Skocz do zawartości
Syrius177

Dobór sprzętu 257L oraz 585L. Kroniki.

Rekomendowane odpowiedzi

Mam mieszany piasek. Połowa do 1mm, połowa 2-3 mm.  Chyba wyleci bo miarka się przebrała. Jak tak dalej pójdzie to mi korale załatwi.  Talerzówkę zakopuje  całą. Raczej postawię na rogzwiazdę piaskową. 
Po tygodniu albo dwóch powinna się uspokoić
Jak już wszystko przeora. Z piasku najlepiej wszystko zabrać

Wysłane z mojego Mi 9T przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, Syrius177 napisał:

Witam.

Zakupiłem Babkę kopiącą, dokładnie taki model:

img-20210807-wa0019.jpg

 

I już powoli żałuję. Robi w akwarium krajobraz księżycowy. Chciałem żeby czyściła piasek, ale ona chyba ma coś z głową. Ryje jak szalona i oczywiście przenosi piasek i zakopuje 

koralowce. Kilka godzin starczy żeby zrobić krater w piasku i zakopać skałę w innym miejscu razem z koralami.

Czy to prawda, że zmądrzeje i się uspokoi za kilka dni? Czy raczej takie zachowanie to norma?

 

 

Muszę Cię zmartwić ale ta babka podobnie jak Jack russell terrier nie zmądrzeje nigdy, teraz przygotuj się na najgorsze bo ona dopiero się rozkręca. Ja z dwojga złego pozbyłem się babki. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 8.08.2021 o 06:25, volf napisał:

Muszę Cię zmartwić ale ta babka podobnie jak Jack russell terrier nie zmądrzeje nigdy, teraz przygotuj się na najgorsze bo ona dopiero się rozkręca. Ja z dwojga złego pozbyłem się babki. 

No i babka poleciała do innego zbiornika gdzie może się spełniać. Rano przychodzę do akwarium. Nic nie rozwalone i żadnych gór piaskowych.  Szok. 

Czy jedna rozgwiazda piaskowa przekopie 25kg piasku? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
2 godziny temu, Syrius177 napisał:

Czy jedna rozgwiazda piaskowa przekopie 25kg piasku?

poprawne pytanie to czy masz dojrzały piasek ? Jeśli tak to i dwie spokojnie dają radę 

2 godziny temu, Syrius177 napisał:

No i babka poleciała do innego zbiornika gdzie może się spełniać. Rano przychodzę do akwarium. Nic nie rozwalone i żadnych gór piaskowych.

Co to za akwarium ? Bez piasku ? ;) 

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, pytałem ostatnio odnośnie NaOH i SrCl2 w wątku od innych forumowiczów             ( @katani) i nie chcąc im zaśmiecać wątku dopytam jeszcze o coś w swoim.  Czy ktoś dolewa bezpośrednio  do płynów balinga inne preparaty? Myslalem żeby do bańki NaOH (lub kh buffer kto co ma) dodać kropelki micro w odpowiedniej ilości. A do Ca +Mg +Sr dodać kropelki żelaza w odpowiedniej ilości. Tym sposobem cały baling oraz  Żelazo, Stront i micro miałbym załatwione dozownikiem.  Do vsv wykorzystałbym 3 pompę z dozownika. Z ręki pozostał by mi tylko Jod i Fito. 

Edytowane przez Syrius177 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
32 minuty temu, Syrius177 napisał:

Witam, pytałem ostatnio odnośnie NaOH i SrCl2 w wątku od innych forumowiczów             ( @katani) i nie chcąc im zaśmiecać wątku dopytam jeszcze o coś w swoim.  Czy ktoś dolewa bezpośrednio  do płynów balinga inne preparaty? Myslalem żeby do bańki NaOH (lub kh buffer kto co ma) dodać kropelki micro w odpowiedniej ilości. A do Ca +Mg +Sr dodać kropelki żelaza w odpowiedniej ilości. Tym sposobem cały baling oraz  Żelazo, Stront i micro miałbym załatwione dozownikiem.  Do vsv wykorzystałbym 3 pompę z dozownika. Z ręki pozostał by mi tylko Jod i Fito. 

A SBS (sól bez soli) nie podajesz???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Arek77 napisał:

A SBS (sól bez soli) nie podajesz???

Tak. Podaję. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok. Z powyższej wypowiedzi wywnioskowałem, że jedną pompą podajesz NaOH/kH, drugą Ca i Mg i trzecią masz wolną na vsv.... brakuje mi pompy na roztwòr  soli mineealnej (SBS):)

Edytowane przez Arek77 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 godzin temu, Syrius177 napisał:

Witam, pytałem ostatnio odnośnie NaOH i SrCl2 w wątku od innych forumowiczów             ( @katani) i nie chcąc im zaśmiecać wątku dopytam jeszcze o coś w swoim.  Czy ktoś dolewa bezpośrednio  do płynów balinga inne preparaty? Myslalem żeby do bańki NaOH (lub kh buffer kto co ma) dodać kropelki micro w odpowiedniej ilości. A do Ca +Mg +Sr dodać kropelki żelaza w odpowiedniej ilości. Tym sposobem cały baling oraz  Żelazo, Stront i micro miałbym załatwione dozownikiem.  Do vsv wykorzystałbym 3 pompę z dozownika. Z ręki pozostał by mi tylko Jod i Fito. 

Wiele osób (w tym ja) dodaje do balinga AF strong, więc jest to możliwe. Wszelkie metale ("mikro", żelazo, potas, stront itd...) raczej daj do płynu Ca, lub SBS. "Nie metale" czyli jod, fluor, bor itp raczej dodaje się do płynu na KH. Tylko nie wiem jak z NaOH będzie, czy coś tam nie będzie reagować, bo to jednak bardzo silna zasada. Być może bezpieczniej by było dać te suplementy do SBS, zamiast do NaOH.

Tylko uwaga na żelazo. Przynajmniej to stosowane przez AF ma paskudny zwyczaj utleniać się w bańce z płynem i tworzyć niesławne "brązowe gluty". Wiem bo sprawdziłem - przestałem dodawać strong B do płynu (dodaję go z ręki) i gluty zniknęły. Raz że syf, ale gorsze, że żelazo, które się strąci w bańce, nie trafi do akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, Słony leszcz napisał:

Wiele osób (w tym ja) dodaje do balinga AF strong, więc jest to możliwe. Wszelkie metale ("mikro", żelazo, potas, stront itd...) raczej daj do płynu Ca, lub SBS. "Nie metale" czyli jod, fluor, bor itp raczej dodaje się do płynu na KH. Tylko nie wiem jak z NaOH będzie, czy coś tam nie będzie reagować, bo to jednak bardzo silna zasada. Być może bezpieczniej by było dać te suplementy do SBS, zamiast do NaOH.

Tylko uwaga na żelazo. Przynajmniej to stosowane przez AF ma paskudny zwyczaj utleniać się w bańce z płynem i tworzyć niesławne "brązowe gluty". Wiem bo sprawdziłem - przestałem dodawać strong B do płynu (dodaję go z ręki) i gluty zniknęły. Raz że syf, ale gorsze, że żelazo, które się strąci w bańce, nie trafi do akwarium.

@Słony leszcz Dzięki za rady. W takim razie również tak zrobię. 

Odnośnie żelaza to również mam z AF,  zobaczę jak się te kropelki będą zachowywać w płynie Ca. Tyle że ja nie mam zestawu strong ale same Fe. Może inaczej zareaguje. 

A jod nie zdąży Ci się ulotnić nim cała  bańka KH zostanie wlana?  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Syrius177 napisał:

A jod nie zdąży Ci się ulotnić nim cała  bańka KH zostanie wlana?

Pojemniki zakręcone, więc może tragedii nie ma, ale jod muszę dodatkowo dozować.

Pojemniki mam 2L, co starcza na ok 24 dni, ale zwykle tak co 2 tygodnie dolewam do pełna.

A co do żelaza, to ostatnio mi się skończyło, więc wziąłem kalkulator i najlepiej wypadło fauna marin. Wcześniej też miałem AF.

Edytowane przez Słony leszcz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, mała aktualizacja.

img_20210829_104641.jpg

img_20210825_195016.jpg

img_20210825_195058.jpg

 

img_20210825_195131.jpg

Z nowości to zakupiłem pompę dozującą. Zacząłem dozować NaOH razem z NaHCO3 w ilości 2:1 . Zobaczymy jak się zmieni pH. Narazie uzyskałem efekt taki, jak przy ciągłym wietrzeniu domu czyli (7.9 w nocy do 8.15 w ciagu dnia). Po opróżnieniu bańki spróbuję z czystym NaOH. Było by fajnie uzyskać wartości pomiędzy 8.1-8.4 .

W przyszłym tygodniu będę przerabiał odrobinę lampy Maxspect Mazarra. Mają one standardowo 4 ledy 6500K, które niestety są za ciepłe. Wymienię ja 10000k i 20000k. W belce również małe zmiany. Aktualnie białe do niebieskiego to 4 białe/4 niebieskie. Docelowo zrobię 6 białe/ 2 niebieskie. 

Mam wrażenie, że moje 2 rozgwiazdy nie ogarniają całego zbiornika. Gdy była babka, piasek był super biały, teraz taki nie jest. Niestety robiła armagedon w zbiorniku. Ciekaw jestem, czy są bardziej flegmatyczne babki, które delikatnie obchodziły by się z piaskiem. 

Zrobiłem kolejne badania icp. Nie sugeruję się wynikiem kH ani zasolenia. Kontroluję je co tydzień i nie są takie. Siarkę oraz Potas zacząłem uzupełniać. Odrobinę za wysokie PO4.

Trochę martwi mnie poziom Al, raczej nie jest to błąd bo w czerwcu również pojawił się na czerwono. Niestety jest tendencja wzrostowa i zastanawiam się z czego. Doczytałem, że nie jest toksyczny w takich ilościach, wszystko żyje i chyba ma się dobrze. Nie wiem czy to możliwe, żeby wkład węglowy w filtrze RO zaczął przepuszczać Al, z drugiej strony wszystko inne przechwytuje, tylko nie Glin. Chyba wątpliwe. Ciekawe, czy może być temu winne sreberko z mrożonek. Wiem, że raz pod moją nieobecność opiekun zbiornika wrzucił je tam przez przypadek i przepadło na zawsze he. 

Chelmon wyciął wszystkie Aiptazje, co do jednej. Nawet wielkości paru cm.  Trochę denerwują mnie ślimaki osiadłe, zastanawiam się nad krówką, tylko martwi mnie wpływ toksyny  na pozostałych mieszkańców w sytuacji padnięcia tej ryby. Chrysus oraz krewetka nie zagustowały w nich. Za jakiś czas znowu dokupię trochę LPSów, poluję na gonioporę. 

 

 

2021-08-29.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.