Skocz do zawartości
ejerzyk

[200] ejerzyka

Rekomendowane odpowiedzi

Planuję powiększyć rozmiary domowego morza. Chcę do tego wykorzystać akwarium, które już mam, czyli 200L 100x40x50h. Niestety wymiary nie są jak pod morskie, ale od razu zaznaczę, że akwa stoi w takim miejscu, że jest czymś w rodzaju ścianki działowej, więc będzie oglądane z 3 stron. W związku z tym ułożenie skał będzie na głębokość 100 cm, a z tą małą szerokością muszę żyć.

Zaplanowałem stelaż drewniany z belki 5x5 cm wg konstrukcji przedstawionej na rysunku. Któraś z belek skośnych na krótszym boku będzie wyjmowalna, żeby można było włożyć sump. Jeszcze nie wiem, jaki gruby i z czego powinien być blat - doradźcie mi tutaj, proszę.

stojakd.jpg

Woda z głównego zbiornika będzie spływała przez pudełko przelewowe i trafi do sumpa, który planuję w rozmiarze... hmmm... na pewno 30 cm szerokości, 35? wysokości i 80? długości. Planuję w nim zrobić 3 komory + przegroda na RODI. Odpieniacz, jaki kupię, to będzie najprawdopodobniej AM Turboflotor Blue 1000. Doradźcie jaką powinienem włożyć pompę obiegową - jaką powinna mieć wydajność.

Tak wygląda pudełko, które zamówiłem:

1738343800.jpg

Nad oświetleniem sie zastanawiam i będzie to albo 6x39W T5 albo 150W HQI + 2x39W - co Wy byście wybrali?

Do cyrkulacji posłużą 2 x JVP-101.

Proszę o Wasze opinie.

Pozdrowienia,

Jurek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pudełko przyjechało do ciebie z kołobrzegu?:)

jak masz słabą wentylację akwa to weż t5 ale niech specjaliści się wyrażą.

Dwie JVP mogą być za małe przy najmniej ja mam 110cm akwa ale 40 wysokości i jest średnio i są zastoje w niektórych miejscach. spróbuj zalezy od ułożenia skał no i pompy obiegowej jak bedzie dobra to dasz radę na dwóch JVP, stelaż jak obijesz płytą meblową to bedziesz mógł na mniej postawić fiata 126p :D pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pudełko przyjechało do ciebie z kołobrzegu?:)

Jeszcze nie przyjechało, ale mam nadzieję, że przyjedzie. :) Kupiłem przed chwilą przez allegro.

http://allegro.pl/overflow-box-jb200-i1738343800.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten stelaż będzie na tyle solidny że zwykła płyta meblowa wystarczy, pompy powinny wystarczyć dla miękkich i LPS,ale to ocenisz sam kiedy będziesz już miał skałę i korale. Pudełko musisz co jakiś czas odpowietrzać , ja to robię co 2 tyg przy okazji podmiany wody i niestety będziesz musiał też zamontować durso lub mufler bo odpływ z tego pudełka będzie siorbał. Jeśli chodzi o pompę obiegową, ja mam o przepływie 2400l/h ale niestety jest skręcona na zaworze odcinającym bo pudełko nie wyrabiało i zaciągało powietrza więc raczej słabsza niż 2400 l/h. Przepływ pudełka podany na aukcji 6000 l/h to spora przesada.


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czemu stelaż drewniany ?


Akwarium: 320x70x70+ sump niestety słodkie przymierzam się do morskiego :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...Stelaz jak dla mnie az za solidny no ale zalezy jakie wymiary beda mialy belki...tu wolalbym grubsze belki i nie dawal ich w srodku na froncie,wtedy bedziesz mial lepszy dostep do sumpa.Pudelko przelewowe ma tylko jeden wylot...tutaj ja bym wywiercil dziure i dal dodatkowy srubunek.Dzieki temu bedzie latwo ustawic zawor a druga rura pelnila by role rewizji...to wazne...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie przesadzajecie ze stelażami... Ja mam 250L na starym biurku z płyt meblowych o grubości 18mm i nic się nie gnie, nie ma tam jakiś belek itp. wszystko to posklejane na kołkach płyty wiórowe a briurko nawet nie drgnie, nie raz jeszcze stanę na nim żeby na szafę się dostać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Okej, dzięki za podpowiedzi, w takim razie pewnie zrezygnuję z jednej belki pionowej i jednej poziomej na dole w 3/4 długości. Wtedy sump wejdzie w dziurę i będzie stał na podłodze (oczywiście na macie jakiejś). Będę miał dzięki temu więcej pola do manewru. Zobaczę jeszcze jaki blat w sensownej cenie będzie obok mnie na składzie i skoro tak piszecie, to 20 mm wystarczy. W razie czego zrobię go z desek 20.

Dzięki Iceberg za podpowiedź odnośnie rewizji. Jak pudełko dojdzie, to popatrzę co się tam zmieści, w sensie czy jeszcze jeden śrubunek wejdzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz podłogę "pływającą" do pod sumpa musisz dać jakieś płyty/deski żeby Ci nie pęknął.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Głównie dlatego, że sam go zrobię i wydaje mi się, że będzie taniej. Lubię też zrobić coś sam. ;)

aha

rozumiem :)

Bo czasem tak sie zastanawiam jak czytam niektóre posty że wykonanie stelażu własnie z drewna jest o wiele trudniejszym wyzwaniem niż tradycyjnego ze stali


Akwarium: 320x70x70+ sump niestety słodkie przymierzam się do morskiego :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Następny etap: szafka już jest skręcona i czeka w garażu na wykończenie. Dostanie jeszcze malunek sadolinowy i listwy nagrzewane na boki blatu. Zdjęcia wstawię, jak będzie skończona, ale rzeczywiście dałem mniej belek niż w projekcie, bo kontrukcja jest BARDZO mocna. Nie ma skośnych belek i jednej pionowej z przodu. Blat to blat kuchenny 28 mm i taki sam będzie leżał na podłodze pod sumpem. Aha i belka 6x4 cm jednak.

Zakupiłem też już skałę (20 kg) od Premiero i grzecznie się moczy w solance w zbiornikach zastępczych, bo w dużym pływają jeszcze pyszczaki z malawi. Dwa kawałki z gratisowymi zoasami dołożyłem do 54 litrów i niestety wygląda już teraz bardziej jak gruzowisko.

imag0037resize.jpg

imag0038resize.jpg

Tak myślę, że te 20 kg + 11, które już mam, wystarczy do 200 literków.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z radą @rpp (post poniżej) zredukowałem swój sump do 2-komorowego. W środę będzie gotowy i będzie wyglądał tak:

sump.jpg

Po prawej komora na odpieniek, po lewej miejsce na pompę obiegową i grzałkę.

Drugie pytanie - znalazłem tutaj: http://nano-reef.pl/topic/17728-lodz-dobry-szklarz-dobry-slusarz/page__p__163815__hl__%2Bszklarz+%2B%B3odzi__fromsearch__1#entry163815 , że jest w Łodzi szklarz na Popiełuszki 21a, ale jest to informacja z 2008 roku. Wiecie, czy on nadal tam istnieje? A może polecicie jakiegoś innego, który wykonałby taki sump?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poczyniłem pewne postępy, które przedstawiam w historyjce obrazkowej:

imag0039resize.jpg

imag0041resize.jpg

imag0043resize.jpg

Na razie nad akwa świeci stara pokrywa z 2x30W T8 Power-GLO i na czas leżenia w nim samej skały to wystarczy. Później światełko oczywiście zmienię. Skała, która się moczy pod biurkiem, trafi do dużego akwarium jutro wieczorem. Na razie woda w nim się przegryza, bo przed chwilą została posolona.

Moim zdaniem będzie lux-malina :), bo już mi sie podoba, że będę miał taki duży ocean w pokoju. Szafeczka też wyszła lepiej niż myślałem i drewaniany stelaż wygląda bardzo miło. Jedyne co, to jednak będę musiał dodać skośne belki po bokach, bo troszku się buja, a ja wolę mieć pewność bezpieczeństwa.

Ahhh, dzisiaj przyszło też pudełko przelewowe i już wymierzyłem, że wejdzie weń drugi śrubunek, więc zrobię, tak jak Iceberg przykazał. Pudełko widać pod akwa na ostatnim zdjęciu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wywaliłbym z sumpa przegrody pomiędzy prawą a środkową komorą. Mam trochę większego sumpa i przymierzałem się do podziału na 3 komory. Za radą osób z forum zrezygnowałem z tego pomysłu i zostawiłem tylko 2 komory i uważam, że był to bardzo dobry pomysł.

Dzięki temu mam trochę swobody w ustawieniu różnych gratów typu filtr na peletki, filtr na absorbery, itp.

Tylko po wywaleniu tych przegród oczywiście podniósłbym te po lewej do poziomu jaki jest potrzebny dla Twojego odpieniacza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cóż... właśnie nad sumpem się jeszcze zastanawiam. Tak sobie czasem myślę, że może jednak przyda się ta dodatkowa trzecia komora. A tu właśnie jeszcze mam problem z wysokością pierwszej przegrody na odpieniek. Chciałbym tam wstawić AM Turboflotor Blue 1000 i nigdzie nie mogę znaleźć, jakiego poziomu wody on potrzebuje. Czy ktoś z forum mógłby mi napisać ile powinno być i czy to co rozrysowałem będzie dobre na ten odpieniacz?

To pytanie dlatego, że odpieniacza jeszcze nie mam i nie mogę tego sam sprawdzić. Pewnie zakupię go w przyszłym miesiącu. Nie wszystkie wydatki od razu, żeby żonę tak bardzo nie bolało. ;)

Na razie nie zamierzam obijać stelaża. Podoba mi się tak jak jest, tylko właśnie wzmocnię go jednak jeszcze trochę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wolałbym 6x39w a jeszcze bardziej 2x39w+250w ale do tego musi być już obudowa bo na szerokosci za bardzo wyjdzie.

Co do odpieniacza myślę że skusiłbym się na coś innego.

Nie mam podstawy do oceniania go ale tak po prostu...

Przeglądając forum różne były opinie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja kupiłem lampę led co prawda Chińczyk ale 150W za 750zł to chyba niewiele, a żywotność ( nie przewidując żadnej awarii ) 50 000 godzin a świetlówki co najmniej raz w roku do wymiany. Tutaj masz linka do mojego opisu są tam zdjęcia jak lampa świeci http://nano-reef.pl/topic/37420-325l-z-mikolowa/page__p__351719#entry351719


500 litrów, Deltec, Lampa - 150W LED,

http://nano-reef.pl/...25l-z-mikolowa/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko mały problem a mianowicie kolor.Jeśli nawet ma regulacje świecenia biało/niebiesko czy ma jakieś diody fioletowe lub możliwość ich regulacji tak zeby były widoczne nie ubcinając biało/niebieskie diody ? no właśnie dla mnie super aktynika to podstawa jeśli chodzi o wybarwienie i kolory baniaka.

Dla mnie możliwości obcowania z kolorem w baniaku to podstawa aby sprawić sobie światło pod gust.

Świetlówki co pół roku do wymiany.Po pół roku widać różnice na + na nowych.

W T5 600zl ATI rocznie przy 6x39w ale można też kupić sylvani świetlówki za 30zl/szt White więc można już 120zl zaoszczędzić na white a coralstar też się kupi taniej.Uda się zwinąć w 400-440zl rocznie.

36zl/miesiecznie biorąć całoksztalt nie są to takie duże koszty no a jeśli chce ktoś mniejsze to mniejszy baniak ale nie kosztem materiałów.

Nie wiem ile prawdy w twoich zdjęciach ale 6x39w będzie sprawialo wizualnie sporo więcej światła a morskie fajnie mieć doświetlone.

Oczywiscie co baniak to inna tradycja :welcome:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.