Skocz do zawartości
ILUZJONISTA

Odwieczny problem z glonami. Brak siły na dalszą walkę.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. 

Ponieważ nie zawsze da się wszystko opisać postanowiłem nakręcić filmik i wam pokazać. Problem to oczywiście glony, próbowałem już chyba wszystkiego ale zawsze wracają. Do tego od około dwóch tygodni zaczynają pokazywać się glony nitkowe które już kiedyś miałem ale z czasem same znikły. Ale może tak od początku i ze szczegółami...

Nie licząc przesiadki ze 112 litrów na 300 to zbiornik ma rok czasu. W tym czasie padła mi lampa Maxspect Razor 180W i wstawiłem cztery belki T5, każda 2x 54W.

Ustawienie oświetlenia:

1 Belka - ATI Blue Plus

                ATI Coral Plus

2 Belka - ATI Blue Plus

                ATI Aquablue Special

3 Belka - ATI Purple Plus

                ATI Blue Plus

4 Belka - ATI Coral Plus

               ATI Blue Plus

Belki są ustawione na wyłącznikach czasowych i zapalają się w odstępach 20 minutowych. Wieczorem gasną również w tym samym odstępie czasowym. Czas świecenia około 12 godzin.

Za cyrkulację w akwarium odpowiadają dwie pompy Jebao RW-8, a za obieg Jebao 3000 na pudełku przelewowym. Wszystko ustawione na maxa. Temperatura wody standardowo to 25 stopni ale przez ostatnie upały potrafi podskoczyć do 28. Chodź ten proceder występuje od tygodnia a glony atakują od prawie roku.

Sump jak widać na filmie to przerobiony 200 litrowy zbiornik. Nad nią świeci lampa ledowa, ustawiona w proporcji 20W/80B.  Pierwsza komora od prawej to spływ z odpieniaczem oraz siporax z niewielkimi kawałkami skały. Aby syf na dole się nie zbierał wsadziłem tam pompę Jebao SW-4. W drugiej komorze jest parę kawałków skał z Xenia ( nie mam serca wywalić a nikt tego nie chce) oraz dość pokaźna ilość makro glonów w postaci Caulerpy taxifolia. Prócz tego cała komora zarośnięta zielonym nalotem, nawet część Caulerpy na liściach ma ten nalot z bąbelkami powietrza. Za ruch wody prócz samego przepływu odpowiada jeszcze pompka z przepływam 500 l/h. W ostatniej komorze jest pompa obiegowa oraz dwie siatki z siporaxem, dno jest czyste, nie zalega żaden syf.

Odpieniacz to Daltec SC 1455 - tygodniowo zbiera się cały kubek ciemno brązowego syfu.

Obsada to:

11 ryb w głównym zbiorniku i dwie na dole ( niechciane szoguny których chętnie bym się pozbył). Około 6 krewetek w tym 3 wunderki które nic nie robią, oraz około 20 ślimaków różnego gatunku. Jeden jeżowiec i jeden krab pustelnik. 

Ryby karmione dziennie przeważnie czterema kostkami artemii.

Korale jak widać na filmie jeden wielki mix, większość jak widać w dobrym lub bardzo dobrym stanie. Dwie dunki mają się gorzej ponieważ już glony zaczynają je zarastać. Jedna Euphylia ma odkrtyty szkielet ale to moja wina, była ustawiona w za dużej cyrkulacji.

Skały ma około 40kg, głównie ze sklepu jako żywa, parę kawałków było suchej ale to jakieś 5 kg, oraz około 5 kg od Szwagra. 

Chemia wody:

PODMIANA WODY NIE ROBIONA OD OKOŁO PÓŁ ROKU!!!

Dolewka grawitacyjna, woda RODI, miernik TDS pokazuje 0,00

Sól cały czas ta sama - Aquaforest Reef Salt

Parametry:

temp. 26

zasolenie 1023

Ca - 300

Mg - 1275

pH - 8,0 - 8,2

kH - 6,44 ( mierzone małą hanką) tydzień wcześniej było 6,19

No3 - 0,00

No2 - 0,00

Po4 - 0,00

Wszystkie testy od firmy Colombo.

Od miesiąca uruchomiłem pompę do bailinga. Na razie podaję tylko płyn do podnoszenia kH. Najpierw były dwie dawki po 10 ml na dobę ale to nic nie pomagało to zwiększyłem do trzech, dalej nic. Dopiero jak podniosłem do sześciu dawek po 10 ml na dobę to powoli zaczęło się podnosić. Przez ostatnie parę dni (jak napisałem wyżej) z 6,19 na 6,44.

Ca leję z ręki jak mi się przypomni, czyli około raz w tygodniu po 20 ml. Leję Calcium Blend Reeflowers

Podobnie jest z laniem Nitrate EX od Colombo oraz Stability firmy Sachem. Po jakieś 20 ml co dwa tygodnie też na zasadzie jak mi się przypomni. 

 

Chyba już wszystko opisałem co potrzebne do wystawienia diagnozy. Jeśli czegoś nie napisałem to proszę pytać. Dodam tylko, że próbowałem już z zaciemnieniem i podawaniem Mycosidol-u od Colombo. Oczywiście pomógł ale po jakimś czasie znowu zaczęło wszystko wyskakiwać. 

 

 


2cacc2e5b32ec2346ce6b46039b7f7acu1292a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musisz podnieść zasolenie i Ca. Ale to raczej wiesz. I to nie powoduje glonów.

Te glony rosną dziwnie. Nie ma ich tam, gdzie jest mocne światło a są w cieniu.

Świetlówki są na pewno 54W? To daje ponad 400W światła na 300 litrów akwarium. Masz za dużo światłą i widać to po hystrixie i montiporach, który rośną w dół. Spróbuj może świecić 8-9 godzin i nie na wszystkie belki.

Glony w refugium ci dobrze rosną? Ile masz w refugium światła? To, że NO3/PO4 są zerowe to nie znaczy, że ich nie ma. po prostu glony je zerują.

 


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Godzinę temu, ILUZJONISTA napisał:

 oraz około 20 ślimaków różnego gatunku.

ja bym dokupił z 10  "Turbo" i kilka Trochusów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
57 minut temu, katani napisał:

Musisz podnieść zasolenie i Ca. Ale to raczej wiesz. I to nie powoduje glonów.

Te glony rosną dziwnie. Nie ma ich tam, gdzie jest mocne światło a są w cieniu.

Świetlówki są na pewno 54W? To daje ponad 400W światła na 300 litrów akwarium. Masz za dużo światłą i widać to po hystrixie i montiporach, który rośną w dół. Spróbuj może świecić 8-9 godzin i nie na wszystkie belki.

Glony w refugium ci dobrze rosną? Ile masz w refugium światła? To, że NO3/PO4 są zerowe to nie znaczy, że ich nie ma. po prostu glony je zerują.

 

To dziś doleję 5 litrów wody RODI z dość dużym zasoleniem aby troszkę podskoczyło i jutro zrobię podobnie. Świetlówki to na 100% 54W, jeśli za dużo to mogę zrezygnować z jednej belki tylko jakie świetlówki ustawić na 3 belkach i w jakim rozłożeniu?

Jak na filmie widać glony w refugium rosną dobrze, a światło jakie jest to też jak widać na filmie głównie niebieskie. Oczywiście pod białym rosną bardzo dobrze ale przełączyłem na niebieskie myśląc iż zmniejszy sie ilość glonów wszystko porastających. 

15 minut temu, silvia napisał:

ja bym dokupił z 10  "Turbo" i kilka Trochusów

Już dokupiłem 10 sztuk. Mam ich na razie około 13-15


2cacc2e5b32ec2346ce6b46039b7f7acu1292a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak mogę sie wtrącić,jak dla mnie to balling powinien iść juz dawno pełną mocą,dziwisz sie- Kh ostatnio zaczoles dozować,a co bylo wczesniej może na poziomie 4.5-5.5?to się nie wzięło od paru dni,Ca poniżej poziomu max,Mg wcale nie lepiej tez bym podniesla,No3 0 Po4 0 glonki rosną,jak tam bylo Kh okolo 5-6 raj dla glonow i sinic.

Piszesz ze Ca dolewasz kiedy Ci się wspomni,troche zaniedbujesz to,mając takie ładne akwarium trzeba poświęcić czasu i serca:-)

Oczywiście nie odbierz tego po złości,wręcz jako motywacje:P

Swiatla też za dużo jak koledzy wspomnieli:-)

A tak na marginesie mając mix korali niczym dobrym jest jechac na "zerach"pomysl też o tym:-)


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam. 
Ponieważ nie zawsze da się wszystko opisać postanowiłem nakręcić filmik i wam pokazać. Problem to oczywiście glony, próbowałem już chyba wszystkiego ale zawsze wracają. Do tego od około dwóch tygodni zaczynają pokazywać się glony nitkowe które już kiedyś miałem ale z czasem same znikły. Ale może tak od początku i ze szczegółami...
Nie licząc przesiadki ze 112 litrów na 300 to zbiornik ma rok czasu. W tym czasie padła mi lampa Maxspect Razor 180W i wstawiłem cztery belki T5, każda 2x 54W.
Ustawienie oświetlenia:
1 Belka - ATI Blue Plus
                ATI Coral Plus
2 Belka - ATI Blue Plus
                ATI Aquablue Special
3 Belka - ATI Purple Plus
                ATI Blue Plus
4 Belka - ATI Coral Plus
               ATI Blue Plus
Belki są ustawione na wyłącznikach czasowych i zapalają się w odstępach 20 minutowych. Wieczorem gasną również w tym samym odstępie czasowym. Czas świecenia około 12 godzin.
Za cyrkulację w akwarium odpowiadają dwie pompy Jebao RW-8, a za obieg Jebao 3000 na pudełku przelewowym. Wszystko ustawione na maxa. Temperatura wody standardowo to 25 stopni ale przez ostatnie upały potrafi podskoczyć do 28. Chodź ten proceder występuje od tygodnia a glony atakują od prawie roku.
Sump jak widać na filmie to przerobiony 200 litrowy zbiornik. Nad nią świeci lampa ledowa, ustawiona w proporcji 20W/80B.  Pierwsza komora od prawej to spływ z odpieniaczem oraz siporax z niewielkimi kawałkami skały. Aby syf na dole się nie zbierał wsadziłem tam pompę Jebao SW-4. W drugiej komorze jest parę kawałków skał z Xenia ( nie mam serca wywalić a nikt tego nie chce) oraz dość pokaźna ilość makro glonów w postaci Caulerpy taxifolia. Prócz tego cała komora zarośnięta zielonym nalotem, nawet część Caulerpy na liściach ma ten nalot z bąbelkami powietrza. Za ruch wody prócz samego przepływu odpowiada jeszcze pompka z przepływam 500 l/h. W ostatniej komorze jest pompa obiegowa oraz dwie siatki z siporaxem, dno jest czyste, nie zalega żaden syf.
Odpieniacz to Daltec SC 1455 - tygodniowo zbiera się cały kubek ciemno brązowego syfu.
Obsada to:
11 ryb w głównym zbiorniku i dwie na dole ( niechciane szoguny których chętnie bym się pozbył). Około 6 krewetek w tym 3 wunderki które nic nie robią, oraz około 20 ślimaków różnego gatunku. Jeden jeżowiec i jeden krab pustelnik. 
Ryby karmione dziennie przeważnie czterema kostkami artemii.
Korale jak widać na filmie jeden wielki mix, większość jak widać w dobrym lub bardzo dobrym stanie. Dwie dunki mają się gorzej ponieważ już glony zaczynają je zarastać. Jedna Euphylia ma odkrtyty szkielet ale to moja wina, była ustawiona w za dużej cyrkulacji.
Skały ma około 40kg, głównie ze sklepu jako żywa, parę kawałków było suchej ale to jakieś 5 kg, oraz około 5 kg od Szwagra. 
Chemia wody:
PODMIANA WODY NIE ROBIONA OD OKOŁO PÓŁ ROKU!!!
Dolewka grawitacyjna, woda RODI, miernik TDS pokazuje 0,00
Sól cały czas ta sama - Aquaforest Reef Salt
Parametry:
temp. 26
zasolenie 1023
Ca - 300
Mg - 1275
pH - 8,0 - 8,2
kH - 6,44 ( mierzone małą hanką) tydzień wcześniej było 6,19
No3 - 0,00
No2 - 0,00
Po4 - 0,00
Wszystkie testy od firmy Colombo.
Od miesiąca uruchomiłem pompę do bailinga. Na razie podaję tylko płyn do podnoszenia kH. Najpierw były dwie dawki po 10 ml na dobę ale to nic nie pomagało to zwiększyłem do trzech, dalej nic. Dopiero jak podniosłem do sześciu dawek po 10 ml na dobę to powoli zaczęło się podnosić. Przez ostatnie parę dni (jak napisałem wyżej) z 6,19 na 6,44.
Ca leję z ręki jak mi się przypomni, czyli około raz w tygodniu po 20 ml. Leję Calcium Blend Reeflowers
Podobnie jest z laniem Nitrate EX od Colombo oraz Stability firmy Sachem. Po jakieś 20 ml co dwa tygodnie też na zasadzie jak mi się przypomni. 
 
Chyba już wszystko opisałem co potrzebne do wystawienia diagnozy. Jeśli czegoś nie napisałem to proszę pytać. Dodam tylko, że próbowałem już z zaciemnieniem i podawaniem Mycosidol-u od Colombo. Oczywiście pomógł ale po jakimś czasie znowu zaczęło wszystko wyskakiwać. 
 
 
Obejrzałem na spokojnie Twój filmik.
Jesteś w stanie zrobić prosty test?
Weź trochę tego "zielonego" że skały, wrzuć do kieliszka z czystym alkoholem i daj znać na jaki kolor się zmieniło.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedno jest pewne - NO3 i PO4 nie jest wiarygodne przez taką ilość glonów. I z pewnością tak duża ilość światła napędza cały problem. Nie znam tych T5 jakich używasz, ale zakładając, że masz dobre barwy to złym pomysłem będzie wypiąć jedną z nich bo tym samym pozbędziesz się określonej barwy. Lepiej by było zmienić część lub całość na mniejszą moc. Co do glonów to jeśli to są zwykłe nitkowate to ja bym zaczął je ostrożnie rwać, szczególnie te najbardziej porośnięte miejsca i jeśli twoja filtracja nie wyrabia to dodać jakiś absorbent, aby nutrienty były przez absorbenty pochłaniane a nie przez glony

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tych dobrych glonów w sumpie to nie masz za wiele. Przynajmniej tak widzę ;). Dołóż spaghetti.  Skałę masz ładnie ułożoną. Prócz zielonego "dziadostwa" wyrosły ci też piękne "szklanki". 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, DarekB30 napisał:

Obejrzałem na spokojnie Twój filmik.
Jesteś w stanie zrobić prosty test?
Weź trochę tego "zielonego" że skały, wrzuć do kieliszka z czystym alkoholem i daj znać na jaki kolor się zmieniło.

Hmm... No problem jest w tym że nie mam czystego alkoholu w domu. Jestem zwolennikiem Whysky :P Jutro kupię jakąś małą flaszeczkę to zrobię test.

 

Godzinę temu, CzaQ napisał:

Jedno jest pewne - NO3 i PO4 nie jest wiarygodne przez taką ilość glonów. I z pewnością tak duża ilość światła napędza cały problem. Nie znam tych T5 jakich używasz, ale zakładając, że masz dobre barwy to złym pomysłem będzie wypiąć jedną z nich bo tym samym pozbędziesz się określonej barwy. Lepiej by było zmienić część lub całość na mniejszą moc. Co do glonów to jeśli to są zwykłe nitkowate to ja bym zaczął je ostrożnie rwać, szczególnie te najbardziej porośnięte miejsca i jeśli twoja filtracja nie wyrabia to dodać jakiś absorbent, aby nutrienty były przez absorbenty pochłaniane a nie przez glony

Nie za bardzo rozumiem jak bym miał zmniejszyć moc nie usuwając jednej belki. Wymiana całego oświetlenia raczej nie wchodzi w grę ponieważ nie mam innego zamiennika. Ale w belkach mogę wyłączyć jedną świetlówkę, pytanie tylko którą?

Z rwaniem nie będę się bawił bo to walka z wiatrakami i kiedyś to przerabiałem bez pozytywnego rezultatu. A łap nie za bardzo chce pchać codziennie do zbiornika - przykład akwarium @Nik@

Jaki absorbent polecasz gdyż moja wiedza na ten temat jest dość znikoma?

47 minut temu, pawellb napisał:

Tych dobrych glonów w sumpie to nie masz za wiele. Przynajmniej tak widzę ;). Dołóż spaghetti.  Skałę masz ładnie ułożoną. Prócz zielonego "dziadostwa" wyrosły ci też piękne "szklanki". 

Spaghetti miałem, wywaliłem 3/4 parę dni temu. Było strasznie porośnięte zielonymi glutami. Mogę oczyścić przednią szybę, zapalić białe i pokazać jak to wygląda jak chcecie.


2cacc2e5b32ec2346ce6b46039b7f7acu1292a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Spaghetti miałem, wywaliłem 3/4 parę dni temu. Było strasznie porośnięte zielonymi glutami. Mogę oczyścić przednią szybę, zapalić białe i pokazać jak to wygląda jak chcecie.
Ja piszę poważnie z tym testem z alkoholem, to wskaże kierunek dalszych poszukiwań sposobów na rozwiązanie problemu glonów.
Chcesz skutecznie walczyć to najpierw trzeba poznać "wroga" ;)

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, @Beti napisał:

Jak mogę sie wtrącić,jak dla mnie to balling powinien iść juz dawno pełną mocą,dziwisz sie- Kh ostatnio zaczoles dozować,a co bylo wczesniej może na poziomie 4.5-5.5?to się nie wzięło od paru dni,Ca poniżej poziomu max,Mg wcale nie lepiej tez bym podniesla,No3 0 Po4 0 glonki rosną,jak tam bylo Kh okolo 5-6 raj dla glonow i sinic.

Piszesz ze Ca dolewasz kiedy Ci się wspomni,troche zaniedbujesz to,mając takie ładne akwarium trzeba poświęcić czasu i serca:-)

Oczywiście nie odbierz tego po złości,wręcz jako motywacje:P

Swiatla też za dużo jak koledzy wspomnieli:-)

A tak na marginesie mając mix korali niczym dobrym jest jechac na "zerach"pomysl też o tym:-)

Krytyka przyjęta na klatę :)

Przejrzałem historię Kh od 16.12.2017. Do lutego 2018 miałem na poziomie od 7,2 do 7,6. Dopiero od marca zaczęło spadać. Dolewałem z ręki Kh+ od Colombo i jakoś nie było tragedii. Potem zakupiłem pompę dozującą no i ja odpaliłem. Z zaniedbaniem masz rację ale jest jeszcze żona i czwórka dzieci + kot i pies więc nie mogę też za dużo siedzieć. Ale obiecuję poprawę, o ile ktoś mi pomoże to wyprostować. O zerach dla Lps i miękkich wiem że nie jest dobrze ale mają się dobrze i na razie nie jest to moje główne zmartwienie. 

6 minut temu, DarekB30 napisał:

Ja piszę poważnie z tym testem z alkoholem, to wskaże kierunek dalszych poszukiwań sposobów na rozwiązanie problemu glonów.
Chcesz skutecznie walczyć to najpierw trzeba poznać "wroga" ;)

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka
 

A ja poważnie mówię że nie mam czystej w domu. Jutro kupię to na 100% zrobię. Mam ze skały zdrapać kawałek i wsadzić do kieliszka z wódką? ile tych glonów i ile wódki, jakaś proporcja musi być zachowana?


2cacc2e5b32ec2346ce6b46039b7f7acu1292a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A ja poważnie mówię że nie mam czystej w domu. Jutro kupię to na 100% zrobię. Mam ze skały zdrapać kawałek i wsadzić do kieliszka z wódką? ile tych glonów i ile wódki, jakaś proporcja musi być zachowana?
Nie musisz zachować żadnych proporcji, weź ze skały/piasku trochę pensetą i włóż do kieliszka z wódką ( mały kieliszek 30 gr wódki tak aby glony się zmieściły szkoda więcej wódki zniszczyć ;) ) ciekaw jestem jaki będzie kolor tych glonów po kilku minutach kontaktu z alkoholem.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawsze się zastanawiałem ile karmić, tu mam uczucie że trochę dużo ..

Brak podmian, niskie Ca i szacuje niedobór innych pierwiastków - wapienne nie wyprą zielonych w tej sytuacji.

Ogólnie dobrze wygląda, po zdarciu zielonych glonów z bocznej szyby jeszcze będzie atrakcyjniej i zawsze nieco mniejsza konkurencja pokarmowa dla korali; piasek jakis fajnie czysty, oby nie gmerany - to tez karmi glony.

Jak wspomniano wcześniej - ja też czas ekspozycji naświetlenia dałbym powoli w dół.

Edytowane przez Arturro (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, Arturro napisał:

Zawsze się zastanawiałem ile karmić, tu mam uczucie że trochę dużo ..

Brak podmian, niskie Ca i szacuje niedobór innych pierwiastków - wapienne nie wyprą zielonych w tej sytuacji.

Ogólnie dobrze wygląda, po zdarciu zielonych glonów z bocznej szyby jeszcze będzie atrakcyjniej i zawsze nieco mniejsza konkurencja pokarmowa dla korali; piasek jakis fajnie czysty, oby nie gmerany - to tez karmi glony.

 

Piasek czysty ponieważ jest babka kopiąca a do tego dwa nosariusy i rozgwiazda o której zapomniałem na początku wspomnieć. Z tymi podmianami to też różnie bywa, ponieważ podmiany powodują dokarmianie glonów więc nie robiłem podmian, za to często testy. Testy wypadały dobrze no to dalej bez podmian. Ryby mają się ok, korale rosną i ładnie napompowane no to dalej bez podmian... No i minęło pół roku. Sam się dziwię jak długo akwarium może funkcjonować bez podmian. No i tu mamy błędne koło, robimy podmiany uzupełniając mikro elementy i dokarmiany glony czy nie robić podmian i czekać aż padną glony? Ehh....

Co do karmienia tylko raz dziennie, o czwartej rano to ja idę do pracy a ryby śpią, wracam około 17 i dostają około 19-20

Edytowane przez ILUZJONISTA
uzupełnienie posta (wyświetl historię edycji)

2cacc2e5b32ec2346ce6b46039b7f7acu1292a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To już tak jest, u kogoś rzut oka i problem zidentyfikowany a u siebie prostej sprawy nie możemy rozwikłać :rolleyes:

Uważam, że podmiana dla koralowców od czasu do czasu, jest jak świeży oddech powietrza dla człowieka. Tu: najważniejsze by Ca, Mg i Kh stały w miejscu na swoim poziomie i wstępnie spodziewam się, iz glony  zielone zaczną przegrywać konkurencję pokarmową.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra.... 

Jutro odpalam całego bailinga jak mi na to czas pozwoli. Do końca tygodnia podbiję Mg, Ca i kH. Zrobię test z glonem i wódką. No i pozostaje rozwiązać jeszcze dwie sprawy. Co z oświetleniem, jeśli mam zredukować to którą świetlówkę wyłączyć? No i jeszcze dostałem wiadomość na PW iż może jest problem z solą? Ponoć Aquaforest Reef Salt to bardzo bogata sól i może tu jest problem chodź wiem iż to drażliwy temat. 


2cacc2e5b32ec2346ce6b46039b7f7acu1292a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, ILUZJONISTA napisał:

Ponoć Aquaforest Reef Salt to bardzo bogata sól i może tu jest problem chodź wiem iż to drażliwy temat. 

To nie od soli :-) już Ci pisalam,a teraz Ci potwierdzila reszta kolegów balling :-)zacznij:)


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, ILUZJONISTA napisał:

No dobra.... 

Jutro odpalam całego bailinga jak mi na to czas pozwoli. Do końca tygodnia podbiję Mg, Ca i kH. Zrobię test z glonem i wódką. No i pozostaje rozwiązać jeszcze dwie sprawy. Co z oświetleniem, jeśli mam zredukować to którą świetlówkę wyłączyć? No i jeszcze dostałem wiadomość na PW iż może jest problem z solą? Ponoć Aquaforest Reef Salt to bardzo bogata sól i może tu jest problem chodź wiem iż to drażliwy temat. 

Podnoś lecz powoli nawet i 2 tygodnie; Kh do wysokości soli jaką używasz. Jeśli juz jestesmy przy soli .. mam w poważaniu "polityczne" tematy .. a tu .. nie masz problemu z solą. Z drugiej strony Używałem AF Reef Salt i uważam, że to bardzo trudna sól dla początkującego.

Światło wystarczy zmniejszenie czasu ekspozycji zo 15 min dziennie do 10h i tyle kombinowania.

Alez mnie dzisiaj wzięło :lol: ale może się przyda.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, ILUZJONISTA napisał:

No dobra.... 

Jutro odpalam całego bailinga jak mi na to czas pozwoli. Do końca tygodnia podbiję Mg, Ca i kH. Zrobię test z glonem i wódką. No i pozostaje rozwiązać jeszcze dwie sprawy. Co z oświetleniem, jeśli mam zredukować to którą świetlówkę wyłączyć? No i jeszcze dostałem wiadomość na PW iż może jest problem z solą? Ponoć Aquaforest Reef Salt to bardzo bogata sól i może tu jest problem chodź wiem iż to drażliwy temat. 

Nie, to nie problem soli. Ja od poczatku jej uzywam i nie mam glonów. Nigdy nie miałam nic, poza okrzemkami na poczatku i cyjano. Ale cyjano to też raczej na początku i niewiele. Potem mimo wysokiego no3 albo wcale, albo jakieś male placki w miejscu słabej cyrkulacji.

Z tego, co podpisaliśmy PW i powiedziałeś, że przy dmuchaniu na skały ten nalot się odrywa, to może to są sinice.  Nie wiem, czy tym tropem chciał pójść też wcześniej Darek, kiedy poprosił o zanurzenie próbki w alkoholu.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, DarekB30 napisał:


Weź trochę tego "zielonego" że skały, wrzuć do kieliszka z czystym alkoholem i daj znać na jaki kolor się zmieniło.
 

A zapodaj wiedzę o co chodzi. 

siedzę na wątku z nadzieją, że opiszesz i doczekac się nie mogę :)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Arturro napisał:

Światło wystarczy zmniejszenie czasu ekspozycji zo 15 min dziennie do 10h i tyle kombinowania.

Alez mnie dzisiaj wzięło :lol: ale może się przyda.

A to dobrze, że Ciebie wzięło. Ja słucham porad i staram się je wdrożyć. Zawsze można dowiedzieć się czegoś nowego a nie zgrywać cwaniaka wszystko wiedzącego. 

To lecę pobawić się ustawieniem światła, chodź z drugiej strony akwarium stoi na środku salonu i blisko dużego okna z wyjściem do ogrodu. Światło słonecznie nie pada na akwarium ale jest dość jasno w zbiorniku mimo braku pełnego oświetlenia.

5 minut temu, Nik@ napisał:

Z tego, co podpisaliśmy PW i powiedziałeś, że przy dmuchaniu na skały ten nalot się odrywa, to może to są sinice.  Nie wiem, czy tym tropem chciał pójść też wcześniej Darek, kiedy poprosił o zanurzenie próbki w alkoholu.

Glon odpada bez problemu od skał tylko gorzej jest z usunięciem potem tego co pływa. Robiąc sumpa nie pomyślałem o małej komorze w którą mógłbym wsadzać watę jak jest potrzeba. 


2cacc2e5b32ec2346ce6b46039b7f7acu1292a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To żadna tajemnica.
Według mnie to "zielone" to bakterie/cyjano jak kto woli, w kontakcie z czystym alkoholem powinny zareagować zmiana koloru na czerwony/brunatny wystarczy sprawdzić i będzie wiadomo.
To tylko film więc mogę się mylić ale jeżeli to bakterie to chemiclan 48 godzin i po problemie.
Parametrów i światła wcale bym nie ruszał tzn podłączyć Ballinga aby nie było dużej rozbieżności a światło no cóż skoro koralom odpowiada to po co zmieniać.

A zapodaj wiedzę o co chodzi. 
siedzę na wątku z nadzieją, że opiszesz i doczekac się nie mogę [emoji4]
 


Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, ILUZJONISTA napisał:

A to dobrze, że Ciebie wzięło. Ja słucham porad i staram się je wdrożyć. Zawsze można dowiedzieć się czegoś nowego a nie zgrywać cwaniaka wszystko wiedzącego. 

To lecę pobawić się ustawieniem światła, chodź z drugiej strony akwarium stoi na środku salonu i blisko dużego okna z wyjściem do ogrodu. Światło słonecznie nie pada na akwarium ale jest dość jasno w zbiorniku mimo braku pełnego oświetlenia.

Glon odpada bez problemu od skał tylko gorzej jest z usunięciem potem tego co pływa. Robiąc sumpa nie pomyślałem o małej komorze w którą mógłbym wsadzać watę jak jest potrzeba. 

Kup skarpete chwilowo powinna rozwiązać problem,potem kosz


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra rada że skarpeta. Jeśli nie masz czasu kupić, to kawałek damskiej rajstopy z watą zamontować na rurze spływu.  

Darek potwierdził, że miał na myśli sinice/cyjano, więc można próbować dmuchania i skarpety, jednocześnie podbijajac parametry do optymalnych, jak nie da rady, to mycisidol. Chemiclean bym zostawila już na ostateczną ostatecznośc, po nim trzeba zrobić duża podmianę, o ile pamiętam 50% (nie dam sobie nic za to ogolić, bo nie używałam)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, @Beti napisał:

Kup skarpete chwilowo powinna rozwiązać problem,potem kosz

Skarpety to ja mam dwie, zapychają się 20 minutach i przelewają górą. 


2cacc2e5b32ec2346ce6b46039b7f7acu1292a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.