Skocz do zawartości

piotrek78

Klubowicz
  • Liczba zawartości

    47
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Zawartość dodana przez piotrek78

  1. Cześć, lampa aktualna?

  2. Cześć, jestem zainteresowany sporo szczepek mnie interesuje, jak z możliwością transportu do Warszawy? pozdrawiam,

    Piotrek

     

  3. Witam,

    Czy przy zakupie obydwu Chinek możemy troszkę ponegocjować? Płytkie szczepkarium z miękkimi powinny dobrze doświetlić pozdrawiam,

    Piotr

  4. Cześć,

    Jak zostaną jakieś grzybki to daj znać, wezmę to co będzie, briareum też chętnie.

    Piotrek

     

    1. piotr7

      piotr7

      Trudno powiedzieć, zarezerwowałem 20 szt, jak wytnę to zobaczę co jeszcze wyjdzie.

      Co do briareum to nie ma sprawy, możesz podjechać albo umówimy się w Warszawie na Woli.

      P.

  5. Cześć, 

    Czy glon taxifolium jest jeszcze aktualny? Odkupię lub zamienię mam do wymiany spagetti i drzewka capnelle.

    Piotrek

  6. piotrek78

    sarcophyton

    U mnie podobnie - zrzuca skórę jak coś go mocno podrażni. Przy okazji podepnę się z pytaniem: mam teraz 4szt. i ciągle przybywa i właśnie zastanawiam się jak to jest, że u niektórych rosną ogromne byki a u mnie rosną do wielkości dłoni i dzielą się na potęgę..
  7. piotrek78

    acanthurus leucosternon

    Możesz wrzucić fotę? Masz możliwość zrobienia kwarantanny? Może pomóc podniesienie temp. + Oodinol JBL'a. Wszystko zależy ile pokolec ma siły.
  8. Wreszcie zorganizowałem sobie ładnego widłonoga. Mam nadzieję, że tym razem hodowla zaskoczy. To wczorajsza dostawa z giełdy, torebki ładnie zapełnione, widać również pełno młodego wylęgu w formie 'pyłu'. Jako, że przedwiośnie za pasem próbuję nastawu w plenerze i pod szkłem. Zobaczymy.
  9. piotrek78

    Śmieci Bali...

    '' Bali ma szczególnie duży problem ze śmieciami podczas pory deszczowej, nazywanej również "sezonem śmieci". Śmieci zalegają wtedy na plażach wyspy, szokując turystów i ekologów. W grudniu ubiegłego roku władze postawiły na zaśmieconej plaży Kuta tablicę o treści: "Przepraszamy za tę niedogodność, twój pobyt zakłóciło coroczne naturalne zjawisko polegające na kumulowaniu się odpadów pod wpływem silnego zachodniego wiatru". ''
  10. piotrek78

    Jak stosować fitoplankton ?

    Hmm..moja teoria jest taka , że są tu osoby co wiedzą ale nie powiedzą Szukam, szperam i znalazłem opis pożywki do wina: vit.B1, komponenty nieaktywnych drożdży - vit. z grupy B, łatwo przyswajalne źródła azotu i fosforu. Chociaż z drugiej strony po to jest f2 żeby nie paskudzić kultury azotanami fosforanami i innymi aquaplantami przeznaczonymi do roślin naczyniowych..
  11. piotrek78

    Jak stosować fitoplankton ?

    Dobrze, że nie skasowałem wszystkiego po hodowli endlera i nastąpiła reaktywacja men's cave vel 'norachama' , f/2 na razie bez witamin, kręci się. Nie sądziłem, że utrzymanie fito będzie taką emocjonującą i pełną zwrotów akcji przygodą
  12. Nic nie mów ale własne , nie chodzi przecież o to żeby je sprzedać.. Najgorsze, że na kolejne tarła byłem już przygotowany ale ciągle coś..teraz efektywność inkubacji przez parę dramatycznie spadła. Moja teoria jest taka, że mam przypadkowo bardzo dużo wrotki i zacząłem dolewać ją do głównego zbiornika (jedzą ją chromisy, przy okazji sądzę że niedobitki jedzą resztki ale przy okazji mogły się dobrać do inkubowanej przez parę ikry). Szkoda że nie mam warunków żeby parę odłowić. Młode melanopusy są agresywne....(potwierdzają to raporty z innego forum). Te są z 2 poł. stycznia..
  13. Wczoraj coś tam się wykluło, znowu na raty, dzisiaj reszta w dodatku tarło skromniutkie i coś przerzedziło ikrę parę dni temu. Odłowiłem 4 larwy..ale.. idąc wg. nowych założeń, mija doba i w dalszym ciągu mam 4 szt. żerującego narybku więc jest oki. W wolnej chwili poczytałem o karmieniu wrotki - polecam ciekawy art. ja do tej pory lałem na oko, był gwałtowny przyrost ale po ok. 10 dniach nagromadzenie detrytusu wygaszało kulturę. Nic nie mówcie o zaprószaniu - jakby ktoś chciał to mam ok. 70l 'zwykłej' wrotki.. http://reedmariculture.com/support_rotifers_feeding.php i jeszcze.. Enriching rotifers with “premium” microalgae. Isochrysis aff. galbana clone T-ISO.pdf
  14. Taz przeca pisałem, że coś mi nie pasuje.. czyli 'wrotka' a wrotka robi różnice, teraz już wiem kto ma co.. To co namnażam też na swój sposób się sprawdza , ja mam jej teraz dużo i leję ją do sumpa - ładnie czyści z resztek, oczyszcza kłęby spagetti a to co idzie do baniaka jest paszą dla chromisów i anthiasów.
  15. 22.02 , wczoraj dotarła do mnie 'prawdziwa wrotka' - w odróżnieniu od tego co mam (z 3 różnych źródeł) po rozpakowaniu była biała (głodna) dodałem fito, po 2-3h zrobiła się ciemna/czarna czyli ma fito w sobie...., żaden ze szczepów które namnożyłem tak się nie zachowuje.
  16. Jaki pokarm potrzebuje zatem Isochrysis, pytam bo przekopałem kilka publikacji i kultury I. były prowadzone na f (G. 1975)
  17. piotrek78

    Jak stosować fitoplankton ?

    Mieszam składniki ale cały czas mam wątpliwości co do optymalnych naważek i składu , powyżej skład od VDR, poniżej skład, który przyjąłem do sporządzenia pierwszego roztworu (plus krzemiany). Spotkałem się z opinią że krzemiany w pierwotnej recepturze były dodawane aby podtrzymać rozwój okrzemek planktonowych (nie bentosowych), obecność tego związku może sprzyjać rozwojowi tych organizmów w zbiorniku w formie plagi. oraz F czyli składniki /2 i tu zaczynają się wątpliwości , a może nie warto komplikować i algi wchłoną wszystko? F Guillard Medium NaNO3 150 mg/L NaHPO4 8.69 mg/L Ferric EDTA 10 mg/L MnCl2 0.22 mg/L CoCl2 0.11 mg/L CuSO4 5H2O 0.0196 mg/L ZnSO4 7H2O 0.044 mg/L Na2SiO3 9H2O 60 mg/L Na2MoO4 2H2O 0.012 mg/L B12 1.0 µg/L Biotin 1.0 µg/L Thiamine HCL 0.2 mg/L
  18. Nie jest to widłonóg, jest w skali mikro ale ryby ją widzą. Jeszcze raz powtarzam 'wrotka' ze wszystkich trzech źródeł nie jest tym co oglądam na filmikach. Z resztą wrotkę znam, są analogie w planktonie słodkowodnym.
  19. Dziękuję Panowie za mniej lub bardziej konstruktywną dyskusję, jest interesująco. U mnie - dzisiaj kolejne tarło i podejmę kolejną próbę - do skutku. Chcę wykorzystać to, że parka jest chętna o co 10 dni składa ikrę (teraz to jest 5 tarło z rzędu). Uczę się hodowli planktonu i nie jest to łatwe, euglena dafnia i pantofelek były łatwiejsze. Wszystko przebiega gwałtowniej. Co do fito, na razie kryzys a wylęg za ok.8 dni. Nastawiłem 2x 75l było już ładne zielone, tydzień temu gmerałem coś i doszło do zaprószenia 'wrotką'. Dzisiaj ku zdumieniu obejrzałem 2 zbiorniki czystej wody... skandal. Teraz myślę co z tym zrobić bo szkoda wylać a nie wiem jak wyjałowić tyle wody do ponownego nastawu fito. Tam gdzie to trzymam nie mam możliwości podgrzania. Co do wrotki. Mam teraz z 3 źródeł. Od Konrada i 2 innych kolegów z FB. Trochę lat już mam ale ślepy nie jestem. Nie jest to wrotka którą oglądam tu i na YT, chociaż namnaża się i równie zdumiewająco pochłania wszystko co się wleje. Jest na tyle duża że chromisy i anthiasy widzą ją i na niej żerują. Mam teraz 4 kulturę z tym co odłowiłem ze skarpety są tam dominujące 'wrotki' oraz pierwotniaki o 1/3 mniejsze, kuliste oraz jakiś drobny oczlik. Może taka zróżnicowane mieszanka będzie ok. Jutro rozmawiam z chłopakami z Laboratorium ciekawe co powiedzą, mają czyste kultury planktonu , może coś z tego będzie. Mają dostęp do sprzętu, mają warunki do sterylizacji. W najgorszym wypadku robię reset wszystkiego, kupię wreszcie mikroskop, ściągnę czyste linie (oby) z poza kraju. Ale to nie może być takie skomplikowane. Nie sądzę aby było to trudniejsze od np. kąsaczowców a rozmnażałem i tetry i ukośniki, bojownik też jest mały i wrażliwy.
  20. piotrek78

    Jak stosować fitoplankton ?

    Tak w tym przepisie nie ma krzemianów ale zakupy już uzupełniłem. Zastanawiają mnie duże różnice w pierwiastkach śladowych i nie wiem czy jest to błąd etykiety. Jeśli nie to 'mój' przepis (z resztą pobrany z NR wątek o fito) ma wysoką zawartość chlorków i siarczanów (zaznaczam z chemii byłem słaby). Może wszystko to wpływa na burzliwy rozwój fito ale taki mega ciemnozielony kolor wody odbieram jako niezdrowy, jest to klasyczny objaw przenawożenia i jestem przekonany że psuje to parametry wody a co dopiero przy odchowie narybku. Chyba nawet Konrad w dyskusji zwrócił na to uwagę. Zwracam uwagę na obecność związków miedzi?? może po to aby kultura była bardziej sterylna i ograniczała rozwój pasażerów na gapę..Ale chyba przechodzi dalej w obieg..czy jest może konsumowane?? Witaminy na razie pominę, starczy wydatków, może coś z supli http://allegro.pl/now-folic-acid-800mcg-wit-b-12-250tab-kwas-foliowy-i7017753945.html nie wiem jak z rozpuszczaniem. W każdym razie zgromadziłem niezbędne akcesoria i rozkminiam nad wagą ile sypać..
  21. Muszę wreszcie kupić mikroskop i wszystko sobie dokładnie obejrzę. Bo lejemy zieloną wodę a tak naprawdę nie wiadomo co tam pływa. Moim zdaniem lanie fito ma sens jeśli są w nim duże gatunki. Ze skarpety odcedzam małe gatunki pierwotniaków - wielkości ok.1/4 'wrotki' jednak ta jest bardzo plenna i szybko dominuje w kulturze..Nie wiem tez jakie powinno być oświetlenie i w jakim natężeniu. Bo u mnie jest przyciemnione - jest to zbiornik na dolewkę - te podchowane bardzo długo dostawały szału na jasne światło, były wręcz przyklejone do naświetlonej szyby. Mogło to wpłynąć na efektywność żerowania? Ale wylęg, który właśnie straciłem po prostu padł - 80% pierwszej nocy reszta kolejnej, pokarm miały w brzuszkach, parametry ok. woda z głównego plus 10% świeża. fresz33 a tam na dnie to pochłaniacz po? Masz wydajną hodowlę widłonoga?
  22. Była, chociaż w nią nie wierzę, karmię fito mikroplankton, z resztą gołym okiem było widać że narybek żeruje i brzuszek jest wypełniony. Największe straty są pierwszej nocy po rozpoczęciu normalnego pływania.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.