Skocz do zawartości
Nik@

[756] All inclusive

Rekomendowane odpowiedzi

Kolejne pytania, co to za pompa obiegowa, jaka jest średnica powrotu, jak zrobiony jest powrót (kolanka, łuki,itp)?  Czy każdy test, niezależnie od producenta pokazuje takie wartości NO3 .

Równowaga biologiczna jest wtedy gdy NO3 i PO4 są niewykrywalne przez testy, biologia zbiornika przerabia to co tam wrzucasz, co ryby wyprodukują itp. Przynajmniej ja sobie to wyobrażam. 

Edytowane przez Jacek56 (wyświetl historię edycji)

Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pompa jebao dct 6000, chodzi na max. Powrót najkrótszy, jak to było możliwe, na dwóch kolanach 45 stopni. Powrót fi 32.

Testowałam tylko salifertem z dwóch roznych partii produkcjyjnych. Inne testy z tych znanych mają za niski zakres lub podobnie jak w salifercie między 50 a 100 nic nie ma. Oglądałam test od af, między 50 a 100 praktycznie nie ma różnicy w kolorze na wzorniku.

Co do biologii, fakt, nie uwzględniłam tych bakterii :)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na zdjęciu zauważyłem LOCLINE? Jeżeli masz to zdejmij i zobacz co się dzieje., najlepiej aby została sama rura fi32. Złota zasada Staniego mówi, obieg (netto po uwzględnieniu strat na podnoszeniu, kolankach itp) = 10 x objętość akwarium. Dla mnie obieg to podstawa, słaby obieg = problemy.

Masz jakieś źródełko węgla organicznego dla bakterii, peletki, wódka, ocet???


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Nik@ napisał:

Pompa jebao dct 6000, chodzi na max

Faktycznie troszkę mało. Ja przy moim litrażu mam pompę AC 6500 a zieleniak jest zasilany oddzielnie.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na NO3 polecam makroglony. Dużo makroglonów - jak nie w baniaku to w sumpie, w reaktorze. Mówię z doświadczenia - naprawdę pomagają w obniżaniu parametrów, głównie NO3 (z PO4 walczę, ale już jest lepiej niż jakieś 2 tygodnie temu, PO4= "jedynie" 0,29). Było NO3=60, potem 25, teraz w miarę rozrostu caulerpy jest NO3=3 :) (pomiary dzień przed podmianą) i to przy wyłączonym odpieniaczu już od miesiąca!

Z bakterii najlepsze są msz Special Blend + Nite Out II.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Roman.PZamierzam kupić większą pompę, ale na razie brak funduszy. Myślałam, że na początek dla niewielkiej ilości ryb wystarczy ta jebao na jakiś czas. 

42 minuty temu, Jacek56 napisał:

Na zdjęciu zauważyłem LOCLINE? Jeżeli masz to zdejmij i zobacz co się dzieje., najlepiej aby została sama rura fi32. Złota zasada Staniego mówi, obieg (netto po uwzględnieniu strat na podnoszeniu, kolankach itp) = 10 x objętość akwarium. Dla mnie obieg to podstawa, słaby obieg = problemy.

Masz jakieś źródełko węgla organicznego dla bakterii, peletki, wódka, ocet???

Nie mam jak teraz tego zrobić, zeby zamontowac kolanko, wszystko jest pokkejone. Poza tym boję się, że będzie mi to dmuchało w dół. Mogłabym jednak zdjąć same końcówki dyszy i zostawić tylko te segmenty "rurki". Jest sens?

Co do pożywki to podaje na razie no3po4x. Na kablach i falownikach robią mi się takie glutowatych naloty bakteryjne, na ścianach szyb biały osad. Z racji ospy mam ciągle podłączona lampę uv, może tu jest problem? Choć ponoć większość bakterii zamieszkuje skały, piach, siporax a lampa sterylizuje tylko to, co przez nią przeleci.

2 minuty temu, 12dot12 napisał:

Na NO3 polecam makroglony. Dużo makroglonów - jak nie w baniaku to w sumpie, w reaktorze. Mówię z doświadczenia - naprawdę pomagają w obniżaniu parametrów, głównie NO3 (z PO4 walczę, ale już jest lepiej niż jakieś 2 tygodnie temu, PO4= "jedynie" 0,29). Było NO3=60, potem 25, teraz w miarę rozrostu caulerpy jest NO3=3 :) (pomiary dzień przed podmianą) i to przy wyłączonym odpieniaczu już od miesiąca!

Z bakterii najlepsze są msz Special Blend + Nite Out II.

Glony mam w sumpie. Prolifera, serrulata i trochę chaeto. Próbuję też z algaescrubber, ale dopiero niedawno pojawiły się na nim włochate placki glona. Kupilam  też mocniejszą lampkę do sumpa, tylko muszę pokombinować, jak to zamontowac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Doświetl je na czerwono ;) najlepiej rosną w czerwonym świetle z małym dodatkiem niebieskiego. Zresztą pewnie wiesz. Fajnie to wygląda nocą - akwarium wyciemnione, a nad glonarium różowa lampka :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdemontuj lockline, najlepiej w całości. To bardzo tłumi pompę, a tym samym masz mniejszy obieg.

Sprobuj dozować ocet (1,84zł / butelka) , zacznij od 1 ml , obserwuj gluty i stopniowo zwiększaj dawkę.

Według mnie, masz za mało skały, ładnie to wyglada ale ryby nie mają gdzie żerować. Druga sprawa, ceramika w sumpie, wyjmij , zobacz może to jest źródło NO3. Tak ciasno upakowana ceramika w słabym przepływie, kto wie co tam się dzieje? Wzruszasz nią czasami? Czy tylko tak sobie leży?

 Skala jest lepsza, kilka kawałków „pukani” zrobi lepszą robotę niż ta cła ceramika. 


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Jacek56 masz dużo większe doswiadczenie i wiedzę niż ja, ale u mnie dozowanie samego octu skończyło się wydzielaniem ogromnych ilości kh akurat ze skały rrr. Fakt, skałę miałem z defektem, ale to zapoczątkowało ten proces. U mnie lepiej sprawdziło się nitraphos minus. Glutów nie było a biologia wkońcu zaczęła działać. Jeśli Nika ma podobną skałę jak ja kiedyś, może to mocno odbić się na koralowcach które już są w zbiorniku. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, dla syna napisał:

@Jacek56 masz dużo większe doswiadczenie i wiedzę niż ja, ale u mnie dozowanie samego octu skończyło się wydzielaniem ogromnych ilości kh akurat ze skały rrr. Fakt, skałę miałem z defektem, ale to zapoczątkowało ten proces. U mnie lepiej sprawdziło się nitraphos minus. Glutów nie było a biologia wkońcu zaczęła działać. Jeśli Nika ma podobną skałę jak ja kiedyś, może to mocno odbić się na koralowcach które już są w zbiorniku. 

To ile Ty tego octu dozowałeś? Musiałeś zjechać z ph poniżej 6.5 w zbiorniku to się skała zaczęła rozpuszczać czyli zrobiłeś sobie reaktor CA z akwarium.

Nik@ monitorujesz poziom Ph w akwarium? 


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Jacek56 napisał:

To ile Ty tego octu dozowałeś? Musiałeś zjechać z ph poniżej 6.5 w zbiorniku to się skała zaczęła rozpuszczać czyli zrobiłeś sobie reaktor CA z akwarium.

Dozowałem 1ml na 100l w obiegu. Ph nie spadło nigdy poniżej 8

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 18.11.2018 o 19:14, Jacek56 napisał:

Druga sprawa, ceramika w sumpie

@Nik@ to już trzecia osoba :P

Tak po za tym ciekaw jestem czy dolewka dalej ręcznie?

Jeżeli chodzi o źródło węgla, spróbuj All in one biopelets xl. Ja płaciłem jakieś 139zł mam je już rok i nie widzę zużycia, ryb mam dużo a parametry N03=2 po4=0,01. Koralom jest dobrze i reszta zwierząt też zdrowa. Tylko zacznij od małej dawki 50g na początek a potem po 50g dodawaj co tydzień. Koszt nie wielki spróbuj ;)

W dniu 18.11.2018 o 13:14, 12dot12 napisał:

Doświetl je na czerwono ;) najlepiej rosną w czerwonym świetle z małym dodatkiem niebieskiego. Zresztą pewnie wiesz. Fajnie to wygląda nocą - akwarium wyciemnione, a nad glonarium różowa lampka :P

Glonów musi być naprawdę duużo żeby przyjmowały takie dawki no3 a co za tym idzie będą pobierać z wody spore ilości mikroelementów potrzebnych koralom. Podejrzewam że musiała by postawić drugie takie akwa z glonami żeby to miało sens. Miałem glonów naprawdę dużo w poprzednim akwa, wyrzucałem ok 10L co tydz, do tego miałem dsb a no3 i po4 powoli rosło , korale były zupełnie już bez koloru, wyprane, mimo dawek mikroelementów x10.

Bakterie jednak dużo lepiej sobie radzą z nutreitami a przy okazji są pokarmem dla koralowców (bakterioplankton), nadmiar wyrzuca odpieniacz. Glony i dsb to przy miękkich super sprawa nawet odpieńka nie trzeba..

W dniu 18.11.2018 o 00:29, Nik@ napisał:

No3 blisko 100, około 80, trudno powiedzieć, bo skala saliferta pomiędzy 50 a 100 nie ma nic pośredniego, a rozrzut 50-100 jest jednak ogromny!  Nie chciałam się przyznawać... bo to jest tragedia, to raz, a dwa, żeby ktoś za moim "przykladem" nie pomyślał, że skoro u mnie jakoś ryby i korale żyją, to można do każdego bagna włożyć zwierzęta.  Po4 zmierze jutro, choć ten salifert na po4 raczej nie jest wiarygodny.

To no3 jest częściowo spuscizną po leczeniu ospy, a w pozostałej części wynikiem moich błędów. Dużo piachu, za dużo karmie, za słaba cyrkulacja i cholera wie, co jeszcze. 

Nie jest to kwestia przerybienia. "Masa" ryb na ten litraz na ten moment jest nieduża, pilnowałam też, żeby zarybiać proporcjonalnie do aktualnej masy koralowcow. Przenosiłam z 360 najpierw korale, potem ryby, potem dokupilam kolejne korale i kolejne ryby. 

Drobnego życia jest masa. Po 2-3 dniach z waty spada dużo kielzy, zarówno kielze jak i widlonogi i mysis mam też w displayu. Nawet w dzień można mysis zobaczyć w porze karmienia, a w sumpie robactwa jest zatrzęsienie. 

Namnożyło mi się jakiś czas temu sporo ślimaków. Nie wiem, dlaczego, bo glonów nigdy nie miałam. Jedynie twardy, zielonkawe nalot na tylnej szybie. Na skałach praktycznie nic.   Teraz widzę puste muszelki, a tylna szyba, której nigdy nie czyszczę wyjedzona do zera. 

Zbiornik widzę załapuje równowagę biologiczną, resztki z szyb i skał są wyjadane na bieżąco, a do niedawna lekko nadmierna populacja slimakow się teraz trzyma, po niewielkim procencie strat. Ale z chemią jest tragedia.  

Filmik z komory pompy. Obydwa koszyki stoją na nakretakach od napojów. Część wody obmywany siporax z góry, a pompa, która jest o te wysokość korka niżej, niż koszyki wydaje mi się, że wymusza przepływ dołem.  Siporax jest zupelnie czysty, bielusienki, nie ma ani grama detrytusu. 

Dać tam jeszcze cyrkulator?

Jest jeszcze opcja ułożyć te krążki na boku, zamiast na stojąco, żeby leżały otworami zgodnie z kierunkiem przepływu wody, ale to już trochę zabawy

 

 

W ten sposób za bardzo nic nie uzyskujesz, woda pójdzie sobie górą omijając siporax.

Wylej trochę wody, to jest komora pompy więc obniży tam się poziom i wtedy ustaw te koszyki tylko je podnieś ak żeby woda przez nie przepływała bo tak jak teraz to ona przepływa obok a nie przez i dlatego to działa na 3% a nie 100%. 

Ja mam pojewmnik zwykły plastykowy (na karmę dla psów czy coś) pompa tłoczy wodę do góry, woda sobie przepływa przez cały siporax (10L) na dole w pojemniku są dziury i tamtędy wypływa. resztę siporaxu mam w przegrodzie( wstawiałem filmik) gdzie też jest wymuszony przepływ przez siporax, chodzi właśnie żeby był przepływ przez a nie obok.. No nic mam nadzieję że pomogłem..


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,  te pelety muszą być w futrze czy można je umieścić w siatce w dużym przepływie wody?


577ef1154f3240ad5b9b413aa7346a1e.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
5 minut temu, andzior70 napisał:

Witam,  te pelety muszą być w futrze czy można je umieścić w siatce w dużym przepływie wody?

Tak w siatce w dużym przepływie ;) ale że w futrze? :P 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ojoj, aleście panie i panowie napłodzili pomysłów. Wódka, ocet, pelletki , przebudowanie hydrauliki powrotu, porządki w komorze siporaxu.

No dobra, zacznę od dolewki ;) żeby mnie już @Moljzesz nie musiał tyle razy motywować.

Zrobię porządek z siporaxem. Obydwa koszyki stoją na korkach od butelki pet, więc pod nimi jest możliwość przepływu i podejrzewam, że jest, bo pompa ssie od dołu, ale jeden z koszyków ma pełne dno, więc trochę lipa. Pelletki i alkoholizowanie czy marynowanie akwarium... sama nie wiem. Na razie zacznę od drobnych poprawek w komorze pompy i poczekam, czy coś to da. Nie płukałam dotąd siporaxu, ale od góry wygląda na czysty, no ale zobaczymy. W weekend go wyjmę i poprzekładam na leżąco, a w tym jednym koszyku porobię dziury w dnie, albo zrobię sama z siatki.  I może faktycznie jak ktoś napisał, chyba Beti, włożę tam cyrkulator, żeby dodatkowo dmuchał w ten siporax.

Aaa ph nie monitoruję. Mam miernik, ale baterie odmówiły współpracy i tak już je wymieniam rok czasu :D

Brzydula srańca:

hXNXOAO.jpg

qozXX2E.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
47 minut temu, Nik@ napisał:

 

No dobra, zacznę od dolewki ;) 

Hej...

Jestem pelen podziwu ze nie mialas dolewki a z drugiej strony jestem tez Ci wdzieczny ze o tym napisalas, gdyz przypomnialo mi sie ze musze dolac wody a za niedlugo wychodze...

Moj dziadek Tunze przedwczoraj zakonczyl zywot, choc znajac sie na elektronice, pewnie bym naprawil, ale nie znam sie, wiec musze kupic nowa i jestem w trakcie wybierania...

Pamietam moje chyba drugie akwarium, gdzie zastosowalem wodke i dzialala ona genialnie, potrafilem iloscia jej wlewania miec pod kontrola NO3...

Niestety w obecnym zbiorniku wodka nie zadzialala, wiec kupilem Red Sea NO3 PO4 i azotany zaczely zjezdzac, lecz nie tak jakbym chcial, nie chcialy zejsc ponizej 5...

Z wodka i nie tylko to loteria, w ogole cala ta morszczyzna to loteria, gdyz czesto nie jestesmy w stanie przewidziec co sie stanie i jaki parametr na co wplynie...

Jezeli nie czytalas to mozesz sobie poczytac te opracowanie, ktore jest dobrze napisane i pod koniec jest tez dozowanie, chociaz ja zawsze przyjmuje ze 1 ml na 100 litrow na poczatek...   http://reefkeeping.com/issues/2008-08/nftt/    


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, fresz33 napisał:

Tak w siatce w dużym przepływie ;) ale że w futrze? :P 

Nie zauważyłem tego futra :rolleyes:


577ef1154f3240ad5b9b413aa7346a1e.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jutro będzie futro ;)

Mój słownik też jest złośliwy.  Czasami po 5 razy edytuje posta:)

 Wczoraj znajomy chciał mi podziękować i napisał: dziwki Dominika :D

Jak wróciłam z pracy to acra brzydula już nie miała tak ogromnych polipow. Pierwszy raz widziałam u niej tak wielkie z rana, foto nie oddają tego, co galy widziały. Dziwne, bo tak wyciagniete byly tylko te na szczycie kubeczkow. Dowiedzialam sie, ze to oznaka, że głoduje. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Nik@ napisał:

więc pod nimi jest możliwość przepływu i podejrzewam, że jest, bo pompa ssie od dołu

Ojejujej Nik@ błagam Cię nie ma tam przepływu, woda idzie górą po najniższej lini oporu :shock:. Słuchaj może taki przykład, masz brudną wodę ,jakbyś włożyła tam gąbkę i by sobie tam leżała na tych kapslach z butelek, czy woda którą pompa tłoczy do góry była by czysta, przefiltrowana? Jakoś chyba słabo co? 

Halleluja za dolewke :bow

PS piękna tricolor, u mnie jakoś nie chce ani rosnąć ani wyglądać

3 minuty temu, Nik@ napisał:

Jak wróciłam z pracy to acra brzydula już nie miała tak ogromnych polipow. Pierwszy raz widziałam u niej tak wielkie z rana, foto nie oddają tego, co galy widziały. Dziwne, bo tak wyciagniete byly tylko te na szczycie kubeczkow. Dowiedzialam sie, ze to oznaka, że głoduje. 

Ups to u mnie wszystkie głodują :blink:

Edytowane przez Moljzesz (wyświetl historię edycji)

39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrób w tej komorze filtr zraszany z siporaxem i po problemie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Syfu tam w kazdym razie nie ma żadnego. Swiecilam latarką, siporax jest biały. W weekend wyjme ten mniej dziurawy koszyk i zobaczę, czy na dnie jakiś detrytus jest. W tym drugim diy koszyku nie ma się gdzie osadzie bo cały koszyk jest dziurawy. 

Z czego tanim kosztem zrobić taki zraszany filtr i jak konkretnie? Ktoś miał coś takiego zrobione z takiego plastikowego kontenerka biurowego z szufladami, tylko nie pamiętam kto to był. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten cyrkulator dałaś? Tak żeby dmuchał w srodek tego siporaxu. Przepływ przez siporax to podstawa (przynajmniej u mnie widziałem to po parametrach). Przyszedł mi jeszcze jeden pomysł ale bardziej czasochłonny. Widzę tam u Ciebie stosunkowo dużą powierzchnię. Jest dzięki temu opcja w powieszeniu siporaxu na żyłce. Coś w stylu sznur na pranie. Kilka takich nitek powiesić na sumpie w poprzek z nawleczonych na żyłkę ale żeby rureczki były pod powierzchnią wody conajmniej 2-3cm. Siporax nawet jak jest czysty i nie ma w nim swobodnego przeplywu to poprostu nie działa. U mnie chciałem zainstalować pompe obiegową turbine duo, ale nie zmieści się. Mam tak mały baniak że podniesienie przeplywu wody powoduje wirówkę w zbiorniku. A gdyby się taka pompa u mnie zamieściła, jeden obieg puścił bym bezposrednio w ceramikę. U teścia świeżo odpalony baniak (2,5 miesiaca) w sumpie są 3 woreczki siporaxu po 1l. Jeden na zrzucie, drugi przy przegrodzie (musieliśmy go przywiązać bo odplywał) i trzeci na wlocie do pompy obiegowej. Z zycia kilka szczepek spsów i 2x zoa. Do tego pływają dwa błazny karmione codziennie połową kostki mrożonki. W obiegu 80l teraz wychodzi bo obniżylismy poziom w sumpie. Obecnie azotany i fosforany na zero i od tygodnia karmi fito korale bo marniały z głodu. Jak widzisz nawet świeży baniak potrafi dużo papu przyjąć. U Ciebie jest ok 600l w obiegu i karmisz tylko 3-4 kostki. Przeliczając litraż co by się u Ciebie stało gdybyś codziennie karmiła 7,5 kostki? Dodam że u teścia nie ma waty a woda kryształ. 

I nie ma odpieniacza. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę że dobrych, doradzających  wujków sporo... a zawsze myślałem że w siporaxie to bakterie beztlenowe i na tym to polega a tu nowość .Ale cóż dopiero raczkuję w tym temacie..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, alenqer napisał:

Widzę że dobrych, doradzających  wujków sporo... a zawsze myślałem że w siporaxie to bakterie beztlenowe i na tym to polega a tu nowość .Ale cóż dopiero raczkuję w tym temacie..

I masz rację. Bakterie żyją w koloniach często blisko siebie. Szczepy tlenowe rozwijają się na powierzchni zewnetrznej, a beztlenowe w głębszych zakamarkach. Kiedy namnożą się bakterie tlenowe (często widać to po glutach) przykrywają całkowicie złoże i w tym momencie beztlenowe umierają bo nie przedostaje się do nich pozywienie. W tym efekcie giną z głodu. Pozostają wtedy tylko bakterie tlenowe które przerabiają co się da na no3 (a to rośnie i rośnie). A to no3 jest oddawane do wody i nie ma wystarczającej ilości baktrii beztlenowych żeby to No3 przerobiły na N. Tak w duuuzym uproszczeniu oczywiscie bo po drodze następuje jeszcze rozkład na No2 itp. 

Edytowane przez dla syna (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z  łóżka .. czyli beztlenowo ale  czysto ..pozdrawiam^_^.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.