Skocz do zawartości
kanio10

Problem z Caulastrea

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Proszę o pomoc w identyfikacji, coś porasta mi Caluastrea. Widać to na zdjęciu, małe rureczki/patyczki.715ee21b99ea47c173ec1184431425ea.jpg

 

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na ślimaki osiadłe. Wypuszczają takie a la pajęczynki śluzowe, które drażnią korale.

Trzeba tępić bo to plaga.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Twarde czy miękkie te rurki ?


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
11 minut temu, kanio10 napisał:

Tyle tylko że nie widać w ogóle tych pajęczyn... 

sypnij wieczorem drobnego suchego żarcia, albo porządnie zamieszaj pisakiem to zobaczysz  :)

albo zrób fotkę makro - coś jak tutaj

9y2atu4e.jpg

 

ps. ja widzę nawet na tej fotce co dałeś - pomiędzy dwiema górnymi głowami

137b4e97a1a66.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok to teraz co z tym zrobić? Jest ich trochę pomiędzy głowami Caluastrea więc raczej usunięcie całości nie wchodzi w grę. Samo wycięcie główek i podklejenie też chyba nie ma sensu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Godzinę temu, kanio10 napisał:

Ok to teraz co z tym zrobić?

np. kupić Halichoeres Chrysus, hexeatenię, krewetkę seticaudata

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, silvia napisał:

np. kupić Halichoeres Chrysus, hexeatenię, krewetkę seticaudata

Hexa u mnie tego nie zjadała, tak samo chrysus ma to w głębokim poważaniu. Za to wirki wcinają jak wściekłe (obecnie wirków brak). Krewetek nie testowałem, ale osoby które miały je w zbiorniku też nie było żadnych efektów (przynajmniej te osoby które znam). Sam walczę z osiadłymi i jak narazie zaklejanie nie pomaga. Zakleję kilka sztuk, to po krótkim czasie jest kilkanaście nowych. W końcu przestałem je zaklejać i nic się nie zmienia. Przyrost tych ślimaków jest identyczny. Dodam że mam mały zbiornik więc większe sprawdzone ryby u mnie być nie mogą. Pytanie co będzie je zjadać? Jak ktoś poda mi gatunek zwierzaka do mojego litrażu i będzie bezpieczny dla reszty obsady a zarazem skuteczny to stawiam zgrzewkę mocnych kropli 40%

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
38 minut temu, Heweliusz napisał:

Czy chrysus moze mieszkac w akwa bez piachu?

Chrysus to wargacz, zakopuje się na noc w piasku. Musi mieć podłoże 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, Darek85 napisał:

Masz ją na podstawce czy przyklejoną do skaly?

Przyklejone do skały ale razem z małą podstawka więc bez problemu mogę ją oderwać.

Jeżeli chodzi o Chrysusa również posiadam. Wykazuje zainteresowanie ale nie na tyle żeby je całkowicie zwalczyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem że to nie rozwiązanie problemu ale z łatwością możesz pozbyć się ich mechanicznie. Ja czasem wyciągam swoje nie doklejone szczepki i czyszczę je z osiadłych. Biorę mały nożyk i podważam ślimaka przy nasadzie. Bardzo łatwo odpadają. Przygotuj pojemnik z wodą ze zbiornika i maczaj korala żeby nie wysechł. Usuń ślimaki po czym korala do zbiornika. Jak dobrze wyskrobiesz to za prędko nie wrócą. Wodę z pojemnika do kibla.

Oczywiście ślimaki powrócą z czasem ale jeśli zostawisz go w takim stanie taka ich ilość będzie podrażniać główki i mogą "zadusić" korala.

Wszyscy piszą o naturalnym wrogu ślimaków osiadłych jako rozwiązanie, ale tak jak @dla syna pisał skrzynka wódki dla tego kto mi takiego stwora znajdzie.


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie nie ma opcji wyciągnąć skały. Posklejana w całość na dodatek 15 spsów przyklejonych bezposrednio do skały. Co więcej ślimaki osiadłe mam nawet w jaskiniach zrobionych ze skały a nawet w panelu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie dasz rady odciąć polipów z kawałkiem szkieletu?

Albo wyciągnij szczepkę i dokładnie oskrob szkielet.

BTW ktoś wie, czy deepowanie działa na nagoskrzelne?


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
48 minut temu, katani napisał:

Nie dasz rady odciąć polipów z kawałkiem szkieletu?

Albo wyciągnij szczepkę i dokładnie oskrob szkielet.

BTW ktoś wie, czy deepowanie działa na nagoskrzelne?

Właśnie tak myślałem żeby odciąć same polipy i kleić ze sobą na nóżkę z kleju. Ma to sens?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osiadłe nie mają nic wspólnego z jej kondycją .u mnie ma na szkielecie (i nie tylko u mnie) pełno i ma to w d ... . 

zacznij ją karmić to spuchnie pięknie jak dętka .


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.