Skocz do zawartości
Engell1

zapchany spływ wody . . .

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Dziś rano miałem ekspresową pobudkę jak żona powiedziała " Przemek wstawaj coś nie tak jest z akwarium " :clowning Tak szybko to rzadko wstaję ;)

Okazało się, że zapchała się rurka od spływu wody do sumpa i cała woda leciała tylko rewizją . . .było dość głośno.

Odłączyłem pompy i okazało się, że to krab zapchał spływ! . . . całe szczęście był większy od średnicy rury i nie wleciał do środka bo to mógłby być porządny problem . . . Krab został odłowiony i przy okazji znalazłem również drugiego  . . . .i Nemo, którego brakowało mi kilka tygodni . . .

Nemo wrócił do zbiornika wraz z krabami i tu pytanie jak uchronić się przed podobnymi sytuacjami tzn. aby kraby i ryby nie skakały do komina ?? Rybę już kiedyś tam znalazłem i ciekaw jestem jak one to robią, przegroda wystaje ok 2 cm ponad powierzchnię wody . . .

Jakieś pomysły ?

 

pozdr 

 

Edytowane przez Engell1 (wyświetl historię edycji)

Eheim Incpiria 400 ( 130x55x65 optiwhite + sump 58x43x40cm - ok 420 litrów w obiegu)

2 x Aquatlantis LED 70 W ( Marine and Reef i Marine Blue ) zmiana na Maxspect RSX 300 ( 03.01.2018)

odpieniacz: Deltec SC 1456

cyrkulacja : 2 x Tunze 6055

obieg : Eheim Compact+ 3000

start 24.05.16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kawałek siatki / kratki rastrowej na komin.


Śpiesz się powoli...

56_1245071123.gif

beztytuubvb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a na samym spływie polecam zamontować sitko, nawet jak coś wlezie do komina, to nie da rady zapchać splywu

takie coś:

am-sitko-splywu-50mm.jpg

Edytowane przez jedikk1 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, jedikk1 napisał:

a na samym spływie polecam zamontować sitko, nawet jak coś wlezie do komina, to nie da rady zapchać splywu

takie coś:

am-sitko-splywu-50mm.jpg

Mam i gorąco polecam, Jest na tyle długie, że nie wiem co musiałby wpaść do sumpa żeby je zatkać. Kawałek folii chyba.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie często turbo przechodzą rewizją do sumpa , boję się że któregoś dnia zaklinuje się jeden z nich i będzie kłopot . W sumpie znajdowałam już ślimaki średnicy rewizji . Jak Wy sobie z tym radzicie bo myślę że nie jestem odosobnionym przypadkiem . Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, szybki59 napisał:

U mnie często turbo przechodzą rewizją do sumpa , boję się że któregoś dnia zaklinuje się jeden z nich i będzie kłopot . W sumpie znajdowałam już ślimaki średnicy rewizji . Jak Wy sobie z tym radzicie bo myślę że nie jestem odosobnionym przypadkiem . Pozdrawiam

sam się zastanawiam nad tym tematem bo ostatnio znalazłem ślimaka w kominie jak chodził po rurce spływu.. na szczęście mam sitko, ale na rewizji juz nie :) myślałem o nałożeniu na to drobnej siatki, np. takiej jak w workach z transportu krabów/krewetek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki muszę się zaopatrzyć w takie sitka ! Muszę tylko zmierzyć średnicę rur i śmigam do sklepu . . . .

Tak czysto teoretycznie to jakby obydwa spływy się zapchały to co by się stało . . . pompa obiegowa przelałaby całą wodę z sumpa do akwarium po czym by się wyłączyła o ile ma czujnik pracy na sucho ???

Edytowane przez Engell1 (wyświetl historię edycji)

Eheim Incpiria 400 ( 130x55x65 optiwhite + sump 58x43x40cm - ok 420 litrów w obiegu)

2 x Aquatlantis LED 70 W ( Marine and Reef i Marine Blue ) zmiana na Maxspect RSX 300 ( 03.01.2018)

odpieniacz: Deltec SC 1456

cyrkulacja : 2 x Tunze 6055

obieg : Eheim Compact+ 3000

start 24.05.16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli ma taki czujnik to tak, jeżeli nie to się spali.

Ja zamierzam założyć dodatkowy czujnik który wyłączy pompę gdy skończy się woda.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem założyć siatkę na rewizję ale zaczyna wtedy być słyszalna woda spadającą rewizją . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, szybki59 napisał:

Próbowałem założyć siatkę na rewizję ale zaczyna wtedy być słyszalna woda spadającą rewizją . 

A jakby najpierw owinąć siatką rurę od rewizji, tak żeby siatka wystawała z nad rury parę cm, a górę tego "rulonu" dodatkowo przykryć kolejnym kawałkiem siatki? Powinno być cicho :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siatka ma być tylko na spływie,  a na wypadek gdyby ten czymś się zakleił jest rewizja, która ma być zwykłą rurą bez przeszkód, to jest właśnie zabezpieczenie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak tylko że ślimory włażą do sumpa przez rewizję . Spływ u mnie jest ok 

Jedikk nie kumam o co Ci chodzi . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, szybki59 napisał:

Tak tylko że ślimory włażą do sumpa przez rewizję . Spływ u mnie jest ok 

Jedikk nie kumam o co Ci chodzi . 

Chodzi mi o to, żeby wziąć kawałek takiej siatki, i owinąć go wokół rury rewizyjnej. Teraz ważne, żeby górny koniec siatki wystawał kilka cm ponad rurę rewizyjną, woda będzie mogła spokojnie wlatywać do rewizji i nie powinna przy tym wtedy chlapać. A dodatkowo dociąć kawałek siatki i przymocować na górę tego "rulonika" z siatki, tak żeby całość zakryć. Wstawiam piękny rysunek.

 

rewizja.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak @Marqo napisał jakieś zabezpieczenie nad kominem.

Siatka na spływem to standard. I jak ktoś potrzebuje trzeci spadochron to czujnik poziomu wody w komorze pompy ustawiony tak żeby wyłączył pompę kiedy ilość wypompowanej wody może przelać akwarium


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi się ostatnio walało po samochodzie służbowym takie coś https://ihe24.pl/przekazniki-poziomu-cieczy/6509-przekaznik-kontroli-poziomu-cieczy-pz-828-rc-ff.html . Wsadziłem do akwarium jak przekroczy stan głównego zbiornika to wyłącza pompę obiegową i śpię spokojnie

50 minut temu, Roman.P napisał:

trzeci spadochron to czujnik poziomu wody w komorze pompy ustawiony tak żeby wyłączył pompę kiedy ilość wypompowanej wody może przelać akwarium

Warunkiem jest żeby pompa utrzymywała stabilnie swoje parametry pracy, patrząc na swoje jebao rozbieżność jest spora żeby nie powiedzieć duża, ponadto w komorze pompy masz jeszcze poziomy od dolewki co wywalisz do góry, to ci dolewka wyrówna

Edytowane przez boo12 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi kiedyś rurę spływu zatkał ukwiał po podziale, też była pobudka w trybie awaryjnym. Tyle że skończyło się rozkręcaniem hydrauliki bo qwadri zatrzymał się na zaworze.


acee4e0f3e82859a8ba176830428e15au882a770.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na spływie mam element od głowicy (kopa tego wala sie po domu ) 
https://sklep.wodna-kraina.pl/pompa-circulator-500-akwarium-do-150l-aquael
Rewizja otwarta , nie mam ślimaków które by to mogły zatkać więc śpię spokojnie  .
Moja pompa obiegowa  w standardzie ma czujnik pływakowy ,ale raczej nie widzę potrzeby montażu .


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na grzebieniu polozylem kawalek spienionego pvc i jest spokoj - miedzy zebami grzebienia nic nie przechodzi.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.