Skocz do zawartości
s1ngle

[720L] Ojjj, tak to sie zaczelo moje szeryfowanie

Rekomendowane odpowiedzi

6 hours ago, Nik@ said:

Patyk eydaje się, że jest/był mangrowcem? Jeśli tak, to kto go ram umieścił?

Serwis je tak powkladal, ale co jakis czas falowniki je 'wywiewaly', wiec z powrotem je umieszczalem jak byly, ale potracily korzenie i 1/3 zbrazowiala, nie wygladaly na rosliny, ktore moglyby odzyc.

6 hours ago, Nik@ said:

I co się stało z sinularią?

Sinularia ma sie dobrze, no nie no, odrobine marudzi po tych wszystkich zmianach, ale wraca do formy.
 

vqVWK3P.jpg

9Dxn1dD.jpg

Co jest zabawne to dwa garbiki maja kryzys tozsamosci i mysla ze sa blazenkami :D bo prawie caly czas przesiaduja sobie w tej Sinularii.

 

2 hours ago, Nik@ said:

Szkoda, że jeszcze żab tam nie wrzucił, albo żółwia.

Haha padlem xD

 


6b9a2c21448c10d02a0e2143bd295ae9u1827a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wykonałes ogrom prac i poczyniles inwestycje na kolejne tysiące złotych, a akwarium wyglada, jakby dopiero wystartowało od zera. Za to bym wsadzila tego oszusta do pierdla.

Takie kosmiczne nakłady, tyle życia po drugiej stronie rafy, bo jakiemus kolejnemu "szeryfowi' się wydaje, że jest ekspertem w akwarystyce. Każdy początkujący na tym forum,  w tym ja, popełnił i popelni jeszcze nie raz wiele błędów we własnym akwarium, z niewiedzy, niechcący, ale człowiek, który zrobił Twojemu akwarium taka krzywdę, mianował się ekspertem i wziął za to ogromny worek monet, powinien odsiedziec w pierdlu za to, co zrobił. 

Co mu się przysnilo z tą pianką to nie mam pojęcia. Srebrzyce pół biedy, w sumie z Twojego tematu dopiero poznałam te rybki, całkiem ładne są :) ale nie kumam niczego więcej, co się tam wydarzyło.  

Szkoda, że przy okazji rozpierduchy z likwidacją pianki z dna nie wyrwales też tej z tylnej ściany. 

Jeśli zdecydujesz się rwać ja za miesiąc, to znów naruszysz ten świeżo upieczony ekosystem, kolejny stres dla ryb. Nie mam pojęcia, czy doradzić Ci teraz rwanie reszty, póki życia jeszcze jest mało, czy czekać, jak się to potoczy. Jest jedną osobą na tym forum, która ma tło zrobione z pianki, nie pamiętam nicka, ale jakoś to akwarium działa.  Ktoś pamieta ten temat?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wydaje mi się, żeby ta pianka robiła coś negatywnego. Jeśli jest przyklejona równie dobrze, jak była do dna, to za nią nie robią się żadne strefy beztlenowe, a ta odrobina detrytusu na obrzeżach - ile tego może maksymalnie być, łyżka stołowa?  Co najwyżej trzeba ją będzie z raz na tydzień przedmuchać pompką, żeby odlepić od niej syf. A gdy porośnie glonem wapiennym, to będzie robić za fajne, chropowate tło. O wiele lepsze estetycznie od zapyziałej tylnej szyby, nie czyszczonej miesiącami :).

Na miejscu OP miałbym teraz lekki mętlik, bo co użytkownik to inne rady, rwij piankę, rób restart, nie rób restartu :). Osobiście zostawił bym, jak jest (zmieniając tylko ustawienie skały na bardziej przestrzenne, bo wyszło trochę gruzowisko) i spokojnie czekał na rozwój sytuacji. Ryby mają się dobrze, korali mało, restart zawsze można zrobić. 

Srebrzyce to fajne rybki, u siebie w pracy będę niedługo uruchamiał zbiornik 1000l i chętnie bym kupił stadko. Są euryhaliczne, więc do słodkowodnego też by się nadały. 

Natomiast co do utopionych środków, to faktycznie, makabra. W podobnym czasie (gdzieś na wakacjach, powrót po raz trzeci ;-) ) uruchomiłem swoje, i jak zwykle na odwal się, czyli na kubełku Aquaela, jakiejś starej cyrkulacji, bez sumpa czy odpieniacza, oświetlenie na chińczyku 20 W LED, i w sumie wygląda podobnie, co obecny zbiornik s1ngle'a, ale kosztowało mnie to tyle, co za sól, suchą skałę, piach i parę rybek :).

Choć w sumie, to tylko pieniądze. Gdybym miał się pochylać nad każdą złotówką wydaną na moje dwie kilkunastoletnie królowe lawet....let bygones be bygones. Jutro bedzie lepi :).

 

Edytowane przez ZenonPL (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
52 minutes ago, Nik@ said:

Wykonałes ogrom prac i poczyniles inwestycje na kolejne tysiące złotych, a akwarium wyglada, jakby dopiero wystartowało od zera. Za to bym wsadzila tego oszusta do pierdla.

Czekam, az GFO mi zbije PO4, by zaczac dokladac wiecej miekasow i ostatecznie LPS.

52 minutes ago, Nik@ said:

Szkoda, że przy okazji rozpierduchy z likwidacją pianki z dna nie wyrwales też tej z tylnej ściany. 

Jeśli zdecydujesz się rwać ja za miesiąc, to znów naruszysz ten świeżo upieczony ekosystem, kolejny stres dla ryb. Nie mam pojęcia, czy doradzić Ci teraz rwanie reszty, póki życia jeszcze jest mało, czy czekać, jak się to potoczy. Jest jedną osobą na tym forum, która ma tło zrobione z pianki, nie pamiętam nicka, ale jakoś to akwarium działa.  Ktoś pamieta ten temat?

https://www.juwel-aquarium.de/en/Products/Decoration/STR/STR-Background/
Pianka da rade, na plecach jest przyklejona duzo lepiej niz na podlozu bo uszczelniona spienionym PVC.

23 minutes ago, ZenonPL said:

Na miejscu OP miałbym teraz lekki mętlik, bo co użytkownik to inne rady, rwij piankę, rób restart, nie rób restartu :). Osobiście zostawił bym, jak jest (zmieniając tylko ustawienie skały na bardziej przestrzenne, bo wyszło trochę gruzowisko) i spokojnie czekał na rozwój sytuacji. Ryby mają się dobrze, korali mało, restart zawsze można zrobić. 

Coz, w szkole z techniki i plastyki zawsze bylem noga :D takie estetyczne sprawy to nie moja broszka, ulozylem najstabilniej jak moglem z jak najwieksza iloscia przeplywow dla ryb (mureny lubia sie chowac).

23 minutes ago, ZenonPL said:

Srebrzyce to fajne rybki, u siebie w pracy będę niedługo uruchamiał zbiornik 1000l i chętnie bym kupił stadko. Są euryhaliczne, więc do słodkowodnego też by się nadały. 

Jak wylowisz to zapraszam po odbior :D:D:D

23 minutes ago, ZenonPL said:

Natomiast co do utopionych środków, to faktycznie, makabra. W podobnym czasie (gdzieś na wakacjach, powrót po raz trzeci ;-) ) uruchomiłem swoje, i jak zwykle na odwal się, czyli na kubełku Aquaela, jakiejś starej cyrkulacji, bez sumpa czy odpieniacza, oświetlenie na chińczyku 20 W LED, i w sumie wygląda podobnie, co obecny zbiornik s1ngle'a, ale kosztowało mnie to tyle, co za sól, suchą skałę, piach i parę rybek :).

Choć w sumie, to tylko pieniądze. Gdybym miał się pochylać nad każdą złotówką wydaną na moje dwie kilkunastoletnie królowe lawet....let bygones be bygones. Jutro bedzie lepi :).

Coz, czasem trzeba przegryzc sól (morska) i popić cytryna, pokrzywic sie, ale isc dalej.


6b9a2c21448c10d02a0e2143bd295ae9u1827a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę Ci Zenon przyklasne, ale tylko trochę. Ta piana na dnie to była tragedia. Tu nie chodziło o 2 łyżki detrytusu. Pomijam nienaturalny i tragiczny wygląd, ale cały syfek z akwarium grawitacyjnie opada w dół. A tu ani tego odessać,, ani rozgwiazdy, ani babki kopiace, ani nawet przegrzebac "patykiem". Może trochę by pomogly strombusy.

Tylna ściana z pianki aż tyle syfu chyba nie złapie, turbo czy inne slimaczki powinny dać radę 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, s1ngle napisał:

Boki pianki:

dNrfvvL.jpg

iojzgUF.jpg

Nie no Panie trzeba rwać :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
59 minutes ago, sith114 said:

Nie no Panie trzeba rwać :D

2c6a9a233b036e73edf9ad1785335847,62,37.j

 

 

 

A tu jako bonus, moj najbardziej kolorowy koral :D 

tPwZ2Wo.jpg


Teraz to dopiero zazdroscicie :D

Edytowane przez s1ngle (wyświetl historię edycji)

6b9a2c21448c10d02a0e2143bd295ae9u1827a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

user Diodon ma z pianki tło i nic się nie dzieje specjalnego, ważne by nie było za pianą dużych przestrzeni gdzie mógł by się gromadzić detrytus latami, bo wtedy to taka bomba z opóźnionym zapłonem.

Pozdrawiam Ura

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, s1ngle napisał:

A tu jako bonus, moj najbardziej kolorowy koral :D 

tPwZ2Wo.jpg


Teraz to dopiero zazdroscicie :D

Te małe guzy są jadalne. Smacznego :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, dla syna napisał:

Te małe guzy są jadalne. Smacznego :)

A to sie do akwarium wsadza z ziemia czy bez? :ph34r:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, sith114 napisał:

A to sie do akwarium wsadza z ziemia czy bez? :ph34r:

Jak wymoczysz w dipie to można bez doniczki, ale trzeba aklimatyzować metodą kropelkową, bo to bardzo wrażliwe stworzenie. 

O piankę na tylnej szybie jestem spokojny. Natomiast na podłożu to był wynalazek Tysiąclecia. Kogoś z serwisu Ułańska fantazja poniosła. Z tych producentów co wyczytałem, żaden nie miał zastosowania jej jako podłoże. Widocznie musiały być prowadzone jakieś badania skoro żaden z producentów nie zalecał pianek jako wykończenie podłoża. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciagle walcze z:

- NO3, aby wzroslo, zwiekszylem karmienie (x2, od 20.12), zaprzestalem lania bakterii (od 18.12) i VSV (od 22.12)
- PO4, aby spadlo, dodaje GFO

Postepy w ostatnim tygodniu byly dosc mizerne:
1036939111_Screenshot2018-12-2622_02_11.png.6ee768f6f403fb37db014e5627098f27.png

Czy jest cos co jeszcze moge zrobic?

W dodatku ostatnio pojawila sie taka piana w sumpie (tylko jednym, tam gdzie jest GFO i odpieniacz), czy to cos oznacza?

oiIlxdT.jpg

Edytowane przez s1ngle (wyświetl historię edycji)

6b9a2c21448c10d02a0e2143bd295ae9u1827a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dajesz mrożonki to je płukać musisz. Efekt będzie lepszy. Nie dawaj suchego pokarmu. Jeśli pomiary są właściwe to bardzo ładnie fosforany spadają. Nie masz powodu do narzekania. Co do piany obok odpieniacza, próbował bym ją usuwać ręcznie (gęstym małym sitkiem z plastiku, bez metalu). Może to z powodu GFO się tam zbiera. Można by było powoli zmniejszać ilość tego środka, aż do całkowitego usunięcia. W 6 dni spadły fosforany o 0,16 co daje całkowite wypranie wody w ciągu 2-3 tygodni. Po tym czasie dobrze by było abyś tego GFO miał już mniej niż 50% obecnej ilości. I obserwować co się dzieję z fosforanami. Co do karmienia, to nie zwiększał bym ilości gdyż pokarm zawiera fosforany. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 23.12.2018 o 22:36, ZenonPL napisał:

Srebrzyce to fajne rybki, u siebie w pracy będę niedługo uruchamiał zbiornik 1000l i chętnie bym kupił stadko. Są euryhaliczne, więc do słodkowodnego też by się nadały. 

Wtrącę się, bo nie byłabym sobą ;) srebrzyce tylko za młodu mogą żyć w słodkiej wodzie; im starsze, tym gorzej ją tolerują. Dorosłe nadają się tylko do solanki / wody słonawej. http://www.akwa.aip.pl/index.php/opisy-zwierzat/zwierzeta-morskie/srebrzyca-monodactylus-argenteus/

Do autora wątku - szacun i podziw za wytrwałość w ratowaniu baniaka, ale głównie za to, że się nie załamałeś tylko idziesz do przodu :) oby tak dalej!

Edytowane przez 12dot12 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info :). Czyli podobnie, jak niektóre kolcobrzuchy i argusy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, 12dot12 napisał:

Wtrącę się, bo nie byłabym sobą ;) srebrzyce tylko za młodu mogą żyć w słodkiej wodzie; im starsze, tym gorzej ją tolerują. Dorosłe nadają się tylko do solanki / wody słonawej. http://www.akwa.aip.pl/index.php/opisy-zwierzat/zwierzeta-morskie/srebrzyca-monodactylus-argenteus/

Do autora wątku - szacun i podziw za wytrwałość w ratowaniu baniaka, ale głównie za to, że się nie załamałeś tylko idziesz do przodu :) oby tak dalej!

Jakby Cie glony z rana wyciągały z łóżka też byś miał motywacje do działania :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
On 12/27/2018 at 12:32 AM, dla syna said:

Jak dajesz mrożonki to je płukać musisz. Efekt będzie lepszy. Nie dawaj suchego pokarmu. Jeśli pomiary są właściwe to bardzo ładnie fosforany spadają. Nie masz powodu do narzekania. Co do piany obok odpieniacza, próbował bym ją usuwać ręcznie (gęstym małym sitkiem z plastiku, bez metalu). Może to z powodu GFO się tam zbiera. Można by było powoli zmniejszać ilość tego środka, aż do całkowitego usunięcia. W 6 dni spadły fosforany o 0,16 co daje całkowite wypranie wody w ciągu 2-3 tygodni. Po tym czasie dobrze by było abyś tego GFO miał już mniej niż 50% obecnej ilości. I obserwować co się dzieję z fosforanami. Co do karmienia, to nie zwiększał bym ilości gdyż pokarm zawiera fosforany. 

Ok, dzieki, 'on it' :)

18 hours ago, 12dot12 said:

Wtrącę się, bo nie byłabym sobą ;) srebrzyce tylko za młodu mogą żyć w słodkiej wodzie; im starsze, tym gorzej ją tolerują. Dorosłe nadają się tylko do solanki / wody słonawej. http://www.akwa.aip.pl/index.php/opisy-zwierzat/zwierzeta-morskie/srebrzyca-monodactylus-argenteus/

Do autora wątku - szacun i podziw za wytrwałość w ratowaniu baniaka, ale głównie za to, że się nie załamałeś tylko idziesz do przodu :) oby tak dalej!

Grazie! No sily mam, bo widze efekty :)

Edek (rogatnica picasso / lagoon triggerfish) byl i jest fajny, bardzo odwazny i interaktywny itd.
No, ale dzis przy czyszczeniu szyb dziabnal mnie trzy razy: w palec, w wierzch dloni i w nadgarstek (kiedys tylko palec atakowal, ale calej reki to sie bal).
I to juz nie byly ostrzegawcze dziabniecia, tylko faktycznie bolaly (nie do krwi, ale naskorek naruszyl).
Da sie go jakos oduczyc tego? :d Czy pozostaja rekawice?

klepsydryDB1.jpg

 

Update: Ja sie o palce boje... a wlasnie zauwazylem garbika, ktory ma pol boku rozcharatane... (a podobno garbiki mozna w predator tank miec).

SbWnjCm.jpg
81PEukN.jpg
zy3mu7W.jpg



W dodatku wyglada na to, jakby 'cyjano' atakowalo mi żółtka (pokolca)... Bo nie znalazlem zadnej choroby, ktora tak wyglada...
v3fIrHO.jpg
wtiWHDA.jpg
kMaM7Nj.jpg
 


Update 2: żółtek już czysty

 


Update 3: no to tyle :( Jakaś diagnoza? Wczoraj plywal, jadl i wygladal normalnie... no na pewno bylo go wiecej...

5d2IfMo.jpg

Edytowane przez s1ngle (wyświetl historię edycji)

6b9a2c21448c10d02a0e2143bd295ae9u1827a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Edward prawdziwy zakapior, chociaż garbiki tez się lubią skubać nawzajem ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ehhh.....

Rogatnica wybije Ci wszystkie ryby,nie szkoda Ci ich ???

może oddaj rybki komuś innemu a do akwa rzucaj filety z biedronki 

 


837d639304681b7236fa4a1fcb7184c1u1262a1110.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rogatnice niby agresywne,ale znam zbiornik,gdzie razem mieszkają:

-odonus niger 10cm

-pterois volitans x 2 35cm

-rogatnica picasso 15cm

-rogatnica jasnoplama 25cm

-hepatus 30cm

-z.xathurum,20cm

-borsuk 23cm

-centropyge bispinosa i bicolor 10cm

-amphiprion clarki x 2 samiec 7.5cm samica 10 cm

-strzepiel panterka 40cm

-niezindefikowany ustnik 28 cm

-pomacanthus imperator 12cm

-brzydal 10cm

Są też sarco,euphyllie,diadema setosum 35cm,rurówka z koroną 7cm,discosoma,gorgonie i inne.

Rozmiary są podawane w przybliżeniu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 hour ago, niwre37 said:

Ehhh.....

Rogatnica wybije Ci wszystkie ryby,nie szkoda Ci ich ???

może oddaj rybki komuś innemu a do akwa rzucaj filety z biedronki 

Nie wybieralem takiej obsady, ale coz, taka mam.

Myslalem, ze przypadkiem, ale o dziwo przejrzalem wiele watkow i generalnie to sie pokrywa z tym co ludzie polecaja jako obsade z rogatnica:
- mureny (eels)
- graniki (groupers)
- borsuki (foxface)
- pokolce (tangs)
- wargacze (wrasses)
- stadniki (damsels)

Warunkiem jest zbiornik > 155 galonow (585L) i niezbyt mocno zarybiony.
Trzeba tez mocno karmic by nie przychodzily rybom innowacyjne dietetyczne pomysly.


6b9a2c21448c10d02a0e2143bd295ae9u1827a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, s1ngle napisał:

Nie wybieralem takiej obsady, ale coz, taka mam.

Myslalem, ze przypadkiem, ale o dziwo przejrzalem wiele watkow i generalnie to sie pokrywa z tym co ludzie polecaja jako obsade z rogatnica:
- mureny (eels)
- graniki (groupers)
- borsuki (foxface)
- pokolce (tangs)
- wargacze (wrasses)
- stadniki (damsels)

Warunkiem jest zbiornik > 155 galonow (585L) i niezbyt mocno zarybiony.
Trzeba tez mocno karmic by nie przychodzily rybom innowacyjne dietetyczne pomysly.

Zapomniałeś o rękawicach :D
Zeby nie stracic palców!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
48 minutes ago, sith114 said:

Zapomniałeś o rękawicach :D
Zeby nie stracic palców!

Haha, podobno uderzenie od pokolca jest o niebo gorsze, niz ugryzienie nawet duzej rogatnicy, nie mowiac o murenach ;{

Dzisiaj byl dzien automatyzacji, prosze powiedzcie co o tym myslicie:

Automation

  • 0:00-24:00
    • Odpieniacz (Skimmer)
    • Pompy (Pumps)
      • Podająca/Główna (Main 7000 L/H)
      • Filtr UV (L/H)
      • Algae/Chaeto (1000 L/H)
    • UV filter 22W
    • 2x wave maker (AN NVM 13000)
  • 08:00-21:00
    • 3x LED 65 [białe (17 W), niebieskie (17 W), niebieskie 2x (17 W), fioletowe (18 W), zielone (9 W), czerwone (9 W)]
    • 1x LED 36 (10 000 K)
    • 2x wave maker (OW-40, OW-50)
  • 12:00-18:00
    • 6 x T5 80 = 480W (Purple, 2xCoral, Aquablue Special, 2x Blue)
    • 2 x T5 80 = 160W (2 x Blue)
    • 1 x T5 3 Fans

TODO (recznie, ale juz przynajmniej na jednym rozdzielaczu):

  • 19:00-11:00
    • Algae/Chaeto filter LED (50W)
    • Grzałka/Heater 150W ustawiony na 23.5 (utrzymuje 25)
    • Oswietlenie sump LED

6b9a2c21448c10d02a0e2143bd295ae9u1827a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.