Skocz do zawartości
Grzegorz Dyzma

Membrana RO- roznice

Rekomendowane odpowiedzi

Dodam jeszcze jedną sporą zaletę membran o mniejszej wydajności- przy 75 gpd licznik wody się nie kręci nawet po całej nocy działania nie rusza ani grama do przodu - przetestowane i sprawdzone. Natomiast przy setce już działa normalnie. Przy okazji pozdrowienia dla MPWiK.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli są to łączniki tego typu http://www.pneumatig...814-p-4253.html

to powinny wytrzymać. Długo używałem tego typu złączek tylko z tworzywa.

Natomiast co do wyniku po membranie to należy przyjrzeć się korpusowi. Czasem mają przekrój nie okrągły a jajowaty. I ważne jest aby oring (ten mały na zakończeniu wkładu) wszedł prawidłowo w korpus. Mi przydażyło się właśnie coś takiego, że oring się podwinął i w efekcie przed i za membraną miałem to samo.

Stosuję również zawór do przepłukiwania i przepłukuję membranę co jakiś czas (średnio raz w miesiącu). Po przepłukaniu wskazania są zazwyczaj lepsze, ale zawsze wzrasta wydajność. Sam proces przepłukiwania prowadzę w czasie normalnego poboru wody tylko, że ten pobór ogranicza się wtedy do kilku kropel na minutę.

A teraz ciekawostka na temat wody w Swarzędzu. Woda w kranie ma około ..... 15.

Tak, tak... TDS do wyrzucenia. Ale ja używam demineralizator laboratoryjny HLP 5 i mam pewność, że pomiar jest prawidłowy: 36 - 38 µS/cm (podzielić przez 2,5 aby przejść na wskazania TDS)

I jakiś czas nie wiedziałem o tym, a że za membraną było właśnie 15 więc myślałem, że jest OK i często zmieniałem żywicę :thumbsup: .

Okazało się, że po zdemontowaniu i ponownym zmontowaniu membrany ta zaczęła pracować i teraz wskazania są 6 - 8. Czyli żadem kosmos... !!!

Membrana 75 GPD z AquaMedic i ma pół roku.

Przed membraną jest 5 u i węgiel.

Pozdrawiam

T

Edytowane przez tomcio (wyświetl historię edycji)

akwarium: 140x60x60 OW (500l)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Posiadam membrane i w wczasie czytania rachunku nie zauwazam zeby licznik sie nie krecil. To inaczej co moze byc powodem ze krzemiany sie pokawily skoro wczesniej jej nie bylo? Po wymianie powinno byc lepiej a nie gorzej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Posiadam membrane i w wczasie czytania rachunku nie zauwazam zeby licznik sie nie krecil. To inaczej co moze byc powodem ze krzemiany sie pokawily skoro wczesniej jej nie bylo? Po wymianie powinno byc lepiej a nie gorzej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

36 - 38 µS/cm (podzielić przez 2,5 aby przejść na wskazania TDS)

Wydaje mi się, że aby przejść z konduktometru na TDS trzeba podzielić przez 1,5 a nie 2,5.

1 ppm (TDS)= 1.56 μS/cm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem różne dane na temat przeliczania ale ponoć w niskich zakresach można śmiało dzielić przez 2 - 2,5.

Poniewaz nie są to (ponoć, nie znam się) identyczne parametry ich przelicznik nie jest liniowy, tzn. stosunek jednego do drugiego zmienia się wzdłuż krzywej, a nie prostej.

Tak czy siak wodę mamy czystą w kranie: 38 / 1,5 = 25,3 ppm (TDS).

I membrana w zasadzie zatrzymuje niewiele.

Choć krzemianów jest chyba sporo - na stronie Aquanetu nie znalazłem informacji o ich zawartości.

Edytowane przez tomcio (wyświetl historię edycji)

akwarium: 140x60x60 OW (500l)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tomcio zamontuj jeszcze 1u przed membaną. zwiększa to jej żywotność.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tomm, jeśli na wejściu mamy u nas (Poznań/Swarzędz to chyba ta sama woda ???) tyle ile mamy to nie wiem czy jest sens dawać 1 u przed membraną.


akwarium: 140x60x60 OW (500l)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tomcio zamontuj jeszcze 1u przed membaną. zwiększa to jej żywotność.

To juz dmuchanie na zimne, w tej chwili mamy juz tak prasowane wklady weglowe ze juz nic sie nie pyli. To nie to co nasz jak zalewamy wrzatkiem. Swojego filtra nie skladalem tylko kupilem nowego gotowca i za weglem juz nic nie ma. Ogranicznik zamontowany 300

TDS przenosny HM, membrana 4 lata prefiltr i wegiel 3 miesiace

In=351 -> 5u -> Wegiel -> 75GPD=010 -> DI=000


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ten ogranicznik montujemy na scieku?

Tak, żeby podnieść ciśnienie na membranie, żeby efektywniej pracowała.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pokusiłem się jeszcze o pewien schemacik:

membranaogranicznik.jpg

po lewej: woda wpływa w obudowę membrany i swobodnie wypływa do ścieku - tylko niewielka część przecieka przez membranę

po prawej: woda wpływa w obudowę i ogranicznik wypływu podnosi w niej ciśnienie. Znacznie większa cześć wody przecieka przez osmozę, a reszta spływa do ścieku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak czy inaczej z dyskusji wynika, że dla naszych celów im membrana wolniej przepuszcza wodę tym lepiej, dodatkowo woda wolniej płynąca przez filtr DI ma dłuższy kontakt z żywicą co też wydaje się mieć znaczenie dla poziomu końcowego oczyszczania. I to co pisałem wcześniej jest szansa, że licznik wody się nie będzie kręcił, u mnie tak jest przy membranie 75 gpd ktoś może to u siebie potwierdzić?

Przy okazji wizyty w sklepie w filtrami do wody trafiłem na osobę która wydaje się dużo wiedzieć o systemach RO i która twierdzi, że najbardziej zabójcze dla membrany nie są jakieś tam związki, które są do niej przepuszczane czy nawet zapchane prefiltry ale częstość używania - woda nie powinna stać w membranie dłużej niż 1 dzień o tygodniu nie wspomnę a to właśnie co tydzień czy dwa często odkręcamy RO żeby nazbierać wody do podmiany czy uzupełnienia zbiornika z dolewką. Membrany mogą pracować i 7 lat jeśli woda przepływa dość regularnie.

Co do kolejności prefiltrów to tu jest też niezłe zamieszanie, logicznym wydaje się kolejność 5mikronów -> węgiel -> 1mikron a popatrzcie na ten filtr dedykowany do akwarystyki:

http://filtrydowody.eu/filtr-akwarystyczny-aquarius-ro-75-p-25.html

Edytowane przez And (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temat mnie gryzie bo mam kolegę który ma dwa pojemniki z zywica, stosuje ta sama sól co ja, ogólnie mówiąc znam zbiornik od kuchni a za cholerę nie możemy rozkminic co z czego. Bartek też ma duza membane i różnice widać na TDSie. I jak kolega też kłopoty z okrzemkami.

Wywalibym zywice z jednej puszki i zasypal ja czyms na silikaty np.Anionitem...

troche o krzemianach:

http://web.archive.o...s/1/default.asp

http://www.advanceda...03/1/aafeature1

artykuly troche 'wiekowe', ale wiedzy nigdy za wiele.... :welcome:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ten ogranicznik montujemy na scieku?

>> TUTAJ << jest chyba jedna z najlepszych instrukcji dotyczących systemów RO (schematy instalacji, opisy co jest do czego, sposób instalacji membrany, najczęstsze problemy itp.) Warto zwrócić uwagę, że schemat opisuje instalację ze zbiornikiem, więc nie wszystkie elementy są konieczne w instalacjach akwarystycznych bez zbiornika (na przykład zawór czterodrogowy odcinający i zawór przeciwzwrotny na wyjściu membrany).


300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś dodałem jeszcze 1 obudowę z 1 mikronem

Czyli woda przechodzi przez :

1) 5 mikronów

2) Węgiel

3) 1 Mikron

4) 1 Mikron

5) Membrana 100 GPD

6) Filtr DI

TDS pokazuje mi przed membraną 004 a po DI 000

wcześniej miałem przed membraną 010 do 016 czy dołożenie jeszcze 1 Mikrona coś pomogło ?

Edytowane przez Norbertt 24 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak to mówią : liczby nie kłamią :thumbup:

ale ja na twoim miejscu wywalił bym stary filtr 1micro i zobaczył jakie są wyniki


start 04.02.2014

120x60x60=432l

sump 84l

PS metis 2x150w

whiteskim200

1xJebaoo 40wp

DC6000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wkłady są nowe dopiero 3 tygodnie jak pracuje filtr RO z DI :)


Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mimo wszystko jeden bym odłączył, tym bardziej że masz 000 po DI. Przyda Ci się na póżniej.


start 04.02.2014

120x60x60=432l

sump 84l

PS metis 2x150w

whiteskim200

1xJebaoo 40wp

DC6000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.