodospad.

Mógłbyś wytłumaczyć jaki byłby proces podmian? 

Jaki planujesz odpieniacz? 50cm komory na odpieniacz to nie za dużo? Ja bym zwiększył na jej rzecz komorę z DSB/refugium, według zasady powinna mieć 1/3 powierzchni dna zbiornika głównego

Edytowane przez CzaQ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cały syf zostaje w pierwszej komorze, czyszczę co 3-4dni
7b37f9974dd8c185e130e55729350cc9.jpg

Wysłane z mojego F8331 przy użyciu Tapatalka


8fdd9b9b7ef09de88ef75df31c7279e1u1318a12

Zbiornik 220x74x65, 2x OW , zaplecze 300ll ,

obieg Jebao DCP 18000, 2xVortech mp40,3xtunze6045,6025,6085,odpieniacz BK DC300 rdx,VSV,

skała RRR 50kg,lampa diy 279 t5 +led ok.280 W,dozownik H2Ocean

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jeszcze w kwaestii formalnej... nie lepiej Ci zrobić jednej dużej komory na DSB albo Siporax? Po co tak komplikujesz? Osobiście widziałbym wieksze DSB zamiast tej komory na siporax. 


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale mi namieszaliście....Może ktoś pomoże i rozrysuje mi odpowiedni sump o podstawie 179x59x55h ? Mój obecny sump w załączniku. Ze siporaxu byłem zadowolony. Ubolewałem zaś za brakiem dsb. Zbiornik na RO był dobry tylko na RO , do podmianek nie za bardzo z powody braku spustu.

 

http://atoll.pl/nano/Projekt_sumpa_V5as.JPG


Śpiesz się powoli...

56_1245071123.gif

beztytuubvb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wymiary odpieniacza zaczerpnięte na szybko z neta... Whiteskim 200 , Podstawa: 25x40cm .  Komorę chcę dać większą na ewentualny sprzęt przyszłościowy , reaktor itp.

Pompy jeszcze nie mam kupionej . Interesujące mnie modele miały ok 15 cm + trochę zapasu= 20cm


Śpiesz się powoli...

56_1245071123.gif

beztytuubvb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zobacz mój sump  (strona 19 wątku). Masz dużą  komore na odpieniacz i resztę sprzętu. Dużą komore na siporax lub DSB i komorą na pompę powrotu odizolowaną tak, żeby piachu z DSB nie zaciągała. Ty masz większą przestrzeń dostępną więc masz większe pole manewru. Ja zawsze byłem zwolennikiem prostych rozwiązań.

 


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie gołe sumpy do mnie nie przemawiają. Jakie szczeliny zastosować pomiędzy przegrodami tzw buble stop ? 2, 3 cm ?


Śpiesz się powoli...

56_1245071123.gif

beztytuubvb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marqo, musisz rozumieć po co się pewne rzeczy stosuje. Owszem, bubble stopy są przydatne, ale w krótkich sumpach.

W tak długim sumpie jak  Twój - prawie 1.80m nie potrzebujesz bubble stopów, bo i tak bąbelki ulecą nad DSB po drodze do pompy. 

Tu nie chodzi o przemawianie tylko o wygodę, ale tak jak pisałem, to będzie Twoje akwarium więc rób jak uważasz.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marco Tester dobrze mówi. U mnie nie ma żadnych bąbelków. Co prawda nie mam odpieniacza. Siporax możesz wrzucić do komory z odpieniaczem, w koszyczku, łatwo czyścić.

@Testerrwój sump jest na maxa prosty. W sumie jak się głębiej zastanowić, to więcej nie trzeba.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę przerobiony i chyba już ostateczny projekt...

20180131_151050.jpg


Śpiesz się powoli...

56_1245071123.gif

beztytuubvb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.