Skocz do zawartości
Syrius177

Dobór sprzętu 257L oraz 585L. Kroniki.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mała aktualizacja.  11 dzień od zalania całości. Rozpoczęło się delikatne dojrzewanie. Pojawiły się okrzemki oraz glony nitkowate zielone. Tragedii nie ma. W sumie dobrze bo coś zaczęło się dziać. 

Na żywej skale w sumpie zaobserwowałem mnóstwo dzikich rurówek, 2 wieloszczety ok 3cm, niestety jedną aiptasię, więc pewnie jest ich więcej. I inne małe robaczki.

Z nowości to zakupiłem czyścik Tunze, dobrze nim się czyści oraz zestaw testów i reagentów. Narazie nie ma sensu testować, ale są w gotowości. 

Poprawiłem odrobinę ułożenie mediów w sumpie po sugestii Anta. Teraz myślę, że woda będzie przez nie przechodzić skuteczniej. 

W planach: Wykonanie niewielkiej korony, ale jeszcze zastanawiam się z jakiego materiału. 

img_20210129_161224

Edytowane przez Syrius177 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć, możesz powiedzieć jak się sprawuje taki powrót puszczony na wzmocnieniu, nie ma wibracji od tej rurki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Konrad_Wwa napisał:

Cześć, możesz powiedzieć jak się sprawuje taki powrót puszczony na wzmocnieniu, nie ma wibracji od tej rurki?

Zupełnie bezgłośny, żadnych wibracji. Jestem zadowolony, bo dzięki temu prawa strona jest bez kabli i cyrkulatorów. A w akwarium do obserwacji z 3 stron to fajna sprawa. 

Pompa obiegowa to jebao 10000 l/h, pracuje na 90% i mimo to jest cicho. Jedyną rzeczą którą słychać szczególnie w nocy to odpieniacz deltec 1660, reszta jest cicha. 

Rurki na wzmocnieniach podłużnych mam połapane w kilku miejscach sylikonem akwarystycznym, więc całość jest stabilna. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej wszystko fajnie i widać że dokładnie przemyślane. Obserwuję temat bo sam za niedługo startuję z podobnym baniakiem.

Zastanawiam się czemu nie poszedłeś w modny teraz aquascaping skoro startujesz na suchej skale? Nie chciało ci się kleić skał w lekkie przewiewne konstrukcje? Pytam bo jeszcze masz czas zanim życie wpuścisz i poprzyklejasz korale żeby coś poprawić.


Akwarium: 540l(150x60x60h). Obieg: Aqua Nova 9000 (zasila biopellets), + Aqua Nowa 3000( zasila sterylizator uv 36W).

Cyrkulacja:  Jebao SOW 15, Jebao SLW 20,  Tunze 6095.

SUMP(100x45x45): TWISTMAN OB 200 EXT V2 , Twistman Biopellets filter BPF -VX100, Twistman FP-1 Media Reactor, Tunze 6045.

Oświetlenie: ATI Sunpower 8x54wT5.

Obecny układ świetlówek: 5x Ati Blue Plus, 2x Ati Coral Plus, 1x Ati Aqua Blue Special.

Sól: Zazwyczaj Niebieska Red Sea Salt,

Balling: Prochy Biomus, SBS Aquaforest.

Karmnik automatyczny JBL.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Steron napisał:

Hej wszystko fajnie i widać że dokładnie przemyślane. Obserwuję temat bo sam za niedługo startuję z podobnym baniakiem.

Zastanawiam się czemu nie poszedłeś w modny teraz aquascaping skoro startujesz na suchej skale? 

Dziękuję bardzo.

Może nie widać ale starałem się zrobić aquascaping. Może nie jest extra lekki i cienki, ale jest. Na powyższym zdjęciu tego nie widać. Wkleję raz jeszcze inne zdjęcie z innej perspektywy  zamieszczone jakiś czas temu.  Jest przewiewnie i wg mnie strasznie ciężko nie jest. Ogólnie jestem zadowolony. Wiem, że można połamać to na milion kawałków i kleić z tego poroża jelenia heh :cool: lub coś tego typu, ale nie chciałem iść w takim kierunku. 

IMG_20210116_215813.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie z tej perspektywy widać różnicę. Zwłaszcza skała z prawej strony wygląda efekciarsko. Na poprzednim zdjęciu zupełnie nie było tego widać:shock:. Wydaje mi się że można by obrócić tą konstrukcję z prawej strony  o te parę stopni by wyglądała od frontu tak jak teraz:thumbsup:


Akwarium: 540l(150x60x60h). Obieg: Aqua Nova 9000 (zasila biopellets), + Aqua Nowa 3000( zasila sterylizator uv 36W).

Cyrkulacja:  Jebao SOW 15, Jebao SLW 20,  Tunze 6095.

SUMP(100x45x45): TWISTMAN OB 200 EXT V2 , Twistman Biopellets filter BPF -VX100, Twistman FP-1 Media Reactor, Tunze 6045.

Oświetlenie: ATI Sunpower 8x54wT5.

Obecny układ świetlówek: 5x Ati Blue Plus, 2x Ati Coral Plus, 1x Ati Aqua Blue Special.

Sól: Zazwyczaj Niebieska Red Sea Salt,

Balling: Prochy Biomus, SBS Aquaforest.

Karmnik automatyczny JBL.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, mała aktualizacja po dwóch tygodniach w moich kronikach. Dojrzewanie w pełni, spodziewałem się lżejszego, ale jest burzliwe, z pewnością z powodu żywej skały w sumpie oraz żywego siporaxu. Wyszło sporo PO4.  Są okrzemki, glony włosowate, które pokryły wszystko, a teraz zaczyna się dino. No cóż, nie mam żadnego życia więc niech się kotłuje do woli. Parametry NO3 i PO4 zerowe, nie ma się co dziwić że spadły do zera z dużych poziomów, jeśli ma się tyle glonów he. Zdjęcia poniżej to stan sprzed tygodnia ( to zielone) oraz dzisiejsze po czyszczeniu. Wydaje mi się, że glony włosowate powoli zaczynają odpuszczać, nie są już tak zielone, wręcz robią się bezbarwne. Okrzemki również zaczynają odchodzić. Dino natomiast jest w początkowej fazie. Nic tylko czekać jeszcze na cyjano. Przynajmniej coś się dzieje. Natomiast skała w sumpie czyściutka, z rurówkami, wieloszczetami, gąbkami i robaczkami. Coś za coś.

Z nowości to:

-Zrezygnowałem z rollermata, jednak nie byłem z niego zadowolony. Być może to kwestia konstrukcji diy, która okazała się niezbyt trafna. Przeszedłem na watę, która jest prosta w codziennej aplikacji oraz subiektywnie oceniając, woda jest bardziej czysta niż po włókninie 50g/m2 z rollermata. Narazie chowam go do półki, może kiedyś zmienię zdanie.

-Wykonałem koronę, dzięki czemu rury powrotu zostały zamaskowane oraz został zasłonięty górny poziom wody.

-Dokupiłem kontroler pH z sondą. Aktualnie porównuję  poziom przy zaciąganiu powietrza z wewnątrz oraz z zewnątrz. Zamontowany mam pojemnik po trasie na ewentualny absorber CO2. 

Następne plany to:

-przejść przez dojrzewanie.

-zakup akumulatora do przetwornicy. 

large.img_20210202_132916.jpg.b707a4dcff

 

Oraz stan obecny.

large.img_20210212_175722.jpg.7fc1421f1d

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Kolejna aktualizacja do kronik. 40 dni od zalania. Koralowców nadal nie mam ale już powoli wybieram się na zakupy. Nie wkładałem ich do tej pory ponieważ  dojrzewanie aż huczało i szkoda byłoby mi zwierzaków. Aktualnie wszystkie plagi przeszły ( okrzemki, glony nitkowate, lekkie dino). Skała jest prawie czysta. Glony nitkowate mam dla potomności na wcześniejszym zdjęciu, było jak w lesie deszczowym. Wódkę leję od 3 tygodnia po zalaniu w celu wytworzenia konkurencji pokarmowej w postaci bakterii  na przeciw glonom. Podziałało, parametry spadły, glony zagłodzone. Dodatkowo dzieła dopełnił Salarias i Borsuk - dwa odkurzacze. Oprócz nich mam dwa małe Chromisy Viridisy.  Narazie tyle, ogólnie mają się świetnie w prawie 600L wody. 

Z nowości to:

-Wywaliłem koszyk na siporax. Jednak nie przepływała przez niego woda w wystraczający sposób i siporax się zatykał. Dlatego wyrzuciłem go, włączyłem pompę obiegową na niemal 100% i dołożyłem do sumpa do komory mediów cyrkulator. Teraz jest tam czysto, woda hula jak w potoku.

-Dołożyłem jeszcze jeden cyrkulator do głównego zbiornika oraz ( co mnie zmartwiło) musiałem go  umieścić z prawej strony czyli tam gdzie chciałem mieć czystą szybę bez kabli, gdzie za przedmuch miał odpowiadać wylot z rury powrotu. Jednak to nie wystarczyło..

-Dołożyłem oświetlenia. Teraz oprócz Pacific sun 8x54 są jeszcze 3x60W Maxspect Mazarra. Lampki już trochę stare, ale w świetnej kondycji, w pełni sterowane i  w odpowiednich barwach ledy. Łącznie daje to około 600W światła. Myślę, że w niczym nie ustępują tym współczesnym, no może poza tym, że nie mają zielonych i czerwonych led jak np hydra. 

Tak więc reasumując, myślę że biologia w jakimś stopniu ruszyła, jeśli zwyciężyła pierwsze plagi. Silny obieg i światło to był mój plan do wykonania, myślę że nie jest źle. Po dołożeniu lamp moja korona jest teraz trochę za niska, widać kable itp, a miałem zamiar żeby wszystko zasłonić. Mimo wszystko nie będę wstawiał nowej wyższej, bo takiej nie lubię. 

Plan na następne tygodnie to zakup szczepek sps i lps. Ze sprzętu to planuję w dalszym ciągu zakup akumulatora. 

 

img_20210228_182831

 

img_20210228_183111

Edit.

Zapomniałem jeszcze, że aktualnie zakończyłem pomiary pH wody przy zaciąganiu powietrza z wewnątrz oraz z zewnątrz bez absobera. Wężyk jest już na stałe wyprowadzony na zewnątrz. W takim układzie pH nie spada poniżej 8.0 w ciągu doby ( pomijając błąd pomiaru). Teraz w tym układzie testuję pH wody z dołożeniem po trasie zasysania powietrza wapna sodowanego. 

Edytowane przez Syrius177 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Ma ktoś jakieś doświadczenia z Acanthurus Olivaceus lub Naso Lituratus? 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O ile stopni podgrzewa wam się woda w obiegu ponad temperaturę otoczenia, bez użycia grzałek?  Mi utrzymuje się  27-28 st (w domu mam ustawione 23-24 st). czyli o 4 stopnie powyżej temp. otoczenia. Wydaje  mi się, że to przeokropnie dużo, strach pomyśleć co będzie w lato. Myślałem, że to w dużym stopniu lampy są temu winne, ale jednak nie. Całą noc temperatura otrzymuje się ta sama, a lampy wygaszone. Podejrzewam, że głownie winna jest temu pompa obiegowa czyli jebao 10000L/h. która pracuje prawie na 100%. Ale mimo wszystko 700L wody podgrzewać o 4 st. 

Cyrkulatory pracują z mniejszą mocą, odpieniacz tak samo.  Jak to u Was wygląda? Chyba szykuje mi się zakładanie klimy w domu lub wymiana pompy obiegowej. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, Syrius177 napisał:

Mi utrzymuje się  27-28 st

To faktycznie dużo....jesteś pewny termometru?

13 minut temu, Syrius177 napisał:

w domu mam ustawione 23-24 s

Swoją drogą trochę ciepło masz w domu....masz klimę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, Arek77 napisał:

To faktycznie dużo....jesteś pewny termometru?

Mam 2 termometry w sumpie, zwykły i elektroniczny, na obydwu to samo. Elektroniczny kalibrowany na innym niż ten używany w sumpie. 

29 minut temu, Arek77 napisał:

Swoją drogą trochę ciepło masz w domu....masz klimę?

Nie mam klimy, raczej normalna temperatura. 

Miał ktoś takie problemy z pompą obiegową jebao, że tak podnosi temperaturę? Raczej wątpię że to cyrkulatory, lub mała pompa w odpieniaczu. Zresztą odpieniacz wyłączę na parę godzin i sprawdzę, ale wątpię że deltec 1660 z pompą ok 2-3 tys L/h tak podgrzewa wodę. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi podnosiła temperaturę  pompa w odpieniaczu na krótko przed jej odejściem, po prostu wyglądało to jakby się zatarła, miałem to dwa razy, raz z pompą Jebao a wcześniej z aquamedica z tym że ta była na 220V i było widać jak z powodu korozji spuchł magnes na wirniku.


577ef1154f3240ad5b9b413aa7346a1e.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, andzior70 napisał:

Mi podnosiła temperaturę  pompa w odpieniaczu na krótko przed jej odejściem, po prostu wyglądało to jakby się zatarła, miałem to dwa razy, raz z pompą Jebao a wcześniej z aquamedica z tym że ta była na 220V i było widać jak z powodu korozji spuchł magnes na wirniku.

Ok, robię test. Odpieniacz stop. Sprawdzę za parę godzin czy jest różnica.  Albo rano. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok jestem po testach odnośnie temperatury. Użyłem do tego 4 termometry. Na każdym prawie ten sam odczyt ( z dokładnością do 0,5 st  - w końcu to nie laboratorium). Jak się okazało w domu miałem 25 st zamiast 23.5 - 24.0  wynikające z nastawy kotła.  Tym samym sprzęty w akwarium podnoszą temp w akwarium o 2 st. Myślę że to akceptowalna wartość, chyba że uważacie że to i tak zbyt wiele. Pompa odpieniacza nie jest temu winna, była wyłączona z 12 godzin i temperatura nawet nie drgnęła. Pompę obiegową zamieniłem z rezerwową, oczywiście miałem identyczną jak podstawowa. Ale też nic to nie zmieniło. Musiałbym obieg wyłączyć na parę godzin, żeby to stwierdzić ostatecznie, ale to już  ryzyko więc odpada. W nocy również to samo - bez zmian. Tak więc podsumowując sprzęty jako całość lub głownie pompa obiegowa zwiększają temp o 2 st. No nic trzeba z tym żyć. 

Gdzieś na forum była również dyskusja czy zimne powietrze zaciągane z zewnątrz do odpieniacza będzie ochładzało wodę. Nic tych rzeczy. Przyjąłbym,  że ma to wpływ praktycznie pomijalny na całość.

Jeszcze sprawdzę jedną zależność. Kupiłem małą pompę do filtrów przepływowych. Tym samym może uda się zrezygnować z baypassów z powrotu, więc tym samym obniżę pracę pompy głównej gdzieś do 90% i sprawdzę co to da.

Z nowości to zakup świetlówek, zdecydowałem się na ati coral plus 2szt oraz ati blue plus 6 szt. Jest biało zimno - super. W maxspectach palą się tylko kanały niebieskie na 27% - zwiększam stopniowo. Mam zamiar kanał biały wymienić na royal blue i blue oraz być może cyjan. 

Zakupiłem 2 tygodnie temu kilkanaście szczepek, większości mają się dobrze, ale już się przekonałem co to znaczy moc ledów. Nastawiłem na 90 % i 2 szczepki najwyżej postawione "spłonęły" . Stąd te 27% i powoli do przodu.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy temp. -10 c jak miałem wystawiony wężyk za okno temp. przy włączonej grzałce 200w ustawionej na 26c  przez noc zjechała mi w akwarium do 24 c, a wiem o tym tylko stąd że mam kontroler z AquaMedic, który obudził mnie nad ranem alarmem którejś styczniowej nocy. Także w przypadku dużej różnicy temperatur i słabej mocy grzałki, jak widać sytuacja możliwa. Możesz obniżyć temperaturę w domu do 22-24c z zyskiem dla kieszeni.

Edytowane przez Steron (wyświetl historię edycji)

Akwarium: 540l(150x60x60h). Obieg: Aqua Nova 9000 (zasila biopellets), + Aqua Nowa 3000( zasila sterylizator uv 36W).

Cyrkulacja:  Jebao SOW 15, Jebao SLW 20,  Tunze 6095.

SUMP(100x45x45): TWISTMAN OB 200 EXT V2 , Twistman Biopellets filter BPF -VX100, Twistman FP-1 Media Reactor, Tunze 6045.

Oświetlenie: ATI Sunpower 8x54wT5.

Obecny układ świetlówek: 5x Ati Blue Plus, 2x Ati Coral Plus, 1x Ati Aqua Blue Special.

Sól: Zazwyczaj Niebieska Red Sea Salt,

Balling: Prochy Biomus, SBS Aquaforest.

Karmnik automatyczny JBL.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podstawowy czynnik wpływający na temperaturę wody to intensywność parowania. Kiepska wentylacja pod i nad akwarium, albo nawet tylko większa wilgotność powietrza w domu/mieszkaniu może powodować wzrost temperatury wody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Słony leszcz napisał:

Podstawowy czynnik wpływający na temperaturę wody to intensywność parowania. Kiepska wentylacja pod i nad akwarium, albo nawet tylko większa wilgotność powietrza w domu/mieszkaniu może powodować wzrost temperatury wody.

Myślę, że to nie jest kwestia wilgotności w pomieszczeniu bo salon jest duży i myślę że wilgotność jest w normie, nie mam potwierdzenia w pomiarze higrometrem, ale narazie to pominę.

Skupię się jednak na wentylacji w sumpie i nad akwarium i sprawą parowania. Szafka jest ciągle zamknięta, nie mam żadnego wentylatora w ściance bo wszystkie strony są zdejmowalne. Nad akwarium korona i lampa t5, która pewnie pełni rolę pokrywki na garnku. Zacznę od sumpa. Już robię mały test. I spróbuję jeszcze zamontować wiatraki w pobliżu lampy, korona je zakryje. Napewno nie jest to kwestia małego falowania wody, bo jeden cyrkulator w zbiorniku  jest specjalnie skierowany ku powierzchni i są mocne fale. A w sumpie również mam cyrkulator w komorze z mediami i tam również woda na powierzchni faluje jak Niagara. 

img_20210324_162704.jpg

 

 

 

 

img_20210324_162931.jpg

 

img_20210324_163058.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Gdzie można zakupić fitoplankton dobrej jakości? Może ktoś z forum miałby na sprzedaż?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polecam Konrada sexy krewetka


Akwarium: 540l(150x60x60h). Obieg: Aqua Nova 9000 (zasila biopellets), + Aqua Nowa 3000( zasila sterylizator uv 36W).

Cyrkulacja:  Jebao SOW 15, Jebao SLW 20,  Tunze 6095.

SUMP(100x45x45): TWISTMAN OB 200 EXT V2 , Twistman Biopellets filter BPF -VX100, Twistman FP-1 Media Reactor, Tunze 6045.

Oświetlenie: ATI Sunpower 8x54wT5.

Obecny układ świetlówek: 5x Ati Blue Plus, 2x Ati Coral Plus, 1x Ati Aqua Blue Special.

Sól: Zazwyczaj Niebieska Red Sea Salt,

Balling: Prochy Biomus, SBS Aquaforest.

Karmnik automatyczny JBL.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Steron napisał:

Polecam Konrada sexy krewetka

Dzięki, zaraz poszukam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyniki prawie książkowe. Troszkę więcej jodu, i powoli dokładaj życie.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, katani napisał:

Wyniki prawie książkowe. Troszkę więcej jodu, i powoli dokładaj życie.

Dzięki. Jod dawkuję od otrzymania wyników. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Minęły 3 kolejne miesiące.  Miałem problem z okrzemkami. Ale w tej chwili odeszły w zapomnienie. Sprzyjał im poziom moich krzemianów w zbiorniku sięgający 13mg/l. W sumie nic nadzwyczajnego nie robiłem, standardowe podmiany co 2 tygodnie 10%. Już wcześniej zaczęły zanikać mimo że test na Si był  ciemnoniebieski, poziomy ponad skalą. Także doszedłem do wniosku, że  czasem  warto nic nie ingerować. Pomimo dużych stężeń same zaczęły zanikać. Skała również przestała być już śnieżnobiała, co mnie bardzo cieszy, a gdzieniegdzie zaczynają pojawiać się różowe algi. 

Robiłem ostatnio test na icp, w miarę wszystko dobrze. Poziom AL jest 3 krotnie przekroczony, przypuszczam, że mogło dostać się "sreberko" z mrożonek przy karmieniu. Nic z tym nie robię, nic złego się nie dzieje, zobaczymy za 3 miesiące na icp. 

Koralowce rosną szczególnie pavony, milka, montipory, w sumie acropora hyacinthus i zielona również. Poluję na jakiegoś chelmona bo pojawiło mi się parę aiptazji. 

Przy okazji mam pytanie ze stężeń pierwiastków. Trochę szukałem, ale nie znalazłem, może za mało. W jakiej ilości RO rozmieszać NaH2PO4 żeby dawkować do zbiornika. I o ile ten roztwór podniesie stężenie na 100L. Doszukałem się informacji jedynie odnośnie K2HPO4. W kalkulatorach również nie znalazłem.

I zdecydowałem się na piasek. Nie dużo bo około 1-1.5 cm grubości, ale jednak to jest to. 

A i jeszcze przestałem monitorować pH, trochę z powodu ciągłej kalibracji sondy i ostatecznie z powodu jej zepsucia. Wniosek taki, że wapno sodowane podnosi odrobinę u mnie ph, ale działa około 2 -3 dni (pojemnik ok 500ml). Postawiłem na intensywniejsze wietrzenie salonu, wężyk do odpieniacza pozostał wyprowadzony na zewnątrz. Im więcej życia tym więcej CO2 i tym trudniej o stabilne ph. 

Edytowane przez Syrius177 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.