Skocz do zawartości
Grzegorz95

Początki z akwarystyka morską

Rekomendowane odpowiedzi

Witam na forum jestem nowy mam 23 lata akwarystyka się interesuje dobre 10 lat miałem kilka zbiorników od 40 aż do 450l. Z czasem przyszła chęć na coś nowego. Po długoletnich planach zabrałem się za budowę akwarium morskiego. Zdaje sobie sprawę z tego że jest to całkiem inna bajka niż w słodkowodnym. Dlatego stworzyłem temat aby bardziej doświadczeni mi pomogli dostrzec co robię źle lub co poprawić. Większości rzeczy jeszcze nie wiem i też chciałbym o wszystko dopytać ale o tym później. Jestem bardzo twórczym człowiekiem więc większość rzeczy potrafię zrobić sam. Nie jestem zwolennikiem dużych zbiorników morskich znacznie bardziej podobają mi się zbiorniki w granicach 100l odpowiednio zadbane i koniecznie kostka. Tak więc zamówiłem zrobienie akwarium ze szkła optiWhite wymiary 45x45x50h z kominem wewnętrznym.

Osprzet jaki posiadam do akwarium: 

Pompa obiegowa 800l/h 

Oświetlenie Power Led własnej roboty 10x1w biała zimna 5x3w Royal Blue oraz 2x3w UV 

Grzalka z termostatem

Odpieniacz na kostkę lipowa dedykowany do 200l

Falownik 2000l/h

sump 45x30x30h a w nim

3 duże komory na absorbery i 2 komory na gąbki filtracyjne w 1 komorze wpływ wody z akwarium i odpieniacz. Później na ciasno między ścianami jest gabka o gęstości 40 w 2giej komorze są absorbery 1kg matrixa/1kg ceramiki/ 300g phosguard /purigen 150ml/i wypełnienie do samej góry biobalami/znów między ścianami gąbka na ciasno o takiej samej gęstości jak pierwsza/i w ostatniej komorze jest grzalka i pompa obiegowa. pozostałe gąbki co mi zostały z przycinki. tez tam wlozylem   bo z czego wiem zagnieżdżaja się w nich dobre bakterie. 

Wreszcie akwarium.  woda Ro zasolona na 1.022,  8kg żywej skały (mam zamiar jeszcze dokupić) 10 kg żywego piasku i dodane zostały do wody bakterie.  

Akwarium tak stoi tydzień kupiłem jednego koralowca fluo na próbę do obserwacji jak się będzie miał. 

Na razie prosił bym o skomentowane co zrobiłem źle przy zakładaniu owego zbiornika lub co wypadało by poprawić. Mam masę pytań ale nie wszystko na raz później chciałbym się dopytać o resztę. W akwarium planuje trzymać max 4 ryby ewentualnie jezowiec lub krewetka i korale miękkie może Tez lpsy bo mi się strasznie podobają. Z góry bardzo wam dziękuję za wszelkie uwagi. 

received_1280065818761322.jpeg

received_1285026411598596.jpeg

received_1285025944931976.jpeg

received_1289922794442291.jpeg

received_1283449091756328.jpeg

Edytowane przez Grzegorz95 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na początek zamiast jakichkolwiek koralowców "na próbę", kup sobie podstawowe testy które pozwolą Ci ocenić co dzieje się w zbiorniku. Wg mnie dużo "za dużo" piasku jak na taki litraż. Niedawno był wątek o ilości podłoża, i o ile w większych zbiornikach większa warstwa piasku jest w stanie się obronić, tak w Twojej kostce możesz mieć z nim problemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witamy.przede wszystkim wywal wszystkie gąbki oraz biobale to proszenie sie o kłopoty. jaki odpienacz planujesz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Komin bez rewizji to proszenie się o kłopoty...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sopel_13 testy mam wszystkie i są w normie dla wody morskiej jedynie pH miałem nieco niższe ale już jest uregulowane. Biobale i gąbki wyrzucic? Z jakiego powodu? Więcej się w nich nazbiera syfu niż pożytecznych bakterii? 

Akarka a o co chodzi z tym kominem Bez rewizji? 

Na razie mam odpieniacz na tą kostkę. A w przyszłości chce zmienić ale raczej nie kupię gotowego bo nie lubię wyrzucać pieniędzy w błoto raczej taki odpieniacz na pompę sobie zrobię sam. 

Edytowane przez Grzegorz95 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zatkaj spływ z zobacz czy akwarium pomieści wodę z sumpa lub ostatniej komory

i czy pompa sie nie spali z braku wody?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak pomieści bo mam to obliczone no jeżeli się zatka spływ jakimś syf em to pójdzie pompa na sucho... Ale temu chyba nie można zapobiec? Pomyslalem o syfie w rurze spływów dlatego zamontowalem zaraz od wyjścia z akwarium zawór i zrobiłem odkręcana ta rułe aby ją ewentualnie wyczyscic

Edytowane przez Grzegorz95 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
33 minuty temu, Grzegorz95 napisał:

Tak pomieści bo mam to obliczone no jeżeli się zatka spływ jakimś syf em to pójdzie pompa na sucho... Ale temu chyba nie można zapobiec? Pomyslalem o syfie w rurze spływów dlatego zamontowalem zaraz od wyjścia z akwarium zawór i zrobiłem odkręcana ta rułe aby ją ewentualnie wyczyscic

 

Można zaradzić takim wyłącznikiem awaryjnym na pływak - jak poziom wody wzrośnie to odłączy zasilanie - są takie dostępne wyłączniki, zabezpiecza to przed przelaniem odpieniacza, ale można też zastosować do pompki obiegowej jako zabezpieczenie przed zalaniem.

W gąbkach zbiera się pełno brudu, trzeba by je czyścić co dzień albo co dwa dni i to nie tak pod kran i gotowe tylko silnym strumieniem wody z prysznica wypłukiwać brudy, na dłuższą metę jest to upierdliwe, lepiej sobie zastosować owatę ( włóknina filtracyjna ) o gramaturze odpowiedniej do potrzeb. Wymieniać co dziennie nie bawiąc się w płukanie - ewentualnie co dwa dni.

Bioballe są nie efektywne - mało miejsca dają dla bakterii, i dodatkowo mogą zbierać detrytus - lepiej zastosować ceramiczny wkład biologiczny - najlepiej w koszyczkach albo workach z siatki tak by dało się je wyciągnąć do wyczyszczenia ( przepłukania w wodzie z podmiany ) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O takim rozwiązaniu z tym wyłącznikiem zupełnie nie pomyślałem na pewno wdroże się w temat i coś takiego zastosuje. No czyli tak jak przypuszczałem z tymi gąbkami a jeżeli wyrzuce biobale i gąbki to jaki wkład będzie najlepszy? Ten Matrix wydaje się bardzo dobrym rozwiązaniem ale cena też jest fajna jak czytałem na ulotce to ilość która ją mam potrafi WYfiltrować akwarium 600l (niby) ale jakoś mi sie wydaje że trochę podrasowali ta ulotkę. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
50 minut temu, Grzegorz95 napisał:

O takim rozwiązaniu z tym wyłącznikiem zupełnie nie pomyślałem na pewno wdroże się w temat i coś takiego zastosuje. No czyli tak jak przypuszczałem z tymi gąbkami a jeżeli wyrzuce biobale i gąbki to jaki wkład będzie najlepszy? Ten Matrix wydaje się bardzo dobrym rozwiązaniem ale cena też jest fajna jak czytałem na ulotce to ilość która ją mam potrafi WYfiltrować akwarium 600l (niby) ale jakoś mi sie wydaje że trochę podrasowali ta ulotkę. 

Raczej bym się ulotkami nie sugerował, bo każdy zbiornik jest inny :) jak jest dużo zwierzaków to inaczej się ma do tego z mniejszą ilością itp.

Co do wkładów to Matrix podobno się ściera jak jest w dużym przepływie i kulki "biegają" rozciera się na biały proszek, jest jeszcze masa innych wkładów, Siporax, albo wkłady od Brightwell aquaristics - bardzo porowate, ale trzeba dać przed nimi włókninę bo będą się zapychać, są też tańsze odpowiedniki - ważne by było porowate. Można też dać żywą skałę - wersję gruz - drobne kawałki, do tej przegrody wejdzie sporo - a chyba nic lepszego człowiek nie jest w stanie stworzyć, natura chyba wygrywa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co racja to racja a gruz jest stosunkowo tani. Ja nie mam takiego dużego przepływu w sumpie tak że myślę że mi go nie wyplucze. Mam pytanie jeszcze odnosnie testów tych kropelkowych. Kiedy odczyt jest prawidłowy? Wtedy kiedy zaczyna zmieniać barwę czy wtedy kiedy uzyska się dana barwę.? W sklepie akwarystycznym pokierowano mnie ze odczyt jest prawidłowy dopiero wtedy kiedy uzyska się odpowiedni kolor. No ale ku*wa z czerwonego jak przechodzi na odcień niebieski to jest tych odcieni multum... A tu chodzi o dokładność. Więc czym się sugerować? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
55 minut temu, Grzegorz95 napisał:

Co racja to racja a gruz jest stosunkowo tani. Ja nie mam takiego dużego przepływu w sumpie tak że myślę że mi go nie wyplucze. Mam pytanie jeszcze odnosnie testów tych kropelkowych. Kiedy odczyt jest prawidłowy? Wtedy kiedy zaczyna zmieniać barwę czy wtedy kiedy uzyska się dana barwę.? W sklepie akwarystycznym pokierowano mnie ze odczyt jest prawidłowy dopiero wtedy kiedy uzyska się odpowiedni kolor. No ale ku*wa z czerwonego jak przechodzi na odcień niebieski to jest tych odcieni multum... A tu chodzi o dokładność. Więc czym się sugerować? 

A jakich testów używasz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Grzegorz95 napisał:

Co racja to racja a gruz jest stosunkowo tani. Ja nie mam takiego dużego przepływu w sumpie tak że myślę że mi go nie wyplucze. Mam pytanie jeszcze odnosnie testów tych kropelkowych. Kiedy odczyt jest prawidłowy? Wtedy kiedy zaczyna zmieniać barwę czy wtedy kiedy uzyska się dana barwę.? W sklepie akwarystycznym pokierowano mnie ze odczyt jest prawidłowy dopiero wtedy kiedy uzyska się odpowiedni kolor. No ale ku*wa z czerwonego jak przechodzi na odcień niebieski to jest tych odcieni multum... A tu chodzi o dokładność. Więc czym się sugerować? 

Musi być solidny kolor niebieski, jakiej firmy masz testy ? tak czy inaczej w świetle dziennym lepiej rozpoznać kolor i to nie bezpośrednim, tylko tak zwanym rozproszonym świetle, trochę dalej od okna. Jak masz problem zawsze możesz poprosić kogoś bliskiego o weryfikację barwy - to po prostu kwestia wyćwiczenia oka w rozpoznawaniu koloru.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hej;-) fajny kawałek skały,ale może tak go ustaw abyś miał możliwość wyczyścić szkło;-) bo po jakimś czasie zacznie Cię to drażnić,powodzenia na starce;-)

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak tyś tam zamontował ten przelot przez szkło w kominie ? :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Ura napisał:

Musi być solidny kolor niebieski, jakiej firmy masz testy ? tak czy inaczej w świetle dziennym lepiej rozpoznać kolor i to nie bezpośrednim, tylko tak zwanym rozproszonym świetle, trochę dalej od okna. Jak masz problem zawsze możesz poprosić kogoś bliskiego o weryfikację barwy - to po prostu kwestia wyćwiczenia oka w rozpoznawaniu koloru.

Testy mam z firmy salifert czyli rozumiem że liczy się ostateczna barwa tak jak mnie pokierowala pani w sklepie akwarystycznym.

 

Godzinę temu, @Beti napisał:

hej;-) fajny kawałek skały,ale może tak go ustaw abyś miał możliwość wyczyścić szkło;-) bo po jakimś czasie zacznie Cię to drażnić,powodzenia na starce;-)

 

No skala ładna się trafiła. Masz racje glony lubią szyby hehe. Będę musiał to trochę przesunąć. 

 

30 minut temu, sky napisał:

jak tyś tam zamontował ten przelot przez szkło w kominie ? :P

Hehe no dobre pytanie bo sam najpierw zleciłem budowę akwarium z takim kominem a potem dopiero myślałem jak to zamontuje. Ostatecznie na podkładce gumowej nakrętka się nie slizgała wystarczyło docisnąc kawałkiem kijka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym jeszcze oświetlenie zwiększył i to conajmniej 2 razy, bo te 31 W to jednak mało na morskie. Tymbardziej, jak zamierzasz trzymać LPS-y w przyszłości...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pompa obiegowa 800 l/h wydaje się być zdecydowanie za mała. Podejrzewam że po podniesieniu przepływu na metr (lub pewnie nawet więcej) jej wydajność znacząco spadnie.

Edytowane przez pawmar (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, gryadam napisał:

Ja bym jeszcze oświetlenie zwiększył i to conajmniej 2 razy, bo te 31 W to jednak mało na morskie. Tymbardziej, jak zamierzasz trzymać LPS-y w przyszłości...

31w ale Ledy się inaczej przelicza niż zwykle oświetlenie po to je wymyślono aby przy tej samej ilości światła zmniejszyć znacząco pobór prądu. Przykładowo żarówka pokojowa Led 7w świeci tak samo jak zwykła 40/50w. Więc to można było by tak dyskutować w nieskończoność hehe zobaczymy jak to będzie w przyszłości jaki będzie przyrost itd najwyżej się pomyśli aby coś dołożyć. 

 

14 minut temu, pawmar napisał:

Pompa obiegowa 800 l/h wydaje się być zdecydowanie za mała. Podejrzewam że po podniesieniu przepływu na metr (lub pewnie nawet więcej) jej wydajność znacząco spadnie.

No jest około metra jaka pompę byś polecał na przyszłość? Ale taka która jest w miarę oszczędna bo pobór prądu niektórych pomp powala :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
56 minut temu, gryadam napisał:

Ja bym jeszcze oświetlenie zwiększył i to conajmniej 2 razy, bo te 31 W to jednak mało na morskie. Tymbardziej, jak zamierzasz trzymać LPS-y w przyszłości...

W tym momencie piszesz to co gdzieś kiedyś przeczytałeś? Czy może z własnego doświadczenia? Ja na 64l mam 18w w ledach i półki co proste koralowce mi nie grymaszą a nawet mają przyrosty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co rozumiesz przez proste koralowce? U mnie nad 162l świeci 130W w szczycie w LED-ach, a ze światłem też trochę eksperymentowałem i przy słabszym (80-90W) koralowce twarde mi marniały. Jak chcecie się już wdawać w takie szczegóły przeliczania mocy światła, to nie moc w Watach jest tutaj istotna a PAR. I warto brać też pod uwagę wydajność kwantową współczesnych diod.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego mówię że tak można dyskutować w nieskończoność po prostu trzeba dobrać światło pod wymagania zbiornika a to wyjdzie z czasem. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@gryadam ma tu sporo racji, porównywanie żarówki domowej 7W do oświetlania w akwariów to raczej nie tędy droga, woda pochłania światło, im głębsza tym bardziej, dodatkowo część światła jest odbijana od powierzchni wody no i korale też lubią dostać trochę światła ( choć nie wszystkie ). Miałem 130W LED  do 250 litrów i było za mało - ale lampka nie była ustawiona na 100% mocy więc powiedzmy miałem te 90W z jednego Etherala i musiałem dokupić kolejnego :) teraz pewnie będzie 180W w szczycie na 250 litrów 

W każdym teście kropelkowym liczy się ostateczna barwa np niebieska czy różowa, po jakimś czasie załapiesz zmianę barwy to widać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, gryadam napisał:

Co rozumiesz przez proste koralowce? U mnie nad 162l świeci 130W w szczycie w LED-ach, a ze światłem też trochę eksperymentowałem i przy słabszym (80-90W) koralowce twarde mi marniały. Jak chcecie się już wdawać w takie szczegóły przeliczania mocy światła, to nie moc w Watach jest tutaj istotna a PAR. I warto brać też pod uwagę wydajność kwantową współczesnych diod.

Moja skromna obsada to:

- Briareum, Rhodactis, Duncanopsammia, Caulastrea, Pavona cactus, Zoanthus, Capnella,  Palythoa, Xenia, Pseudogorgonia.

Na starcie też mnie straszono że nic przy tym świetle nie będzie rosło, ale koralowce mają przyrosty. Duncan dwie nowe mordki w 2 miesiące, Caulastrea z 5 mordek obecnie 9 i cały czas się dzieli. Każde akwarium jest inne i to że coś u jednego grymasi w "super" warunkach nie znaczy że u mnie w "szambie" nie będzie rosło. Najważniejsze to obrać jakiś kierunek i jego się trzymać. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.