Skocz do zawartości
eXo

Glossy 135L - słona kostka

Rekomendowane odpowiedzi

Po dekadzie przerwy powróciłem do akwarystyki i postanowiłem, że spróbuję swoich sił z kawałkiem własnej rafy, co nie ukrywam jest dla mnie zupełną nowością :) .

Parę słów od strony technicznej:

Akwarium: Aquael Glossy 135L 50x50x63cm

Oświetlenie: LED 10W Retrofit Marine + 10W Retrofit Actinic; lada dzień dochodzi T5  Juwel 24W  Marine15000K

Filtracja: Reefpack 250 (wata+odrobinę matrix'a);  RO DI; 11kg żywej skały (odgazowana) + 10kg żywego piasku

Cyrkulacja: Tunze 6010

Suplementacja: wyłącznie bakterie Special Blend

Sól: Aquaforest Sea Salt

Obsada: Póki co są wyłącznie szczepki łatwych i mniej wrażliwych miękasów (Sinularia, Xenia, Rhoodactis, Briareum) i to co wychodzi ze skały. W planach jest dołożenie w kolejnych tygodniach ukwiału, zoa i pseudogorgii). Z nieco bardziej mobilnych  zwierzaków będzie para błazenków, babka, jakiś krabik/ślimak/kreweta, w zależności jak rozwinie się dalsze dojrzewanie.

 

Akwarium w 60% zostało zalane żywą wodą z działającego zbiornika, w którym też moczyła się skała. Póki co dojrzewanie przebiega dosyć łagodnie. W 3 tygodniu zaczynam dopiero obserwować pierwszą zmianę koloru skały i piasku - lekko żółtawy nalot, wyłącznie po stronie gdzie świeci Marine.

Pierwsze pomiary parametrów dały następujące wyniki:

Temp. 26*C

PH - 8.15

KH - 8-8.3

Zasolenie 1.024

NO3 - pierwszy pomiar >50; obecnie kolor jest dużo bledszy, pomiędzy 50 a 25

PO4 - 0,06 (aktualnie 0,03)

 

Wszystkie szczepki póki co mniej lub bardziej się pompują i powoli aklimatyzują się do zbiornika. Jedyny problem miałem z Rhodactisem - próbowałem go dać w różnych miejscach, zacienionych i z mniejszą cyrkulacją i za każdym razem uciekał. Nie pomogło nawet klejenie do kamienia kropelką w żelu. Dopiero teraz po przywiązaniu nitką siedzi w miejscu i zaczyna się powoli pompować.

 

SAM_3106.JPG

SAM_3114.JPG

20180926_183827.jpg

20180926_183843.jpg

Edytowane przez eXo (wyświetl historię edycji)

c2146cd4380d7f0a5fe62d5a2d4e2c13u1900a17

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie to wygląda, skała ma fajne kształty. Widzę, jednak że Tunze puszcza Ci bąbelki do wody; Jeśli mogę poradzić coś, to wydaje mi się, że powinien być wyżej, tak aby woda przelewała się przez jego grzebień. Chyba, że wypuszcza bąbelki bokiem... wówczas trzeba poczekać, aż szczelinki zatkają się same... A tak w ogóle to samych sukcesów życzę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszelkie sugestie i porady mile widziane :).

Odpieniacz jest zanurzony do połowy kratki. Niestety jeden zaczep z boku nie trzyma jak należy, bo bąble puszcza też z samej obudowy...mam jednak nadzieję, że tak jak piszesz z czasem zarośnie i się uszczelni na tyle że przestanie bąblować.

Skała była łączona CX5'tką...zabawy żeby to wszystko posklejać i ustabilizować w takim kształcie było co nie miara :D

20180915_180302.jpg

Edit. czy dobrze myślę, że ten żółty nalot w trakcie dojrzewania, w miejscach mocniej doświetlonych jasnym światłem (skała i piach), to będą okrzemki? 

Edytowane przez eXo (wyświetl historię edycji)

c2146cd4380d7f0a5fe62d5a2d4e2c13u1900a17

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, eXo napisał:

Póki co są wyłącznie szczepki łatwych i mniej wrażliwych miękasów (Sinularia, Xenia, Rhoodactis, Briareum)

No fajnie, jak lubisz mordować zwierzaki to wkładaj dalej do dojrzewającego zbiornika, ciekaw jestem jak po4 nh3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, eXo napisał:

Edit. czy dobrze myślę, że ten żółty nalot w trakcie dojrzewania, w miejscach mocniej doświetlonych jasnym światłem (skała i piach), to będą okrzemki?

Dokładnie nie widać, ale najprawdopodobniej okrzemki, one wyskakują jako pierwsze, z kolei dino ma charakterystyczne bąbelki... Najtrudniej zawsze zidentyfikować plagę, czy okrzemki razem z dino wyskoczą jednocześnie... 

Okrzemki mają to do siebie, że rzeczywiście reagują na światło. Tak więc wcześnie rano powinno być ich mniej i w miarę upływu dnia jak pali się światło pojawia się ich więcej. 

Możesz zrobić test na krzemiany.. ale z tymi testami jest tak, że przy niskich wartościach przekłamują, patrzysz na fiolkę i niby jest przezroczysta, niby mętna... a i tak nie wiesz co wyszło, za to mogą kogoś zaalarmować jeśli faktycznie krzemianów jest sporo... ale to chyba dotyczy Tych którzy leją kranówkę;

Można też użyć Sera Sylicate - ja obecne do nowego akwarium dałem od początku z nadzieją, że okrzemków nie będzie w ogóle.

Te z piasku w ostateczności, można też odessać... lub czekać aż  okrzemki zjedzą wszystkie krzemiany aż w końcu umrą z głodu. Wówczas woda może nabrać rudawego odcienia i należałoby przez watę odfiltrować te mikro pancerzyki okrzemek.

Tyle wiem o okrzemkach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj "boo12" nie tak mocno. Wiem, że jeszcze świeże oczko ale nie aż tak. Kolega dał sporo żywych "elementów " akwa. A co powiesz tym co robią przekładke i nie mają możliwości trzymania dwóch szkiełek i od razu wszystko przenoszą i to do świeżej solanki. 

Podpory pod klejną skałą profesjonalne :). Fajnie, że dałeś czarne tło. Do filtra daj ceramiki ile wejdzie. Wate wymieniaj regularnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie to tylko to trochę martwi:

4 godziny temu, eXo napisał:

Oświetlenie: LED 10W Retrofit Marine + 10W Retrofit Actinic; lada dzień dochodzi T5  Juwel 24W  Marine15000K

Trochę mało. 24W ze świetlówki + 20W led, na 130 litrów... I jeszcze te proporcje, 63cm głębokości. Dla ukwiała (pewnie quadri) będzie mało, dla jakichś twardych też. No ale miękkie to może dadzą radę, chociaż na dnie może być słabo, nie dla każdego miękasa.

A falstart z życiem? No cóż, mleko się rozlało, to trzeba teraz z tym żyć. Warto sprawdzić NH4, NO2, i w razie czego może jakimś purigenem się ratować. No ale niby żyje już to 3 tygodnie, to może da radę i dalej. Ale z kolejnymi zwierzami to chociaż poczekaj, aż plagi zejdą i parametry się ustabilizują.

Powodzenia:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Słony leszcz Mam też świetlówki Aquaela; jeśli wierzyć producentowi to 10W ich LED jest równoważne 24W T5. Stąd Aquael nazywa je 'zamiennikami" T5. Tak więc wychodzi nieco więcej watów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Amoniak sprawdzałem dwukrotnie przy okazji wizyt w sklepie zoo, drugi pomiar nic nie wykrył i zostało to zrobione przed wpuszczeniem jakiegokolwiek życia. Z dalszą częścią bardziej wrażliwej obsady będę czekał na kolejne spadki no3/po4 i zaniki glonów.

Watę wymieniam co 2 dni (przed włożeniem do filtra wyparzam i schładzam w RO).

Raczej nie planuje twardych korali, a ukwiał to będzie mały Cribrinopsis Crassa.

Co do samych świetlówek,  jak próbowałem dopytać Aquaela to niby zapewniają, że  przelicznik na Retrofitach jest tak jak wspomniał kolega wyżej 10W LED=24W T5, więc teoretycznie byłoby 3x24W + jeszcze jedno wolne miejsce na kolejne 24W.


c2146cd4380d7f0a5fe62d5a2d4e2c13u1900a17

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wate przed użyciem płukam w ciepłej wodzie i do filtracji. Z tymi przelicznikami światła to nie do końca się sprawdza. Musisz pomyśleć o lepszym "słońcu". Mogę zaproponować ci lampeczki kolegi z forum. Pod wymiar i pod potrzeby:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, eXo napisał:

niby zapewniają, że  przelicznik na Retrofitach jest tak jak wspomniał kolega wyżej 10W LED=24W T5, więc teoretycznie byłoby 3x24W + jeszcze jedno wolne miejsce na kolejne 24W

No ja bym zachował pewną rezerwę do tych zapewnień. Dwukrotnie większą wydajność świetlną z wata niż świetlówki to osiągają porządne CREE z najlepszych binów, zasilane prądem 350mA, w temperaturze 25st. A w tych retrofitach to pewnie masz tanie chińskie ledy załadowane w szklaną rurkę (więc chłodzenia brak -> temperatura dużo wyższa niż 25st:-), zasilane maksymalnym prądem, żeby uzysk "watów" papierowych z tej samej liczby ledów był jak największy. Więc bym się rewelacji nie spodziewał. Raczej spodziewałbym się, że te ledy "trochę" więcej światła dają niż świetlówki (a jeszcze przecież świetlówka świetlówce nie równa). Mam od aquaela tę lampeczkę slim duo (czy jakos tak), 5W białe 10k + 5W "aktynika" 20k, to powiem szczerze nie powala. Niby glony rosną, miękkie też dają radę, ale szału nie ma. Nawet sam aquael podaje, że lampka daje 500 lumentów tylko!!!! -> 50 lumentów z wata!!!!, tragedia. To nawet gorzej niż świetlówki. Tak więc ja mam zamiar się tego pozbyć i pewnie wspomnianą lampkę "pod wymiar" (o ile to o CNA chodzi z tym kolega z forum:-) zakupić docelowo (no chyba że sam coś zmajstruję jednak).

Jak masz wolne gniazdo, to dołóż tam po prostu świetlówkę. Najlepiej jakieś niebieskie, żeby podkarmić korale. 24W białe 15k świetlówka + 24W blue świetlówka + 10W 10k led + 10W 20k led to już całkiem spoko wygląda. I kolorki odda ładnie, i korale nakarmi, i ładne fluo będzie.  Właśnie głównie tego "blue" u Ciebie teraz brakuje. Bo ta LED "actinic" to bardziej w okolicach 420nm (takie wpadające już w fiolet/UV prawie) światło daje, podkręci fluorescencję, ale dla korali raczej bezużyteczne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rady i na pewno się do nich zastosuję.

Dzisiaj odbieram statecznik 2x24W i wspomnianego Juwela 24W 15k. Do tego w kolejnych dniach dorzucę jeszcze jedną sztukę - czy np. taki Juwel HiLite Blue 20k będzie ok? Z tego co widzę to w T5 do 45cm wybór jest nieco mniejszy.


c2146cd4380d7f0a5fe62d5a2d4e2c13u1900a17

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, eXo napisał:

czy np. taki Juwel HiLite Blue 20k będzie ok

Z tego co widzę na stronie to tak ciut przesunięte w aktynikę widmo, ale nie za bardzo, wiec pewnie dało by radę. Idealnie żeby maksimum widma miała na 450nm (royal blue). W świetlówkach to ja mało doświadczenia mam, wiec może ktoś inny coś podpowie. Z tego co widzę, to są ATI, Blau, FM idealnie w tym zakresie widma, ale to pewnie cenowo gorzej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam nic wspólnego firmą Aquael ani nawet nie jestem ich fanem. Jednak  przez 1,5 roku miałem nad akwarium ich 5 świetlówek 16W (Aquael Glossy 200); Ostatecznie i tak zmieniłem na inne światło. Nie demonizowałbym bym tak ich świetlówek, chyba, że ktoś faktycznie chce SPSy. Dla przykładu, że i na ich świetlówkach akwarium sobie radziło, daje zdjęcie mojej Euphylli. Proporcje się rozmyły... gdyż musiałem ją przestawić na osobą skałę, bo z tej pierwotnej zaczęła sięgać inne korale. Jednak zaręczam, że urosła w ciągu roku sporo. Miała 6 główek, gdy ją kupiłem. Na zdjęciu z prawej strony, po około roku, główek naliczyłem 11. Poszukam zaraz lepszego porównania, mam nadzieję, ze znajdę. PS: piszę to, aby powiedzieć, że na początek nawet i świetlówki LED dają radę.

euphilia_przyrost.jpg

Edytowane przez human_87 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, human_87 napisał:

i świetlówki LED dają radę

Dawać - dają. Ale jak kolega ma wolne gniazdo, to czemu nie wykorzystać. Te dodatkowe 24W w "blue" na pewno zrobi bardzo dobrą robotę. No i u Ciebie było 5x16W = 80W. A 80W to nie 20W jak u autora. Różne lampki/świetlówki led aquaela - cóż, delikatnie mówiąc, inne rzeczy wychodzą im lepiej:-) Taka trochę filozofia: włożyć kawałek taśmy led do szklanej rurki i podłączyć do prądu. Świeci? Świeci. Ale z lampami led z prawdziwego zdarzenia to nie wiele ma wspólnego. Właśnie stąd się biorą przesądy odnośnie stosowania LED w morskim, że korale (no, te bardziej wymagające) pod led nie rosną i nie wybarwiają się jak należy, że początkowe "lampy led" to były właśnie taką filozofią robione. Wlutować cokolwiek, byleby świeciło i w oczy raziło. Ale to już zamierzchła przeszłość, już nawet Chińczycy tak lamp nie robią. Oftop wyszedł, przepraszam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wrzuciłem dwie dodatkowe świetlówki T5 24W - Juwel 15K i 20K. Wizualnie jak dla mnie nie zmieniło się nic, ale mam nadzieję, że chociaż korale zauważą :)

Okrzemki coraz bardziej się panoszą - zaczynają już atakować drugą stronę akwarium i powoli wchodzą na szyby. Czekać cierpliwie aż się najedzą i zaczną same padać?

20180928_192403.jpg

Edytowane przez eXo (wyświetl historię edycji)

c2146cd4380d7f0a5fe62d5a2d4e2c13u1900a17

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki wymiar mają te tuby że zmieściłeś je w koronę? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, dla syna napisał:

Jaki wymiar mają te tuby że zmieściłeś je w koronę? 

świetlówka 438mm + czarne oprawki


c2146cd4380d7f0a5fe62d5a2d4e2c13u1900a17

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz podać namiary na Twoją lampę. Bo gdzie szukałem alternatywę lampy led to t5 zaczynały się od 60cm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, dla syna napisał:

Możesz podać namiary na Twoją lampę. Bo gdzie szukałem alternatywę lampy led to t5 zaczynały się od 60cm

https://aqua-light.pl/69-t5-24w-45-cm

Juwel HiLite Marine i Blue


c2146cd4380d7f0a5fe62d5a2d4e2c13u1900a17

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, eXo napisał:

Czekać cierpliwie aż się najedzą i zaczną same padać

Czekać. Cokolwiek zrobisz - tylko możesz pogorszyć sprawę. Okrzemki zejdą same. No, możesz szybki czyścić, żeby Ci się czekanie aż tak bardzo nie nudziło:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 28.09.2018 o 19:44, eXo napisał:

 

Okrzemki coraz bardziej się panoszą - zaczynają już atakować drugą stronę akwarium i powoli wchodzą na szyby. Czekać cierpliwie aż się najedzą i zaczną same padać?

 

W pierwszym akwarium okrzemek nie miałem, w drugim już miałem 2 lub może 3 dni i po tym czasie same znikły. Może trochę pomógł im zniknąć krab percnon, bo widziałem jak je skubał/zjadał. Powinny same zniknąć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie już kilka dni i mają się w najlepsze...dzisiaj zacząłem mieć odrobinę wątpliwości czy to aby na pewno tylko okrzemki, bo poza brązowawym nalotem pojawiły się na nich takie pojedyncze, falujące nitki. Są też bąbelki powietrza...tylko do końca nie wiem czy utworzone przez same glony czy przez odpieniacz, który rozsiewał bąble po całym akwarium.

 

Btw. dzisiaj wyciągnąłem cały odpieniacz i rozłożyłem na czynniki pierwsze. Okazało się, że nadmierne bąblowanie było spowodowane złym złożeniem - plastikowa ścianka oddzielająca, była obsunięta delikatnie w dół. Po poprawnym złożeniu, bąbluje już znacznie mniej, tylko z dołu i w końcu zaczął poprawnie produkować pianę...

20180930_195328.jpg

20180930_195403.jpg

20180930_195337.jpg


c2146cd4380d7f0a5fe62d5a2d4e2c13u1900a17

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To już jest początek dino.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.