Skocz do zawartości
Nik@

Słodki projekt 225l

Rekomendowane odpowiedzi

Hehe, jak przeczytałam nagłówek "skała hodowlana" to zaraz pomyślałam "no jak to może być , ze skała hodowlana???" :D

Mam zbyt bujną fantazję i tak mi się to skojarzyło:

Kładziesz sobie dwie skały męską i żeńską (zenskie pewnie z otworkiem, męskie z wypustką) obok siebie i za jakiś czas widzisz  nowe maciupkie skałki obok, jak urosna to sprzedajesz?  :D 

@volf nie masz siatki widzę, nie obawiasz sie, ze rybki wyskoczą?

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Świntuszysz przed 23ciom  :thumbup:

Siatki nie ma, gupiki nie skaczą. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak mnie przypili swintuszyc, to raczy przed 23ciom, bo po 23ciej już śpię, albo przynajmniej odklejam się od telefonu :D

Jesli uda Ci się jakieś skałki wyhodować, to chętnie kupię :rofl:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 godzin temu, JarekT napisał:

Hej Nik@. Jak masz jakieś pytania co do akwarium roślinnego to pisz do mnie śmiało. Ja co prawda w "morszczyźnie" dopiero raczkuje, ale za to w "roślinniakach" mam spore doświadczenie.

Postaram się w miarę możliwości wyjaśnić co i jak, oraz jak zrobić żeby było dobrze.

Pozdrawiam  

Przegapiłam na telefonie Twój post. Piękny zbiornik, zapewne to roślinne SPS ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
34 minuty temu, Nik@ napisał:

Przegapiłam na telefonie Twój post. Piękny zbiornik, zapewne to roślinne SPS ;)

Nic bardziej mylnego. Co prawda akurat ten zbiornik miałem dobrze oświetlony i było w nim CO2, natomiast 80% roślin, które tu widać można śmiało mieć w LT i będą miały się dobrze ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nika! trzymam kciuki za akwa.

 

Ja naszego slodziaka startowalam na zwirku, dodawalam kulki Pure aquarium z evolution aqua i bakterir przez tydzien.  Woda metna byla tylko przez jeden dzien. 

Mam kaskade, gabke, ceramike i wegiel w madiach. Parametry stabilne w zasadzie od samego poczatku, ale juz totalny constant byl odkad dorzucilam mech. 

Podmiany robie raz na 2-3tyg bo slodziak jestglownie dla synow i oni sie zajmuja czyszczeniem, karmieniem, wymianami.  ah! i pierwsza podmianke robilam po ok tygodniu po dodaniu ryb.

 

Wydaje mi sie,ze przezyznilas troche stad ta mgielka (ale tez nie doczytalam calego watku), w zwiazku z czym ja bym dorzucila roslin (u nas mech robi duza robote tez) i zostawila je w spokoju. Niech sobie dojrzeje. slodkie nie sa az tak skomplikowane jak slone.    trzymam kciuki! masz takie piekne slone, to ze slodkim pojdzie jak po masle ;*    

 

 

p.s. a ja od miesiecy czytam o slonym i dalej nic nie wiem :p 

@JarekT piekne akwa!

Edytowane przez anney (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dotarły dziś roslinki od @Raffy14, piękne i dużo, w tym mchy. Wszystko ładnie podpisane na woreczkach, co jest czym.

Nakarmie głodomorki w słonym i zaraz się zabieram za wkładanie roślinek.  Mam ogromną radochę i osłodę po niezbyt fajnym dniu pracy :animier:

Dzięki Raffy i dziękuję też wszystkim, którzy mi pomagają, doradzają, żebym tez kiedyś miała ładną kropelkę słodziaka :D

Edit: tak to teraz wygląda:

08g6zw7.jpg

Znów przy wkladaniu nowych roślin wykopałam jakąś kulkę :banghead 

Te kulki to jednak kiepski pomysł. Z rybkami mi się kompletnie nie spieszy, jednak ten kisiel irytuje nie tylko mnie, ale i rośliny marnieja. Zdechl anubias i lotos. Ale jak piszecie, inaczej niz w morskim, tu w slodkim w kupie siła, dlatego dolozylam roślin, choć te, które włożyłam na start wegetują, ledwie zipią lub padły :(

Ten anubias na focie jest nowy, boję się, żeby nie podzielił losu poprzednika. Najlepiej z pierwszej  ekipy trzyma się ten "koper", nie pamiętam nazwy. Limocośtam. Rośnie sobie mimo wszystko.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, seachem stability, jak mi się przypomni. Ale prawie codziennie mi się przypomina :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za dobre wyniki w pracy przyznałem sobie ekstra premie i trzy dni wolnego, szybka piłka i akwa gotowe. 

Teraz będę zajęty więc zajrzę do niego dopiero przed świętami, mam nadzieję że

zastane dżunglę. 

 

 

Edytowane przez volf (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedynych rybek, których mi brakuje w morskim, i szczerze chciałbym je mieć, to kiryski. Cała reszta jest dyskontowana przez rybki morskie, dużo ładniejsze, ciekawsze, kolorowe.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, volf napisał:

Za dobre wyniki w pracy przyznałem sobie ekstra premie i trzy dni wolnego, szybka piłka i akwa gotowe. 

Teraz będę zajęty więc zajrzę do niego dopiero przed świętami, mam nadzieję że zastane dżunglę. 

 

Właśnie takie coś chciałam mieć. Kilka większych  roślin, kilka kamieni i finito.

 Ale okazały się potrzebne korzenie i nawalić roslin, żeby się ta woda wyklarowała. Mnie się zwykle nie udaje za pierwszym podejściem, zawsze coś idzie nie tak. No nic, poczekam jeszcze, jak zmetnienie w ciągu tygodnia  nie zejdzie to zacznę podmieniać wodę bo już mnie ta mgła denerwuje bardzo. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nik@. Jak patrze tak na to Twoje zdjęcie, to wydaje mi się że w akwarium nie ma biologii? Robisz jakieś testy? Jak parametry? Ile jest światła i jaki filtr? Dużo grzebałaś w podłożu? 

Nie czytałem całego wątku, ale wygląda jak niedojrzały zbiornik z dużą ilością nawozów w wodzie z niedojrzałym filtrem ...... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie robię testów, nie mam jeszcze słodkich, światła 2x39w t5 jedna świetlówka fo morszczaka 10000k druga sylvania luxline plus 6500k.

Podłoże to piach kwarcowy.

Kaskada fzn2 załadowana keramzytem i watą plus aquael unifilter 500.

W podłożu są kulki gliniano torfowe i one są winne... A raczej ja, bo he tam umieściłam. Przy wkladaniu roślin kila spis piachu wykopalam i tak mi zepsuły zbiornik. Żałuję, że je dałam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

A ja knuję plan [emoji14] bo mi się krewetki "przejadły" i chcę kupić do zbiorniczka który stoi samopas mało popularne rybki które widziałem ostatnio w dużym sklepie zoologicznym. Patrząc na ceny i porównując z tymi morskimi to są śmieszne. Może to będzie zapalnik do tego żeby wrodę podmienić czy filtr wyczyścić [emoji14]

 

Nika w słodkim najlepsza dla mnie była świetlówka philips aquarelle dla wzrostu roślin plus dodatkowo któraś oddająca najlepsze kolory roślin czyli taka o wysokim Ra.

 

Jakieś tam moje wariacje artystyczne [emoji14]

 

 

 

 

 

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, Nik@ napisał:

Nie robię testów, nie mam jeszcze słodkich, światła 2x39w t5 jedna świetlówka fo morszczaka 10000k druga sylvania luxline plus 6500k.

Podłoże to piach kwarcowy.

Kaskada fzn2 załadowana keramzytem i watą plus aquael unifilter 500.

W podłożu są kulki gliniano torfowe i one są winne... A raczej ja, bo he tam umieściłam. Przy wkladaniu roślin kila spis piachu wykopalam i tak mi zepsuły zbiornik. Żałuję, że je dałam.

Aaaa, już kumam. Wykopałaś sobie kulkę przy sadzeniu, rozumiem. Wszystko w tym setupie wygląda dobrze, oprócz filtra. Moim skromnym zdaniem w akwarium słodkowodnym  (roślinnym) filtracja to bardzo ważna sprawa. Ja osobiście zainwestował bym w kubeł, zalał, zamknął i zapomniał. Jeżeli nie będziesz miała dużo ryb, taki filtr może stać nie czyszczony nawet rok i nic się nie będzie działo. Kaskady i wewnętrzne polecam raczej do mniejszych zbiorników.

Jeszcze jedna sprawa, światło. 10000 K do szafy i zwykły Philips 865 z marketu za nią i będzie git.

80 W na 120 litrów to dość sporo, nie wiem czy uda ci się opanować ataki glonów które niedługo się pojawią, polecałbym kupić Carbo w płynie i podawać, pomoże to na start roślinom, jednocześnie zneutralizuje glony. Później jak zbiornik się ustabilizuje możesz zaprzestać podawania, ale stopniowo.

Generalnie zasada jest taka. Im mniej grzebiesz tym lepiej.

AHA I NAJWAŻNIEJSZE!!!!!! P O D M I A N Y!!!!!!! Przynajmniej 30% tyg. Później wystarczy co 2 tyg.

Powodzenia. 

Edytowane przez JarekT (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Każdy mówi co innego... 10000 zostanie, mnie się podoba taka mieszanka barw. Nie chce całkiem żółto mieć, tym bardziej, że to światło jest tymczasowe. Docelowo będzie led.

Kaskada też jest tymczasowo. 

Pozostałe osoby mówią aby nic nie grzebać, nie podmieniać wody i niczego nie dolewac. Czekać aż rośliny zjedzą nadmiar pokarmu w wodzie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Nik@ napisał:

Każdy mówi co innego... 10000 zostanie, mnie się podoba taka mieszanka barw. Nie chce całkiem żółto mieć, tym bardziej, że to światło jest tymczasowe. Docelowo będzie led.

Kaskada też jest tymczasowo. 

Pozostałe osoby mówią aby nic nie grzebać, nie podmieniać wody i niczego nie dolewac. Czekać aż rośliny zjedzą nadmiar pokarmu w wodzie

Naturalnie. Nie odbieraj proszę moich wpisów jako nakaz zrobienia czegoś, czy gotową receptę. Ja swoje wypowiedzi opieram tylko i wyłącznie na własnych doświadczeniach a nie "prawdach" opisanych w internetach. 

Roślinniaki to zupełnie inna bajka niż morskie i trzeba troszkę patrzyć na nie z innej strony. Ja sam próbowałem kiedyś postawić "morszczaka" zgodnie z zasadami które przez prawie 15 lat stosowałem w akwarystyce roślinnej i na całe szczęście znalazłem to forum, bo pewnie teraz pisał bym elaboraty w dziale z glonami czy chorobami ryb.

Tymczasowe światło to nie dobry pomysł, rośliny dużo czasu potrzebują żeby przestawić się na nowe a właśnie ten czas wykorzystują glony i awaria gotowa. Poza tym żeby rośliny rosły muszą mieć odpowiednią barwę światła. tzn będą rosły przy każdym świetle o odpowiednim natężeniu, lecz to zupełnie inna historia i na pewno nie dla początkującego.

Rośliny na starcie bez podmian nie zdążą zjeść wszystkiego z wody, tym bardziej jak rozpuściłaś w niej kulki ;) Prędzej zjedzą je glony :P .

Rob oczywiście jak chcesz, bo to najlepsza nauka.

Ja zawsze w mojej akwarystycznej przygodzie, wyznawałem jedną zasadę :

"Pokaż mi swoje akwarium a powiem Ci czy możesz udzielać mi rad" ;) 

Powodzenia :) 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

70a12b48c6dc9b7b.jpg

To jest akwarium 10000K w nim  akurat celowo hoduje glony, słabo widać, ale wszystkie ścianki są zielone

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W wolnej chwili przejrzyj sobie temat, są tu zdjęcia pięknych słodkości od osób, które mi doradzają. 

Robię dziś pierwsza podmianę. Wykopalam ze dwie kulki i podmieniłam  15l, za chwilę kolejne 15. Głównie rodi z niewielką domieszką kranowki.

Korzenie nadal plywaja, choć jeden już się prawie utopil :)

Tyle tych roślin jest, że nie wiem, gdzie ja to wszystko zamieszczę :D

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
46 minut temu, Nik@ napisał:

W wolnej chwili przejrzyj sobie temat, są tu zdjęcia pięknych słodkości od osób, które mi doradzają. 

Robię dziś pierwsza podmianę. Wykopalam ze dwie kulki i podmieniłam  15l, za chwilę kolejne 15. Głównie rodi z niewielką domieszką kranowki.

Korzenie nadal plywaja, choć jeden już się prawie utopil :)

Tyle tych roślin jest, że nie wiem, gdzie ja to wszystko zamieszczę :D

 

Nie wątpię ;) Nie wiem co Ci leci w kranie, ale akwarium które wkleiłem w tym wątku było prowadzone na czystym kranie bez RO. NO3 ok 20, K 20, PO4 0.5, KH 8 do 10, GH nawet 18 w zależności od pory roku. Jeśli to ma być low tech, to myślę że możesz spokojnie lać sam kran. A słyszałem że na Śląsku macie super wodę w kranie pod rośliny ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 7.12.2018 o 21:37, dadario napisał:

@Nik@ Poczekaj z tym stanem jaki jest aż wszystkie korzenie będą gotowe do wsadzenia do akwarium. Zupełnie nic nie rób poza dolewaniem odparowanej wody (zaznacz sobie markerem z boku na szkle poziom wody docelowy i co kilka dni do tej linii dodaj RODI). 
Jak wszystkie korzenie będą tonąć to jedna akcja układania aranżacji. Po tym czasie pchaj rośliny, im więcej tym lepiej. Mętną wodą i glutem na korzeniach się nie przejmuj. To stan przejściowy. Ustabilizuje się biologia to minie mętna woda. 
Nie przejmuj się tak. Na spokojnie i z pełnym luzem. 
PS: patent na pływające roślinki które trafiają do filtra jest prosty. Wężyk przezroczysty taki akwarystyczny i nim przedziel powierzchnię wody. 

https://goo.gl/images/5Ff8gF

Cześć. Wężyk niestety nie zdaje egzaminu, miejscami tonie i nie można go utrzymać na powierzchni. Znasz jakiś inny sposób na utrzymanie rzęsy w zbitej grupie. 

Może ktoś ma jakiś patent.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wkurzylam sie i od godziny robię rozpierduche.  Wyjelam prawie wszystkie rośliny, a te korzenie, które nie chciały tonac przytrzasnelam tym "utopionym". Na razie nic nie widzę, breja w akwarium, ale wydaje mi się, że tak już mogą zostać. Przy okazji wygrzebalam ze 4 kulki. Czyli: restart. 

Korzenie podkladalam z tyłu akwarium  tak, że dwa które nie chciały utonąć są na piachu i na górze położyłam na nich utopiony korzen, który je trzyma. Utworzyły  coś w rodzaju groty z bramą i półką na górze,  wiec pod spodem jest wejscie do intymnego królestwa dla rybek :) Jak pod morszczaka, nie jak pod słodkie, ale tak mi się podoba;) chyba mi się podoba, bo woda tak mętna, że nic nie widzę. W kazdym razie już wszystkie korzenie są ułożone. 

Wyleje tyle wody ile się da, może jeszcze jakieś kulki uda mi się wyjąć i zalewam 50/50 rodi i kranowka.

W Knurowie jest super woda, z Goczalkowic, jest dość miękka. 

Czajnik mam ze dwa lata i ani razu go nie odkamieniałam i nie ma nalotu. Nie czyszcze sitek w wylewkach kranu, bo nie ma potrzeby.  Filtry do rodi wymieniłam wczoraj pierwszy raz po 3 latach.

 W Gliwicach i Katowicach jest tragedia... Woda jest twarda, przesycona wapniem i żelazem i na herbacie nawet się robi kożuch.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@volf u mnie patent taki działał zawsze. Wężyk 3mm od co2, połączony w koło. Musi pływać...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ro***erducha skończona, jest już aquaspapping gotowy, rośliny i korzenie mają docelowe miejsce. Mchy dalam do panela, za duzo miejsca zajmowaly. Podoba mi się uklad.  Tylko nadal breja i mętna woda, choć wymieniłam z 80% ...:banghead

Wymieniłam tez wate w kaskadzie, była czarna i umylam gąbki w filtrze aquaela. Restart skończony. 

ofQFdX6.jpg

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.