Skocz do zawartości
dla syna

Zagadka do rozwiązania z jodem

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, 

Mam małą zagadkę do rozwiazania. Potrzebuję znaleść ilość podmian 10-cio % aby uzyskać jod na wysokosci 0,1mg/l w wodzie stosując wodę do podmian z zawartością 0,065mg/l. Obecna wartość jodu w akwarium to 0,126mg/l. Mi wychodzi, że 6 podmian, ale wolę się upewnic. Z góry dziękuję za wyliczenia. 

Może być mniej niz 0,1 ale nie wiecej. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jod bardzo szybko ulatnia się z wody. Jest sens rozcięczać go podmianami?


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, Darek85 napisał:

Jod bardzo szybko ulatnia się z wody. Jest sens rozcięczać go podmianami?

Raczej jest potrzeba, gdyż 0,12 jodu zwykle rozwala zbiornik. Ja mam go trochę wiecej i zaczynam się bać. O dziwo korale sps/lps żyją. Ale są zauważalne placki na łodygach. Efektem tego może być wysoki poziom jodu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te Twoje 0,12 można różnie tłumaczyć: Może być za dużo bardziej toksycznej grupy jodu a może być za mało! W każdym akwarium są 4 grupy jodu-  jedne bardziej toksyczne a inne mniej:

- jod – I2

– jodki – I

-jodany – IO3

-formy organiczne jodu

w domowych warunkach nie ma testu na poziom jodu w wodzie morskiej dającego możliwość rozróżniania poszczególnych form. Dostępne testy, albo nie uwzględniają całego jodu, albo podają niedokładny wynik. Mając wynik całkowitego jodu, nie wiesz czy nie zbliżasz się do poziomu toksycznego jednej z form jodu czy nie. Od lat akwaryści maj dylemat czy lać jod do zbiorników czy nie. Polecam lekturę na ten temat. Tester napisał fajny artykuł tutaj:

https://reefhub.pl/jod-w-akwarium-morskim-lac-czy-nie-lac/

A tak na marginesie to są różne szkoły akwarystów: jedni zalecają lanie jodu a inni wręcz przeciwnie. Ja dozuję płyn Lugola i daję 20 kropli codziennie na 2500 litrów w obiegu. Korale mają się świetnie.


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, waldek123blau napisał:

Te Twoje 0,12 można różnie tłumaczyć: Może być za dużo bardziej toksycznej grupy jodu a może być za mało! W każdym akwarium są 4 grupy jodu-  jedne bardziej toksyczne a inne mniej:

- jod – I2

– jodki – I

-jodany – IO3

-formy organiczne jodu

w domowych warunkach nie ma testu na poziom jodu w wodzie morskiej dającego możliwość rozróżniania poszczególnych form. Dostępne testy, albo nie uwzględniają całego jodu, albo podają niedokładny wynik. Mając wynik całkowitego jodu, nie wiesz czy nie zbliżasz się do poziomu toksycznego jednej z form jodu czy nie. Od lat akwaryści maj dylemat czy lać jod do zbiorników czy nie. Polecam lekturę na ten temat. Tester napisał fajny artykuł tutaj:

https://reefhub.pl/jod-w-akwarium-morskim-lac-czy-nie-lac/

A tak na marginesie to są różne szkoły akwarystów: jedni zalecają lanie jodu a inni wręcz przeciwnie. Ja dozuję płyn Lugola i daję 20 kropli codziennie na 2500 litrów w obiegu. Korale mają się świetnie.

Jaki jod nie mam pojecia. Z icp wyszło ze mam 126 mikro. Icp dla soli ma jod na poziomie 65 mikro. Nie wiem jaki marinlab mierzy jod. W kazdym razie w okolicach 100 mikro widzialem zbiorniki i byly ok. A w okolicach 120 już byla katastrofa. Widząc moje korale, to czuje, że jestem blisko tego progu załamania, aczkolwiek zadnych trupów jak do tej pory. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
10 godzin temu, dla syna napisał:

Witam, 

Mam małą zagadkę do rozwiazania. Potrzebuję znaleść ilość podmian 10-cio % aby uzyskać jod na wysokosci 0,1mg/l w wodzie stosując wodę do podmian z zawartością 0,065mg/l. Obecna wartość jodu w akwarium to 0,126mg/l. Mi wychodzi, że 6 podmian, ale wolę się upewnic. Z góry dziękuję za wyliczenia. 

Może być mniej niz 0,1 ale nie wiecej. 

mi wychodzi po 3ej podmianie 0,092u. po 6ej 0,067u.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej w jodzie bym nie szukał winnego.

Co do rozcieńczania, to wartości zawartości pierwiastków podawane przez producentów soli można sobie w buty wsadzić, więc takie wyliczenia nie mają imho sensu.

Jak widzisz jakieś problemy, to prędzej są przekroczone metale ciężkie.

Tak czy siak, warto zrobić kilka dużych podmian na dobrej soli (np. FM), każda minimum 20% w odstępie kilku dni, tak żeby w ciągu miesiąca wymienić 50-60-70% wody. Po takim zabiegu widać poprawę kondycji zwierząt.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, mathom napisał:

Raczej w jodzie bym nie szukał winnego.

Co do rozcieńczania, to wartości zawartości pierwiastków podawane przez producentów soli można sobie w buty wsadzić, więc takie wyliczenia nie mają imho sensu.

Jak widzisz jakieś problemy, to prędzej są przekroczone metale ciężkie.

Tak czy siak, warto zrobić kilka dużych podmian na dobrej soli (np. FM), każda minimum 20% w odstępie kilku dni, tak żeby w ciągu miesiąca wymienić 50-60-70% wody. Po takim zabiegu widać poprawę kondycji zwierząt.

 

To tak żeby była jasność bo macie niepełny obraz sytuacji. Zamieszczam wyniki icp. Co do potasu to caly czas go dozuje, ale powoli wracam na zielone pole z żółtego, więc nie jest on winien. Co do podmian 10% to jedna podmianą obnizam jod o ok 6 jednostek, więc napewno wiecej podmian niż 3 w odppwiedzi do @Stefan85

Screenshot_20180706-101349.png

Screenshot_20180706-101358.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Godzinę temu, dla syna napisał:

 Icp dla soli ma jod na poziomie 65 mikro.

 

4 minuty temu, mathom napisał:

Co do rozcieńczania, to wartości zawartości pierwiastków podawane przez producentów soli można sobie w buty wsadzić, więc takie wyliczenia nie mają imho sensu.

 

Wydawało mi się że 65u to poziom zmierzony ICP a nie wskazany przez producenta. Co do reszty pełna zgoda.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możliwe żeby bakterie od KZ bio-mate powodowały spadki potasu? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
12 minut temu, dla syna napisał:

Co do podmian 10% to jedna podmianą obnizam jod o ok 6 jednostek, więc napewno wiecej podmian niż 3 w odppwiedzi do @Stefan85

Jedną podmianą usuwasz ok. 10% znajdującego się w zbiorniku jodu więc 1 podmiana usuwa ok 0,0126u i zostaje ~0,1134u. druga podmiana usuwa kolejne 10% z tego co zostało poprzednio tj. 0,01134u i zostaje ~0,10206u. 3ia podmiana -~0,0102u i zostaje ~0,09185u. Tyle w teorii. W praktyce mamy jeszcze konsumpcję, parowanie i dostarczanie jodu w pokarmach, suplementach.... Poza tym otwarte pytanie czy problem jest związany z poziomem jodu.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Stefan85 napisał:

Jedną podmianą usuwasz ok. 10% znajdującego się w zbiorniku jodu więc 1 podmiana usuwa ok 0,0126u i zostaje ~0,1134u. druga podmiana usuwa kolejne 10% z tego co zostało poprzednio tj. 0,01134u i zostaje ~0,10206u. 3ia podmiana -~0,0102u i zostaje ~0,09185u. Tyle w teorii. W praktyce mamy jeszcze konsumpcję, parowanie i dostarczanie jodu w pokarmach, suplementach.... Poza tym otwarte pytanie czy problem jest związany z poziomem jodu.

 

 

Ale wlewana solanka też zawiera jod w ilosci 65u, wiec ujęcie jodu będzie ok 5u na podmianę dziesiecio procentową. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
4 minuty temu, dla syna napisał:

Ale wlewana solanka też zawiera jod w ilosci 65u, wiec ujęcie jodu będzie ok 5u na podmianę dziesiecio procentową. 

Racja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z ciekawości to coś złego ci się dzieje, że musisz ten jod zbijać?


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, katani napisał:

Z ciekawości to coś złego ci się dzieje, że musisz ten jod zbijać?

Zielone acry marnie polipują i mają przebarwienia na łodygach takie białawe placki. Obstawiam że powodem tego jest kumulacja niskiego poziomu potasu i wysoki poziom jodu. Jak uporam się z tymi dwoma związkami to wg icp będę na wszystkich mierzonych pierwiastkach w zielonym polu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zwalał bym na jod  , ostatnie ICP Jod miałem 0.2150 , i nie widzę żadnych problemów czy zmian w zbiorniku  . 


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz zbić jod z 012 używając soli która ma 0.06 to musisz wymieć 50% wody na raz, żeby zbić do 0.9. A jeśli podmianami 10% to pewnie 7-9 podmian do 0.9. a to i tak będzie 50% więcej niż zalecana wartość. No i to co pisze Grzesiek. Szukaj przyczyn gdzie indziej.

Zielone acropory potrzebują dużo żelaza, ponieważ żelazo wpływa na wybarwienie zielonego koloru. Masz inne kolory acropor? jak wyglądają?


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek
Możliwe żeby bakterie od KZ bio-mate powodowały spadki potasu? 
Nie. Ja używam i nie zauważyłem.

Wysłane z mojego LG-M200 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, katani napisał:

Jeśli chcesz zbić jod z 012 używając soli która ma 0.06 to musisz wymieć 50% wody na raz, żeby zbić do 0.9. A jeśli podmianami 10% to pewnie 7-9 podmian do 0.9. a to i tak będzie 50% więcej niż zalecana wartość. No i to co pisze Grzesiek. Szukaj przyczyn gdzie indziej.

Zielone acropory potrzebują dużo żelaza, ponieważ żelazo wpływa na wybarwienie zielonego koloru. Masz inne kolory acropor? jak wyglądają?

Fioletowe i niebieskie też mają placki ale doslownie prawie niezauważalne. Polipują wyśmienicie. Żelazo wiem że mam zero ale codziennie dodaje Fe od af jedną krople rano, w południe i wieczorem. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jod "ucieka" ze zbiornika z predkoscia ok 10% dziennie. Odczekaj tydzien bez suplementowania jodu i powinno byc ok

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

W dniu 6.07.2018 o 12:16, dla syna napisał:

Fioletowe i niebieskie też mają placki ale doslownie prawie niezauważalne. Polipują wyśmienicie. Żelazo wiem że mam zero ale codziennie dodaje Fe od af jedną krople rano, w południe i wieczorem. 

Jak dajesz 2 krople Fe i dalej masz zero to zwiększ dawkę, ja jeśli na innych acrach też masz takie plamy to pytanie czy to nie są bugsy.

Jak możesz to wrzuć jakieś fotki tych korali.


c9066a9bda00964aeee6ca209106e0f3u1282a1125.png?upd=20160508113251

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, kudłaty napisał:

 

Jak dajesz 2 krople Fe i dalej masz zero to zwiększ dawkę, ja jeśli na innych acrach też masz takie plamy to pytanie czy to nie są bugsy.

Jak możesz to wrzuć jakieś fotki tych korali.

Bugsy raczej nie. Bo jak podnoszę potas to powoli plamy zanikają. Wyglada to na zanik pigmentu w tkance z uwagi na niski stan potasu i wysoki poziom jodu. Żelazo zwiększę z trzech kropli na dobę do pięciu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.