Jump to content

dale

Klubowicz
 • Content Count

  3308
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  1

Everything posted by dale

 1. Dwa panele nie są potrzebne. Wystarczy jeden by schować odpieniacz. Jak dasz szerokość 60 cm szerokości i postawisz zbiornik o łącznej długości nawet 220cm , możesz dać panel o szerokości 50 cm. To Ci daje spore akwarium główne i panel np o dwu komorach (40x60 i 15x60, przelew i szkło 5 cm) wtedy w takiej komorze możesz spokojnie zmieścić np. Twistmana 150in i filtr glonowy, złoże zraszane czy nawet reaktor. A komorze 15x60 masz jeszcze sporo miejsca na dodatkowe szpeje. Natomiast pod akwarium zmieszczą się : zbiornik na dolewkę płaski i długi, graty czy wszelkie kable i elektronika (odizolowana od wilgoci). A nawet butla do reaktora - w przyszłości. Zaś zbiornik 180x60x40 to już jest fajny wypas - nie za wysoki, więc światło nie musi być mocne, jest miejsce na twarde, ryby też można wpuścić już bardziej swobodnie...
 2. Wszystko zależy od aranżacji zbiornika. Np. Zoantusy, ukwiał i eufilie mogą wyglądać zjawiskowo. Do tego cyrulacja oparta na jednej pompie gyre, plus komin i powrót na przeciwnych końcach i mamy piękny zbiornik. Oświetlenie bym zrobił na ledach i ewentualnie dwie świetlówki. Nawet wbudowane w barek. Jeśli tylko była by możliwość założenia chłodzenia wzdłuż lampy- np. w bocznych ściankach baru. Pomyśl może by bar przerobić w ten sposób by zrobić blat podnoszony, żeby mieć dostęp do zbiornika od góry, wtedy to daje nowe możliwości. no i więcej miejsca. Zaś co do obsady, tutaj z racji małej szerokości nie szalał bym z dużymi rybami. Ale mimo to można zrobić super zbiornik.
 3. Rozgwiazda, odmulanie, 0,7l "na dwóch" ... Wszystko powyższe jest alternatywą Ja na Twoim miejscu cieszył bym się że masz aktywne i zdrowe babki kopiące, bo z nimi jest loteria... często po zakupie chorują.
 4. dale

  Ustawienie reaktora

  Zawsze można zrobić tzw. test współmierności - spotykasz się na kawie z dwoma-trzema akwarystami, każdy ze swoim testem, robicie po trzy pomiary, porównujecie Swoją drogą, cena nowej jest na tyle atrakcyjna że nie wiem czy warto szukać używek. ps. w reefshopie są kuwety pomiarowe w cenie ok 40 pln, może warto zaryzykować?
 5. dale

  Ustawienie reaktora

  Musisz mieć walnięty egzemplarz. Z tego co czytałem w dokumentacji (metoda pomiarowa) to z chemicznego punktu widzenia reakcja jest bardzo powtarzalna, stabilna i specyficzna, natomiast problem może stanowić elektronika. Lub np. niewidoczna skaza na butelce.
 6. dale

  Jakie testy ICP ?

  Tak po jednym badaniu? Geniusze... I jasnowidze
 7. dale

  Jakie testy ICP ?

  Czas sprawdzić zbiornik pod względem chemii... Reaktor i kH się stabilizują, Odpukać, żadnych f*ck-upów ostatnio nie było :), można by zrobić kompleksowy test na to, co mam w zbiorniku. I stąd moje pytanie: - jaką firmę polecacie jeśli chodzi o powtarzalność, czas i wiarygodność testów? Czy nie ma to większego znaczenia?
 8. dale

  Ustawienie reaktora

  Zasadę jednego parametru znam Ona się odnosi do wielu rzeczy. Na razie zwiększyłem pH do 6.5 - górnej wartości wg instrukcji reaktora. Zobaczymy jutro jak kH się zmieni. Na pewno jeszcze trochę regulacji przede mną. Ale wolał bym mieć mniejsze stężenie odcieku, wtedy będzie możliwość sterowania odciekiem. Myślałem że dłużej, ale jak tak, to Ok. Zasyp wybrałem bo używa go wielu znajomych z ładnymi baniakami. Zobaczymy, podobno mleko pojawia się w wypadku zagotowania reaktora.
 9. dale

  Ustawienie reaktora

  Obecnie stabilizuje mi się reaktor. Zasyp Knoppa, pH 6 odciek 30 kropli na minutę. KH wzrosło w ciągu 4 dni od 7.6 do 9.5. Złoże nie było płukane, mleko w reaktorze dopiero dziś opadło. Pytanie co robić? - Zwiększyć pH w reaktorze do 6.5 (mniejsze rozpuszczenie zasypu) - tylko i ile procentowo spadnie zawartość kH w odcieku? (sprawdził bym doświadczalnie ale reaktor jeszcze się stabilizuje, więc wynik może być przekłamany) - Zmniejszyć przepływ (jeszcze wolniejszy będzie trudniejszy do ustawienia)? - Nic nie robić, dać mu czas na ustabilizowanie się i przetrawienie przez system tego co reaktor oddał na starcie... (zasadniczo jestem zwolennikiem takich rozwiązań, ale wolał bym nie sprawdzać do ilu kH wzrośnie...) Co radzicie?
 10. Wydaje się mieć to sens, można by dzielić włos na czworo i teoretyzować nad wpływem przepływu wody przez reaktor na jego stabilność itp. ale wkraczał bym już w filozofowanie. Dobowe wahania KH też są ciekawe, chętnie poczytał bym jakieś opracowania na ten temat - to znaczy ich wpływu na zbiornik. @Tester czym monitorujesz kH? I jak wygląda sprawa z dobowym cyklem w zbiorniku?
 11. Nie wiem, nie znam się... ale mądrzy ludzie mówią że reaktor to stabilność. Constans... ciągłość. Jeśli będziesz włączał i wyłączał go, będzie powodował wahania. Dodatkowo, będzie zmieniał się stopień nasycenia odcieku. Dobrze Ci radzą... praca ciągła i regulacja stężeniem odcieku. Ale zrobisz, jak zechcesz. Życzę powodzenia.
 12. dale

  Kod CN

  A agencja celna robiąca odprawę nie wie?
 13. Dokłądnie o tym myślałem. Jeśli nie uda się ustabilizować na by-passie (a nie zanosi się na to by miało się nie udać) to prędzej złożę coś takiego, niż kupię gotowca. Bo wtedy elektronikę wyciągnę poza mokrą częśc szafki.
 14. Jakie pompy dozujące używacie? Bo widziałem kilka modeli na rynku, no i o ile pompki zwykłe są jak najbardziej akceptowalne, o tyle średnio mam ochotę wywalić ponad tysiąc złotych na coś, co może okazać się zbędne.
 15. dale

  Balling i niskie kh

  U mnie na ballingu kH różnie skakało. Używałem proszków AF, ale albo kH się wytrącało w zbiorniku, więc podnosiłem dawkę dzienną, bo nie zauważyłem wytrącania, albo roztwór był ok, dawka ta sama lana z ręki bo nie ufałem pompom, kH robiło, co chciało. Akwarium bardzo szybko buforowało to do swojego początkowego stanu (ok. 5). Obecnie próbuję szczęścia z reaktorem. Może przy Twoim litrażu można by iść w tą samą stronę?
 16. Tak, mam kolumnę, może to jest kwestia regulacji, to są jego pierwsze godziny. Obecnie zwiększyłem nieco ciśnienie na wejściu i wygląda lepiej
 17. Widzisz, życie to pasmo kompromisów. Im więcej rozsądnego planowania, tym im mniej w życiu. U mnie balkon zaczyna się jakieś 80 cm od krawędzi akwarium. Albo i mniej. Mam takie akwarium, jakie mogę rozsądnie ogarnąć. Obecnie około 450l w obiegu, do chłodzenia wystarczy nawiew zrobiony z 5 wentylatorów 12 cm, zabudowanych z tyłu akwarium - w koronie. ps. bardzo dużo osób ma sumpy w innych pomieszczeniach, ale nie sądzę by większość z nich chciała z Tobą rozmawiać - zniechęciłeś wielu swoim napastliwym poprzednim postem. W sumie ja też żałuję że się odezwałem...
 18. Więcej czytaj (ze zrozumieniem, jeśli Ciebie to nie przerasta - a mam pewne wątpliwości...) a mniej pisz. Będzie to z pożytkiem dla wszystkich. Lodówki - jak to określiłeś, wstawia się na balkon lub do pomieszczenia z sumpem. Nie do pomieszczenia z akwarium. Taka jest zasada. Klimatyzacja natomiast ma tą wadę że wysusza Ci powietrze - nawet jeśli potem nawilża. Ergo, zwiększa Ci znacznie parowanie. Co jest szkodliwe. Najpier naucz się do czego służy młotek, a potem wyśmiewaj ludzi którzy nim łupią orzechy...
 19. dale

  Reaktor a suplementacja

  Po to, że jak będą widoczne zmiany, to będzie za późno na jakikolwiek ratunek. Testy zrobię i na ich podstawie będę dodawał - co brakuje, a że będzie brakować - to pewnik, bo przyrosty mam duże a nie wierzę w cuda No właśnie, jod na pewno - za szybko znika z systemu....
 20. A jak długo masz akwarium i ile Twoich ryb odeszło "na wieczną rafę" ? Lepiej oddać niż ma się męczyć, a ja wiedziałem że będę zwiększał litraż. Do Kumpla poszła dlatego, że tam się lepiej prezentowała, no i On miał zamkniętą obsadę, a ja chciałem dopuścić coś jeszcze.
 21. Mam reaktor na by-passie, obecnie zawó mam na wylocie z reaktora, ale słyszałem że lubi się przytykać. Zastanawiam się czy nie bezpieczniejszy pod tym względem był by zawór na wlocie, tyle że wtedy nie było by nadciśnienia w środku... Pompy raczej nie założę, jak to wygląda u Was? gdzie macie regulację i na jakich zaworkach?
 22. Odpaliłęm reaktor na zasypie "Knoppa" (właściwie "Schmidta"), akwarium ma już ponad 2 lata. Robię mniej więcej okresowe podmiany na soli Tropical. Co jeszcze można suplementować by nie było brakó w zbiorniku? Obsada - szybko rosnące spsy, kilka lps, sporo grzybków i trochę zoasów. Dodatkowo ukwiały i dużo glonów. Co Wy dodajecie i w jaki sposób (pompy/ręcznie). Dziękuję z góry. Uprzedzając pytania - na testy "ICP" czy inne, wodę wyślę za tydzień - dwa, jak reaktor ustabilizuję.
 23. Miałem takiego od wielkości monety 5 zł (może nieco większy) do wielkości ok 8-9 cm w kostce 60x60x60 cm. Potem poszedł do Kumpla. Z tego co wie, bez szkody na zdrowi czy asertywności
 24. Tak, to był chyba większy model To fajnie że jednak nie miałem racji
 25. No to chyba strzeliliśmy gola do własnej bramki, bo lampa jest szersza od refugium... https://allegro.pl/uzytkownik/Tomislawus?bmatch=baseline-product-cl-eyesa2-engag-dict45-uni-1-2-0903 U tego sprzedawcy masz wszystko co potrzeba. Na wymiar i moim zdaniem, lepiej.
×
×
 • Create New...

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.