Skocz do zawartości
luft

Działanie pór roku na życie w baniaku - cykliczność obserwacji

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem pod wrażeniem natury

Ostatnio byłem w krakowskim zoo (polecam tą porę wybrać się gdziekolwiek - malo ludzi, niesamowite zachowanie zwierząt), gdzie zaobserwowałem niesamowitą atmosferę zwierzyńca. Różne grupy, gatunki zwierząt, na które oddziałuje jesienna pora roku - wiele niespokojnych, niczym w mantrze chodzących, nadpobudliwych zwierząt w okresie rui, czujące zmiany pogodowe...

Wracając do naszych morskich poletek

Chciałbym byśmy podzielili się tutaj własnymi obserwacjami dotyczących cykliczności wydarzeń, zachowań jakie występują w naszych baniakach w różnych porach roku. Mamy piękną Polską jesień

Proszę o wpisy, które będą zawierać porządek:

np.

Wiosna, jesień - cyklicznie w tym okresie dzielą się u mnie ukwiały

Lato - pojawia się delikatnie juz trzeci rok z rzędu w podobnym czasie pojawia sie trochę cyjano. Przyczyna: (jeśli mamy teorię lub potwierdzoną wiedzę, podkreślamy: teoria/fakt)

Ryba xxx - pora roku xxx - tarło - wynik - obserwacje, komentarz

pozdrawiam

luft


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Luft – pamiętać trzeba o tym ze nasze pory roku mają się nijak do por roku w strefie rownikowej lub podrownikowej. U siebie jedyną konsekwencją naszych por roku jest letnia walka z temperatura i częstsze zmienianie baniaka z wodą na dolewke. Nie zauważyłem zmian w reakcji życia na zmiany sezonowe. Również nie zauważyłem zmian pod wpływem bezpośrednich promieni słońca które w pewnych miesiącach padają na akwarium. Według mnie największy wpływ na akwarium ma sam akwarysta i jego działania: to ile grzebie w zbiorniku, to jak regularnie zmienia wodę, to jak stabilnie prowadzi baniak. Wydaje mi się również, ze niektóre periodyczne zmiany musiałyby zachodzic przez odpowiednio długi czas żeby życie w naszych zbiornikach opierała się na ich regularnosci.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niemniej cykliczność podziału ukwiałów wiosna/jesień to fakt potwierdzony/zauważony przez wielu morszczaków. Takie rzeczy mnie interesują. Uważam, że na nasze rafki również oddziałuje wędrówka ziemi w ukladzie słonecznym.


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Umnie sezonowa zmiana przy baniaku jest jedna

Wiosna , lato :beer:

Jesien Zima :wine:

Gdybym mial wlasne odpowiednio zprojekto pomeszczenie pod akwarium chetnie poeksperymetowalbym z cyklami sezonowymi, czyli zmiana temeperatury, ilosci pozywienia, zmiana zasolenia i nateznia swiatla.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odnioslem wrazenie, ze mimo sporego miasta w ktorym mieszkam, nawozenie pol ma wplyw na rozwoj cyano lub nawet dino, mimo RO/DI. Tak, jakby bryza z Morza Polnocnego (nie Grzes? :yes ) przynosila mi czesc gnojowki przez drzwi tarasowe. Byc moze wplyw na to zjawisko ma nizsze polozenie slonca jesienia, ktore zaglada do akwa do konca zimy? Po miesiacu wszystko samo sie normuje...

Luft; grzyby, zoo, zamiast siedziec przed akwarium ? :evil:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio się dowiedziałem że w okresie zimowym czyli wtedy kiedy nie wietrzymy naszych mieszkań tak intensywnie jak w okresie letnim następuje duży skok kH,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może niekoniecznie w założonym layoucie, ale jeszcze mając słodkowodne akwarium, na wiosnę występował wysyp sinic, wiązałem to z czyś co się przedostawało do naszego wiejskiego :) wodociągu a potem do baniaka. Na wiosnę w słonym baniaczku pojawia się cyjano :).


Kostka 100x100x50cm,

Oświetlenie: 12 x 39W, ATI Sunpower

Cyrkulacja: 2 x Tunze 6095, 1x Tunze 6055

Obieg: NewJet 4500

Reaktor Ca, DIY

Sól: Tropic Marine Pro Reef, RedSea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodam ze słodkiego że w trakcie lata łatwiej o sinice - potwierdzone na kilku zbiornikach.

Odkąd mam wiatraki chłodzące wodę na czujniku temperatury osobiście kłopotów nie mam - przypuszczam że dużą role odgrywa wyższy metabolizm roślin/więcej węgla organicznego w wodzie i więcej sinic.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie, występowanie sinic w okresie letnim wydaje się faktem, bo donosi o tym bardzo wielu akwarystów i chyba nie ma tu mowy o przypadku.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.