Skocz do zawartości
majestic

Quadricolor- czy warto?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Od dawna noszę się z zamiarem wpuszczenia jednego do swojego akwarium. Martwią mnie tylko opinie niektórych akwarystów w kwestii przemieszczania się jegomościa lub rozmnażania się niczym plaga (choć z tym myślę że jakoś bym sobie poradził) Miałbym dla niego miejsce o promieniu 20cm z dobrym naświetleniem i nienajmocniejszym prądem ale...sam nie wiem. Qrcze strasznie one mi się podobaja:banghead

Co radzicie? Wpuszczać czy dać sobie spokoj?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie dosyć filozoficznie...

Zasadniczo nie warto. Same kłopoty.

ps. mam dwa quadri - miny błanów siedzących w quadi - bezcenne.

pps. Nie karmię, siedzą na swojej skale od chwili wpuszczenia.To jest jakies dwa lata.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak jest dobra grota w skale to potrafią tam siedzieć latami, co najwyżej się podzielą i młody zacznie wędrować w poszukiwaniu swojej groty - wtedy najlepiej go odłowić wsadzić w kotnik i wystawić ogłoszenie na forum o Quadri do sprzedania :) ewentualnie można sobie go zostawić i pilnować go cały czas aż nie znajdzie groty, albo złapać i wsadzić stopą w skały - jak mu spasuje norka to będzie tam siedział.

Mam dwa dość duże różowe Quadricolory - a miałem jednego malutkiego :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja przez ponad rok miałem jednego, siedział w jednym miejscu i było ok. W końcu się podzielił i oba wybrały się na spacer, przelazły przez połowę akwa i dalej wędrowały do czasu jak oba odlowilem i poszły w świat.

Wysłane z mojego Mi MIX 2 przy użyciu Tapatalka


Akwa: 375l (1500x50x50), Sump 70l (70x40x40), Cyrkulacja: Jebao CP-55, Światło: QMaven 6600 + 2x80W, Ceramika, Piasek: 20kg

156005748a1c0dfed1d13c2debaa7203u1054a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Hmm a jak opłakany w skutkach jest taki spacer??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 
Hmm a jak opłakany w skutkach jest taki spacer??
U mnie obyło się bez strat, ale to chyba wyjatek.

Wysłane z mojego Mi MIX 2 przy użyciu Tapatalka


Akwa: 375l (1500x50x50), Sump 70l (70x40x40), Cyrkulacja: Jebao CP-55, Światło: QMaven 6600 + 2x80W, Ceramika, Piasek: 20kg

156005748a1c0dfed1d13c2debaa7203u1054a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli póki co przekonujecie mnie, że jednak nie warto. Może są i tacy, którzy mają z nimi same pozytywnie doświadczenia??:clapping

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Czyli póki co przekonujecie mnie, że jednak nie warto. Może są i tacy, którzy mają z nimi same pozytywnie doświadczenia??:clapping
Jeśli chcesz ukwialy to najlepiej w osobnym akwarium, w głównym albo się uda albo nie, potrafią zniszczyć wszystko albo siedzieć lata w jednym miejscu nie ma chyba reguły. b81ef5711e43c76d31de95a98efaf66b.jpg

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skała z otworem podobnym do średnicy nogi ukwiała a najlepiej trochę większym i będzie sobie siedział tam. Ja w 330l mam 6 ukwiałów różne gatunki i siedzą nie wędrują jeśli już jakiś wędruje to najpewniej szuka schronienia ewentualnie światło nie odpowiada albo parametry. Tylko światło to raczej mało prawdopodobne ja mam w sumie siódmego ukwiała quadricolora i lampka tam LED do słodkowodnego dość słaba a ukwiał ostatnio nawet ma bąble :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
11 godzin temu, majestic napisał:

Witam,

Od dawna noszę się z zamiarem wpuszczenia jednego do swojego akwarium. Martwią mnie tylko opinie niektórych akwarystów w kwestii przemieszczania się jegomościa lub rozmnażania się niczym plaga (choć z tym myślę że jakoś bym sobie poradził) Miałbym dla niego miejsce o promieniu 20cm z dobrym naświetleniem i nienajmocniejszym prądem ale...sam nie wiem. Qrcze strasznie one mi się podobaja:banghead

Co radzicie? Wpuszczać czy dać sobie spokoj?

wiesz ja też na początku miałem obawy, a że bardzo chciałem go mieć do zrobiłem mu fajne miejsce w dsb dostał do towarzystwa krabika i tak sobie mieszkał z miesiąc, potem naleciało mnie i poszedł do głównego zbiornika, jest na oddzielnej skałce nie ma możliwości przejścia z niej na inne skałki czy na szybę i swoje przechadzki rzadko ale jednak ograniczył tylko do tej skałki tak więc polecam akwarium zyskuje fajnego mieszkańca

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nadaje uroku , ale w jego okolicy odsunąć co się da trzeba :) 

DSC_5750.jpg


8b6ea421320dd9fcf9d516e867b9abe7u1767a1598

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ukwiały dzielą się na dwie kategorie :
a) ukwiały, które trafiły do pompy cyrkulacyjnej/obiegowej etc.
b) ukwiały, które dopiero tam trafią

Po długich wahaniach sam zakupiłem czerwonego fluo quadri. Pierwsze dwa dni wędrował, znalazł jamę pod skałą i się tam wcisnął. Niestety nie był gagatek na widoku :(
Więc po małej przeróbce konstrukcji fragmentu skały, obróciłem w płaszczyźnie poziomej  180 stopni. Ukwiał widoczny stał się dla oka. Na szczęście nie zmienił legowiska mimo tej operacji. Co nas zadowala. Błazenki nie chcą do niego wpływać obecnie, może przyszłościowo wejdą. 

Karmię raz na 3-4 dni krewetkami, stynką lub dillites.


Akwarium morskie 902 litry. Skała 52kg żywa i 40kg sucha. . Sól Royal Nature Ion Balanced Natural Sea Salt.

Oświetlenie 4x145W LED Pacific Sun METIS. Pompa obiegowa Jebao DCT 12000. Odpienicz WhiteSkim 250 by Sebastek. Dozownik Kore 5TH.

Cyrkulacja Maxspect Gyre XF-150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Na Reef central jest ciekawy wątek o zabezpieczeniu pomp w akwarium przed wędrowcami typu ukwiały ale i ryby które w momencie np. braku prądu lubią sobie wpłynąć do cyrkulatora.

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, zipke napisał:

ale i ryby które w momencie np. braku prądu lubią sobie wpłynąć do cyrkulatora

U mnie okinawe uwielbiał siedzieć w cyrkulacji. Kiedy tylko wyłączałem jak strzała gnał i wcale nie łatwo było go wygnać stamtąd. I co? Siatka po czosnku i osłona na cyrkulator gotowa - gobiodon już nie wpływa do cyrkulacji, musi się zadowolić siedzeniem na grzałce. Także potrzeba matką wynalazku.

Jakby tak wszystko analizować, to wyjdzie że najlepiej do akwarium wstawić tylko plastikowy zamek, a do wody dodać jakiegoś perhydrolu, żeby glony nie rosły. Bo inaczej to same kłopoty z tym morskim;) Tak się pisze o tych wędrówkach i szatkowaniu przez pompy, a jak przychodzi co do czego, to u każdego ukwiał siedzi w miarę spokojnie. W każdym razie, jak dla mnie quadri (lub inny podobny falujący ukwiał) to pozycja obowiązkowa. Co prawda, jeszcze nie mam, ale to kwestia czasu tylko.

Edytowane przez Słony leszcz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam quadrika, który po spotkaniu z cyrkulatorem nie rokował nic pozytywnego - spisałem go na straty. Na dodatek amphirionki nie chciały w nim zamieskać. Po pewnym czasie z tego ukwiała dorobiłem się kilku "dzieciaczków". Teraz mamusia siedzi w nowym baniaczku - schowala się i jej teraz nie widać, ale mam nadzieję, że wyjdzie. Amphirionki nadal w nim mieszkają. W starym baniaczku przylepić się w jednym miejscu (po przygodzie z cyrkulatorem - i siedział tam aż do przeprowadzki. Zauważyłem, że jeśli karmi się ich regularnie (ja dawałem krewetkę koktajlową rz w tygodniu), to będzie sobie siedział na miejscu. Zmiana swiatła (przy mniejszym oświetleniu) sprawia, że quadri zaczyna bomblować. Przy silniejszej cyrkulacji polipu wydłużają się. Przy zmianie kierynku cyrkulacji może zacząć wędrować w nowe miejsce.  Przy znacznej zmianie parametrów wody quadri może się podzielić.To chyba tyle, co zauważylem po swoim quadri. 

Na koniec powiem tyle, że nie wyobrażam sobie morszczyzny bez ukwiałkow, a że mój quadri za bardzo podrósł, więc postanowiłem stworzyć sobie baniaczek z ukwiałami i błazenkami. Jeden baniaczek też nie robi problemów, jeśli jest odpowiednio duży, a ukwiałek może stać na osobnej skalce otoczonej piaskiem.

Edytowane przez wiesiektbg (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cyrkulator można ochronić siatką tak jak napisał @Słony leszcz i nie ma problemu, trzeba tylko pamiętać że Quadri rośnie wielkie do 30 cm średnicy i jak się ma małe akwarium to rozrośnie się i całe zdominuje.  W dużych akwariach dodaje dynamiki jest ciekawy spory i dość tani - łatwo można zapełnić przestrzeń dużego akwarium ciekawym zwierzakiem - tylko trzeba zapewnić mu miejsce do wzrostu.

Jeśli chodzi o wędrówkę to on nie jest super szybki i jak jesteśmy w domu to można mu z drogi usuwać koralowce - odklejać podstawki tak by ich nie poparzył, gorzej jak nas nie ma w domu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

Kiedyś miałem. Ale grubo ponad 30cm miał. Jak wróciłem z pracy zmienił miejsce a wszystko w koło poparzone.

Wysłane z mojego LG-M200 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisał kolega Paragon, oddzielna skałka z dala od szyb i innych skał, wokół sam piach i będzie ok. Jeżeli jest jeszcze mały to może się zdarzyć że się odczepi i prąd zaniesie go na inną skałę ale to rzadkość. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Miałem 2, zostawiłem sobie jednego, oba sobie znalazły groty ma stopę i ładnie tam siedziały. Teraz mam jednego, całkiem sporego i ważne żeby miał gdzie się schować w momencie zagrożenia.

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba jednak sobie odpuszczę... Poniżej zdjęcie z zaznaczonym miejscem, w którym planowałęm quadri ale z tego co większość z Was piszę marna szansa, że właśnie w tym miejscu pozostanie. Szkoda:No:No:No

 

paint.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
16 minut temu, majestic napisał:

 marna szansa, że właśnie w tym miejscu pozostanie.

jak wywiercisz / wydłubiesz  mu miejsce na nogę to zostanie - poza tym prócz Quadri są jeszcze np. Crassa - mniejsze i mniej "agresywne" 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba jednak wolę nieryzykować :/ Póki co od paru tygodni oko w akwarium cieszy szorstnik i nie wiem czy w kwestii ukwiałów na nim nie pozostanę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
2 minuty temu, majestic napisał:

szorstnik

jest dużo groźniejszy niż Crassa :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale nigdzie nie łazi;) Miejscówkę ma taką, że na pewno niczego nie poparzy więc sądzę, że nie ma się o co martwić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
47 minut temu, majestic napisał:

Ale nigdzie nie łazi;) Miejscówkę ma taką, że na pewno niczego nie poparzy więc sądzę, że nie ma się o co martwić

To może ja wtrące dwa słowa,obecnie u mnie w zbiorniku jest 9szt 7szt czerwonych i 2szt zielone,czy jestem zadowolona? na poczatku tak fajnie puki nie zaczęły szukac miejsc i sie dzielić,do puki nie popażyly parę sps,zaledwie miałam parę szt i zostało niewiele.Raz siedzą raz chodzą trudno im dogodzic,jesli chodzi o przyszłość i nowy zbiornik planowany chyba juz odpuszczę,za duze ryzyko,jak nie falownik,to sps zostaje szkielet po jednej nocy jak się przyssa.:wallbash:

Ale znów też jest plus tego że to pięknie wygląda.

Pozdr.z Hurghady:ice:


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.