Jump to content

chris_ek

Klubowicz
 • Content Count

  228
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by chris_ek

 1. Chodzi teraz o ten test "odwrotny" czyli zaprzestanie podawania dodatków od AF?
 2. Aktualizacja tygodniowa. Parametry dzisiaj rano przed podmianą: Zasolenie = 35 ppt pH = 7,78 - miernik elektroniczny (było 7,82) KH = 10,35 - test Salifert (było 7,5) Mg > 1500 - test Salifert (było 1500) Ca = 415 - test Salifert (było 390) PO4 = 0,00 - test Salifert (było 0,1) PO4 = 0,00 - test Hanna (było 0,15) NO3 = 0,2 - test Salifert (było 5) Poziom KH zmierzony dwukrotnie - tu nie ma pomyłki. Przyczyna: - źle dobrałem zwiększenie dozowania na pompie - najbardziej prawdopodobne - zmniejszenie konsumpcji KH przez korale (muszę sprawdzić co ma wpływ na wielkość pobierania KH przez korale) - źle rozrobiony płyn do KH - najmniej prawdopodobne Chyba powinienem częściej wykonywać testy wody (przynajmniej KH) żeby nie dopuszczać do takich skoków. Co ciekawe po koralach nie widać żadnych oznak stresu z tego powodu. Jak widać poziom pH w niewielkim stopniu zależy od KH, jedynie jego zmiany dobowe były mniejsze - c.b.d.u. Co do poziomu nutrientów to chyba trzeba jakoś "zarybić" ten zbiornik bo jak widać mała babka i trochę ślimaków nie dają rady wyprodukować odpowiedniej ich ilości.
 3. chris_ek

  Lampa do nano

  Zdaje się że bardzo dobrze znasz Maxpecta - możesz więc napisać dlaczego polecasz RSX 50 a nie MJ-L165?
 4. Jeżeli nadal masz amoniak to cykl azotowy jeszcze się nie zamknął. Nie wiem po co lejesz nopox - wiesz jakie jest zastosowanie tego specyfiku?
 5. Jeżeli masz koronę to ta grawitacyjna ujdzie ale jak bez korony i ma ładnie wyglądać to Levelautomatic Eye - rozejrzyj się czasem ktoś sprzedaje używkę w trochę mniejszych pieniądzach.
 6. Wszystkie Micromussy są u mnie już od dwóch miesięcy więc nie to, że zaraz po fragowaniu. Natomiast fakt, że wszystkie to malutkie szczepki. Stosowałeś ten specyfik?
 7. Na stronie tidalgardens jest znów jako Favia ... A sam koral faktycznie piękny.
 8. Też zastanawiałem się czy to czasem nie to ale: - zdmuchnąłem część zainfekowanej tkanki w akwarium i na żadnym innym koralu się nie pojawiłe - wyjmowałem go do dipowania i nie poczułem jakiegoś smrodu - choć muszę przyznać, że specjalnie też go nie wąchałem Sam nie wiem do końca jaka była przyczyna. Tak czy inaczej koral nie przetrwał
 9. Aktualizacja tygodniowa. Parametry dzisiaj rano przed podmianą: Zasolenie = 36 ppt pH = 7,82 - miernik elektroniczny (było 7,76) KH = 7,5 - test Salifert (było 7,85) Mg > 1500 - test Salifert (było 1500) Ca = 390 - test Salifert (było 395) PO4 = 0,1 - test Salifert (było 0,03) PO4 = 0,15 - test Hanna (było 0,03) NO3 = 5 - test Salifert (było 1) Skok nutrientów najprawdopodobniej spowodowany obumieraniem tkanki Micromussy. W zbiorniku ostatnio chyba same wojny. Myślałem, że przynajmniej Montipory talerzowe mogą się ze sobą stykać ale jak widać na poniższym zdjęciu to nie bardzo. Są też pozytywy - Caulastrea może nie za bardzo widać że rośnie ale przynajmniej dzieli główki.
 10. Ja użyłem Aiptasia-X od RedSea i z dużopolipowymi zoa nie było problemu natomiast miałopolipowe chyba mi kilka głowek padło - pewnie dlatego, że były całe przykryte preparatem.
 11. Dzisiaj wyglądała gorzej i wygląda na to że przeniosło się na tą mniejszą. Zrobiłem dipowanie.
 12. Dzisiaj zobaczyłem jakiś brązowy glut na brzegu jednej z Micromuss. Przedmuchałem i pokazał się szkielet. Zachodzę w głowę co się mogło stać (wczoraj cały dzień mnie nie było) i jedyne co mi przychodzi go głowy to że została poparzona przez Rhodactisa. Inne Micromussy obok normalnie się pompują. Poniżej zdjęcie na szybko jak to wygląda Pytanie co w takim przypadku mogę jeszcze zrobić? - już ją przeniosłem w inne miejsce z dala od innych korali. I czy tama mała główka jest bezpieczna czy jak poleci cała tkanka dużej to potem przeniesie się na małą?
 13. No tak ja się zafiksowałem na pH a Ty na KH
 14. Spokojnie, po prostu zmusiłeś mnie do zastanowienia się nad problemem No dobrze, to teraz musisz rozwinąć wywód odnośnie tych adsorberów bo znalazłem tylko informację, że "W środowisku o pH nie większym niż 8,2 adsorbent wykazuje właściwości anionowymienne, a o pH powyżej 8,2 – kationowymienne" i nie bardzo wiem jak to odnieść do akwarium.
 15. OK, czerwona - przecież nie będę się spierać z kobietą o kolorach (cholera będę musiał zareklamować ten nowy monitor bo przekłamuje kolory ) No to chyba wzięłaś ostatnią No właśnie spotkałem się z różnymi opisami co do tej trudności a doświadczeń sam jeszcze nie miałem. Trzymam kciuki żeby się powiodło. Ja też do tej pory nie bardzo się przejmowałem, ale @Arek77 musiał zadać pytanie Niestety u mnie przy KH ponad 9 montipora zaczęła marudzić. Podajesz jeszcze ATI PRO a z tego co czytałem to ono też podnosi pH.
 16. W sumie to nie wiem. Zawsze tak robiłem i może to kwestia bardziej przyzwyczajenia ale są też plusy: - wiem jakie parametry ma woda w akwa po całym tygodniu - podmiana nie zamazuje mi tego obrazu - jeżeli coś wyjdzie nie tak na testach to mam możliwość zrobienia korekty podmienianą wodą Z minusów to jedynie przychodzi mi do głowy to, że nie robię testów wody do podmiany więc jak coś jest z nią nie tak to cały tydzień akwarium może mieć czkawkę. A Ty dlaczego robisz po? No właśnie niczego za bardzo nie zauważyłem, może trochę caulastree były mniej napompowane. Ale ja mam proste korale więc może nie są tak wrażliwe na skoki KH i CA. Bo z tego co czytałem to chyba dość rzadki gość i nie jest jakiś bardzo ekspansywny. Ma w sumie też swój urok. Wolałbym jakby się gdzieś przeniósł żeby nie przeszkadzał. Akurat ta Favia potrafi wyciągnąć dłuuuugie polipy, sam się trochę nie spodziewałem Na razie wystarczają jej mrożonki a jak zacznie być mało to będę chodził do rybnego
 17. Mówisz o tej co na dnie była, co nie chciałeś jej odrywać i poszła razem z baniakiem? A czy to był koral podobny do tego czy do tego
 18. Aktualizacja tygodniowa. Parametry dzisiaj rano przed podmianą: Zasolenie = 35 ppt pH = 7,76 - miernik elektroniczny (było 7,85) KH = 7,85 - test Salifert (było 9,10) Mg > 1500 - test Salifert (było 1500) Ca = 395 - test Salifert (było 410) PO4 = 0,03 - test Salifert (było 0,0) PO4 = 0,03 - test Hanna (było 0,00) NO3 = 1 - test Salifert (było 2,5) Co do KH i CA to trochę zmniejszyłem dozowanie ale chyba musiała się zwiększyć konsumpcja ( w końcu podkręciłem trochę światło) bo jakoś za bardzo poleciało. Co do pH to cały tydzień rano było 7,8-7,9; popołudniu 8,0-8,1 a wieczorem 8,06-8,12. A tu dzisiaj taka niespodzianka Chyba że godzina odegrała tu rolę: na tygodniu mierzyłem około 7 a dziś o 9. Dzisiaj znów zastosowałem Aiptasia-X ponieważ coraz więcej nowych się pojawiło a dodatkowo zaczęła się rozsiewać Mam jeszcze pytanie odnośnie nowego znaleziska: czy to jest corynactis? Pytanie też co z nim zrobić bo trochę mi parzy zoa. A jak już jesteśmy przy parzeniu to Dunka trochę dostała od Favi
 19. No pięknie się to rozwija tylko mam wrażenie, że lewa strona jakby bardziej kolorowa? Tą pomarańczową z zielonym środkiem - też mi się cholernie podoba. Zdradź gdzie kupiłaś? Dlaczego odważyłam? Taka trudna w hodowli? O której mierzone? Z tego co prześledziłem to chyba zawsze masz powyżej 8 - jak to robisz?
 20. W Twojej stopce jest zdjęcie chyba Favia Fascination - miałeś ją kiedyś, możesz coś powiedzieć o wymaganiach?
 21. No robi wrażenie, pięknie utrzymane. Chociaż przyznam, że ze względu na to jak wielkie porosły Ci te korale to akwarium wcale nie wygląda na 150 litrów.
 22. Żadne inne korale nie zareagowały na taki poziom KH? A w jakim okresie nastąpił spadek - niecały tydzień rozumiem?
 23. Taki głodny czy też oznaka braku mikroelementów?
 24. U mnie powierzchnia chyba jest dobrze poruszana - na zdjęciu. Oczywiście mogłoby być lepiej ale wtedy wchodzi w grę chlupotanie wody, które jest raczej nie do zaakceptowania. Prawdopodobnie odpieniacz poprawiłby wymianę gazową ale na razie nie. No i tu po raz kolejny żałuję, że nie poszedłem w opcję akwarium z panelem.
 25. Ciekawe czy gdybym karmił tylko rano, zamiast tak jak obecnie wieczorem, efekt wpływu nitryfikacji na pH w nocy byłby mniejszy. Potestuję jeszcze, mam nadzieję że AF Build coś pomoże. Tzw salt creeping lub po polsku pełzanie soli. Tidala mam lekko podniesionego przy użyciu podkładek pod akwarium i chyba przez to ta sól się tam gromadzi chociaż woda w akwarium jest przynajmniej centymetr od krawędzi.
×
×
 • Create New...

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.