Skocz do zawartości

rozwielita

Klubowicz
  • Liczba zawartości

    349
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Zawartość dodana przez rozwielita

  1. Dopinam się do tego tematu bo własnie w niedzielę odkryłem u siebie podobny przypadek. Najpierw poleciała Alveopora, która do tej pory rosła jak szalona i wytrzymywała spokojnie cięcia Boshem , potem poleciała Acra , która była w zbiornikach moich i znajomych nieomalże od czasów początków akwarystyki morskie w Polsce i była w stanie znieś naprawdę , bardzo, bardzo dużo, a na koniec w sobotę jedna z małż. Też nie wiedziałam co jest grane. Zauważalny optycznie i w testach (skok Kh + Wapno w górę -> brak organicznej kalcytacji) zerowy przyrost korali. W Niedzielę podczas inspekcji sprzętu okazało się , że padła jedna z pomp Tunze w odpieniaczu. Ponieważ odpiernicz wciąż pienił na drugiej pompie (nowszej) , a nie zaglądałem do pomp od roku (ROKU !!!) nie zwróciłem na to uwagi i to był mój błąd. Magnes w środku zaklinowanego wału praktycznie się rozpuścił. Zostały tylko fragmenty jakby potłuczone młotkiem szkło. Na plus pompy jest to, że działa od przynajmniej od 15 lat. Teraz już takich nie robią :(. Na szczęście jeszcze s[poro życia przetrwało więc wał chyba nie był jakiś masakryczne toksyczny. Niestety nie mam testów a zrobiłem szybkie duże podmiany solanki.
  2. Pomyśl o wystawieniu kratek ściekowych w okolicy akwarium i sumpa. Jak się grzebie w akwarium zawsze coś się wychlapie i mając coś takiego jest dużo łatwiej zapanować . Mam coś takiego i naprawdę się sprawdza.
  3. Co do czerwonego światła to trafiłem kiedyś na opracowanie naukowe, które ewidentnie mówiło, że to jest zabójcze dla niektórych korali. Test był na jakimś sps. Prawdopodobnie z tych głębszego pochodzenia bo tam czerwone światło nie dociera. Niebieskie z kolei przyśpiesza utratę wzroku u ludzi. A tak z praktyki to kryształ woda i duża "moc" światła w powoduje , że korale same nabierają pięknych barw.
  4. rozwielita

    Robótki z drukarki 3D

    Dzięki. Jest tam chyba wszystko co potrzebne tylko trzeba przeskalować do mniejszych rozmiarów.
  5. rozwielita

    Robótki z drukarki 3D

    Chodzi mi po głowie kwestia automatycznego dozowania pokarmów proszkowych dla korali. Nigdzie nie znalazłem karmika który pozwalał by coś takiego zrealizować (małe dawki proszków). Trzeba by było wydrukować dozownik ślimakowy pozwalający na precyzyjne dozowanie proszków . Elektronikę i programowanie jestem w stanie samodzielnie ogarnąć.
  6. rozwielita

    czym kleić pod wodą

    Czarny silikon akwarystyczny. Trzeba wyłączyć obieg. Spuścić trochę wody. Osuszyć szybę i przykleić. Jak lekko stwardnieje spójna to można zalać. Sam tak wklejałem plastiki do sumpa. On łapie i plastik i szkło.
  7. Ja się wybieram. Wezmę nadmiary akropor.
  8. To ja się dopisuję + jeden morszczak "nieinternetowy'.
  9. rozwielita

    Jak dlugo zyja ryby?

    Chromisy i Anthiasy są u mnie już jakieś 4 lata. Blazenki mam od kolegi. U mnie 4 lata u niego conajmniej drugie tyle.
  10. rozwielita

    Caulastrea traci tkanke

    Obstawiam gobiodona. One lubią drażnić korala. Zawsze coś tam skubną zwłaszcza u podnóża gdzie zwykle się wycierają. U ciebie widzę że krąży w lpsie.
  11. Im więcej wat tym lepiej. Sps w naturze na obrzeżach atoli rosną na powierzchni wody przy ponad 1500 wat światła słonecznego na m2.
  12. rozwielita

    Lekko krzywy stelaż

    Zamontuj regulowane nóżki jak laszek radzi. Nawet gdyby stelaż był idealny to podłoga nigdy nie jest.
  13. rozwielita

    Żarówka led

    Ja mam na sumpem zwykły zimny led z 'biedronki'. Glony w tej przegrodzie rosną bez problemu.
  14. rozwielita

    Problem z koralami sps

    Mało wapna. Jakie zasolenie? Dolewasz z jakieś mikro z miedzą?
  15. rozwielita

    Milka problem.

    Jeśli parmetry sa ok to sprawdź czy nie ma pasożytów. To jeden z najbardziej prostych korali sps do utrzymania i w dobrych warunkach rośnie zdecydowanie za szybko. Jak wyglądają inne twoje sps? Zookantelle są ok. ona nie polipuje i nie ma przyrostów które powinny być białe na minimum 5 mm.
  16. rozwielita

    Witam dobór świetlowek

    Ja mam 6x blue plus i 2x białe. Jak dla mnie to wtedy jest ok. Wszystko ati. Purple szybko się wypadają i trzeba szybko zmieniać. W dzień dopalam 2x250 hqi 16K ale wtedy efekt wizualny nie powala.
  17. rozwielita

    Scolymia

    Jak trafi w dobre miejsce to będzie ładny koral. Ma właściwe wybarwienie więc powinno się udać go wyprowadzić ale to kwestia warunków w nowym miejscu. Jak masz dobrze rosnące lps'y w akwarium to można zaryzykować. Sprawdź czy na tych obumartych krawędziach nie ma przypadkiem czegoś czego nie chciałbyś mieć w akwarium. Za 50 zł można by było zaryzykować.
  18. rozwielita

    Mespilia globulus

    One chyba lubią się przystrajać w zooa. Moje 2 globullusy też cały czas noszą kupki zoantusów. Te zoa są otwarte. Nie wygląda na to że im to przeszkadza.
  19. Większość jest zdecydowanie nieszkodliwa. Kilka lat temu złapałem takiego grubego na palec i z 60 cm długości. Nie zdążyło się aby za jego kadencji coś mi w akwarium znikło
  20. To akwarium jest jeszcze bardzo świeże z wyglądu. Zasolenie polecam min. 1.025. Kh zdecydowanie zbyt niskie. Kh 7 to moim zdaniem minimum dla twardych korali. Wydaje mi się że karmisz korale zbyt intensywnie. Przy takim oświetleniu one mogą super rosnąć bez karmienia. Tymbardziej jeśli walisz wódę i bakteri jest w wodzie masa. Zmierz potas. Jeśli jest zbyt niski to będzie też brakowało innych mikro. Spróbuj zrobić podmianke na innej soli. Nie drap tylnej szyby. Pozwól glonom trochę się rozwinąć aż system zacznie funkcjonować.
  21. Nie działa. To nie jest tylko polip tylko siateczkowata struktura ciężka do wypalenia. Kiedyś miałem korala na skale obrosnietej tym dziadostwem. Podałem kwas solny bezpośrednio na skalę a pomimo to po 2 tygodnich odorosło . Te niktowate struktury są naprawdę odporne i ciężko jest wszystkie usunąć.
  22. Racja. To jest szkodnik jakich mało. Wywal skałę z akwarium zanim się rozejdzieje. Cholernie odporne dziadostwo.
  23. Trochę późno zauważyłem temat. Kiedyś też tak miałem. Po mogło rozepchanie uszczelki membrany. Podwinołem pod nią dosyć grubo taśmę silikonową i problem się rozwiązał. Wydaje mi się że korpusy nie są dopasowane albo uszczelki membrany są do bani.
  24. rozwielita

    Filtr na złoże zraszane

    Ciekawa informacja. U mnie działa w słodkim już wiele lat. Raz wymieniałem plastikowy pływak bo nabrał "gęstości" i nie chał się wynurzyć. Sprzęt jest rzeczywiście delikatniejszy od standardowego kubełka. Moim zdaniem ten patent z zielonym plastikiem, koszykami na złoża i sposobem zamykania kubła jest naprawdę dobry. Gdyby coś takiego było stricte zraszanego to byłby to ciekawy sprzęt.
  25. rozwielita

    Filtr na złoże zraszane

    Można zastosować eheima pulsacyjnego. Całkiem fajna konstrukcja do takich zastosowań.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.