Skocz do zawartości
Johny

25L słonego by Janusz - Jelenia Góra (40x25x25)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich odwiedzających mój temat forumowiczów...

Moje imię to Janusz, mam 39 lat i jestem z Jeleniej Góry (Dolny Śląsk).

Akwarystyka towarzyszy mi od dzieciństwa, zawsze jednak była to słodkowodna pod różnego rodzaju postaciami.

Od jakiegoś roku poważnie przeglądam nano-reef i postanowiłem postawić słonowodne życie w domu.

Pierwszy plan był taki, żeby ruszyć grubo (kilka setek litrów na profesjonalnym sprzęcie), niestety jednak zawsze dla mojego portfela były inne priorytety i jak do tej pory nie udało mi się uzbierać kasy na wystartowanie z dużym zbiornikiem.

Zebrałem się w końcu i postanowiłem zlikwidować moje małe roślinne akwarium i na podstawie tego co mam, mniejszym nakładem finansowym zrobić sobie solniczkę w salonie...

Było tak:

DSC_2606nanoreef.jpg

A będzie tak:

1. Akwarium - będzie to kostka float 25 litrów (40cm x 25cm x 25cm). Jeden bok i tył (te od strony ścian) będą miały naklejoną z zewnątrz akwarium czarną specjalną akwarystyczną folię.

2. Oświetlenie - zrobiłem lampę DIY na power LED'ach o regulowanej mocy 35 wat osobno dla dwóch kanałów: białego (21 sztuk 1-watowych diód o barwie 10000K) oraz niebieskiego (14 sztuk 1-watowych diód Royal Blue o długości fali 445nm). Wszystkie diody umieszczone są na porządnym radiatorze (15cm x 40cm x 1,5cm), który stanowi jednocześnie szkielet lampy. Całość opiera się o zbiornik na nóżkach z 8-milimetrowej grubości plexi).

3. Filtracja - kaskada FZN-2 (1 komora to grys koralowy + wata, 2 komora to grys koralowy + wata)

4. Odpieniacz - w fazie początkowej brak, jeśli jednak trafi do zbiornika ryba to wtedy zrobię DIY

5. Falownik - JVC-110 - mam nadzieję, że wystarczy i nie zrobi za mocnego wiru w szkle W związku z tym, że JVC wylewał mi wodę na podłogę to teraz fale robi Koralia Nano 900.

6. Skała - zamówiona w eRybce 3kg żywej skały - jeśli okaże się za mało to dołożę

7. Piasek - żywy biały piasek Nature's Ocean Bio-Activ Live Natural White - zamówione 4,5kg ale pewnie wsypię mniej

8. Sól - Aquaforest Sea Salt - na początku, teraz Red Sea Salt

9. Bakterie - na start lałem Microbe-Lift Special Blend 118 ml, a teraz co dwa tygodnie profilaktycznie połowa zalecanej dawki.

Dodatkowo wspomagam życie witaminami Aquaforest Vitality

10. Obsada - Ślimak, kreweta, Amphiprion Ocellaris zwany Błazenkiem i korale: Euphyllia Paraancora, Euphyllia Paradivisa, Zoanthus, Montipora Green, Rhodactis Sp Green

Nie podjąłem jeszcze decyzji jakie korale trafią do akwa. Nie wspominając już o zwierzętach - proszę, podpowiedzcie co mogę wpuścić do tak małego akwa żeby nie zrobić krzywdy zwierzakom... Nie wiem czy obejdzie się bez Amphiprion'a - moje dziecko będzie pewnie mocno naciskało...

Poniżej dwie fotki na razie pustego szkła - nie potrafię jeszcze ustawić w Nikonie balansu bieli, więc zdjęcia nie oddają rzeczywistego koloru oświetlenia, ale jak już ogarnę ten temat to się poprawię.

DSC_2720nanoreef.jpgDSC_2709nanoreef.jpg

Kolejne fotki z przygotowań do zasolenia wkrótce, jak tylko dotrze kurier z kartonem z eRybki...

Sugestie mile widziane, a jeśli uważacie, że coś robię źle, a mógłbym zrobić lepiej to też przyjmuję na klatę - może znajdzie się ktoś z bliskiej okolicy to bardzo chętnie nawiążę kontakt.

Edytowane przez Johny (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proporcje led w lamie powinnieneś mieć odwrotne. Miej bałych, a więcej nebieskich.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpieniacz sobie daruj w takim akwarium może byc spokojnie bez, a lampa niestety do przerobienia 2x niebieskich więcej daj możesz 1-2 diody RB/UV lub UV tez dać.

Sól co chcesz fajna na start, miałem bardzo łagodne dojrzewanie na niej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lampa niestety do przerobienia

No właśnie jorgłem się dopiero jak zmontowałem całość - zamawiając ledy nie chciałem też aby było za mocno niebiesko dlatego dałem taką proporcję - tutaj jednak panowie macie rację, ale przerobienie lampki to nie problem, więc zaraz zamawiam LED'y i do dzieła co by w weekend poskładać lampkę tak aby było git...

No, LED'y niebieskie i UV zamówione, więc w weekend przerobię lampkę co by lepiej świeciło...

Edytowane przez Johny (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to zapowiada się bardzo ciekawie.. znajdź na forum zbiorniczek kawa93, też 25litrów które jak dla mnie było prowadzone wzorowo.


12litrów- było,28 grudzień 2011- ‎9 ‎lipca ‎2012 216+36sump- było, ‎9 ‎lipca ‎2012 160litrów- było, ‎22 ‎lipca ‎2013-wiosna 2014 23litry- 05.01.2015-01.08.2015 60litrów 01.08.2015-15.06.2016

240litrów + 112sump- 15.06.2016-01.04.2018

360+240 sump- 01.04.2018

98+64  sump-13.12.2018

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A więc stało się...

Dotarła dzisiaj paczka z eRybki - i co, tym razem się chłopaki i dziewczyny nie popisali. Nie dość, że zamiast żywego piasku białego przysłali mi jakiś różowy Samoa Pink, to w dodatku skała przyjechała też nie taka na jaką się umawiałem z Panią z działu zamówień internetowych. Zamiast 3 w miarę obłych kawałków dostałem dwa duże o różnych kształtach porów, których ni jak nie mogłem ustawić w akwa. Były nerwy i od razu telefon do sklepu ale chyba mieli jakąś awarię bo na żaden numer nie mogłem się dodzwonić - może to i dobrze bo mogło się rozmowa nieprzyjemnie potoczyć, a tak ochłonąłem i jutro będę walczył z reklamacją. Ale tak to jest jak się kupuje na odległość, wyjścia jednak nie było bo w pobliżu mojej wioski nie mam żadnego dystrybutora żywej skały, a poza tym wszyscy eRybkę chwalili.

W międzyczasie posoliłem wodę i jakoś ułożyłem skałę, co zajęło mi ponad dobre 2 godziny.

Wygląda to tak: poniżej na sucho bez wody jeszcze:

post-14479-0-15027100-1470251505_thumb.jpg

A tutaj tuż po zalaniu solanką:

post-14479-0-84075600-1470251560_thumb.jpgpost-14479-0-20788000-1470251567_thumb.jpg

Po upchaniu do filtra grysu i waty, włożeniu grzałki i falownika (który zajmuje sporo miejsca w mym malutkim szkiełku) i odpaleniu wszystkich urządzeń w akwarium zaczęło się istne pranie wody. Jednak po około 2 godzinach woda wyklarowała się i zaczęło mi się to podobać, poszła też pierwsza dawka bakterii. No i muszę jeszcze coś wymyślić do ściągania filmu z powierzchni wody bo mój patent diy do kaskady słabo działa.

post-14479-0-07497200-1470251698_thumb.jpgpost-14479-0-39668700-1470251946_thumb.jpg

Po namowie żony i sąsiadów akwarystów (słodkowodnych) skałę chyba zostawię - co myślicie?

A mam jeszcze pytanie, jak długo świecić na początku?

Teraz tylko wstrzymuje mnie wymiana piasku bo koniecznie chcę white...

Edytowane przez Johny (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może taki skimmer do ściągania filmu?

A co do skały to moim zdaniem jest ok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może taki skimmer do ściągania filmu?

Dokładnie z takiego samego filtra wewnętrznego miałem podobnie przerobiony skimmer w słodkim, ale co chwilę się jakby zapychał i musiałem go przynajmniej co dzień płukać i wtedy chwilę wciągał film i znowu się przytykał, chyba że coś się z pompką stało bo nie działał jak trzeba, ale tego nie wiem dlatego nie montowałem go tutaj - może będę musiał spróbować ponownie go wskrzesić...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Zamawiając skałę trzeba się liczyć że potem trzeba nad nią popracować młotkiem żeby pasowała

to co odłupiesz masz na podstawki

i zgadzam się z kolegą - skała jest całkiem fajna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajna skalka, jakby co mlotek i po sprawie.

Kup jakis filterek powierzchniowy ktory ci bedzie sciagal ten film plus dzialal jako slaba pompoa cyrkulacyjna. Mialem w 64ltr, mysle ze znajdzie sie jakis do mniejszych baniaczkow.

Odpieniacza ci nie trzeba, podmianki wystarcza.


380l FOWLR sie robi, beda rybki...

190l kosteczka, na ledach, pare rybek, same lps i zoaski, sprobuje to zrobic jak nalezy tym razem...

link do kostki: http://nano-reef.pl/...ow/#entry656361

link do FOWLR: http://nano-reef.pl/topic/91587-380l-fowlr-nie-ma-jak-rybki/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i udało się wczoraj dodzwonić do eRybki - reklamacja przyjęta i obiecana wymiana bez dodatkowych kosztów. Ku mojemu zdziwieniu dzisiaj zawitał do mnie kurier z przesyłką, która była oklejona taśmą ze znaczkiem rybki - a w środku biały piaseczek :thumbup:

Szybciutko wsypałem go do akwa - postanowiłem wsypać całe 4 kg i ewentualnie gdy okaże się, że jest go za dużo to odessam bo przy wsypywaniu zrobiło się takie mleko, że nie widziałem ile go jest.

Wyglądało to tak:

post-14479-0-77916200-1470425966_thumb.jpgpost-14479-0-66055500-1470425972_thumb.jpg

Po około dwóch godzinach zrobiło się już ładniej, i w końcu udało mi się dostrzec ile jest piasku. Chyba zostawię jednak tak jak jest:

post-14479-0-37302600-1470426084_thumb.jpgpost-14479-0-73663000-1470426088_thumb.jpg

Skałę zostawiłem bo zaczęła mi się podobać - jestem jednak zadowolony tylko w połowie bo myślałem, że będzie w niej jakieś życie, a tam jednak jest tylko echo.

Nie wiem tylko jeszcze czy falownik JVP-100 nie jest za mocny bo robi mi dziury w piachu :blink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ja np dałem tylko tyle piasku żeby przykryło dno ;) co osoba to inny zwyczaj, byle z dobrymi efektami. 3mam kciuki ;) falownik wygląda jakby zajmował większą część zbiornika. Szukał bym czegoś mniejszego.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

stanowczo za DUŻO piasku, 2-3 cm nie więcej

falownik to najwyżej Koralia nano 900

JVP-110 jest mniejszy gabarytowo od tego Twojego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kup sobie jakąś małą zwykłą pompkę której używa się w słodkowodnym. Ewentualnie jvp 110 ale według mnie i tak będzie za mocna bo ja ją mam w stu litrach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zycie w niej na pewno jakieś jest. Na razie jest przerażone, zmęczone po tułaczce bez wody, chowa się. Miną 2-3 tygodnie, kiedy parametry wody zaczną się stabilizować i stres opadnie i na pewno zobaczysz wieloszczety, mysis, kiełże, ślimaki osiadłe, może też asteriny, spaghetti worms, rurówki, gąbki, ślimaczki diodora, stomatella czy columbella. Szczęściarzom trafia się corynactis czy jakiś inny grzybek, pechowcom krab-rozpruwacz zoasów, krewetka pistoletowa czy nawet modliszkowa. Będą tez pewnie po szybach zasuwać takie maleńkie stworzonka, przypominające strzałki oraz inne, przypominające płatki śniegu. I jeszcze gąbki sycon, takie białe kokony z wystającymi wąsikami. Te stworzenia zwykle zanikają po jakimś czasie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piasku jest jakieś 3 - 3,5 cm max - ale skoro mówicie, że za dużo to ze centymetr wywalę...

filtr z deszczownicą za naście zł - taki ze 400l/h

Mówisz o czymś takim?:

post-14479-0-28991600-1470428488_thumb.jpg

Mam taki - używałem w słodkim jako skimmer ale coś słabo działał, mogę włożyć tylko czy znowu ten nie będzie za słaby - ale dzięki za pomysł spróbuję - silvia masz u mnie piwko.

Ten falownik JVP mnie wkurza bo właśnie nie dość, że zajmuje pół akwa to jeszcze robi straszny wir.

Zycie w niej na pewno jakieś jest.

Jeśli tak mówisz to zbroję się w cierpliwość i czekam bacznie obserwując bo głównie to właśnie te niespodzianki ze skały u innych forumowiczów mnie tak zmobilizowały do zasolenia akwa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

o czymś takim - tylko sama głowica (można czymś zabezpieczyć wlot żeby nie mieliło stworzonek)

małe i tanie, schowasz za skałą i nie będzie widać a zrobi robotę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

o czymś takim - tylko sama głowica (można czymś zabezpieczyć wlot żeby nie mieliło stworzonek)

małe i tanie, schowasz za skałą i nie będzie widać a zrobi robotę

Wrzucę go jutro jako skimmer bo mam przerobionego, więc jeśli mówisz, że będzie ok to spełni mi dwa zadania jednocześnie: falownik i skimmer - nie będę musiał wtedy nawet zasłaniać głowicy... juhu! :thumbsup:

Edytowane przez Johny (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i niestety ale mój filterek jest za słaby (ma tylko 200 l/h) albo zepsuty bo praktycznie żadnego ruchu wody. Ale już zamówiłem na Allegro taki filterek wewnętrzny co ma 800 litrów na godzinę przepustowości to myślę, że będzie oki.

Minął 4 dzień, woda się pięknie wykrystalizowała - jest tak przejrzysta, że dopiero teraz widzę w którym miejscu nie doczyściłem szkła od wewnątrz...

Ze skały jak do tej pory nic nie wylazło, więc czekamy dalej

post-14479-0-26205400-1470594511_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie i temacik od razu dodaje do obserwowanych.

Na razie widzę miłe, pełne frustracji, pracy i cierpliwości początki.

Oto parę moich uwag (nie rad, nie profesjonalnych uwag ale taki od początkującego dla początkującego):

Piasek.

W piasku zbiera się sporo syfu co bardzo negatywnie wpływa na parametry. Należy tu pozbyć się przyzwyczajenia z akwarium słodkiego. Sam w słodkim mam z 7 cm. W tak małym zbiorniku bez odpieńka będzie ciężko utrzymywać odpowiednie parametry a to co będzie zalegać w piasku z pewnością to utrudni. Jednak nie ma co panikować i od razu wywalać wszystkiego. Za parę dni na piasku pojawi się osad, z czasem glony i pewnie cyjano. Ja odsysam po troszkę razem z czyszczeniem i proponuję to samo.

Falownik

Za duży bo baniaczek mały. Ale nie koniecznie za mocny. Ja mam ReefMaxa - wyszczy zbiornik a jak ustawię na piasek to też go przestawia. Ale z ustawieniem cyrkulacji będziesz się jeszcze nie raz bawił. Na razie niech coś owiewa skałę. Jak dojdzie życie trzeba będzie to poprawić. Myślę że filtr z deszcownica to super rozwiązanie a falownik zostaw - będzie do większego baniaka.

Oświetlenie.

Z tym bym się tak nie spieszył. Np w ReefMaxach dają 2 świetlówki białe i jedną niebieską czyli biały 2/1. Ale po miesiącu sam postanowiłem wymienić jedną na niebieską bo taki kolor mi bardziej odpowiada. Zostaw na razie jak masz ewentualnie przyciemnij - rozjaśnij. Z czasem dopieścisz to tak by Ci odpowiadało.

No i życie ...

Tu niemal całkowicie zgadzam się z Dominiką. W skale jest mnóstwo przeróżnych żyjątek. Co prawda jak widziałeś pewnie u mnie w temacie. Ze skały kupionej w eRybce nie spodziewałbym się rewelacji. U mnie żadnego korala, jeden martwy krab... Nie było tez wężowideł ani wieloszczetów. Za to po szybach do tej pory poginają małe robaczki. Z czasem zaczęły pojawiać się jaies kiełże. Ale są i gąbki. Wężowidła i wieloszczety dostałem i pewnie Ty też w końcu od kogoś wyhaczysz. Ja na razie mam ich malutko ale jakby było więcej to się podzelę. Sporo dojdzie z dodatkowymi skałkami i szczepkami. Pierwsze dni u mnie też było pusto teraz wiecznie coś się gdzieś pojawia.

Więcej cierpliwości. Obserwuj i nie podejmuj zbyt pochopnie decyzji o zmianach.

Co prawda dopiero zasiedlam Reksia ale myślę że na dniach jak znajdę trochę czasu to mogę zrobić małą szczepkę Briarium dla Ciebie a za jakiś czas może trafi się coś jeszcze.

Powodzenia.


W regionie Kamigata mają rodzaj zawiązywanych pudełek na drugie śniadanie,

których używają tylko jednego dnia oglądając kwiaty.

Gdy skończą wyrzucają pudełka i depczą je.

Koniec jest ważny dla każdej rzeczy...

Zapraszam do mojego tematu :

http://nano-reef.pl/...u-z-walbrzycha/

Aktualności:26.08.2016 Zaciemnienie ....

W baniaku Palythoa, Briareum, Discosoma, Caluastrea, Ślimaki i dzika Xenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Rafał za podpowiedzi.

Piasek, właśnie dlatego wsypałem całe opakowanie 4 kg, bo czytając forum widziałem jaki syf zbiera się na nim podczas dojrzewania. Oczywiście będę odsysał stopniowo przy czyszczeniu akwa.

Falownik robił straszne zamieszanie, tak że przewalał piasek z jednego miejsca w drugie. Mam już zamówiony filterek wewnętrzny, więc powinno być ok.

Projektując lampę przejrzałem specyfikacje lamp Maxspect razor, Zetlight i jeszcze tam jakieś inne marki i na podstawie tych informacji zaprojektowałem swoją DIY. Specjalnie władowałem więcej LED'ów na dwóch regulowanych osobno kanałach bo nie wiedziałem w jakiej proporcji będę świecił i jak to wszystko w praktyce wyjdzie. W tej chwili lampa świeci na 100% niebieskiego i jakieś 40% możliwości białego światła i wydaje mi się, że jest w miarę OK. W każdym bądź razie mam już na stanie zakupione LED'y niebieskie i UV, więc w każdej chwili mogę dołożyć.

Skałę obserwuję co dzień gapiąc się w akwarium (aż żona mi powiedziała, że bardziej interesuję się akwarium niż nią :veryangry: ). Na razie minęło 6 dni i nic nie widzę żeby coś w niej mogło mieszkać ale czekam i zobaczymy co z tego będzie. Może w końcu coś się pojawi.

Oczywiście będę wdzięczny za każdy kawałek darowanego bądź odkupionego od Ciebie życia ale na razie chcę aby akwa przeszło etap dojrzewania i dopóki nie kupię porządnych testów żeby zbadać parametry nie chciałbym nic wkładać do wody.

Dziękuję za uwagę i również życzę powodzenia w zasiedlaniu zbiornika :thumbsup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Minęło całe równe 2 tygodnie. Jedyne co zauważyłem nowego to to:

post-14479-0-87726100-1471462040_thumb.jpg

Wygląda mi to na malutkie wężowidło, ale widziałem to tylko raz, więc chyba się schowało.

i to:

post-14479-0-25411900-1471462107_thumb.jpg

to chyba jakiś glon, tak mnie się wydaje?

Poza tym chyba zaczął się proces dojrzewania bo pojawiły się jakieś niteczki zielone i brązowe

post-14479-0-41904100-1471462149_thumb.jpg

Wsadziłem też nowo nabyty drogą kupna filtr wewnętrzny, który robi za falownik oraz skimmer powierzchniowy. Tu zdjęcie całości:

post-14479-0-61092900-1471462208_thumb.jpg

Na razie wymieniłem raz watę w filtrze i leje bakterie Microbe-Lift Special Blend według zaleceń producenta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pierwszym zdjęciu raczej jakiś wieloszczet.

Też czekałem na to, aż baniak zacznie dojrzewać a teraz wszędzie zielono i cholerne cyjano wszędzie. Ale cierpliwie czekam i życzę też cierpliwości.


W regionie Kamigata mają rodzaj zawiązywanych pudełek na drugie śniadanie,

których używają tylko jednego dnia oglądając kwiaty.

Gdy skończą wyrzucają pudełka i depczą je.

Koniec jest ważny dla każdej rzeczy...

Zapraszam do mojego tematu :

http://nano-reef.pl/...u-z-walbrzycha/

Aktualności:26.08.2016 Zaciemnienie ....

W baniaku Palythoa, Briareum, Discosoma, Caluastrea, Ślimaki i dzika Xenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.