Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie swego czasu chciałem odpalić mniejsze akwarium. Ale po dłuższym przemyśleniu akawarium w sypialni odeszło w niepamięć. Mam do zagospodarowania pomieszczenie które wcześniej służyło jako garaż. A obecnie jest to tzw pomieszczenie gospodarcze. :D

Plan zakłada:
Akwarium: 390 litrów 130x60x50(h). Komin zewnętrzny.

Stelaż 150x60xwysokość. I tu jest zgrzyt i kwestia przemyślenia wysokości stelaża. Sam nie jestem wysoki, a chciałbym mieć możliwość obsługi akwarium w miarę bez użycia podestu :D

5b4be19e34ca5_stelazprojekt.thumb.jpg.8c7a594ed4591a9dbe8868fd133ff615.jpg

Dalej zostaje konstrukcja prawdopodobnie spawany z profili 30x30x2mm. Dostęp chcę mieć przez drzwiczki z przodu więc trzeba zamontować zawiasy. Widziałem dwie opcje cofnięcie 2 nóg i montaż zawiasów do bocznych płyt lub na froncie montaż dwóch pionowych pasków płyty. Opcja z cofnięciem daje możliwość wykonania obu opcji, lecz zwęża nam potencjalny sump. Dla zawiasów które zmierzyłem z szafek kuchennych muszę cofnąć nogę o 7 cm. I wtedy wychodzi 47 cm miedzy przednią, a tylną noga.

 

Wywołałem kwestie sumpa. Nie planuje refugium,dsb itp. Chce mieć odpieniacz i komorę na skałę. Dodatkowo może dojdzie reaktor glonowy lub filtr przepływowy. Zależnie od metody prowadzenia.

W podobnych zbiornikach widziałem sumpy w okolicach 90x40-45 cm w podstawie. Wysokość trzeba będzie dobrać. Pomiędzy wygodą użytkowania, a zapasem na wypadek gdyby woda miała spłynąć z akwarium np przy braku zasilania :D

Największy znak zapytania komin zewnętrzny :D

Długość przelewu trzeba będzie dobrać do pompy.

Czyli pompa w okolicach 4000l/h może dla zapasu mocy 5000l/h.

Wg kalkulatora z http://www.reefcentral.com/index.php/drainoverflow-size-calc
Recommended minimum linear overflow size = 16 inches = 40.64 centimeters

Wydaje się dużo no ale wychodzi przelew nie dłuższy od boku akwarium więc nie ma tragedii.

Jak się odnosić do tego kalkulatora?

zrzut, powrót, rewizja 25/32mm?

Czy przesunięcie komina w stronę tylnej szyby ma jakieś minusy?

Miałbym wtedy miejsce obok akwarium na jakieś szpargały :D

 

Czytam, przeglądam, podglądam, ale pytania zawsze jakieś są. Liczę na wskazówki bo pewnie nie jedno pytanie urodzi się w mojej głowie w najbliższym czasie:D

 

 

 

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. niski stelaż będzie problematyczny przy czyszczeniu odpieniacza czy dojściu pod nim w niektóre miejsca w sumpie.
2. są zawiasy odstawne do drzwiczek, sam takie mam i nie trzeba dokładać płyt czy przesuwać nogi.
Po prostu między boczne nogi dajesz płytę OSB lub MFP 18 lub 22mm, do nich wkręcasz te zawiasy i wszystko ładnie się otwiera, później wrzucę foty jak to jest u mnie :)


Akwarium morskie 902 litry. Skała 52kg żywa i 40kg sucha. . Sól Royal Nature Ion Balanced Natural Sea Salt.

Oświetlenie 4x145W LED Pacific Sun METIS. Pompa obiegowa Jebao DCT 12000. Odpienicz WhiteSkim 250 by Sebastek. Dozownik Kore 5TH.

Cyrkulacja Maxspect Gyre XF-150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za niski stelaż mało miejsca pod akwarium za wysoki problem w grzebaniu w akwarium. Ja robiłem stelaż 90cm wysokości + 50 szkło. Krawędź akwarium sięga mi do pachy także swobodnie mogę w nim grzebać.

Jeśli chcesz cofnąć przednie nogi poprzeczkę z środka można delikatnie przesunąć w lewo lub prawo np tak aby było 100 i 50.

Komory w sumpie może tak być 1 odpieniacz 2 skała i 3 powrót.sump im większy tym lepszy :) z czasem zawsze coś dojdzie :) np przy 1m sumpie odejdzie ok 20-25 na odpieniacz i ok 12-15 na pompę. Do tego buble stopy i reszta zostaje na skałę.

Komin spokojnie można przesunąć w stronę tylniej szyby. Hydraulikę załóż komplet 32mm wszystko w jednym wymiarze i nie będzie problemu.

 


ReefMax

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niski stelaż, wymusza niski sump, to zaś wpływa na ilość wody możliwej do przyjęcia przy braku prądu. Musisz to wziąć pod uwagę. Odpieniacz jakoś trzeba wkładać do sumpa i wyjmować.

Zamiast skały w sumpie pomyśl nad siporaxem/matrixem Lepsze wypełnienie przestrzeni, większa objętość, lepszy efekt.

Jak masz stosować filtr glonowy, zrób lepiej komorę refugium, wyjdzie lepiej. Filtr ma ograniczoną pojemność i ma sens kiedy nie masz miejsca na refugium. Często trzeba usuwać glony, a z komory po prostu wyciągasz garść co jakiś czas. Dodatkowo przemyśl kwestie:

- oświetlenia (ja mam paski diodowe w profilach - 12V)

- umieszczenia gniazdek 230 V i prowadzenia przewodów (ja mam w części suchej szafki)

- miejsca na akcesoria, może ballinga w przyszłości lub inny reaktor?

Zasadniczo, nie ograniczaj się, miejsca w sumpie nigdy za dużo, tak samo w szafce.

 

Pompę weź sterowalną na poziomie 6000 l/h albo i 7000 (nie wiem co jest teraz na rynku) - możesz wtedy dać na dwójniku jakiś dodatkowy filtr na media czy inny reaktor.

Ja u siebie przy podobnej wielkości zbiorniku mam zrzut i rewizję na 32 mm.  Powrót chyba na 25 mm - ale musze sprawdzić jeszcze. W każdym razie, w wypadku powrotu, przyjmij średnicę rury równą lub nieco mniejszą niż średnica wylotu z pompy, przy większych średnicach już pompa dostaje po tyłku - większy słup wody - mniejsze ciśnienie.

Pomyśl nad kominem zewnętrznym - jest dużo prostszy w utrzymaniu i ewentualnych naprawach przy przecieku niż wewnętrzny, Powrót puszczasz na zewnątrz komina, pomiędzy bokiem komina a tylną ścianą, całość obudowujesz koroną i komin od frontu zasłaniasz deską w kolorze szafki i korony. I całość jest funkcjonalna oraz estetyczna :)

Przy kominie na całą szerokość bocznej szafki powrót robisz przez komin, wtedy masz co prawda jedną dziurę więcej w kominie, ale unikasz cięcia bocznej ścianki dna dwie lub cięcia kątowego.

Pomyśl o wklejeniu od środka, na ścianie kominowej lacobelu barwionego na kolor tła, zasłoni on komin od środka, zaś w dłuższym użyciu jest o niebo praktyczniejszy od pvc.

 


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do zawiasów... Nie musi ich być. W płycie kilka otworów (nie na wylot). W te miejsca magnesy neodymowe wklejasz. Ważne aby nie dotykały metalowego stelażu bo ciężko to będzie oderwać. Plus jest taki, że otwarte drzwi zawsze trochę przeszkadzają. A zdjęty "panel" już nie... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

6 godzin temu, sith114 napisał:

Sam nie jestem wysoki, a chciałbym mieć możliwość obsługi akwarium w miarę bez użycia podestu :D

Ja mam 193cm i majstruję w akwarium ze stołka. Nie dlatego, że nie sięgam, tylko po prostu jest wygodniej. Stelaż daj sobie taki, żeby było wygodnie w szafce grzebać. jak wstawisz odpieniacz, filtr przepływowy, jakąś pompę automatyczną, może reaktor itd, to się okaże, że jest ciasno. 80cm to takie przyzwoite minimum.

Dlaczego chcesz taki mały sump skoro masz miejsce? Jeśli nie chcesz refugium i DSB to ja bym zrobił klasyczny 3komorowy sump. W pierwszej komorze odpieniacz i filtry, w drugiej skała i w trzeciej pompa powrotu i jakieś media typu węgiel. Pompa 6-7k jak pisze dale. Lepiej mieć zapas. I znów, jak napisał dale przemyśl wcześniej kable, prąd półeczki, oświetlenie.

@szutarek78i @DarekB30 mają fajnie szafki rozplanowane. ja się na nich wzorowałem. Możesz zerknąć do mojego tematu. Do dzisiaj wszystko elegancko się sprawdza. Nic bym nie zmienił, jesli chodzi o elektrykę i oświetlenie.

Otwory takie jak napisałeś powinny wystarczyć na akwarium z odpieniaczem. Ten kalkulator na szerokość komina i otwory jest do bani. Ja mam komin wewnętrzny 30x15 i pompe 10k ustawioną na 88% i spokojnie styka. Jest cicho, jest dobry przelew, nie spiętrza się woda za dużo.

 


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, katani napisał:

Dlaczego chcesz taki mały sump skoro masz miejsce? Jeśli nie chcesz refugium i DSB to ja bym zrobił klasyczny 3komorowy sump.

Ja myślałem że klasyczny to dwukomorowy.W jednej komorze odpieniacz, a w drugiej media z pompą.Trzecia komora to ewentualnie dolewka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Co do wysokości nie patrz tylko i wyłącznie przez pryzmat użytkowania czy wysokości odpieniacza ale też gdzie stoi akwarium i z jakiej wysokości będzie głównie obserwowane. Jak chcesz nisko i masz miejsce to może sump obok nie pod spodem.

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, Pirotechnic napisał:

1. niski stelaż będzie problematyczny przy czyszczeniu odpieniacza czy dojściu pod nim w niektóre miejsca w sumpie.
2. są zawiasy odstawne do drzwiczek, sam takie mam i nie trzeba dokładać płyt czy przesuwać nogi.
Po prostu między boczne nogi dajesz płytę OSB lub MFP 18 lub 22mm, do nich wkręcasz te zawiasy i wszystko ładnie się otwiera, później wrzucę foty jak to jest u mnie :)

Jeśli chodzi o wysokość odpieniacza. Zamierzać coś z tych trzech Twistman 150, deltec 600i/1000i.

Czyli od dna sumpa potrzebuje jakieś 55cm.

11 godzin temu, zipke napisał:

Co do wysokości nie patrz tylko i wyłącznie przez pryzmat użytkowania czy wysokości odpieniacza ale też gdzie stoi akwarium i z jakiej wysokości będzie głównie obserwowane. Jak chcesz nisko i masz miejsce to może sump obok nie pod spodem.

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka
 

Akwarium będzie stało w dość wąskim pomieszczeniu efekt wizualny nie jest na ten moment dość istotny. Postawie sobie fotel z regulowaną wysokością siedziska i ustawie fotel żeby było dobrze :D

@katani Twój temat czytam i czytałem. Sump będzie jeszcze przemyślany. Elektrykę chce oprzeć na gniazdkach tablicowych. W ilości z zapasem czyli pewnie kilkanaście sztuk.

 

12 godzin temu, dadario napisał:

Co do zawiasów... Nie musi ich być. W płycie kilka otworów (nie na wylot). W te miejsca magnesy neodymowe wklejasz. Ważne aby nie dotykały metalowego stelażu bo ciężko to będzie oderwać. Plus jest taki, że otwarte drzwi zawsze trochę przeszkadzają. A zdjęty "panel" już nie... 

Miałem styczność z szafkami z magnesami lub rzepami średnio podoba mi się takie rozwiązanie. Wole poszukać jakiś bardziej fikuśnych zawiasów i dopłacić parę zł i mieć 2w1.

Wielkie dzięki za wszystkie odpowiedzi. Potem odniosę się do reszty tego co napisaliście, ale przerwa się kończy tak samo jak jedzenie, a zarobić na akwarium trzeba. :D

@katani Mierzyłem dzisiaj stelaż u znajomego u niego idealnie sobie grzebie przy dnie wysokość stelaża od podłogi 84cm. Z tym że ma podwójna płytę. Pod akwarium. Teraz myślę czy miałeś na myśli 80cm od podłogi do "sufitu" w szafce czy 80 cm wysokość od podłogi do dna akwarium?

 

 

 

 

Edytowane przez sith114
Odpisywanie (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, dale napisał:

Niski stelaż, wymusza niski sump, to zaś wpływa na ilość wody możliwej do przyjęcia przy braku prądu. Musisz to wziąć pod uwagę. Odpieniacz jakoś trzeba wkładać do sumpa i wyjmować.

Zamiast skały w sumpie pomyśl nad siporaxem/matrixem Lepsze wypełnienie przestrzeni, większa objętość, lepszy efekt.

Jak masz stosować filtr glonowy, zrób lepiej komorę refugium, wyjdzie lepiej. Filtr ma ograniczoną pojemność i ma sens kiedy nie masz miejsca na refugium. Często trzeba usuwać glony, a z komory po prostu wyciągasz garść co jakiś czas. Dodatkowo przemyśl kwestie:

- oświetlenia (ja mam paski diodowe w profilach - 12V)

- umieszczenia gniazdek 230 V i prowadzenia przewodów (ja mam w części suchej szafki)

- miejsca na akcesoria, może ballinga w przyszłości lub inny reaktor?

Zasadniczo, nie ograniczaj się, miejsca w sumpie nigdy za dużo, tak samo w szafce.

 

Pompę weź sterowalną na poziomie 6000 l/h albo i 7000 (nie wiem co jest teraz na rynku) - możesz wtedy dać na dwójniku jakiś dodatkowy filtr na media czy inny reaktor.

Ja u siebie przy podobnej wielkości zbiorniku mam zrzut i rewizję na 32 mm.  Powrót chyba na 25 mm - ale musze sprawdzić jeszcze. W każdym razie, w wypadku powrotu, przyjmij średnicę rury równą lub nieco mniejszą niż średnica wylotu z pompy, przy większych średnicach już pompa dostaje po tyłku - większy słup wody - mniejsze ciśnienie.

Pomyśl nad kominem zewnętrznym - jest dużo prostszy w utrzymaniu i ewentualnych naprawach przy przecieku niż wewnętrzny, Powrót puszczasz na zewnątrz komina, pomiędzy bokiem komina a tylną ścianą, całość obudowujesz koroną i komin od frontu zasłaniasz deską w kolorze szafki i korony. I całość jest funkcjonalna oraz estetyczna :)

Przy kominie na całą szerokość bocznej szafki powrót robisz przez komin, wtedy masz co prawda jedną dziurę więcej w kominie, ale unikasz cięcia bocznej ścianki dna dwie lub cięcia kątowego.

Pomyśl o wklejeniu od środka, na ścianie kominowej lacobelu barwionego na kolor tła, zasłoni on komin od środka, zaś w dłuższym użyciu jest o niebo praktyczniejszy od pvc.

 

Stelaż nie musi być w sumie niski dlatego projekt jest cierpliwy :D Mam zamiar przemyśleć to i owo. Nie mam możliwości pośpiechu bo za 2 tygodnie wchodzą majstrowie i mam totalny rozpierdziel na parterze :D Co do części mokrej i suchej też mam taki plan dlatego szafkę daje 150cm mimo akwarium długości 130. Przy sumpie 90cm zostaje mi 60cm na dolewkę i inne szpargały :)

Co do filtracji Siporax też będzie nie samą skałą człowiek żyje. Myślę ze duży wpływ na sumpa może mieć metoda prowadzenia Zeo lub AF probiotic. Planuje na początek LPS + proste SPS, a docelowo las patyków + LPSy bo lubie ten ruch :D

Komin 100% będzie zewnętrzny bardziej podoba mi się takie rozwiązanie. Lacobel na kominie też jakoś trzeba będzie to zasłonić :D



Oświetlenie T5 ewentualnie T5 + led. Ale główną moc chce uzyskać przez T5 myślałem 6x54W. Razem daje to 324W na 390l
Lampa prawdopodobnie diy. Elektryka prąd nie tyka, a do frezarki dostęp mam więc sobie wytnę co potrzeba :D
Innym moim pomysłem było zrobić lampe T5 8x54, uzbroić w 6 rur na początek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moc jest z ledów, tym ekonomicznie walisz powerem po polipach :) Zaś t5 sprawiają że akwarium jest zalane światłem, że nie ma cieni, poza bezpośrednimi zasłonami.

Wtedy możesz dać 4x54W t5 i reszta na matrycy led. Masz wtedy i sterowanie barwą i ilością energii i koszty prądu/zmiany rur są jakby przyjaźniejsze :) To tak z doświadczenia :)


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 godzin temu, sith114 napisał:

@katani Mierzyłem dzisiaj stelaż u znajomego u niego idealnie sobie grzebie przy dnie wysokość stelaża od podłogi 84cm. Z tym że ma podwójna płytę. Pod akwarium. Teraz myślę czy miałeś na myśli 80cm od podłogi do "sufitu" w szafce czy 80 cm wysokość od podłogi do dna akwarium?

U mnie od płyty do górnych elementów stelaża jest 78cm. i jest spokojnie miejsce na wszystkie manewry.

 


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, dale napisał:

Moc jest z ledów, tym ekonomicznie walisz powerem po polipach :) Zaś t5 sprawiają że akwarium jest zalane światłem, że nie ma cieni, poza bezpośrednimi zasłonami.

Wtedy możesz dać 4x54W t5 i reszta na matrycy led. Masz wtedy i sterowanie barwą i ilością energii i koszty prądu/zmiany rur są jakby przyjaźniejsze :) To tak z doświadczenia :)

Z ledami mam taki problem, że hybrydy na żywo nie widziałem, a full led mi się nie podoba.
Jeśli chodzi o energie koszty do przeżycia przy tej mocy. A chciałbym docelowo rosnące SPSy w baniaku :D
Więc pewnie zostanie 6x54 może z możliwością rozbudowy na 8x54W.

 

6 godzin temu, katani napisał:

U mnie od płyty do górnych elementów stelaża jest 78cm. i jest spokojnie miejsce na wszystkie manewry.

 

  Musze zrobić projekt sumpa wymiary odpieniacza mam + ważnym aspektem będą nogi. Niestety nie mam teraz dojścia do miejsca gdzie będzie stało akwarium więc cieżko sprawdzić poziom podłogi. Remonty są fajne jak już się skończą, a teraz w pomieszczeniu gdzie będzie stało akwarium mam połowe salonu :D

Siporax w filtrze zraszanym czy w samym sumpie?

Planowałem 4 komory. odpieniacz + grzała ewentualnie jakiś filtr przepływowy/zraszany. Dwie wąskie komory na siproax/inne media. I ostatnia komora na pompę. Schemat dorzucę później.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.