Jump to content

dale

Klubowicz
 • Content Count

  3309
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  1

About dale

 • Rank
  Forumowy warchoł

Informacje o profilu

 • Imię
  Marek
 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd:
  Lublin
 • Zainteresowania
  Akwarystyka, strzelectwo, astronomia, DIY, niekoniecznie w tej kolejności :)
 • Akwarium
  320 posolonej zupy rybnej :)

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. dale

  Odłączenie sumpa

  Przed samym odłączeniem, zamknij obieg, dokładnie wypłucz media w sumpie, w wodzie z podmiany, zrób podmianę. czysty sump niech sobie pochodzi z godzinę żeby się woda wymieszała po podmianie. Zamknij obieg, połącz elastycznym wężem pompę z komory pompy w sumpie z komorą zrzutu, żeby wytworzyć obieg wewnętrzny i odpal. oczywiście z włączonym odpieniaczem. Tylko ustaw całość daleko poza zasięgiem remontu, najlepiej w odrębnym pomieszczeniu. Jeśli nie jest to możliwe, to wyjmij odpieniacz, jako pompę obiegową użyj pompy od odpieniacza, tylko pobór powietrza wyciągnij poza pomieszczenie remontowe. Zobacz czy pompa natlenia i generuje obieg wewętrzny. Następnie całość zabezpiecz szczelnie folią, robiąc małe otwory dla wyrównania ciśnienia wywołanego pracą pompy odpieniacza. Sump powinien przetrwać Możesz co jakiś czas dodać wodę z rozpuszczonej mrożonki. W akwarium dobrze by było wsadzić jakiś wewnętrzny odpieniacz bo ruch wody nie natleni w takim stopniu jak odpieniacz. Ewentualnie brzęczyk. Ale wtedy zrób osłonę na kolumnę wody z bąbelkami, tak by ruch w jej wnętrzu zaciągał wodę z dołu a wypuszczał z góry. Można to zrobić w ostateczności z trytytek i pociętych butelek od coli. To Ci maksymalizuje szanse na bezproblemowy remont. Oczywiście może się udać bez tego, jak pisały osoby powyżej.
 2. Dwa panele nie są potrzebne. Wystarczy jeden by schować odpieniacz. Jak dasz szerokość 60 cm szerokości i postawisz zbiornik o łącznej długości nawet 220cm , możesz dać panel o szerokości 50 cm. To Ci daje spore akwarium główne i panel np o dwu komorach (40x60 i 15x60, przelew i szkło 5 cm) wtedy w takiej komorze możesz spokojnie zmieścić np. Twistmana 150in i filtr glonowy, złoże zraszane czy nawet reaktor. A komorze 15x60 masz jeszcze sporo miejsca na dodatkowe szpeje. Natomiast pod akwarium zmieszczą się : zbiornik na dolewkę płaski i długi, graty czy wszelkie kable i elektronika (odizolowana od wilgoci). A nawet butla do reaktora - w przyszłości. Zaś zbiornik 180x60x40 to już jest fajny wypas - nie za wysoki, więc światło nie musi być mocne, jest miejsce na twarde, ryby też można wpuścić już bardziej swobodnie...
 3. Wszystko zależy od aranżacji zbiornika. Np. Zoantusy, ukwiał i eufilie mogą wyglądać zjawiskowo. Do tego cyrulacja oparta na jednej pompie gyre, plus komin i powrót na przeciwnych końcach i mamy piękny zbiornik. Oświetlenie bym zrobił na ledach i ewentualnie dwie świetlówki. Nawet wbudowane w barek. Jeśli tylko była by możliwość założenia chłodzenia wzdłuż lampy- np. w bocznych ściankach baru. Pomyśl może by bar przerobić w ten sposób by zrobić blat podnoszony, żeby mieć dostęp do zbiornika od góry, wtedy to daje nowe możliwości. no i więcej miejsca. Zaś co do obsady, tutaj z racji małej szerokości nie szalał bym z dużymi rybami. Ale mimo to można zrobić super zbiornik.
 4. Rozgwiazda, odmulanie, 0,7l "na dwóch" ... Wszystko powyższe jest alternatywą Ja na Twoim miejscu cieszył bym się że masz aktywne i zdrowe babki kopiące, bo z nimi jest loteria... często po zakupie chorują.
 5. dale

  Ustawienie reaktora

  Zawsze można zrobić tzw. test współmierności - spotykasz się na kawie z dwoma-trzema akwarystami, każdy ze swoim testem, robicie po trzy pomiary, porównujecie Swoją drogą, cena nowej jest na tyle atrakcyjna że nie wiem czy warto szukać używek. ps. w reefshopie są kuwety pomiarowe w cenie ok 40 pln, może warto zaryzykować?
 6. dale

  Ustawienie reaktora

  Musisz mieć walnięty egzemplarz. Z tego co czytałem w dokumentacji (metoda pomiarowa) to z chemicznego punktu widzenia reakcja jest bardzo powtarzalna, stabilna i specyficzna, natomiast problem może stanowić elektronika. Lub np. niewidoczna skaza na butelce.
 7. dale

  Jakie testy ICP ?

  Tak po jednym badaniu? Geniusze... I jasnowidze
 8. dale

  Jakie testy ICP ?

  Czas sprawdzić zbiornik pod względem chemii... Reaktor i kH się stabilizują, Odpukać, żadnych f*ck-upów ostatnio nie było :), można by zrobić kompleksowy test na to, co mam w zbiorniku. I stąd moje pytanie: - jaką firmę polecacie jeśli chodzi o powtarzalność, czas i wiarygodność testów? Czy nie ma to większego znaczenia?
 9. dale

  Ustawienie reaktora

  Zasadę jednego parametru znam Ona się odnosi do wielu rzeczy. Na razie zwiększyłem pH do 6.5 - górnej wartości wg instrukcji reaktora. Zobaczymy jutro jak kH się zmieni. Na pewno jeszcze trochę regulacji przede mną. Ale wolał bym mieć mniejsze stężenie odcieku, wtedy będzie możliwość sterowania odciekiem. Myślałem że dłużej, ale jak tak, to Ok. Zasyp wybrałem bo używa go wielu znajomych z ładnymi baniakami. Zobaczymy, podobno mleko pojawia się w wypadku zagotowania reaktora.
 10. dale

  Ustawienie reaktora

  Obecnie stabilizuje mi się reaktor. Zasyp Knoppa, pH 6 odciek 30 kropli na minutę. KH wzrosło w ciągu 4 dni od 7.6 do 9.5. Złoże nie było płukane, mleko w reaktorze dopiero dziś opadło. Pytanie co robić? - Zwiększyć pH w reaktorze do 6.5 (mniejsze rozpuszczenie zasypu) - tylko i ile procentowo spadnie zawartość kH w odcieku? (sprawdził bym doświadczalnie ale reaktor jeszcze się stabilizuje, więc wynik może być przekłamany) - Zmniejszyć przepływ (jeszcze wolniejszy będzie trudniejszy do ustawienia)? - Nic nie robić, dać mu czas na ustabilizowanie się i przetrawienie przez system tego co reaktor oddał na starcie... (zasadniczo jestem zwolennikiem takich rozwiązań, ale wolał bym nie sprawdzać do ilu kH wzrośnie...) Co radzicie?
 11. Wydaje się mieć to sens, można by dzielić włos na czworo i teoretyzować nad wpływem przepływu wody przez reaktor na jego stabilność itp. ale wkraczał bym już w filozofowanie. Dobowe wahania KH też są ciekawe, chętnie poczytał bym jakieś opracowania na ten temat - to znaczy ich wpływu na zbiornik. @Tester czym monitorujesz kH? I jak wygląda sprawa z dobowym cyklem w zbiorniku?
 12. Nie wiem, nie znam się... ale mądrzy ludzie mówią że reaktor to stabilność. Constans... ciągłość. Jeśli będziesz włączał i wyłączał go, będzie powodował wahania. Dodatkowo, będzie zmieniał się stopień nasycenia odcieku. Dobrze Ci radzą... praca ciągła i regulacja stężeniem odcieku. Ale zrobisz, jak zechcesz. Życzę powodzenia.
 13. dale

  Kod CN

  A agencja celna robiąca odprawę nie wie?
 14. Dokłądnie o tym myślałem. Jeśli nie uda się ustabilizować na by-passie (a nie zanosi się na to by miało się nie udać) to prędzej złożę coś takiego, niż kupię gotowca. Bo wtedy elektronikę wyciągnę poza mokrą częśc szafki.
 15. Jakie pompy dozujące używacie? Bo widziałem kilka modeli na rynku, no i o ile pompki zwykłe są jak najbardziej akceptowalne, o tyle średnio mam ochotę wywalić ponad tysiąc złotych na coś, co może okazać się zbędne.
×
×
 • Create New...

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.