Skocz do zawartości
GAMMIS

Kpl. osprzętu do zbiornika 200l (100x40x50).

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Na początek mam pytanie dotyczące wyboru pomp cyrkulacyjnych oraz filtracji.

1. Czy wystarczą dwie pompy Jebao SW-2 z kontrolerami (SW-4) a może Blau Wave Motion Twin Controller + dwie pompy Blau Wave Motion WM-4000?

2. Posiadam z akwarium słodkowodnego filtr JBL CrystalProfi  e1501 (czy wystarczy) do filtra mam zamiar zamontować skimmer (możecie coś polecić).

 

Pozdrawiam

Andrzej

 

Edytowane przez GAMMIS (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć 

1.  Weź 2szt sw4 i bedzie ok, sw2 to za mało.

2. Jest wielu przeciwników używania kubelkow, ale są i tacy co używają i chwała. Myślę że na początek wystarczy, później sam ocenisz jak się sprawuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ad 1. Nawet 2xrw 4 może być mało jeśli zbiornik będzie miał 100cm długości... 

Ad 2. Łatwiej będzie Ci zaczynać bez kubełka. Taki system więcej wybaczy. Nie chcesz bawić się w sumpa (chociaż moim zdaniem to mega użyteczne rozwiązanie) zrób panel... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o wybór cyrkulatorów to głównie zależy też jaką osadę planujesz. Np. dla większości miękkich i LPS to nie musi być dużo przepływu, a dla SPS to już raczej dużo. Do tego trzeba jeszcze uwzględnić ilość skały i jej rozmieszczenie w akwarium. Według mnie dwa SW-4 przy obsadzie raczej z miękkimi i LPS powinny dać radę. Ja osobiście kubełka bym nie stosował, ale są osoby co mają i sobie chwalą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK Powiedzmy że zdecyduje się na sumpa.

1. Czy jeśli mam gotowy zbiornik czy teraz da się wywiercić otwory? Jak duże jest ryzyko uszkodzenia zbiornika (pęknięcia, rozszczelnienie)?

2. Czym wierciliście (wiertło + wycinanie)?

3. Czy możecie coś podpowiedzieć jakiej wielkości powinien być komin (o ile niżej od górnej krawędzi akwarium i gdzie umiejscowiony z boku czy np. na środku na tylnej ścianie)

oraz jakiej średnicy otwory i rury stosujecie.

4. Jaka pompa wtedy do obiegu wody?

 

Dzięki za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jak miałem gotowy zbiornik i chciałem zrobić w nim komin to na bocznej ściance wywiercilem 3 otwory i dokleilem zewnętrzny komin.
A jak dobrze poszukasz to za grosze znajdziesz zbiornik z sumpem.

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym się nie bawił w wiercenie. Zamowiłbym pudełko przelewowe z pomką odpowietrzejącą i problem z głowy. Jeśli chodzi o pompę to brałbym 2500-3000 l/h najlepiej z regulacją. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz szkiełko i chcesz je wykorzystać to wierć ale najlepiej u szklarza. Zrobi Ci to jak należy. Samemu to możesz tylko zepsić. 

Co do pompy to bierz nawet większą i koniecznie z elektroniczną regulacją - nie pozałujesz - łątwo sie poziom ustawia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, paffcio napisał:

Jeśli masz szkiełko i chcesz je wykorzystać to wierć ale najlepiej u szklarza. Zrobi Ci to jak należy. Samemu to możesz tylko zepsić. 

Co do pompy to bierz nawet większą i koniecznie z elektroniczną regulacją - nie pozałujesz - łątwo sie poziom ustawia

Co do pompy , że ma być większa i z regulacją to masz 100% racji . A z wierceniem otworów , to trzeba podejść do tego z głową .Wierci się wolno i bez dociskania . Wierciłem już w kilku akwariach i jeszcze nic nigdy się nie stało . W obecnym również , ma 450l i po 18 miesiącach nadal dobrze służy . A szklarz też może coś sp..... przegrody do sumpa docięte mam chyba jak był nawalony . Żadna nie ma takich wymiarów jakie podałem . Więc różnie bywa .

Edytowane przez Ariel
Czepianie się przez silvia za błędy w pisaniu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
40 minut temu, silvia napisał:

 

Zmień w telefonie słownik na niemiecki i potem pisz , zobaczysz jakie wyrazy będzie wstawiać , zamiast tego co napisałeś . Może byś coś pomógł , zamiast szukać błędów w pisowni . 

Ps. Może jesteś nauczycielem polskiego , to powiem , że miałem piątkę na świadectwie . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Serdeczne dzieki

Możecie jeszcze napisać jakich rozmiarów powinien być komin. Będzie lewy róg tył - prostokątny. Wysokość zakładam 45cm.

Jakie rury i złączki stosujecie?

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

W szafce mam miejsce na SUMP o wymiarach: 44x33x45 SZxGxW (wysokość może ulegać zmianie pozostałe wymiary to max)

czy wystarczy do akwarium o wymiarach 100x40x50 lub 80x40x50 z kominem zewnętrznym na środku o wymiarach 25x10x25 lub 20x10x20 wycięcie w akwarium 5 cm od górnej krawędzi.

przepusty 1x25mm i 2x32mm.

 

Proszę o UWAGI.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy na mały najprostszy sump dwukomorowy. W jednej komorze odpieniacz i grzałka, a w drugiej pompa obiegowa i dolewka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W jednym projekcie wykonałem sump dwukomorowy tak jak Maciej napisał: pierwsza komora to spływ z grzałką i ceramiką siporax zasiedlona bakteriami z pracującego baniaka (2 lata pracował w nim siporax) ale bez odpieniacza którego można dołożyć, a druga komora to pompa obiegowa z dolewką a z niej wydzielony fragment na rodi. Bez odpieniacza dlatego, gdyż przewidziane jest dużo korali i mało ryb. Puki co zbiornik ma miesiąc i spsy dają w nim radę, solanka, piach i skała wszystko żywe z czynnego baniaka. Korale żywią się istniejącym syfkiem zalegającym w siporaxie. Parametry igła no3 poniżej 1 po4 0,01 mała hanka, kh 7,6; ca 410; mg 1350. Docelowo 3x zoa które już są, ok 3-4 lps (acana, euphyllia, favia), sps ok 6-7szt acropor, seriatopory 2szt, pavona 1szt, montipora patyki 4-5szt, montipora talerzowa 1szt i coś co się jeszcze trafi ciekawego z sps. Z ryb max 4szt (2 błazny, jakiś wargacz i jakaś mała rybka pływająca w toni która nie wymaga dużego zbiornika). Zbiornik główny to kostka 72l a sump 35l. Obieg 1200l/h a lampa to zetlight b200 70w z kontrolerem i odbiornikiem. Projekt banalnie prosty bez wodotrysków ale skuteczny w działaniu. Można przemnożyć sobie litraż do wymaganego i opracować sobie taki zestaw. Co do sumpa to polecam (wygoda w prowadzeniu zbiornika), drugi zbiornik mam z panelem i też jest wypas ale już mniejsza wygoda gdyż graty są na wysokości zbiornika co czasami nie pomaga w obsłudze. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.