Jump to content

Trurl

Klubowicz
 • Content Count

  139
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by Trurl

 1. Nic mnie tak ostatnio nie zaskoczyło, jak zachowanie wentylatora AAB po mojej wpadce (dosłownie). Wentylator chłodzący lampę, wbudowany w koronę, z powodu mojego niedbalstwa wpadł mi do akwarium. Przy poprawianiu kabelków musiałem wyjąc/odkleić wentylator ze ścianki bocznej korony i stwierdziłem, że zamocowany na wcisk nie wypadnie, więc go ponownie nie wklejałem. Przedwczoraj przy podnoszeniu korony wentylator jednak zanurkował w solance. Szybko go odłączyłem, przepłukałem wodą z kranu i pozostawiłem do wysuszenie, będąc pewnym, że już nie ruszy i muszę zamówić nowy. Dzisiaj jednak go podłączyłem i ku mojemu zaskoczeniu wentylator ruszył i działa poprawnie . Nigdy bym nie uwierzył, że kąpiel w słonej wodzie może nie zaszkodzić!
 2. Chciałbym zrozumieć. Ja ma rewizję poniżej (około 1 cm) grzebienia. Końcówka rury rewizji ścięta po kątem 45 stopni. Rewizja bez zaworu. Na spływie zawór kulowy. Nie mam problemu z poziomem wody w kominie (i konsekwentnie z działaniem dolewki w sumpie). Regulacja zajmuje trochę czasu z powodu nieprecyzyjnego działania zaworu kulowego. Ale regulacja to zawsze nie więcej niż kilka minut - szkoda mi kasy na zawór bramowy. Pompa Jebao. Nawet jak zmieniam poziom wody w komorze pompy (bo np. po podmiance i ustawiam na nowo czujnik dolewki), to po kilku chwilach sytuacja się stabilizuje. Z tego co doczytałem, to kluczowe znaczenia ma to co napisał @katani, z tym, że ja ustawiłem pompę na maksa (by nie zmniejszać obiegu) i reguluję tylko zaworem. Kluczowe, moim zdaniem, jest to, że rewizja jest ścięta pod kątem i około 1 cm poniżej lustra wody w akwarium. Jeżeli rośnie przepływ, rewizja przez kształt końcówki może odbierać dużo więcej wody. Przez półtora roku nie miałem problemu z regulacją poziomu wody w kominie, mimo budżetowej pompy i taniego zaworu kulowego. Proponuję usystematyzowanie informacji, by służyć przyszłym pokoleniom , które będą ten wątek czytały.
 3. Również polecam Marco Rock. Mam ponad rok. Plusy - porowata, nic nie oddawała do wody. Minusy - bardzo powolne dojrzewanie, glony wapienne zarosły ja dopiero po roku. Ja kupiłem skalę MR ciętą do oklejania ścian i komina - po ułożeniu mam dużo półek na korale
 4. Sklepowa, ale nie mam pewności czy młoda
 5. Po heksie dodalem do baniaka mandaryna, Pterapogona i babkę. Nowymi rybkami nie zainteresowała się wcale. Na poczatku trochę goniła doktorka, ale szybko jej przeszło. Jest u mnie od sierpnia ub. roku. Cały czas penetruje skałę i z bliska dokładnie oglada koralowce. Wirków w akwarium już nie widać, widaćje tylko w sumpie. U mnie podczas dojrzewania (przez okolo 8 miesięcy) było dużo wirków na szybach i skale. Nie zauważyłem, żeby coś złego robiły. Może się mylę, ale miałem wrażenie, że doktorek coś tam skubał ze skały i szyby. Może trochę kontrolował ich populację przed haxatenia.
 6. Moja hexa jest grzeczniutka, żadnych problemów
 7. Mój Sarco nie lubi zerowego NO3, wtedy się zamyka. Był zamknięty około 3 tygodnie zanim NO3 nie stało się wykrywalne. Jakie masz parametry?
 8. Stare zdjęcie z września 2019, po prawej mam komin. Lampa wisi okolo 15 cm nad woda,.
 9. Mam w akwarium o dlugosci 150 cm ATI 8x54 i moim zdaniem doswietla wystarczajaco. Akwarium z korona. W koronie musialem zainstalowac wentylator. Przy 8x80 mialbym problem z odprowadzeniem ciepła
 10. Wygląda jak Caulerpa prolifera. Masz pokolce? Mogą się tym zająć prawdopodobnie. I jeszcze może borsuk. Jak nie to krab Mitrax
 11. Trurl

  Grzybki Ricordea

  Ricordea florida po okolo 2 miesiacach ma u mnie dwa “paczki”
 12. Trurl

  Grzybki Ricordea

  U mnie rosną lepiej przy niezerowym NO3. Kiedy nutrienty były niewykrywalne, wszystkie miękkie rosły słabo.
 13. Trurl

  ICP do oceny

  Test ICP, który wykonałem w tej samej firmie co Ty (tak sądzę po szacie graficznej wyników) pokazywał zasolenie 37 ppt, chociaż po sprawdzeniu okazało się, że raczej mam 35 ppt. Upewnij się może, czy faktycznie masz tak wysokie zasolenie.
 14. Wykonanie w Erybce bez zarzutu (150 x 60 x 50). Sump u Mycioka - obsuwa terminowa i w jednym miejscu rozgnieciony nadmiar silikonu na łączeniu, w miejscu gdzie nie można go usunąć. Ale to sump, więc bez znaczenia. Jestem z okolic Pszczyny, możesz podjechać i rzucić okiem
 15. Trurl

  e-rybka komentarze

  Byłem u nich wczoraj, z powodu cyfrowego poniedziałku mają (przynajmniej w Zabrzu) niezły młyn. Do mnie wszystko dochodziło bez opóźnień.
 16. @Słony leszcz też używam Read Sea i też solanka przygotowana wg. przepisu pokazuje 35 ppt. Nic nie zmieniam, przy okazji sprawdzę w innym sklepie.
 17. Moim zdaniem ICP (atomowa spektrometria emisyjna) nie mierzy zasolenia tylko skład pierwiastkowy...
 18. Dostałem wyniki ICP, z których wynika, że mam zasolenie 37 ppt. Staram się utrzymywać w akwarium 35 ppt i tak pokazuje mój refraktometr DD H2Ocean. Refraktometr kalibruję przy pomocy Refracto Check Saliferta i w dniu pobierania próbki był kalibrowany i wynik pomiaru to było 35 ppt. Ponieważ wynik ICP zaniepokoił mnie, pojechałem dzisiaj do sklepu, by sprawdzić kalibrację refraktometru. Przed sprawdzeniem na wodzie ze zbiornika sklepowego porozmawiałem ze obsługą i dowiedziałem się, że Refracto Check to solanka, nie woda morska, w związku z tym przekłamuje i nie należy go używać. Co mnie zdziwiło i szczerze mówiąc nie przekonało. Dokonanie sprawdzenia mojego refraktometru na wodzie w zbiorniku w sklepie wykazało jednak, że wg. obsługi przekłamuje on o - (minus) 2 ppt (woda, którą mierzyliśmy miała 32 ppt - sprawdzone chyba Milwaukee MA887, mój refraktometr pokazał 30 ppt) I tutaj mam wątpliwości i proszę o Waszą pomoc - czy spotkaliście się z pomyłkami wartości zasolenia w wynikach ICP (Marinlab)? W końcu oni też mierzą zasolenie pewnie refraktometrycznie. Czy próbka mogła odparować? Przesyłka w 24 godziny była w Brzesku, kolejnego dnia miałem wyniki... Czy faktycznie Refracto Check nie nadaje się do kalibracji???? Refraktometr DD wg. instrukcji należy kalibrować wodą RODI, ale obydwie kalibracje (roztworem kalibracyjnym i RODI) potwierdzają się. Z drugiej strony zarówno ICP jak i próba w sklepie pokazują, że jest przekłamanie -2 ppt. Jak żyć
 19. Możesz zastosować coś z poniższego artykułu: https://reefhub.pl/porazenie-pradem-w-akwarium/ Uwaga na przenośne przejściówki z zabezpieczeniem różnicowo prądowym - te, które ja znalazłem, nie przywracają zasilania automatycznie po przerwie w zasilaniu. Trzeba je załączyć ręcznie.
 20. Trurl

  Wiercenie w stelażu

  Moim zdaniem klejenie odpada (jeżeli stelaż aluminiowy - na takim ćwiczyłem). Usiłowałem przykleić katownik (od spodu stelaża - bez możliwości przykręcenia) - kleje płynny metal, płynny gwóźdź zawiodły pomimo informacji producenta, że kleja aluminium, powierzchnie odtłuszczone i zmatowane. Po kilku dniach katownik spadał z hukiem (w nocy ). Najlepszy okazał się jednak silikon - połaczenie i tak jest słabe, pomimo dużej powierzchni styku. Tak jak @dadario polecam wiercenie (otwory oczywiście o małej średnicy, u mnie 3 mm).
 21. I dodatkowo - koledzy, którzy kupili opisują, że w dostawie była sonda wykonana z metalu (trzeba ją zabezpieczyć przed wodą morską - w cytowanym temacie są propozycje jak to zrobić). Ja w dostawie mam wersję z sondą "otuloną" tworzywem sztucznym.
 22. Tutaj masz cały wątek na ten temat: W wątku jest opisane użycie STC1000, z jakim zasilaczem i jaką sondą.
 23. Świecę wg. zaleceń ATI (strona w USA https://www.atinorthamerica.com/ chwilowo nie działa): kanał 1 Actinic kanał 2 White 07:30 ON 09:30 ON 08:00 10% 10:00 10% 08:30 20% 10:30 30% 10:30 100% 12:00 100% 16:30 80% 14:30 80% 18:30 20% 16:30 30% 19:00 10% 17:00 10% 19:30 OFF 17:30 OFF 12 h 8 h
 24. W przypadku moich zakupów w T-Aqua z pompami otrzymałem informację, że gwarancja to 12 miesięcy, więc jeżeli też miałeś informację o gwarancji 12 miesięcy @Arrooss1 - w rozmowach z dostawca powinieneś moim zdaniem powoływać się na rękojmię - pisałeś, że pompa była zakupiona więcej niż 12 miesięcy. Ja bym nie odpuścił.
 25. Sprawdziłem moje pompy z T-Aqua. Domniemane plomby to zwykłe naklejki, nie mają typowych dla plomb cech (niemożność odklejenia bez uszkodzenia, numer, hologram). Na moim sterowniku plomba ledwo się trzyma - nawet gdyby odpadła, nie zwróciłbym na to uwagi. I nigdzie w dostawie nie mam informacji, że sprzęt jest plombowany i że zerwanie plomby (plomby? ) czymkolwiek skutkuje.
×
×
 • Create New...

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.