Skocz do zawartości
r_33

7 LAT i 3 miesiące

Rekomendowane odpowiedzi

no no, aby tak dalej. Pavona to mega koral, oby urósł chociaż do połowy tego co ma Darek :thumbup:nie mówiąc już o rico.


400l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Romek - bo blazny potrafia rosnac do sporych rozmiarow;P Teraz masz male ale wyobraz sobie ze maja np 10cm :D


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No racja Darku. Ale chyba ryby rosą w takich warunkach jakich mają. Jak są skąpe to chyba nie urosną lekko skarłowacieją. Bynajmniej tak miałem ze słodkim. Pozdrawiam


IMG_6499.thumb.JPG.f2b8bb71553cbb14e9886a7a0f6407c6.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Urosnac nie powinny az tak bardzo i jest duze prawdopodobienstwo ze skarlowacieja - dlatego wlasnie te minimum 100l.


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc u mnie będa karly:) Oby szczęśliwe karly. I oby żyły jak najdłużej;) Na razie wyglądają na szczęśliwe. Oby tak dalej.

I wiecie co? - nawet zajmując się akwarystyka słodka to podobnie uważałem co do rozmiaru akwarium. Ale potem milaem 30 z rybkami i żyły i rozmnazaly się. To chyba kwestia adaptacj. Życie zawsze znajdzie drogę do przetrwania.


IMG_6499.thumb.JPG.f2b8bb71553cbb14e9886a7a0f6407c6.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie czytam Twój temat i akwarium ładne, ale jedno mi się bardzo nie podoba - Twoje podejście do ryb. To żywe stworzenia a Ty je traktujesz jak tanie ciuchy z secondhandu. Wcześniej była dyskusja o tym, że kupiłeś tanią rybę nie patrząc na to jaką i jakie ma wymagania tylko dlatego, żeby nie było szkoda kasy jak padnie. Szkoda jest ryby a nie pieniędzy na nią wydanych. Nie jesteś pewien czy ryba przeżyje - nie kupujesz ryby i tu nie ma dyskusji. Wiele osób zwracało Ci uwagę na to jak niewłaściwe jest Twoje podejście, a Ty twierdziłeś że są sztywni i miałeś wszystko gdzieś. Teraz piszesz, że ryba rośnie taka jakie ma warunki i jeżeli ma za małe akwarium to skarłowacieje więc nie przejmujesz się tym jak duże powinno być akwa dla błazenków - to zwyczajne znęcanie się nad zwierzętami. Ryba skarłowacieje, będzie miała niedorozwinięte narządy wewnętrzne, będzie się męczyła żyjąc i przeżyje ułamek tego czasu który powinna. Nie masz odpowiednio dużego akwarium dla danego gatunku - nie kupujesz ryby i tu też nie ma dyskusji. Denerwuje mnie takie podejście jak Twoje, jest niepoważne. Tym się różni akwarysta od osoby, która przetrzymuje stworzenia w pojemniku z wodą. Ty jesteś dla mnie zdecydowanie tym drugim przypadkiem.


150l, wymiary 60x50x50, filtracja reefpack 250, oświetlenie 4x24W, 12 kg LR, 18 kg LS, start 7.01.2014

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To tak samo możesz powiedzieć tym jak to pisał "dale" którzy karmią skrzydlice żywymi rybkami. Bydlaki jak tala .

Nie wierzę, że moim blazenkom jest źle. Pływają bronią swojego rhodactisa mają swój kont.

A garbik żyje i ma się dobrze w sklepie i nie był na stracenie u mnie. Parametrów nie mierzylem ale wiedziałem, że są wystarczające dla niego. A jak widzisz warunki nie są najgorsze. To, że człowiek nie bawi się w testy i całą ta chemię to nie znaczy, że życie ma za coś tam.....

Kolejny raz luzik i jak to mówią peace out:)


IMG_6499.thumb.JPG.f2b8bb71553cbb14e9886a7a0f6407c6.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Drogi Romku,

Akwarium wygląda pieknie, to na pewno jedna z najładniejszych kosteczek nanoreef na forum. Robisz bardzo trudną rzecz, która wymaga nie lada dyscypliny, aby w 30L utrzymać spokój.

Co do błaznów, to powiem tak. Na razie są małe :) Potem liczę na to, że choroba morska tak się u Ciebie rozwinie (nie mówiąc o wygranej w totka!), że postawisz im jednak większy baniak. Dla lepszego zrozumienia problemu. Ukwiał, w kórym mieszkają Nemo często w akwariach osiąga średnicę 30 cm :p Z własnego doświadczenia: był moment, w którym w moim akwarium doszło do rozszczelnienia i musiałam przełożyć ryby do 30L akwa, takiego jak Twoje. Były wtedy jeszcze małe. Wydawało mi się,że wcale tego tak nie przeżyły. Jednak gdy wróciły do dużego baniaka, widać było jak się cieszą - pływały po całym akwarium jak szalone, ślizgając się na prądzie od nowej pompy. Nie wiem jak Wasze Nemo,ale moje są durnowate i nie chcą siedzieć w ukwiale. Wcale nie przebywają w jednym miejscu w akwarium, wszędzie ich pełno. W jednym znanym sklepie z morszczyzną w Warszawie, stoi Reefmax, w którym jest para "skarłowaciałych" ocellarisów. Z tych względów lutym, jak wszystko pójdzie pomyślnie,zalewamy większy baniak :D

Powodzenia, będę tutaj często zaglądać, akwarium prześliczne!

Edytowane przez Ali_Maga (wyświetl historię edycji)

The cure for anything is salt water - sweat, tears, or the sea.

Isak Dinesen (Baroness Karen Blixen)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za tak miłe słowa.

Co do moich błazenków to: żyją w koralu miękkim rhodactisie a nie ukwiale - bo nie mam ukwiału (tzn mam kilka majano) hehe. Mam nadzieję, że im jest dobrze. Na razie wyglądają chyba na zadowolonych i wiem są malutkie to i potrzebują mało miejsca. Jak będą rosły to je wydam tak jak wydałem garbika, który był agresywny.

Niestety w najbliższych 2-3 latach większego akwarium nie będzie:(

Okaże się więc w tym czasie jaki ze mnie wytrwały akwarysta:)


IMG_6499.thumb.JPG.f2b8bb71553cbb14e9886a7a0f6407c6.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi nie chodzi o nie robienie testów. To też nie jest prawidłowe podejście, ale nie czepiam się. Mi chodzi o podejście do ryb. Kupujesz garbika w 3 czy 4 tygodniu funkcjonowania akwarium, kiedy dojrzewanie kwitnie i parametry są fatalne, bo "na oko" woda wygląda ok. Męczysz rybę i to nie podlega dyskusji. Kupujesz najtańszą rybę, nie patrząc na jej wymagania, bo jak padnie to kasy nie będzie szkoda. Tu to w ogóle nawet szkoda komentować. Potem kupujesz parę błazenków do 3-krotnie za małego akwarium. Nie można, i to nie podlega dyskusji, kupować ryb, które wymagają akwa 100l do akwa 30l w sytuacji, kiedy nie jesteś w stanie im zapewnić odpowiedniego lokum gdy dorosną.

Twierdzisz:

Ale chyba ryby rosą w takich warunkach jakich mają. Jak są skąpe to chyba nie urosną lekko skarłowacieją.

bo masz takie doświadczenia ze słodkowodnego. No można trzymać w kuli złotą rybkę, tyle że ta złota rybka zamiast 30 cm długości osiągnie 7 cm i zamiast 20 lat przeżyje 1 rok. No ale można, mieści się w tej kuli, pływa, je i w ogóle więc na pewno jej dobrze i pewnie wszystkie żyją jeden rok. Przykład celowo dałam skrajny, żeby zobrazować o co mi chodzi, ale sytuacja jest analogiczna.

Potem się cieszysz, że:

Więc u mnie będa karly:) Oby szczęśliwe karly. I oby żyły jak najdłużej;)

Będą karły, które nie będą szczęśliwe bo będą zdeformowane i które nie będą żyły tak długo jak powinny. Tu w ogóle nie ma co dyskutować - robisz źle i koniec. Każdy Twój kolejny post jeszcze bardziej Cie pogrąża.

Edit: zapomniałam odpisać na jeszcze jedno Twoje zdanie - Ty nie jesteś akwarystą. Akwarysta nie postępuje tak jak Ty.

Edytowane przez Amatricis (wyświetl historię edycji)

150l, wymiary 60x50x50, filtracja reefpack 250, oświetlenie 4x24W, 12 kg LR, 18 kg LS, start 7.01.2014

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piękny kolejny długi wywód - przeczytałem i co mogę powiedzieć pewnie dużo w tym racji. Co do morskiej akwarystyki nie wiem za dużo i posłuchałem człowieka którego uznałem, że chyba na tym się zna(wybór był ludzi z forum lub człowieka którego widzę raz w tygodniu i zaufałem właśnie jemu). Powiedział, że mogę je tam trzymać więc trzymam (mówię o garbiku i błaznach) i w dodatku na forum wielu trzyma w podobnych zbiornikach więc postanowiłem mieć i ja.

Kolejne posty nadal będą się tutaj pojawiać (raz będą bardziej a raz mniej rzeczowe), bo w końcu to mój temat. A jak Cie to razi tak bardzo to szerokim lukiem można omijać.

Albo jak będziesz miała słaby dzień to zawsze możesz wpaść i wyżyć się tutaj do woli;)

Pozdrowionka

Edytowane przez r_33 (wyświetl historię edycji)

IMG_6499.thumb.JPG.f2b8bb71553cbb14e9886a7a0f6407c6.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Otóż to. Postępowanie Romka może i nie jest mega odpowiedzialne, ale on cały czas nabywa wiedzy, aby stać się w pełni dojrzałym akwarystą. Przecież każdy akwarysta na początku popełniał błędy.

PS:

Romek wyraźnie napisał, że gdy ryby podrosną być może odda je z powrotem do sklepu lub sprzeda.

Edytowane przez guucio8 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po ostatnich burzliwych wpisach czas na coś spokojniejszego.

Otóż środowy nabytek - ricordea już się przykleiła do skały:) Teraz niech zacznie się już tylko pompować i dzielić.


IMG_6499.thumb.JPG.f2b8bb71553cbb14e9886a7a0f6407c6.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ile czasu dzieli się taki koral? Słyszałem, że koralowce rosną parę cm na rok? Czy dzielenie się trwa szybciej? :p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm tego to nie wiem. Grzybki discosoma szybko się podzieliły a to w sumie chyba z tej grupy co ricordea (grzybowieńce) więc liczę, że też szybko się podzielą.

Twarde korale to właśnie chyba tak wolno rosną a miękasy chyba dużo szybciej.


IMG_6499.thumb.JPG.f2b8bb71553cbb14e9886a7a0f6407c6.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aha. To dobrze, to jak kupie sobie jakiegoś miękasa to mi się rozrośnie i go rozniosę po skale ;) No i oczywiście inne korale :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak Cie to razi tak bardzo to szerokim lukiem można omijać.

Albo jak będziesz miała słaby dzień to zawsze możesz wpaść i wyżyć się tutaj do woli;)

Pozdrowionka

Oj Romek, Romek:) z gorszym dniem czy wyżywaniem się moje posty nie mają nic wspólnego:) Jak mam gorszy dzień to mogę usiąść przed akwarium, iść na spacer z psem, pogadać z mężem - o wiele ciekawsze rzeczy niż tłumaczenie posiadaczowi akwarium, że powinien zmienić swoje podejście do tego pięknego hobby a konkretnie do rybek. I uwaga, znów będzie długo bo chcę coś wytłumaczyć Guucio8.

Otóż to. Postępowanie Romka może i nie jest mega odpowiedzialne, ale on cały czas nabywa wiedzy, aby stać się w pełni dojrzałym akwarystą. Przecież każdy akwarysta na początku popełniał błędy.

Właśnie - uczy się. Każdy kiedyś zaczynał i każdy popełniał błędy. Ja też. I gdyby było widać, że Romek się uczy, ktoś Mu źle doradza, ale wyciąga wnioski i stara się to nawet bym słówkiem się nie odezwała. Ale Romek ma inną postawę - wie, że robi źle ale nic nie zmienia w swoim postępowaniu i nic sobie z tego nie robi. Inni zwracali Mu uwagę łagodnie - nie pomogło, a jak ja zwróciłam Mu już dosadnie uwagę to usłyszałam "won z mojej piaskownicy";) Zwróć uwagę na to co mnie konkretnie razi w Jego postępowaniu. Sprawa garbika - zanim oddał go do sklepu wielokrotnie napisał, że ryba była tania więc jej nie szkoda - i o to chodzi, a nie o to że nie wiedział, że do garbika innych ryb nie wpuści. Błazenki może też odda, ale na chwilę obecną pisze, że skarłowacieją bo takie ma doświadczenia ze słodkowodnego. Już wie, że ryby karłowacieją, już się tego nauczył, ale dalej popełnia ten sam błąd - i znów - o to mi chodzi, że z premedytacją trzyma się tego że nie popełnił błędu bo ryby skarłowacieją a nie o to że w ogóle go popełnił. To nie jest są zwykłe błędy początkującego. W obydwu przypadkach miał zwracaną wielokrotnie uwagę i nic. Tego się czepiam, a nie tego że dopiero zaczyna przygodę z morskim. Ma prawo do błędów, ale niech się na nich uczy.


150l, wymiary 60x50x50, filtracja reefpack 250, oświetlenie 4x24W, 12 kg LR, 18 kg LS, start 7.01.2014

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

............a jak ja zwróciłam Mu już dosadnie uwagę to usłyszałam "won z mojej piaskownicy" ;) .......... Sprawa garbika - zanim oddał go do sklepu wielokrotnie napisał, że ryba była tania więc jej nie szkoda - i o to chodzi, a nie o to że nie wiedział, że do garbika innych ryb nie wpuści.............

Oj Edyta Edyta:P A jednak gryzie Cię coś.. :)

Nigdzie nie napisałem, że Cię wyganiam z "mojej piaskownicy" - więc po co takie zaczepki złośliwe? ;)

I nie napisałem, że nie szkoda garbika. Po prostu ryby padają w akwarium i u tych "zawodowców" też, więc na początek zakupiony był garbik - to też rada kogoś tam... Garbik nie padł i miał się raczej dobrze (był pięknie wybarwiony, aktywny bardzo, jadł za 3 hehhe)

Nie potrafię tego dokładnie wytłumaczyć o co chodziło z tym tanim garbikiem. Może tak: Zaraz po zdaniu prawka tatuś synkowi kupuje najczęściej coś taniego bo będą stłuczki, obtarcia itp a nie od razu mercedesa. To samo było z garbikiem. W nowych akwariach nie zawsze ryby się aklimatyzują nawet w super warunkach i też padają.

I w wielu małych baniakach widziałem jak garbiki żyły z innymi rybami (a nawet garbik z błazenkiem w 30l), a nawet kilku forumowiczów pisało z własnego doświadczenia z tymi rybami. Mój błąd był taki, że on pierwszy tam trafił.

Wiesz słuchałem człowieka, który tą akwarystyką zajmuje się długo więc niby czemu miałem go nie słuchać.

Jutro będę się z nim widział więc pogadam o tych błazenkach i zobaczymy może je wymienię.

A tłumaczyć gucio8 mogłaś na privie a nie tutaj znów w kółko to samo...;/

Edytowane przez r_33 (wyświetl historię edycji)

IMG_6499.thumb.JPG.f2b8bb71553cbb14e9886a7a0f6407c6.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale już, koniec tego! To w końcu wątek o akwarium Romka. Owszem, uwagi zawsze jakieś są, etc...

Romek, jak ma się twój baniaczek? Czekam na zdjęcia :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia będą wieczorem albo jutro, bo jutro zaczyna się kolejny tydzień działania zbiornika - już 13:) - oby nie pechowy hehe


IMG_6499.thumb.JPG.f2b8bb71553cbb14e9886a7a0f6407c6.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aha, rozumiem, trzymasz się grafiku, co tydzień to zdjęcie hehe ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Załatwiajcie takie sprawy na priv. Amatricis, raz już wyraziłaś swoje zdanie. Nie widzę potrzeby, żeby trzy razy to samo pisać. No chyba, żeby posty nabijać ;)

Ale problem w tym, że np. mi się akwarium Romka podoba i mam je dodane do obserwowanych. I w kółko jakieś nowe posty, które wcale (albo w małej mierze) nie dotyczą akwarium, a właściciela. I do tego w kółko to samo... Takie rzeczy na PW :)

Przepraszam za ten post nie na temat, ale się oburzyłem już za 3cim razem czytając to samo :D

Też czekam na jakieś aktualizacje akwarium :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Kolejna aktualizacja. To już 13 tydzień działania akwarium (a dokładnie to jutro mija).

A więc akwarium ma się dobrze. Nastąpiły małe przemeblowania. Zoa zeszły na dół bo capnella już się napompowała i dotyka zoaski i je co chwila drażni. Na miejsce zoasków poszedł zielony sarco. Na razie go prawie nie widać bo lobo go zasłania. Ale za tydzień - dwa jak się napompuje to się pokaże:

Zoa

Obie Capnelle fajnie się już pompują:

capnella

Moje kawałki twardzieli czyli pavony jak na razie żyją:

pavona

pavona ziel

Dom błazenków też rośnie jak należy - dziś troszeczkę mniejszy niż zwykle, bo niedawno znalazłem na nim 4 wirki i odsysałem i go troszkę podrażniłem:

rhodactis

blarho

Jeden z lobophytonów niedługo opuści moje akwarium, bo jeszcze pewnie ze 2-3 tygodnie i już nie będę miał go gdzie postawić. Naprawdę z tygodnia na tydzień coraz większy. Co do zielonego to też fajnie się pompuję, ale on jeszcze troszkę posiedzi u mnie:)

lobo

lobo

Jeszcze zdjęcie z boczku z blaznami, rhodactisem i ricordeą:

Bok

I na koniec widok od frontu - prawie cały:

cale

A na koniec kilka w aktynice:

rhod

Zoa Akt

zoaakt

caleakt

Edytowane przez r_33 (wyświetl historię edycji)

IMG_6499.thumb.JPG.f2b8bb71553cbb14e9886a7a0f6407c6.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale grzyby wielkie :)

Chyba musisz już większe postawić, bo ciasno :D Wygląda super!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ciasno się już robi ale nic więcej z korali nie dojdzie, może jakieś czerwone zoa, bo za dużo już zieleni a brakuje czerwieni lub różu i jutro może rurowka.

Większego nie postawie w najbliższych 2-3 lat więc muszę wytrwać przy tym. Na razie ciągle chęci są.

Oby omijały mnie plagi - cieszę się, że z glonami nie ma dramatu. Nie mówię, że ich nie ma, bo są. W przeciągu tygodnia na piasku pojawiają się miejscami brązowe plamy i wtedy je odsysam z piaskiem podczas podmian. Piachu dużo więc nie ma z tym problemu.

Edytowane przez r_33 (wyświetl historię edycji)

IMG_6499.thumb.JPG.f2b8bb71553cbb14e9886a7a0f6407c6.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.