Skocz do zawartości
human_87

Podłoże pod miękkie i LPS

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć;

Nie mogę się zdecydować na żaden piasek, a chciałbym go już zamówić bo zaraz będzie mi potrzebny do większego akwarium. Teraz mam nature's ocean i dla mnie jest on za drobny; za mną dwa lata "odkurzania" korali, bo ciągle coś jest osypane; głównie przez babkę (moją ulubienice - moja pierwsza ryba); ale nie tylko ona osypuje korale; wystarczy, ze salarias przepłynie obok goniopory i zaraz ona ma pełno piasku na sobie; falowniki skierowane ku górze bo inaczej zaczyna wszystko fruwać; dlatego w nowym akwarium chciałbym coś cięższego;

Reeflowers jest dostępny o gradacji od 1mm do 1,5mm - wydaje mi się to być żadną różnicą; może się mylę... ktoś z Was to ma? (czy trzeba go płukać?)

Bali Sand od Aqua Medica widziałem o gradacji między 2mm - 3 mm (wydaje mi się, że taki właśnie AM ma w swoich zbiornikach);  ktoś z Was to ma?

Aragonit od Korallen-Zucht - tylko, że moje miękkie nie potrzebują zeovitu; nie wiem też, czy wkładanie aragonitu jest na plus wtedy czy na minus?

Boje się, że im większe będą ziarna, tym więcej syfu wpadnie pomiędzy nie; oraz (bo już tak miałem) odessanie cyjano (odpukać) z drobnego piasku to łatwizna... ale odsysanie większych ziaren już nie wydaje się takie łatwe.

Może tak: Do osób, które mają LPSy przy dnie, jakie podłoże byście kupili dzisiaj?

Pozdrawiam, Marcin.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam Bali Sand o granulacji 2-3mm wcześniej miałem piasek teraz jestem bardziej zadowolony.Żwirek dlamnie ładniej się prezentuje nie widać na nim syfu tak jak na piasku,  ślimaki bez problemu go przekopują a babka przesiewa (chodziaz czasem denerwuje jak usypie sobie zbocze na skale)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aragonit 3-5mm od korallenzuchta najlepszy :)


Akwarium morskie 902 litry. Skała 52kg żywa i 40kg sucha. . Sól Royal Nature Ion Balanced Natural Sea Salt.

Oświetlenie 4x145W LED Pacific Sun METIS. Pompa obiegowa Jebao DCT 12000. Odpienicz WhiteSkim 250 by Sebastek. Dozownik Kore 5TH.

Cyrkulacja Maxspect Gyre XF-150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam od Reef Flowers ten żwirek, i on jest ciężki bardzo, nie jest to aragonit pochodzenia oceanicznego jak w KZ gdzie są to pokruszone koralowce, tutaj jest to aragonit z kopalni odkrywkowej, z jakiejś skamieniałej rafy pokruszony na kruszarce, no i krawędzie są dość ostre, zwłaszcza na początku, trzeba płukać bo sporo pyłu - ale ja z lenistwa nie płukałem :) 

Sprawdz jeszcze opcję 3 czyli ekono KZ  - happet aragonit żwirek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, human_87 napisał:

Aragonit od Korallen-Zucht - tylko, że moje miękkie nie potrzebują zeovitu; nie wiem też, czy wkładanie aragonitu jest na plus wtedy czy na minus?

Boje się, że im większe będą ziarna, tym więcej syfu wpadnie pomiędzy

A co ma wspolnego podłoże od KZ z zeovitem? Chyba tylko tyle że jedna firma to sprzedaje.

Ja mam żwirek od KZ i jest rewelacja. Babka całymi dniami go trzepie. Przenosi z miejsca na miejsce, jest super w utrzymaniu czystości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy Halichores chrysus zakopie się w piasku 2-3 mm?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, SgtOddball napisał:

Czy Halichores chrysus zakopie się w piasku 2-3 mm?

Jak najbardziej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja właśnie zamówiłam żwirek aragonitowy 1-2mm. Miałam żywy piasek- za drobny. Teraz mam żwirek 2-3mm, wydaje mi się trochę za gruby. Zobaczę co przyjdzie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wystartowałem moje 325l na AM Coral Sand 2-5mm. Też denerwował mnie drobny piasek w poprzednim zbiorniku. Babeczka świetnie sobie z nim radzi, ślimaki też nie mają problemów, a co najważniejsze nic nie frówa. Można dmuchnąć po koralach pipetą bez robienia zadymy na piasku.

Edytowane przez Darek85 (wyświetl historię edycji)

Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Darek85 napisał:

Ja wystartowałem moje 325l na AM Coral Sand 2-5mm. Też denerwował mnie drobny piasek w poprzednim zbiorniku. Babeczka świetnie sobie z nim radzi, ślimaji też nie mają problemów, a co najważniejsze nic nie fruwa. Można dmuchnąć po koralach pipetą bez robienia zadymy na piasku.

I to jest najważniejsze, nawet jak babka go przesiewa a moja robi to bez przerwy to unosi się tylko syf a nie piasek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

polecam  ReeFlowers Pearl White


Solniczka a w niej: obieg Jebao, cyrkulacja Maxspect, odpieniacz BK, lampa Maxspect, dolewka Levelautomatic Milestone.

5ec28973961f7244464f928796a3fc08u1399a12

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.