Skocz do zawartości
wojtassm

Problem z wprowadzeniem SPS, LPS

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, co kilka miesięcy próbuję wprowadzić jakiegoś prostego SPS’a. Ciągle jednak bez powodzenia. Po każdej nieudanej próbie staram się coś zmienić i tak w ciągu roku, po jakichś 4 nieudanych próbach wprowadzenia prostego twardego koralowca w postaci talerzówki pojawiło się w akwarium refugium, pojawił się dodatkowy filtr przepływowy do obniżenia fosforanów, pojawił się reaktor wapnia, dodatkowa pompa cyrkulacyjna oraz suplementacja. Jednak wciąż jest tak, że szczepka montipory po wprowadzeniu nigdy nie pokazała polipa i padała w przeciągu doby.

Zanim kompletnie odpuszczę koralowce twarde zapytam jeszcze tutaj. Czytałem gdzieś, że przy mojej obsadzie, którą widać na zdjęciu twardziele nie będą rosły. Myślicie, że to prawda?

Ewentualnie na co zwrócić szczególną uwagę, co zmienić przed ostateczną próbą? Będę wdzięczny za jakieś sugestie.

Wczorajsze testy wody wypadły tak:

Salifert:

Mg: 1350

Hanna HI83303:

KH: 7,7 dKH

NO3: 0

NO2: 26ug/L (zdumiewające. Ktoś to kiedyś próbował mierzyć? )

PO4 Low Res: 0,01 mg/L

PO4 Ultra Low : 105ug/L (niestety się nie pokrywają, ale ten jest bardziej prawdopodobny)

Ca: >600 (ze względu na brak korali twardych nie ma go co pochłaniać)

Salinity: 1,024

Pół roku temu zrobiłem również testy w laboratorium. W razie czego je załączam. Aluminium.... nigdzie nie znalazłem informacji na temat wpływu tego pierwiastka na życie w wodzie morskiej, ale jest. Trafia do akwarium z górnej zabudowy. Po tych testach zacząłem lać do wody Reef Life System Coral C Trace, Reef Life Iodine, Reef Life Strontium.

Dzięki za sugestie

20180917_234601.jpg

3791_001.jpg

3793_001.jpg

Edytowane przez wojtassm
niejasność (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak, reaktor miałem na bypasie, a teraz działa na SP3000 więc robię testy ustawień by utrzymać jakieś 8,5dKH. Tu wpływ każdego przestawienia przepływu trzeba sprawdzać co jakieś 24h. Ale to raczej nie jest głównym powodem obumarcia montipory w dobę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo wiem co można wnioskować po testach sprzed pół roku o sytuacji akwarium dzisiaj. Ale spróbójmy.

Pół roku temu po 1 w wodze RO masz sporo różnych rzeczy a powinno być 0 prawie wszędzie.

po 2 w wodzie w akwarium poziom jodu, żelaza, strontu daleko poniżej normy.

Po 3 pozostałe mikroelementy są na zero, ale one moga być w ilościach śladowych, mniejszych niż czułość spektrometru.

 

Stront jest niesbędny przy kalcyfikacji (między innymi). Bez strontu nie ma korali twardych, w tym LPS, LPS znacznie wolniej budują szkielety, mniej go potrzbeują.

Żelazo to przede wszystkim fotosynteza. A korale SPS umierają bez fotosyntezy.

Jod to cała masa procesów metabolicznych. Bez jodu nie ma życia w oceanach.

Do tego...

Żelazo wpływa na kolory zielone

Jod na niebieskie

Dobrze, że je suplementujesz o ile nie za dużo.

Jakie masz światło i cyrkulację?


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
41 minut temu, wojtassm napisał:

No tak, reaktor miałem na bypasie, a teraz działa na SP3000 więc robię testy ustawień by utrzymać jakieś 8,5dKH. Tu wpływ każdego przestawienia przepływu trzeba sprawdzać co jakieś 24h. Ale to raczej nie jest głównym powodem obumarcia montipory w dobę

KH zostaw jakie jest, tylko trzymaj na stałym pozomie.

Ja mam poniżej 7 i wszystko rośnie i żyje. Ważne aby bylo stałe KH!

Skoro masz NO2 to wątpie aby coś Ci się tam utrzymywalo.

A tego co napisałeś o Po4 to nie rozumiem. Czym mierzysz Po4?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, katani napisał:

Nie bardzo wiem co można wnioskować po testach sprzed pół roku o sytuacji akwarium dzisiaj. Ale spróbójmy...

 

Pół roku temu w laboratorium bym poznał rzeczy, których się na co dzień lub nawet nigdy nie mierzy. Po prostu chciałem wiedzieć wszystko przed wpuszczeniem LPS/SPS. Po tych testach regularne pomiary testami w domu i wszystkie zmiany o których pisałem. Więc jod, stront dozuję od tamtej pory. Żelazo? Pierwsze słyszę. Zdaniem tych z labu w wodzie morskiej jest go od 0 do 6.. więc jakby może być zerowy. Dozujesz je jakoś? Jak?

Co do cyrkulacji. Są 4 pompy: Tunze 6105, Jecod RW-15, RW-20, Jecod CP-40. Oświetlenie to 540W LED (sterowane PWM) oraz 2x 80W T5

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żelazo podaję w kropelkach AF, bo mam refugium. Glony go dużo pobierają. A lampa jaka? Jakie diody dawałeś itd.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak... mam zero bo refugium pożera każdą dawkę. Oczywiście nie problem je dozować, tylko chodzi mi o to, że nigdy nie słyszałem o tym, że to istotne dla koralowców.

Diody oczywiście 5W Cree RoyalBlue oraz 8k... w sumie 123 sztuki. Po bokach świetlówki... 15k Reef White oraz Reef Blue.

Odnośnie wody RO. Nie jestem pewien czy wysłałem im wodę RO, czy RODI. Ale te wartości może wynikają z tego właśnie

KH chcę zwiększyć do 8.5... tak czy inaczej 7.7 było też super stabilne

 

Edytowane przez wojtassm (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, wojtassm napisał:

że to istotne dla koralowców

To nie jest istotne. To jest absolutnie podstawowy pierwiastek. Razem z Ca, MG, strontem, jodem i węglem (z tych co się dozuje).

Odnośnie KH popatrz na najlepsze akwaria na forum. większość ludzi trzyma 6.5-7.5. ja też mam lampę LED DIY u siebie i LPS rosnąmi ładnie, a z SPS to nawet milka padła. Hystrix niby żyje ale nie rośnie. Też wysłałem próbkę i czekam na wyniki. Jak z wodą będzie wszystko OK to lampa dostanie z buta do piwnicy.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jutro kupuję żelazo AF... zawsze to jakaś konkretna zmiana. Jaki jest optymalny poziom? Co do lampy to póki co nie mam zdania jaki jest jej wpływ na twardziele. W każdym razie nie zakładam, że je w ciągu 24h uśmierca. Może by wolniej rosły, może by wegetowały, ale to co się dziej to coś innego. Coś z wodą raczej, ale co. Co ciekawe... xenia też nie rośnie. Może ta woda jest za czysta:)

Sam jestem ciekaw jakie Ci wyniki wody wyjdą. Pierwszy raz je robisz? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Xenia nie rośnie bo nie ma jodu i zelaza, u mnie to wskaźnik czy tych pierwiastków jest ok.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość michalfa

Zn jest tutaj jednym z powodów. Nie masz gdzieś opaski zaciskowej na jakimś wężu?? Też miałem poważne problemy z wprowadzaniem i utrzymaniem SPS. Wyeliminowałem źródło Zn, podmiankami zszedłem do 0 i korale śmigają aż miło ;)

ps.

Potasu też strasznie mało, no i I ;)

Edytowane przez michalfa (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, elespero napisał:

Xenia nie rośnie bo nie ma jodu i zelaza, u mnie to wskaźnik czy tych pierwiastków jest ok.  

Bardzo cenne informacje. Xenia przynajmniej jest za bez problemu do zdobycia i nie droga. Więc przygotuje się lepiej do kolejnego testu. Co do Zn... racja... jest podłączona UVka i wisi nad sumpem. Jest kilka obejm które zaraz zdejmę. Pytanie czy założenie mosiężnych lub nierdzewnych też będzie mogło być źródłem problemu?

Ale cieszę, że Was zapytałem. Wiele cennych rad. Może się jednak kiedyś uda :)

To przy okazji. Jakie polecacie suplementy? Pewnie są lepsze i gorsze oraz tańsze i droższe :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość michalfa
Teraz, wojtassm napisał:

Pytanie czy założenie mosiężnych lub nierdzewnych też będzie mogło być źródłem problemu?

Wszystkie będą takim źródłem. Tylko plastikowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, wojtassm napisał:

akie polecacie suplementy?

Z AF są w przystępnych cenach i dają radę. Łatwe aplikowanie.

14 minut temu, michalfa napisał:

Wszystkie będą takim źródłem. Tylko plastikowe

Jeżeli mają kontakt z wodą, te które nie stykają się z nią nie są groźne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A mam jeszcze do Was pytanie na temat soli. Widziałem akwarium gdzie twardziele rosły i wyglądały przepięknie. Gość nigdy nie wymienia wody. Działa tylko reaktor i leje do wody pierwiastki. Jak ma się dozowanie suplementów do podmianek wody? Sól zawiera przecież jakieś ilości tych pierwiastków. Robię podmiankę 2 razy na miesiąc 10%. Weźmy pod lupę np. jod. Leję go 7 kropli dziennie bo jest 700l. Podmianek jest niewiele, ale są. Czy ilość podmianek ma wpływ na ilość dozowanych pierwiastków?

Edytowane przez wojtassm (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, wojtassm napisał:

A mam jeszcze do Was pytanie na temat soli. Widziałem akwarium gdzie twardziele rosły i wyglądały przepięknie. Gość nigdy nie wymienia wody. Działa tylko reaktor i leje do wody pierwiastki. Jak ma się dozowanie suplementów do podmianek wody? Sól zawiera przecież jakieś ilości tych pierwiastków. Robię podmiankę 2 razy na miesiąc 10%. Weźmy pod lupę np. jod. Leję go 7 kropli dziennie bo jest 700l. Podmianek jest niewiele, ale są. Czy ilość podmianek ma wpływ na ilość dozowanych pierwiastków?

Wpływ ma konsumpcja. Dawkowanie każdego suplementu dobiera się do konsumpcji. To że pisze 1 kropla na 100 litrów nie znaczy że u Ciebie będzie ok. Jak masz dużo korali to będzie mało, a jak masz mało korali to ta dawka jest za duża.

Wszystko wymaga obserwacji akwarium i życia.

Co to braku podmianek się nie wypowiem bo od czasu do czasu zrobię jakąś :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pokombinowalbym z inną sprawdzoną solą, zrobił 2-3 duże podmiany co tydzień po 20-30%. Uzupełnisz niedobory mikro i wywalasz to czego za dużo. 

Coś może faktycznie dostaje się do wody ze skaly czy jakieś rdzewiejące śruby, warto też sprawdzić pH jak się ma w dzień i w nocy, no i biologia, bakterie, karmienie itd. 


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, wojtassm napisał:

A mam jeszcze do Was pytanie na temat soli. Widziałem akwarium gdzie twardziele rosły i wyglądały przepięknie. Gość nigdy nie wymienia wody. Działa tylko reaktor i leje do wody pierwiastki. Jak ma się dozowanie suplementów do podmianek wody? Sól zawiera przecież jakieś ilości tych pierwiastków. Robię podmiankę 2 razy na miesiąc 10%. Weźmy pod lupę np. jod. Leję go 7 kropli dziennie bo jest 700l. Podmianek jest niewiele, ale są. Czy ilość podmianek ma wpływ na ilość dozowanych pierwiastków?

Powiem Ci na swoim przykładzie pomijając wyniki icp. U mnie lepiej działa akwarium przy podmianach 5% na tydzień niż 10% co dwa tygodnie. Natomiast Twoje icp potwierdza duże braki podstawowych pierwiastków dla spsów i lpsów więc przyczynę już znasz. A częsta podmiana bardziej stabilizuje wszystko. Da się też prowadzić akwarium bez podmian ale początkowo będziesz musiał zrobić częściej icp aby ustalić realną konsumpcję i odpowiednio dozować brakujące pierwiastki. Z czasem poznasz na tyle dobrze swój zbiornik że po obserwacji bedziesz widział którego pierwiastka zaczyna ubywać i odpowiednio temu przeciwdzialać. Najprostrza metoda aby wyjść z kryzysu to uzupełnienie braków, potem regularna podmiana co tydzień na dobrej soli w ilosci 10% objętości zbiornika a po miesiącu kolejne icp aby wykryć czego ubywa zbyt dużo. Po kolejnym miesiącu zrobić icp czy wszystko gra, a jeśli będzie dobrze, można zasiedlać patykami. Jeśli znowu będzie duży niedobór, należy zrobić korektę w dozowaniu i po miesiącu icp aż będzie wynik icp przyzwoity. Każdy ma swoją metodę prowadzenia zbiornika, i odpowiedzi innych są (uważam) trafione. Natomiast Ty musisz zdecydować który sposób wybierzesz. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, grzegorz.k napisał:

Pokombinowalbym z inną sprawdzoną solą, zrobił 2-3 duże podmiany co tydzień po 20-30%. Uzupełnisz niedobory mikro i wywalasz to czego za dużo. 

A którą sól uważasz za sprawdzoną? Teraz to już nie pora, ale jutro zgłębię temat soli z artykułu "Test soli" na reefhub.

29 minut temu, grzegorz.k napisał:

Coś może faktycznie dostaje się do wody ze skaly czy jakieś rdzewiejące śruby, warto też sprawdzić pH jak się ma w dzień i w nocy, no i biologia, bakterie, karmienie itd. 

Z rdzewiejących śrub żelazo to pewnie nie byłby problem, ale tam jest chrom. Jutro to zdejmę. A powiedz mi... sprawdzasz pH online całą dobę? Bo ja sporadycznie. Sondę mam w reaktorze więc do akwarium często nie trafia :) 

15 minut temu, dla syna napisał:

Powiem Ci na swoim przykładzie pomijając wyniki icp. U mnie lepiej działa akwarium przy podmianach 5% na tydzień niż 10% co dwa tygodnie. Natomiast Twoje icp potwierdza duże braki podstawowych pierwiastków dla spsów i lpsów więc przyczynę już znasz. 

Tak, wtedy zrobiłem testy bo to był dopiero zamiar wprowadzenia twardzieli. Od tamtej pory dozuję akwa i testu nie zrobiłem. Zakładam, że dozowanych pierwiastków nie brakuje... prędzej jest ich za dużo niż za mało, bo korali nie ma jakoś wiele jak widać na zdjęciu. Ale pewnie Cię posłucham... warto po takim czasie zobaczyć co się zmieniło i o ile.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, wojtassm napisał:

A którą sól uważasz za sprawdzoną? Teraz to już nie pora, ale jutro zgłębię temat soli z artykułu "Test soli" na reefhub.

Z rdzewiejących śrub żelazo to pewnie nie byłby problem, ale tam jest chrom. Jutro to zdejmę. A powiedz mi... sprawdzasz pH online całą dobę? Bo ja sporadycznie. Sondę mam w reaktorze więc do akwarium często nie trafia :) 

Tak, wtedy zrobiłem testy bo to był dopiero zamiar wprowadzenia twardzieli. Od tamtej pory dozuję akwa i testu nie zrobiłem. Zakładam, że dozowanych pierwiastków nie brakuje... prędzej jest ich za dużo niż za mało, bo korali nie ma jakoś wiele jak widać na zdjęciu. Ale pewnie Cię posłucham... warto po takim czasie zobaczyć co się zmieniło i o ile.

 

Obecnie używam af reef salt. Tylko że ja dozuje jeszcze potas bo coś mi go ubywa. Ale z tego co wiem inni nie dozują potasu i jest dobrze. Od czasu do czasu kąpię trochę jodu i strontu ale to max 5 kropel na miesiąc. Może powodem tego jest że balling dopiero wystartował w śladowych ilościach (2ml na dobę każdego komponentu). 

Edytowane przez dla syna (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, wojtassm napisał:

A którą sól uważasz za sprawdzoną? Teraz to już nie pora, ale jutro zgłębię temat soli z artykułu "Test soli" na reefhub.

Z rdzewiejących śrub żelazo to pewnie nie byłby problem, ale tam jest chrom. Jutro to zdejmę. A powiedz mi... sprawdzasz pH online całą dobę? Bo ja sporadycznie. Sondę mam w reaktorze więc do akwarium często nie trafia :) 

Tak, wtedy zrobiłem testy bo to był dopiero zamiar wprowadzenia twardzieli. Od tamtej pory dozuję akwa i testu nie zrobiłem. Zakładam, że dozowanych pierwiastków nie brakuje... prędzej jest ich za dużo niż za mało, bo korali nie ma jakoś wiele jak widać na zdjęciu. Ale pewnie Cię posłucham... warto po takim czasie zobaczyć co się zmieniło i o ile.

 

Dla mnie sprawdzone sole to RC, IO,  stabilne parametry mają, nie słyszałem ani nie miałem historii żeby jakaś partia była trefna, a używam ich wiele lat.  Z innymi markami bywało różnie, zwłaszcza z tymi tanimi niestety mieszanymi w "betoniarkach" w chinach itd. ;)

Chrom też bywa używany w produkcji różnych elementów metalowych: "Ze względu na swoje antykorozyjne właściwości, chrom jest stosowany jako zewnętrzna warstwa pokrywająca elementy stalowe, poprawiająca ich wygląd oraz chroniąca przed korozją". (wiki)

Ph nie mierze ciągle ale zauważyłem że brak odpowiedniego wietrzenia i dostaw tlenu ma negatywny wpływ na kondycje korali, więc obstawiam że tutaj też może leżeć przyczyna.


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, grzegorz.k napisał:

Ph nie mierze ciągle ale zauważyłem że brak odpowiedniego wietrzenia i dostaw tlenu ma negatywny wpływ na kondycje korali, więc obstawiam że tutaj też może leżeć przyczyna.

Grzegorz... no to już coś kompletnie nowego. Masz na myśli wietrzenie zabudowy akwarium? No i te dostawy tlenu. Jakie dostawy? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, wojtassm napisał:

Grzegorz... no to już coś kompletnie nowego. Masz na myśli wietrzenie zabudowy akwarium? No i te dostawy tlenu. Jakie dostawy? 

Na wartość pH ma wpływ ilość tlenu w pomieszczeniu a co za tym idzie dostarczanie go do pomieszczenia gdzie stoi akwarium. 

Jeżeli masz akwarium w pomieszczeniu gdzie często się gotuje, jest słaba wentylacja itd. to możesz mieć problem z niskim ph a to negatywnie wpływa na kondycje korali które prowadzą kalcyfikacje, czyli SPS i LPS bo z nimi masz problem jak piszesz. Tutaj z forum:  "pH- powyżej 7,75 (czy coś koło tego) zachodzi kalcyfikacja, poniżej- dekalcyfikacja czyli rozpuszczanie szkieletów wapiennych." poniżej dyskusja: 

 


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.