Skocz do zawartości
wojewodzi

Zmodyfikowany zestaw Aquael Nano-reef

Rekomendowane odpowiedzi

Witamy ( ja - Mario oraz mój syn Kuba) Wszystkich Morszczaków bardzo serdecznie. Liczymy na Waszą życzliwość, cierpliwość i cenne uwagi.

Duuużo przeczytaliśmy Waszych wypowiedzi zanim ośmielamy się coś pisnąć.

A zaczęło się tak...Poszliśmy kupić mysz dla węża Kuby. W sklepie stała kostka z morszczyzną. Gapiliśmy się długo a następnego dnia, nagle totalnie zasoleni, odwiedziliśmy sklep Trzmieli we Wrocku ( tu mieszkamy ). Tam ubyło nam parę ładnych stówek i kostka stanęłą w łazience. Pierwsza w życiu. Nomen omen 13-ego :cry: Marca.

Potem stówki leciały już z górki na pazurki. Szkiełko zmieniło się w optiwhite 35x35x35. Wodę dostaliśmy ( za pieniążki, of kors ) z Kakadu z działającego akwarium. Testy, falowniczek, grzałka, termometr, czyścidełko nie mówiąc o bakcylach i absorbentach i węglu. Dzisiaj dojechało pienidełko Resun. Wiem, wiem, do takiej solniczki nie konieczny. Ale nie zawadzi, troszkę białka wyciągnie a i dotleni, nie? Jesteśmy mile zaskoczeni jak cicho i kulturalnie chodzi. Może i przeróbki nie będą potrzebne?

Na razie nic nie wyrzuca. No ale może nie ma czego. Obsada to kilka ślimaków osiadłych :smilieA13: ( proszę o potwierdzenie diagnozy ) co wylazły ze skały, glony, no i ta meduza :D .

Żonie wmówiłem, że wyszła w nocy ze skały. No i na razie została - wszyscy się nabierają. Jakieś "życie" wprowadza, póki co.

Czekamy cierpliwie na stabilizację. Nic pochopnie i na łapu-capu. No i zaraz pierwsza podmianka 5l. Sól Aqua Medic od kolegi, któremu nie wyszło :( i została.

Co myślicie o parametrach wody? No i w ogóle...

Będziemy wdzięczni za wszelkie uwagi i sugestie.

post-25128-0-73205800-1426889897_thumb.jpeg

post-25128-0-21680200-1426889900_thumb.jpg

post-25128-0-26155900-1426889902_thumb.jpg

post-25128-0-73056700-1426889905_thumb.jpg

Edytowane przez wojewodzi (wyświetl historię edycji)

4204749e8c9b640617729764c7cfbce3u773a680.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy łazienka to dobre miejsce na akwarium... dużo tam kosmetyków w powietrzu.


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W łazience powinno dać rade ale wszelkie perfumy lakiery do włosów teraz tylko w kuchni ^^ ;p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak jest :)

Perfumy itd wyjechały do sypialni.


4204749e8c9b640617729764c7cfbce3u773a680.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proszę, popraw tytuł aby więcej mówił o zawartości wątku - zwłaszcza jeśli to będzie wątek poświęcony Twojemu akwarium

Pozdrawiam


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pojawia mi się sporo bąbelków na glonach. Czy mam się martwić?

Czy te zaznaczone to ślimaki osiadłe?

Z góry dziękuję.

Mario

post-25128-0-71559700-1427058901_thumb.jpg

post-25128-0-92617000-1427059021_thumb.jpg


4204749e8c9b640617729764c7cfbce3u773a680.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium dojrzewa - więc nie ma co się martwić - naturalny proces.

Niestety ślimaki osiadłe - na pewno ten po prawej. Kropelkę kleju i zaklej od razu


Było 30l >> 112l + 45l >> 375l >> 490l >>

Jest 637l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki,

a czy to jest cyjano i co z tym fantem? Czekać? Działać?

post-25128-0-28761900-1427201379_thumb.jpg


4204749e8c9b640617729764c7cfbce3u773a680.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak to jest to. Najlepsza metoda to strzykawka 100ml i odessać. Zabieg powtarzać raz na dwa dni, no chyba że robi się tego za dużo. Do tego regularne podmianki wody i samo przejdzie :)


Było 30l >> 112l + 45l >> 375l >> 490l >>

Jest 637l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czemu akurat w łazience?


465L 130x65x55h + sump 200L 100x50x40h. JEBAO 2xRW8. Grzałka 2x200W. Obieg AC6500. Oświetlenie 4x54w T5 + led 120w + 160w. Odpieniacz DIY 160 na 9420.040, DSB 50x43x10h. Sól BT SPS, LS 18kg, LR 70Kg

Korale: Poccilopora damicornis, Caulastrea (curvata, furcata, echinulata), 2 x Eyphylia Paraancora, Stylophora fioletowa, Ukwiał piaskowy, Acanthastrea lordhowensis, Blastomussa wellsi, Montipora digitata zielona, Duncanopsammia axifuga, Echinophyllia, Akropory

Ryby: Amphiprion ocellaris. Labroides dimidiatus, Lysmata boggessi, turbo, Nassariusy, Tectus, Jeżowiec mespilia globulus, Calcinus laevimanus, Cryptosentrus leptocephalus, Paracanthurus Hepatus, Pseudanthias squamipinnis, Valenciennea sexguttata, Chelmon,

Zebrasoma velifer

Identyfikacja

Stare 180

Nowe 460L

8d1e1a2ed99b757d8e690344053b20d8u341a313.png?upd=20140802221928

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Łazienka ładna, po remoncie, w stylu egzotycznym...Pasuje tu. A wnocy jak się na siusiu pójdzie to ładna lampka nocna. ;)


4204749e8c9b640617729764c7cfbce3u773a680.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie sie zapowiada a powiedz mi ile placiles za skałe i wode do baniaczka????

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marcin: dzięki:) Mam nadzieję, że się uda bo to pierwszy.

Skałe kupiem Trzmieli za ok. 180 zł (ok. 5 kg ) z tego co pamiętam, a wodę kupiłem z podmianki ( akurat robili) w Kakadu Korona 49 gr/l. Po tyle sprzedają RO-DI. Muszę jednak sprawdzić co sprzedają bo mam sporo cyjano. Mam już DTSa i niedługo dam znać co ta woda warta.

Przy 40 litrach chyba prościej mi kupić tych parę litrów niż sie bawić w filtrację. Pod warunkiem, że woda jest OK.

A'propos koledzy - czy podmianka wskazana Waszym zdaniem? Kostka dojrzewająca, tylko skała i glony. No i te sinice :veryangry: ...


4204749e8c9b640617729764c7cfbce3u773a680.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym jeszcze nie podmieniał bo akwarium dojrzewa, poczekaj jeszcze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, ale to dojrzewanie może trwać długo. Może rzadziej ( co 2 tyg.) ale jednak te 5 l podmieniać? Chętnie pzeczytam Wasze opinie. Na pewno są różne zdania.


4204749e8c9b640617729764c7cfbce3u773a680.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jesli podmienisz wode bedziesz dodawal pozywki dla glonow i cyjano. Usiadz w fotelu, otworz piwko i wypatruj dzikiej zwierzyny :)

PS. Ze 2 tyg temu bylem w Kakadu i mieli cyjano na pewno w jednym zbiorniku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

…..Usiadz w fotelu, otworz piwko i wypatruj dzikiej zwierzyny :)

Akwa stoi w łazience. Zdecydowanie nie potrafię wyobrazić sobie wypatrywania dzikiej zwierzyny przy piwie siedząc na "tym" fotelu :)

Sorry za offtop :)

Edytowane przez kaamil (wyświetl historię edycji)

c2d0c730ab6bf8d9d8206b7644a2c04cu768a676.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam kolegę.

Podobny baniaczek posiadam i polecam jednak zakupić filterek ro-di, ponieważ wiesz jaką wodę stosujesz, szczególnie że ze sklepami jak to ze sklepami różnie bywa. W tym litrażu poleciłbym ci też automatyczną dolewkę ( ja używam ). Dużo łatwiej uzyskać stabilne zasolenie bo jednak w tak małej kosteczce odparowanie choć niewielkie dość mocno zmienia zasolenie. Nie doczytałem czy stosujesz jakieś bakterie ? Polcałbym na przynajmniej na czas dojżewania zastosować. Odpieniacz przydaje się nawet w tak małym litrażu przy większej obsadzie niż masz. U nas byłem zaskoczony jaki syf potrafi wywalić a w końcu to tylko 30l ( u nas ). Trzymam kciuki i życzę radości z prowadzenia pierwszej solniczki :) Pozdrawiam Janusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem ci Kaamil, że to jedno ze spokojniejszych miejsc w domu. No i można się zamknąć na klucz!

A kibelek wygodny, dobrze się siedzi :)

Ale do meritum-czy podmiana wody nie powoduje poprawy jej jakości, ubytku NO3 czyli pożywki dla sinic?

Przecież nie żywią się tym co jest w soli.

Jeśli się mylę to proszę, poprawcie mnie.


4204749e8c9b640617729764c7cfbce3u773a680.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

poprawę jakości wody powoduje na pewno zostawienie akwarium w celu dojrzewania i dodawanie bakterii

Pompę cyrkulacyjną skieruj tak, żeby "owiewała" skałę, dzięki temu wyleci trochę syfu, który spokojnie wywalisz.

proponuję dosypać już piasek, żeby nie przedłużać dojrzewania.

no i przede wszystkim poczytaj na "tym fotelu" :) dział dla nowicjuszy... tam są wszystkie odpowiedzi na Twoje pytania :)


5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

guzalki - witam i dziękuję.

Napisz proszę coś więcej o Twojej autodolewce.

MojeSumienie - uwierz mi, że czytam i uczę się jak za dodobrych, studenckich czasów. Widzę jednak, że wiedza o akwariach morskich jest jeszcze nie bardzo ogarnięta i oparta w dużej mierze na eksperymentach fascynatów takich jak Wy Koledzy jesteście a ja mam nadzieję być. Myślę,ze wynika to głównie z wielkiej złożoności i współzależności multum czynników rafy koralowej.To chyba jeszcze Terra Incognita ( czy raczej Aqua :) ). Ale to jest właśnie bardzo pociągające a mieć namiastkę tropików we własnym domu ( łazience ) jest warte tej zabawy. Widzę, że efekty większości z Was są wspaniałe - te kolory, kształty, ogromna wielorodność stworzeń są nie do osiągnęcia w akwarium słodkim. Warto się zaangażować. Ale napewno dużo się trzeba nauczyć.

Moje Sumienie - jaki piasek? Suchy? Ile w moim przypadku? Syf wypadający ze skały odessać? Więc kostkę zostawiam i jedynie dolewam bakterie.

Ale co z KH? Trochę niskie i spada... Kupiłem Reef Pack Fundamentals i myślałem spróbować podregulować KH.


4204749e8c9b640617729764c7cfbce3u773a680.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nic nie rób.

zainwestuj w dolewkę - żeby ograniczyć skoki zasolenia i czekaj.

Możesz też zainwestować w filterek RO (poszukaj na forum, zdarzają się za grosze) - lepiej być pewnym co lejesz do akwarium.

Piasek ja bym dał suchy - np z AquaMedic. Ziarnistość jest fajna i fajnie się prezentuje w akwarium.

Oczywiście dokładnie trzeba go wypłukać. Ile? nie wiem... ze 2-3 cm na dnie.

Możesz dać też żywy piasek... decyzja należy do Ciebie

Może być tak, że po wsypaniu piasku wyjdą okrzemki - ale to normalne...

jak masz gąbkę w kaskadzie - to ją wyjmij... albo w ostateczności płukaj codziennie.

i już teraz możesz zacząć urabiać żonę o następne akwarium... :) Niestety - morszczyzna to choroba postępująca...

Ja też 4 lata temu zaczynałem od aquaela :) dziś mam 700l...


5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.