Skocz do zawartości
lukaszkrzyszczuk

Jaki system filtracji 60x50x50 - 150l z sumpem czy bez?

Rekomendowane odpowiedzi

Ja przed trzema miesiącami zrobiłem taką przeróbkę. Takie same wymiary szkło OW 10 mm.

Wierciłem we własnym zakresie w dnie trzy otwory tanim wiertłem za 35 PLN. Wkleiłem komin na tylnej szybie po środku i nic do dziś nie pękło.

Oczywiście po wierceniu robiłem testy napełniając wodą, bo robiłem to po raz pierwszy. Szkło miałem po roslinniaku i w zasadzie miałem wybór: nowe szkiełko lub zaadoptować posiadane. Spróbowałem i jest. Oczywiście jak już kupujemy nowe, to najlepiej zamówić nowe sklejone pod potrzeby.

 

Obecnie w szafkę pod akwarium wcisnąłem maksymalnie duży sump i w szafce o wysokości 90 cm jest ciasno, a jeszcze chciałbym zmieścić pojemniki do Balinga z pompą. Nie wyobrażam sobie innego rozwiązania.

Edytowane przez kichnu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium pomiędzy 150 l a 200 l z sumpem stelażem aluminiowym malowane proszkowo pokrywa aluminiowa ledy odpieniacz pompa obiegowa automatyczna dolewka falowniki  termoregulator wiatraki pompy dozujące to jest koszt powyżej 10000 zł.Wiem bo składam sam taki zestaw koło 200l od Maja tego roku i taki kosztorys mi wyniósł.Mam obecnie mniejszy litraż i dużo  rzeczy nie przełożę do większego.Sam odpieniacz to koszt 2000 zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@jimi nie wiem skąd taka wycena, ale jest mocno przesadzona. Oczywiście można tyle wydać na akwarium w tym rozmiarze, ale nie trzeba. Jeszcze więcej można zaoszczędzić, w przypadku jeśli planowała się z głową "wcześniejszy zbiornik". Dla przykładu odpieniacz twistman 100integra da radę w 50l akwarium jak również w 200L dzięki regulowanej pompie.Koszt poniżej 1tys. pompa obiegowa plus falowniki jecod to kolejny tyś, stelaż, szkło i obudowa sump zamkniesz w kolejnym. Lampa nowy razor to 1,5tys. Graty typu dolewka, pompa dozująca, grzałka, wiatrak,  dodatkowa skała, z górą 1tys. Masz 5tyś na co chcesz wydać kolejne tyle??? 

Zrezygnujesz z sprzętu nowego i kupisz używany to zejdziesz do 2klocków. Targowisko i cierpliwość wystarczą. 

Edytowane przez dadario (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też nie wyobrażam sobie 10 000 za takie akwarium, ale to kwestia tego, że wolałbym mieć wyśmigane za 5 000 a drugie 5 przeznaczyć na coś innego:)

2 godziny temu, kichnu napisał:

Ja przed trzema miesiącami zrobiłem taką przeróbkę. Takie same wymiary szkło OW 10 mm.

Wierciłem we własnym zakresie w dnie trzy otwory tanim wiertłem za 35 PLN. Wkleiłem komin na tylnej szybie po środku i nic do dziś nie pękło.

Oczywiście po wierceniu robiłem testy napełniając wodą, bo robiłem to po raz pierwszy. Szkło miałem po roslinniaku i w zasadzie miałem wybór: nowe szkiełko lub zaadoptować posiadane. Spróbowałem i jest. Oczywiście jak już kupujemy nowe, to najlepiej zamówić nowe sklejone pod potrzeby.

 

Obecnie w szafkę pod akwarium wcisnąłem maksymalnie duży sump i w szafce o wysokości 90 cm jest ciasno, a jeszcze chciałbym zmieścić pojemniki do Balinga z pompą. Nie wyobrażam sobie innego rozwiązania.

Czyli można zrobić komin we własnym zakresie ;) Juz piszę priv :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co tanie to drogie kupuję zawsze dobrej firmy bo wydasz drugie tyle.Nie ma co oszczędzać  w morskim bo to się zemści.Wyśmigane za 5 000 zł chyba żartujesz.za tą cenę masz odpieniacz pompe obiegową z sterownikiem i pompy dozujące i koniec a reszta gdzie.Same akwarium mnie kosztowało1350 zł a sam stelaż aluminiowy bez malowania proszkowego 700 zł.Dadario a z kąd ty takie ceny masz. same cyrkulatory z sterownikami trzeba dac pona 1000 zł

 

Edytowane przez jimi (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście to kwestia podejścia i tego czy chcemy mieć high tec czy akwarium, które działa i tez daje radość:) chętnie bym wydał i 20 000 ale rodzina moglaby tego nie zrozumieć;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@jimiCzekam z niecierpliwością na efekty wydanych pieniędzy bo naprawdę jestem ciekaw jak to będzie wyglądać ale dalej już ciągnę offtopa. Mam nadzieję że rady pomogą autorowi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie pomogły. Wychodzi na to, ze większość z Was poleca sump, w zasadzę nikt nie opowiedział się za reef packiem runze, jeden głos dot panelu i kilka dot pudełka. 

Czyli na polu walki zastaje sump i pudełko. 

Zakładając, ze skuszę się na sump, to pozostaje kwestia czy wewnętrzny czy zewnętrzny. Wewnętrzny pewnie łatwiej byłoby wywiercić, bo to byłbym w stanie sam zrobić No i są to okrągłe otwory, zewnętrzny wymaga i ingerencji szklarza, Ew balkonik, ale to dość drogie rozwiązanie raczej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dawaj sumpa pod akwarium i dolewkę bo będziesz żałował tego,lepiej poczekać co nagle to po diable,to jest moje zdanie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szafkę sam będę robił wiec teoretycznie mogę wygospodarować miejsce na sumpa. Boje się żeby nie było z tym więcej zabawy niż pożytku. Jestem trochę pedantyczny i nie chciałbym mieć trochę takiego widoku jak w starych sklepach akwaryatycznych gdzie wszędzie była woda, zapach akwarium, szum pomp etc. Mam nadzieje, ze rozumiecie o co chodzi ;) 

chcialbym mieć zbiornik który cieszy oko, bo raz to ma być odstresowują zajęcie na weekendy przy konserwacji, a na co dzień być piękna ozdoba salonu, na który chce się patrzeć :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie martw się  mierzysz zamawiasz formatki i skręcasz ja miałem o tyle lepiej że przykręcałem do stelaża.Nie taki diabeł straszny jak go malują.Dasz radę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szafka to się w ogóle nie przejmuje, bo będę robił stelarz i zamawiał formatki od sąsiada bo ma firmę meblarska. Chodzi mi bardziej o sump, rury, zawory, lanie się wody, chlupotanje i inne dźwięki ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic nie będzie chlupać regulujesz spływ wody tak żeby lekko się przelewała przez rewizję i nic nie słychać.Sucho też mam w szafce tylko nie zapomnij o dobrej wentylacji w szafce

Edytowane przez jimi (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Co tanie to drogie kupuję zawsze dobrej firmy bo wydasz drugie tyle.Nie ma co oszczędzać  w morskim bo to się zemści.(...) Dadario a z kąd ty takie ceny masz. same cyrkulatory z sterownikami trzeba dac pona 1000 zł

 

 

A nie lepiej jeden Maxspect gyre za 600 zł ?

Moim zdaniem trochę przesadzasz.


d500ece3b854be2a513c6929b6054b12u1617a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można bez sumpa i to sporo większy zbiornik 

Reefpack jest dość estetyczny i może z powodzeniem być w takim akwarium 150l i spokojnie da radę, nawet sam odpieniacz z tego zestawu da radę. Akwarium na Tunze 9004 bez sumpa 

Przykłady można mnożyć, gdzie akwarium nie ma sumpa i działa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W przypadku pudełka z palemką nie ma potrzeby zastosowania ciągłego odpowietrzania. Trzeba tylko ustawić dobrze zawór na spływie żeby nie zaciągało powietrza do pudełka i jest. W moim wyciągam raz na tydzień- dwa 2-3 strzykawki powietrza ( strzykawka o objętości 10 mm) po podmianie. To jest tylko moment więcej uwagi poświęcony przy akwarium podczas podmiany. Ja nie odważyłem się wiercić samodzielnie otworów w akwarium ale to też może być dobre rozwiązanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak widać, rozwiązań jest kilka, ale odpowiedzi jednoznacznej chyba nie będzie, bo wszystko ma swoje plusy i minusy a do tego różną cenę. Byłbym w stanie iść w stronę sumpa, wiedząc, że wydanych kilka stówek więcej da mi efekt wow w porównaniu do systemu bez sumpa. Chciałbym wiedzieć, że za te kilka stówek będę jezdził ferrari a nie passatem 1,9TDi.

Powyższe można sprowadzić do jednego pytania, czy posiadanie sumpa do akwarium 150l, który będzie miał pewnie około 40l znacząco poprawi warunki w akwarium i ułatwi jego eksloatację w porównaniu do Tunze reef pack. Estetykę specjalnie ignoruję, bo wiadomo, że tutaj sump wygrywa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nikt ostatnio nie wspomniał że sump ma jeszcze jedną przewagę, automatyzacja systemu. Spotkało mnie ostatnio małe nieszczęście i byłem w szpitalu przez dwa tygodnie. Żona moja dała sobie radę z sumpem. Do tej pory pomoc była tylko wizualna. To jest ładne tamto przestaw gdzie indziej. Informacje przekazywane przez telefon i ogarnięcie przez żonę nie sprawiły jej problemu.    Prawo MERPHYgo mówi że 

  • I. Jeżeli coś może się nie udać – nie uda się na pewno.
  • II. Nie uda się nawet wtedy, gdy jednak nie powinno się nie udać.
  • III. Wszystko wali się naraz.
  • Gdyby życie tutaj nie miało sensu, rodzilibyśmy się od razu po drugiej stronie.
  • Nigdy nie kłóć się z głupcem – ludzie mogą nie dostrzec różnicy.
  • Jeżeli myślisz, że idzie dobrze – na pewno nie wiesz wszystkiego.
  • Trudne problemy zostawione same sobie staną się jeszcze trudniejsze.
  • Jeżeli udoskonalasz coś dostatecznie długo – na pewno to zepsujesz.
  • Druga kolejka jest zawsze szybsza.
  • Wszystko co dobre jest nielegalne, niemoralne albo powoduje tycie.
  • Niemożliwe jest zbudowanie niezawodnego urządzenia – głupcy są zbyt pomysłowi.
  • Światełko w tunelu – to reflektory nadjeżdżającego pociągu.
  • To, czego szukasz, znajdziesz w ostatnim spośród możliwych miejsc.
  • Wniosek to punkt, w którym nie masz już siły dalej myśleć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem i nie byłem użytkownikiem systemu z sympem, ale wydaje mi się, że bardziej automatyczne jest jednak zastosowanie systemów plug&play, np. porównywanego reef packa.

Dolewka i tak będzie na podstawie czujnika/czujników i pompki, więc to też marginalizuję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie trzeba od razu trafiać do szpitala. Ale niespodziewany wyjazd na tydzień lub dwa, Żona chce wyjechać na urlop. Co wtedy kto to ogarnie i w jaki sposób. w małym panelu gdzie wszystko jest upchane do granic możliwości. Sump jest bardziej przejrzysty dla laika. Takie rzeczy trzeba brać pod uwagę. Roman

A prawo Merphyego wciąż działa i ma się dobrze. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, dewoitine.roman napisał:

Nie trzeba od razu trafiać do szpitala. Ale niespodziewany wyjazd na tydzień lub dwa, Żona chce wyjechać na urlop. Co wtedy kto to ogarnie i w jaki sposób. w małym panelu gdzie wszystko jest upchane do granic możliwości. Sump jest bardziej przejrzysty dla laika. Takie rzeczy trzeba brać pod uwagę. Roman

A prawo Merphyego wciąż działa i ma się dobrze. 

Tunze reef pack to nie panel, ale to chyba wiesz. Obsługa przy tym zestawie to w zasadzie wywalenie piany z kubka (raz na kilka dni) i wymiana waty z filtra.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, lukaszkrzyszczuk napisał:

Tunze reef pack to nie panel, ale to chyba wiesz

Wiem. Ale w temacie posta jest napisane 150 l z sumpem czy bez ?  A Tunze reef pack to żaden system filtracyjny, więc daję porównanie między panelem a sumpem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, dewoitine.roman napisał:

Wiem. Ale w temacie posta jest napisane 150 l z sumpem czy bez ?  A Tunze reef pack to żaden system filtracyjny, więc daję porównanie między panelem a sumpem.

Moim zdaniem mimo wszystko system, bo opiera się na filtrze i odpieniaczu ;) Panel wydaje mi się, że możemy zostawić w spokoju :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do wyjazdu to potwierdzam. Z panelem jest duży problem bo miałem pecha na wyjeździe i zablokował się czujnik od dolewki i musiałem prosić dziewczynę o dolewanie wody ręcznie. Pomijam fakt zacieków na ścianie, wyrwanej klapki z RM z wentylatorem itp  różnica w poziomów wody +/- 5cm w panelu spowodowała bardzo duże skoki zasolenia, ph itd. W efekcie 4-5 dni jak nie działało wymagało miesiąca pracy aż wszystko wróciło do normy. Dzięki sumpowi jest więcej wody w obiegu i bardziej wydajna filtracja. Nie miałbym problemów, żeby olać problem z dolewką i ogarnąć wszystko jak wrócę. A myślę, że teraz z sumpem dała by sobie świetnie radę bez problemów ile wody nalać, kiedy, gdzie i do jakiej komory. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, mrppp14 napisał:

....A myślę, że teraz z sumpem dała by sobie świetnie radę bez problemów ile wody nalać, kiedy, gdzie i do jakiej komory. 

Idąc tym tokiem rozumowania, to przy reef packu jeszcze łatwiej, bo wodę bu dolewała bezpośrednio do akwarium :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.