Skocz do zawartości
Gość Paragon

Instalacja solarna Off-Grid

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Paragon
2 minuty temu, @Beti napisał:

Panowie jak słusznie zauważył @Paragontrzymajcie się w miarę tematu,czytając to robi się to trochę rozjechane.

@Caban czekam na edycję ostatniego postu.

temat założyłem o instalacji Off-grid, niestety VDR tego nie rozumie i zrobił temat typowo śmieciowy, co zresztą wcale mu nie przeszkadza bo on chce wiedzieć i resztę ma w całym poważaniu, najlepiej jak by przenieść część tematu jako instalacje on-grid lub prosumencką gdzie VDR będzie mógł popuścić wodzę fantazji :)

PS: gratuluję nominacji :P tylko nie skończ jak freshh :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, Paragon napisał:

temat założyłem o instalacji Off-grid, niestety VDR tego nie rozumie i zrobił temat typowo śmieciowy, co zresztą wcale mu nie przeszkadza bo on chce wiedzieć i resztę ma w całym poważaniu, najlepiej jak by przenieść część tematu jako instalacje on-grid lub prosumencką gdzie VDR będzie mógł popuścić wodzę fantazji :)

PS: gratuluję nominacji :P tylko nie skończ jak freshh :)

Ty nie rozumiesz, że instalacja off-grid a on-grid to głównie różnica w banku energii. Wiesz dla instalacji on-grid panele czy słońce jest takie samo  :D Działają tak samo. Już na podstawie pracy instalacji on-grid możesz sobie wyrobić opinię na temat off-grid wiedząc, że nie będziesz miał banku energii tylko bezpośrednie zużycie. 
Skończ z wycieczkami osobistymi - skup się choćby na słowach @harnas który Ci napisał, że taka instalacja off-grid to już sprecyzowana pod konkretny budynek. Zbuduj sobie profil dzienny - wykorzystaj wykresy które Ci dałem dla 5kW - mogę Ci nawet podać adres strony to sobie sam pokalkulujesz jak tą Twoją instalację dopieścić by zmaksylizować zwrot kasy włożonej w instalacje. Itd itd.

Edytowane przez VDR (wyświetl historię edycji)

110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
16 minut temu, VDR napisał:

Ty nie rozumiesz, że instalacja off-grid a on-grid to głównie różnica w banku energii. Wiesz dla instalacji on-grid panele czy słońce jest takie samo  :D 

A Ty nie rozumiesz że takie same są tylko panele PV, nic poza tym, jest całkiem inne przeznaczenia:

- on-grid maksymalizujesz układ paneli tak aby masymalnie jak najwięcej wepchać do sieci

- off-grid dużo ważniejsze jest aby efektywniej wykorzystać słońce od rana do późnych godzin wieczornych a nadwyżkę wpakować w akumulatory

dodatkowo jest inny inwerter, nie działa dwukierunkowo, inny rodzaj połączeń w on-gridzie łączysz w duże stringi nie rzadko osiągając 600V, co właśnie jest powodem zwiększenia ryzyka pożaru nie słyszałem o pożarach off-gridu za to on-gridu już tak, w off-gridzie często są instalacje  po 2-3szt w szeregach i potem równolegle, bo te inwertery pracują na innych napieciach maks do 115V sporadycznie trafia sie taki inwerter jak mój, który można nazwać "hybrydowym" bo pracuje na wyższych napięciach przez co ma opcje pracy bez bterii za to wymaga zazwyczaj do startu minimum 5-6szt paneli aby osiągnąć te 150-170V,  a wiec jesteś w błędzie za to każesz mi "ironicznie" zakrywać panele przed słońcem.....

Nie masz żadnej wiedzy o off-gridzie śmiem twierdzić że podłanczając taki system albo byś go spalił albo zrobił sobie krzywdę, dlatego twoja wiedza tutaj nie ma żadnego znaczenia

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, Paragon napisał:

A Ty nie rozumiesz że takie same są tylko panele PV, nic poza tym, jest całkiem inne przeznaczenia:

- on-grid maksymalizujesz układ paneli tak aby masymalnie jak najwięcej wepchać do sieci

- off-grid dużo ważniejsze jest aby efektywniej wykorzystać słońce od rana do późnych godzin wieczornych a nadwyżkę wpakować w kumulatory

dodatkowo jest inny inwerter, nie działa dwukierunkowo, inny rodzaj połaczeń w on-gridzie łączysz w duże stringi, co właśnie jest powodem pożarów nie słyszałem o pożarach off-gridu za to on-gridu już tak, w off-gridzie często są instalacje  po 2-3szt w szeregach bo inwertery pracują na innych napieciach maks do 115V sporadycznie trafia sie taki inwerter jak mój, który można nazwać "hybrydowym" bo pracuje na wyższych napięciach przez co ma opcje pracy bez bterii za to wymaga zazwyczaj do startu minimum 5-6szt paneli aby osiągnąć te 150-170V,  a wiec jesteś w błędzie za to każesz mi "ironicznie" zakrywać panele przed słońcem?????

Po pierwsze nie maksymalizujesz on-grid by jak najwięcej wepchać do sieci ale po to by jak najlepiej wykorzystać moc paneli. W koncu po to kupiles 310W by sie to jakos szybko zwrocilo. Maksymalizujesz wydajność paneli. Tak samo jak Ty.

Co znaczy efektywniej wykorzystac słonce od rana do wieczora ? Myślisz ze jak wyrzucisz panele na wschod kiedy słonce nie daje w palnik tak jak w południe to nagle wyciągniesz tyle samo kW co w południe ? Ale w sumie możesz poszukać elektrowni podążających za słoncem - tylko, że to nie na dachu. Zrozum, że to rozrzucenie paneli na kilka kierunków to konieczność by to w ogóle jako tako działało bo musisz maksymalizować wydajność by jak najwięcej poszło na bieżący pobór - ale to już 14 tys złotych. Zdecyduj się w końcu - albo 8 tys i 6 paneli na południe, albo 14 tys i 18 paneli łącznie na wschód, południe i zachód. Nie wiem już sam o której instalacji piszemy.  Zrozum - ze max z tych paneli pewnie nie uzyskasz wiec musisz ich zainstalować znacznie więcej by osiągnąć to co prosument przy mniejszej ilości paneli. Bo prosument ma znacznie lepszy bank energii.  Piszesz o akumulatorach z nissana leaf czy tam tesli - ktos tu podawal 2000-3000 euro ?
Czyli od 8 do 12 tys zł dodatkowo ? Nie sztuka jest wydać 20tys i cieszyć się z obniżenia rachunku o 100zl. Super jeśli trafisz z obciążeniem w max Twoich paneli, oby tak było bo może Ci się to zwróci. Nie chcesz popełniać błędów - zrób w końcu ten profil godzinowy zużycia Twojego domu - lubisz alliexpress - licznik z modbusem by Ci wykresy rysował kosztuje chyba 200zl czy nawet mniej ;)  Pisz o konkretach a nie ciągle próbujesz wdawać się w jakieś utarczki słowne :) Mnie one nie ruszają - staram się puszczać je koło uszu.

Inwerter ma trzeciorzędne znaczenie - on ma DC na AC zamienić i taka jego rola. Co najwyżej ważna jest jego sprawność. To panele i słońce robią robotę.

O jakich pożarach piszesz ? Nic nie pisałem na temat pożarów. Dobrze zrobiona instalacja jest bezpieczna. Podkreślam - dobrze zrobiona - bo widziałem już wiele cudów. P.s ta Twoja rozdzielnia to dla całego budynku czy tylko dla instalacji PV ? Jak sądzę dla całego domu. Jakie zabezpieczenia dałeś dla instalacji PV ?


 

Edytowane przez VDR (wyświetl historię edycji)

110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
27 minut temu, VDR napisał:

Po pierwsze nie maksymalizujesz on-grid by jak najwięcej wepchać do sieci ale po to by jak najlepiej wykorzystać moc paneli. W koncu po to kupiles 310W by sie to jakos szybko zwrocilo. Maksymalizujesz wydajność paneli. Tak samo jak Ty.

jak byś otworzył oczy i poczytał to byś wiedział że w jakimś celu robię tak a nie inaczej, inwerter jest specyficzny mam miejsca na dachu tylko na 6szt a potrzebuję takich a nie innych parametrów paneli

27 minut temu, VDR napisał:

Co znaczy efektywniej wykorzystac słonce od rana do wieczora ? Myślisz ze jak wyrzucisz panele na wschod kiedy słonce nie daje w palnik tak jak w południe to nagle wyciągniesz tyle samo kW co w południe ? Ale w sumie możesz poszukać elektrowni podążających za słoncem - tylko, że to nie na dachu. Zrozum, że to rozrzucenie paneli na kilka kierunków to konieczność by to w ogóle jako tako działało bo musisz maksymalizować wydajność by jak najwięcej poszło na bieżący pobór

To znaczy że jeżeli zrobisz panele w jednym kierunku np południe to zaczynają tak naprawdę pracować w godzinach kiedy słońce jest pod odpowiednim kontem w stosunku do paneli, czyli kilka godzin z rana i kilka godzin przed zachodem panel nie produkują dużo prądu, nie będę strzelał bo nie znam konkretnych danych, ale sąsiad ma i z rozmowy jaką z nim miałem twierdzi że około godziny 17 już panele nie dają tyle prądu, dołożenie na zachód ma uzasadnione korzyści z wiadomych względów, aby podtrzymać produkcje energii do jak najpóźniejszych godzin, robienie trakerów wymaga miejsca i komplikuje całą budowę

27 minut temu, VDR napisał:

ale to już 14 tys złotych. Zdecyduj się w końcu - albo 8 tys i 6 paneli na południe, albo 14 tys i 18 paneli łącznie na wschód, południe i zachód. Nie wiem już sam o której instalacji piszemy.  Zrozum - ze max z tych paneli pewnie nie uzyskasz wiec musisz ich zainstalować znacznie więcej by osiągnąć to co prosument przy mniejszej ilości paneli. Bo prosument ma znacznie lepszy bank energii.  Piszesz o akumulatorach z nissana leaf czy tam tesli - ktos tu podawal 2000-3000 euro ?

a Ty dalej swoje, już pomijając że dalej bredzisz, bo jesteś typowym tabelkowcem, to na obecną chwilę mój system posiada 6szt paneli o mocy około 1.8kW, i akumulatory do zastosowań typowo upsowych koszt instalacji bez odliczania od podatku niecałe 8tyś, reszta kalkulacji które prowadzisz są na podstawie co będzie gdyby, a może nic nie zmienię może tyle mi wystarczy i zostawię jak jest, moze tylko dołożę na zachód, jak piszesz to pisz o tym co jest teraz

27 minut temu, VDR napisał:

Inwerter ma trzeciorzędne znaczenie - on ma DC na AC zamienić i taka jego rola. Co najwyżej ważna jest jego sprawność. To panele i słońce robią robotę.

bzdury piszesz, od kiedy inwerter ma trzeciorzędne znaczenie, przy instalacji off-grid ma duże znaczenie on zawiaduje całym systemem, panele są tak naprawdę wszystkie takie same, głównie jak sie szuka patrzy się na to czy są na liście tier i jak długą mają gwarancję

27 minut temu, VDR napisał:

O jakich pożarach piszesz ? Nic nie pisałem na temat pożarów. Dobrze zrobiona instalacja jest bezpieczna. Podkreślam - dobrze zrobiona - bo widziałem już wiele cudów. P.s ta Twoja rozdzielnia to dla całego budynku czy tylko dla instalacji PV ? Jak sądzę dla całego domu. Jakie zabezpieczenia dałeś dla instalacji PV ?

Ty nic nie pisałeś, ktoś pisał w tym temacie, ja dopisałem o podwyższonym ryzyku, ze względu na pracę na wyższych napięciach chyba jest to oczywiste, że system oparty na 30-60V jest jednak bezpieczniejszy niż taki oparty na 600V, ale to jedynie ryzyko a nie pewnik i jasne że prawidłowo wykonana instalacja ma mniejsze ryzyko zapłonu jednaj takie rysyko jest i to jest wieksze po stronie on-gridu

http://www.instsani.pl/510/problemy-w-pracy-paneli-pv

 

Polecam też lekturę co być wiedział o czym piszesz a czego nie rozumiesz , czym jest system, off-grid czym on-grid a czym system hybrydowy

https://instalreporter.pl/ogolna/instalacja-fotowoltaiczna-on-off-grid-czy-hybrydowa/

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
32 minuty temu, Paragon napisał:

jak byś otworzył oczy i poczytał to byś wiedział że w jakimś celu robię tak a nie inaczej, inwerter jest specyficzny mam miejsca na dachu tylko na 6szt a potrzebuję takich a nie innych parametrów paneli

Inwerter jak inwerter - nic szczególnego ani magicznego w nim nie ma. Jak nie będzie słońca on go nie wyczaruje. Masz miejsca na 6 sztuk - to gdzie chcesz upchać dodatkowe 12, które planowałeś i o których pisałeś. Nie masz instalacji 5kW więc po co było pisać o instalacji 5kW ?
 

32 minuty temu, Paragon napisał:

To znaczy że jeżeli zrobisz panele w jednym kierunku np południe to zaczynają tak naprawdę pracować w godzinach kiedy słońce jest pod odpowiednim kontem w stosunku do paneli, czyli kilka godzin z rana i kilka godzin przed zachodem panel nie produkują dużo prądu, nie będę strzelał bo nie znam konkretnych danych, ale sąsiad ma i z rozmowy jaką z nim miałem twierdzi że około godziny 17 już panele nie dają tyle prądu, dołożenie na zachód ma uzasadnione korzyści z wiadomych względów, aby podtrzymać produkcje energii do jak najpóźniejszych godzin, robienie trakerów wymaga miejsca i komplikuje całą budowę

To znaczy ze robisz panele na wiele kierunkow i robisz ich wiecej bo Ty musisz jak najwiecej zużyć na bieżąco bo nie masz banku energii. Zrozum to wreszcie.
Przeczytaj sobie ten link - myslisz ze o 8 rano jak bedziesz mial na wschod to nagle bedzie tak jak o 12 w kierunku na południe ? 
https://lmvgroup.pl/aktualnosci/kierunek-ustawienia-paneli-fotowoltaicznych/
 

Albo Ci to otworzy oczy albo nie. Nie potrafię Cię przekonać, że o 10 rano słonce jest nisko na horyzoncie i jego energia nie jest jakoś specjalnie wyższa jak się panele da np na wschód. Można powiedzieć, że jest porównywalnie. Czyli krótko mówiąc - musisz dać więcej paneli by osiągnąć to co prosument przy mniejszej ilości paneli. Musisz wydać więcej kasy. W dodatku nie uzykasz tyle ile prosument bo nadwyżek nie będzie. Prosument przy mniejszej instalacji i mniejszej ilości kasy wydanej będzie miał to co Ty przy swojej.
 

32 minuty temu, Paragon napisał:

a Ty dalej swoje, już pomijając że dalej bredzisz, bo jesteś typowym tabelkowcem,

jesli wykres z dzialania realnej istniejącej instalacji PV jest bredzeniem, to czym jest to co Ty piszesz ? :D

32 minuty temu, Paragon napisał:

bzdury piszesz, od kiedy inwerter ma trzeciorzędne znaczenie, przy instalacji off-grid ma duże znaczenie on zawiaduje całym systemem, panele są tak naprawdę wszystkie takie same, głównie jak sie szuka patrzy się na to czy są na liście tier i jak długą mają gwarancję

:D Cóż ten Twój zawiadowca zrobi jak mu zimą słońce cały miesiąc za chmurami będzie siedzieć.  Ma trzeciorzędne znaczenie dla uzysku z paneli. Co najwyżej może mieć znaczenie do maksymalnego wykorzystania energii do ładowania akumulatorów czy przetwarzania DC na AC. Ale bez słońca to tylko kawałek plastiku i elektroniki na ścianie. Magicznych własciwości się w nim nie dopatruj.
 

32 minuty temu, Paragon napisał:

że system oparty na 30-60V jest jednak bezpieczniejszy niż taki oparty na 600V, ale to jedynie ryzyko a nie pewnik i jasne że prawidłowo wykonana instalacja ma mniejsze ryzyko zapłonu jednaj takie rysyko jest i to jest wieksze po stronie on-gridu

Każdy jeden może być niebezpieczny jeśli jest źle zrobiony. Nie wiem na jakiej podstawie twierdzisz, że ryzyko zapłonu jest większe. Stacje trafo 410kW nie płoną jakoś często :D  Przestań wymyślać argumenty. Przeczytaj ze zrozumieniem link na temat pożarów jaki wrzuciłeś. 

P.s Jadę na budowę rozdzielnię montować więc kolejne posty co najwyżej wieczorem. Pozdrawiam.

Edytowane przez VDR (wyświetl historię edycji)

110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
1 godzinę temu, VDR napisał:

P.s Jadę na budowę rozdzielnię montować więc kolejne posty co najwyżej wieczorem. Pozdrawiam.

chyba sam z sobą ja skończyłem :P powodzenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
chyba sam z sobą ja skończyłem [emoji14] powodzenia
Powodzenia to sobie życzyc powinieneś :) Ja nie potrzebuje :)

Wysłane z mojego Redmi Note 7 przy użyciu Tapatalka


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

Aktualizacja rozdzielnia prawie skończona :)

PQS9fIv60Hx_wrnqxtUPTKPIwIvYEdI5pzv3FLmW

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Leszek jak zawsze w takich instalacjach pełna profeska. Kiedy ruszasz???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
8 minut temu, dadario napisał:

Leszek jak zawsze w takich instalacjach pełna profeska. Kiedy ruszasz???

Szymek jutro jest chytry plan żeby zamontować panele na dachu jak się uda to ruszam na dniach, oprócz paneli została tylko kosmetyka :)

EDIT:

Czy jest jakieś urządzenie które wzmacnia sygnał wifi, nie chodzi mi o repeater który tworzy nowa sieć, a chodzi mi o zwiększenie siłę sygnału wifi z docelowego routera w moim przypadku orange funbox??

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem kiedyś zestaw do sieci mesh tenda nova. U mnie dzisłało (gwarantowało zasięg wifi w calutkim domu i ogrodzie) teraz mam lepszy router (tp link archer ) i nie muszę się martwić o sygnał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
Teraz, dadario napisał:

Miałem kiedyś zestaw do sieci mesh tenda nova. U mnie dzisłało (gwarantowało zasięg wifi w calutkim domu i ogrodzie) teraz mam lepszy router (tp link archer ) i nie muszę się martwić o sygnał.

no właśnie ja mam tego g.... funboxa i ma zasięg 6 może 7 metrów w do rozdzielni już nie sięga masakryczny router, repeater tworzy nowa siec z inna nazwą i to mnie wkurza bo musiał bym skakać miedzy sieciami, chyba poczekam w grudniu kończą mi się umowy z orange może lepszy sprzęt dadzą, ....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Paragon napisał:

Czy jest jakieś urządzenie które wzmacnia sygnał wifi, nie chodzi mi o repeater który tworzy nowa sieć

Zależy co chcesz osiągnąć. Na wzmacniaczu sygnały wifi możesz ustawić by SSID był ten sam, choć to może generować problemy w miejscach gdzie siła sygnału jest niska. Jeśli już, warto szukać takich wzmacniaczy z zewnętrznymi antenami.  Te działają i zainstalowałem ich już z kilkanaście i nie ma problemu w miejscach gdzie siła sygnału jest duża. 

Jeśli chcesz  jednak bardziej "inteligentną" sieć polecam np. Ubiquiti Unifi czy Microtik (CapsMan, WDS Mesh etc.). Działa równie dobrze i masz "pływające profile zabezpieczeń' i "łaczysz sie do najsliniejszego sygnału". Urządzenia zapięte do różnych AP (SSID jest ten sam) widzą się itd itd.

 

 

 

Edytowane przez VDR (wyświetl historię edycji)

110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, Paragon napisał:

Czy jest jakieś urządzenie które wzmacnia sygnał wifi, nie chodzi mi o repeater który tworzy nowa sieć, a chodzi mi o zwiększenie siłę sygnału wifi z docelowego routera w moim przypadku orange funbox??

Leszek poczytaj o transmiterze sieciowym .Fajne urządzenie tylko jest jeden warunek ,musi być podłączone do tej samej fazy (prąd).

https://antyweb.pl/repeater-czy-transmiter-sprawdzamy-internet-bez-kabli-w-calym-domu/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
23 godziny temu, Krzysiek K. napisał:

Leszek poczytaj o transmiterze sieciowym .Fajne urządzenie tylko jest jeden warunek ,musi być podłączone do tej samej fazy (prąd).

https://antyweb.pl/repeater-czy-transmiter-sprawdzamy-internet-bez-kabli-w-calym-domu/

Dzięki poczytam

Dzisiaj uruchomiłem system hehe, kurcze jestem zaskoczony zero słońca same chmury tak gęste jak mleko a panele produkują 100 w porywach do 150W energii jest spoko pierwsze wrażenia pozytywne :)

EDIT:

godzina 7:40 dalej zero słońca a waciszy już jest ponad  200 :)

g7gz5MdRoxCjRPj5B1J6ATjgg8HmgYDatNKy7CBk

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, Paragon napisał:

godzina 7:40 dalej zero słońca a waciszy już jest ponad  200

Nie czytałem całego wątku i może było napisane... Ale mam pytanie. Ile W powinno być, żeby było wystarczająco?

Bo czy jest 150, 200 czy 500 to mi nic nie mówi.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
58 minut temu, katani napisał:

Nie czytałem całego wątku i może było napisane... Ale mam pytanie. Ile W powinno być, żeby było wystarczająco?

Bo czy jest 150, 200 czy 500 to mi nic nie mówi.

hej Michał moim zdaniem tyle aby pokrywało twoje potrzeby widzisz wszystko zależy o jaki typ instalacji pytasz, jeżeli o taki jak mój czyli hybrydowy off-grid, to powinieneś celować w taką moc aby pokryła twoje potrzeby tutaj bez wiedzy ile zużywasz energii nic nie wymyślisz, ja jakiś cel sobie ustawiłem,  jak stawiasz na Prosumencką instalację wtedy powiem Ci moc powinna być przewymiarowana ale to tylko moje zdanie w temacie sam jestem zielony od dzisiaj :P

Co do dzisiejszego dnia byłem podjarany, że wszystko wystartowało bez problemu i to że mimo mega chmur i wczesnego rana system produkuje już prąd który coś tam napędza, dzisiaj mimo że pogoda słaba udało mi się wyciągnąć z instalacji o mocy 1,86kW teoretycznej,  1,78kW mocy faktycznej :) 

 

Jestem bardzo zadowolony ogólnie pierwsze plany były tylko na rozbudowę rozdzielni elektrycznej zmiana zasilana awaryjnego o mocy 1kW na coś mocniejszego, ponieważ u mnie bardzo często bawią się prądem w energetyce chciałem coś co podtrzyma oprócz akwarium, lodówkę, Tv i jakieś tam pierdółki, wkurzało mnie strasznie że podczas prania czy pracy zmywarki wyłączali prąd dosłownie na 2-3 sekundy, potrzebowałem coś co uciągnie minimum 3000W dopiero później wpadłem na ten inwerter i nie żałuję  na obecna chwilę inwerter działa lepiej niż myślałem, moc inwertera 5kW wystarcza spokojnie z zapasem, pralka czy suszarka to dla niego żaden problem, dodatkowo jest możliwość rozbudowy o większą ilość paneli, mam też mocny ups na 4 akumulatorach 100Ah,  fajne jest to że nie obciąża Paneli MPTT kiedy pobieram tylko powiedzmy 200-300W działa bardzo fajnie, dodatkowo fajnie funkcjonuje dobieranie mocy między siecią a systemem fotowoltaicznym kiedy paneli nie produkują wystarczająco dużo mocy, dla przykładu odpalałem dzisiaj suszarkę do ubrań która pobiera coś około 2500W, inwerter dawał 1700W z paneli a resztę dobierał sobie z sieci niżej filmik:

 

 

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, katani napisał:

Nie czytałem całego wątku i może było napisane... Ale mam pytanie. Ile W powinno być, żeby było wystarczająco?

Bo czy jest 150, 200 czy 500 to mi nic nie mówi.

Kalkulacja jest stosunkowo prosta. W Polsce 1000W zainstalowanych w panelach PV wyprodukuje 1000kWh w ciągu roku,  średnio , jaki  jest błąd trudno powiedzieć wszystko zależy od pogody ale pomaga to oszacować wielkość instalacji


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czysto z ciekawości pytałem.

Nie wiem czy dobrze czytam rachunek za prąd, ale w poprzednim okresie rozliczeniowym (pół roku) miałem zużycie 2405 kWh. To wychodzi średnio 13kWh dziennie.

 

Jako ciekawostkę podam, że kwietniu zeszłego roku jedna ze spółdzielni we Wrocławiu zamontowała 2771 paneli na dachach 35 bloków w mieście. W ciągu roku wyprodukowały 760 tys. kWh przy prognozie 700 tys. kWh. Roczne koszty energii spadły z 425 na 120 tysięcy, przy rocznej racie spłaty kredytu 303000


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, katani napisał:

Czysto z ciekawości pytałem.

Nie wiem czy dobrze czytam rachunek za prąd, ale w poprzednim okresie rozliczeniowym (pół roku) miałem zużycie 2405 kWh. To wychodzi średnio 13kWh dziennie.

 

Jako ciekawostkę podam, że kwietniu zeszłego roku jedna ze spółdzielni we Wrocławiu zamontowała 2771 paneli na dachach 35 bloków w mieście. W ciągu roku wyprodukowały 760 tys. kWh przy prognozie 700 tys. kWh. Roczne koszty energii spadły z 425 na 120 tysięcy, przy rocznej racie spłaty kredytu 303000

Czyli są do przodu a biorąc pod uwagę rosnąca koszta prądu będą jeszcze bardziej do przodu ;) Wiaodmo ze żeby być uczciwym pewnie był jakiś wkład własny. Panele coś tam będą tracić na mocy. Ale rozrachunek może być ciekawy ;) 

Kurde właśnie przemyślałem sobie i doszedłem do wniosku, że technologia baterii litowych wcale nie posunęła się jakoś mega do przodu. Pierwszy akumulator litowy do modeli RC miałem jakoś w 2007 roku. Teraz nie bawię się zbytnio w modelarstwo, ale przeglądając ceny baterii i ich właściwości nie widzę jakiegoś wow. A minęło 12 lat... Chyba ze jest coś o czym nie wiem.

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, sith114 napisał:

Chyba ze jest coś o czym nie wiem.

Albo nie bierzesz pod uwagę. 

Samochody elektryczne typu tesla? Bardzo duży zasięg (jak na elektryka) oraz osiągi niczym wyścigówka. 

Akumulatory w telefonach i laptopach. Mniejsze, bardziej wydajne, trwalsze, z możliwością szybszego ładowania. 

Banki energii do instalacji off grid. Parametry robią wrażenie, ale cena zabija... 

Myślę, że po prostu w modelarstwie osiągnięto poziom w którym nie opłaca się robić lepszych akumulatorów, no cena wzrośnie a nie jest to aż tak potrzebne (chociaż drony też mają baterie jakościowo dużo lepsze) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, dadario napisał:

Albo nie bierzesz pod uwagę. 

Samochody elektryczne typu tesla? Bardzo duży zasięg (jak na elektryka) oraz osiągi niczym wyścigówka. 

Akumulatory w telefonach i laptopach. Mniejsze, bardziej wydajne, trwalsze, z możliwością szybszego ładowania. 

Banki energii do instalacji off grid. Parametry robią wrażenie, ale cena zabija... 

Myślę, że po prostu w modelarstwie osiągnięto poziom w którym nie opłaca się robić lepszych akumulatorów, no cena wzrośnie a nie jest to aż tak potrzebne (chociaż drony też mają baterie jakościowo dużo lepsze) 

Nie znam rozmiarów i wagi akumulatora w Tesli, ale wysokie prady rozładowania i wysoka gęstość energetyczna chyba tak to się nazywa te akumulatory miały już dawno. Czy w telefonach jakoś to poszło do przodu? Niby tak ale nie na tyle żeby zaspokajać potrzeby prądożernych wyświetlaczy. Baterie w modelarstwie to takie same baterie jak w innych dziedzinach. A nawet w takim przypadku mogą być droższe hobbysta zawsze przeboleję te pare zł wicej ;) 

A co do magazynowania energii. Uważam, ze sami powinnismy zapewnić sobie energetyczne minimum. W stylu parenascie do 24 h na niewielkim złóżyciu prądu. Magazynowanie pradu to rola państwa które wyręczamy w produkcji będąc prosumentem.

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
4 godziny temu, dadario napisał:

Akumulatory w telefonach i laptopach. Mniejsze, bardziej wydajne, trwalsze, z możliwością szybszego ładowania. 

sprawa jest bardzo prosta i oczywista akumulator swojej formy nie zmienił od bardzo bardzo dawna tak jakby specjalnie rozwój tej dziedziny był mocno spowalniany, dopiero od pewnego czasu jest to rozwijane szczegolnie widac to od momentu wejścia tesli na rynek i na przestrzeni kilku ostatnich lat więcej się działo niz na przestrzeni 100 lat poprzednich, wiadomo koncerny naftowe i chyba jest to oczywiste dla każdego, na ta chwile masz LiFePO4 do 5 tys cykli ładowania mam nawet wkrętarkę z przed 7 lat gdy ta technologia raczkowała i wkrętarka dalej działa akumulatory mimo ekstremalnej eksploatacji dalej są sprawne, nowe ogniwa LTO to w ogóle przepaść do 30000tyś cykli praktycznie raz kupione maja dożywocie razem z właścicielem, prawda jest że sa drogie jak wszystkie nowe technologie, nie jest powiedziane że ktoś nie wymysli zaraz baterii które nie ulegają wcale procesowi starzenia i maja nieskończoną ilość cykli ładowania, czas pokaże

2 godziny temu, sith114 napisał:

A co do magazynowania energii. Uważam, ze sami powinnismy zapewnić sobie energetyczne minimum. W stylu parenascie do 24 h na niewielkim złóżyciu prądu. Magazynowanie pradu to rola państwa które wyręczamy w produkcji będąc prosumentem.

Ja zawsze uważałem że to sprawa indywidualna jak zaniki prądu w twojej okolicy są raz na 100 lat albo w wyniku awarii po burzy, to taki bank energetyczny jest raczej zbędny, jeżeli mieszkasz jak ja w okolicy gdzie ludzie w energetyce grają włącznikami w sapera albo statki to taki bank jest wręcz niezbędny, u mnie w miniona sobotę były dwa zaniki po kilka minut i kilkanascie kilku sekundowych, dlaczego po co nie wiem, pogoda ładna i tak u mnie jest często czasami miesiąc spokój a czasami co drugi dzień ktoś coś kombinuje, na ta chwilę mam spokój :)

 

EDIT:

Pytanie do kogoś kto ma wiedzę na temat jak traktować kwasiaki a więc, u mnie pracują w buforze sa to akumulatory przystosowane do takich zastosowań wytrzymują dobrze głębokie rozładowania, moje pytanie dotyczy samego końca ładowania tzn mogę ustawić na dwa sposoby naładować do końca i zostawić jest na poziomie 12.7-12.8V na akumulator i tak będą czekały na wypadek kiedy były by potrzebne lub zostawić na napięciu pływającym tak to chyba się nazywa wtedy na akumulatorach jest utrzymywane coś około 13.5-13.6V ktora opcja jest lepsza dla zywotnosci akumulatorów??

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do akumulatorów LTO to „polskie” google samo mało o tym mówi widziałem jakieś ceny typu 250zl? za jedna cele o pojemności 40Ah i napięciu 2,4V nie wgryzałem się w prądy rozładowania itp. @Paragon robiłeś może jakieś porównanie cen Twojego obecnego zestawu baterii do Life i LTO ile by kosztował podobny zestaw jak masz oparty na innej technologi?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.