Skocz do zawartości
Nik@

Słodki projekt 225l

Rekomendowane odpowiedzi

Ten grzebień po stronie pompy jest włożony do góry nogami i dodany jeszcze przezroczysty pasek plastiku, zeby uezczelnic, więc woda tamtędy nie wpływa. Gąbkę dokupie.

Wate włożyłam na chwilę tak żeby wystawiała na powierzchnię i wylapala mi drobne paprochy z powierzchni.

Są już rybki, przed chwilą wpuszczone. Neony, razbory, kiryski, dwie babeczki, trzy glonojady i jeden otosek  (więcej nie było, dokupie mu kumpli).

Rybki na razie bardzo zestresowane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć, napisz co to za gatunek babek. Wpadłem dziś do domu po dwóch tygodniach nieobecności  i za głowę się złapałem,  zarośla tak porosły że trudno było wycinać i wywaliłem z połowę wiadereczka. Narybku różnej wielkości całe roje , łącznie ze stałą obsadą naliczylem lekko 60 szt.  Jak na akwarium 64 litry to pobiłem chyba rekord gines. Ciekawe co zastane za tydzień. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Babka to chyba stiphodon atropurpureus, ale nie jestem pewna, bo na paragonem mam napisane tylko "babka".

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Acha czyli tęczowe, ja spróbuję zapolować na złote.  Dzięki. 

 

babka-zlota-ryba-akwariowa-babki-675x380.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Złotym by u mnie środowisko nie pasowało.

@volf masz przykryte akwarium? Światło nocne? Pokaz fotki:)

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja to mam jednak pecha z rybami.

Po wpuszczeniu zauważyłam że kilka neonów ma kropki. Dziś tych kropek więcej.  Reszta ryb ok, poza jedną z babeczek, której od wpuszczenia nie widzę :(

Czym je karmić?

Kupiłam mrożona dafnie i cyklopa, nie podchodzi,  płatków też nie chcą. Tabletka dla przydennych cieszyła się jedynie zainteresowaniem krewetek. Ale to maluszki, niewiele zjadły, odesłałem resztę. Kupilam 3 czerwone i dwie niebieskie krewetki, niebieskich nie widzę.  Były wielkości 1.5 cm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mają ospę,  podnieś temperaturę wody do 28 stopni,  zasadniczo powinny jeść cyklopa,  Dafnia dla neonkow może być za gruba.


577ef1154f3240ad5b9b413aa7346a1e.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IZ takich pływających w toni i potrzebujących karmienia mam tylko te neony i razbory. Plus jedna no name, jakiś pyrteczek najmniejszy który się chyba złowił zamiast dziesiątej razbory, bo naliczylam 9 razbor. 

Podobne toto kształtem do neonów, ma niebieskią neonowa obwodke oka i jest zielone z cieniutkimi prazkami wzdłuż ciała, te prążki nie świecą.  Ma z 1.5 cm i szybka jest. Jak dam radę zrobić jej fotkę to wrzucę. 

Włożyłam grzałke, podnoszę powolutku. 

Fajnie to wygląda jak kiryski zasuwaja w tym piachu, a glonojady skrobia liście. 

Samiczka babeczki dziś już sobie razno pływa, skubie liście i korzenie, samczyk się skitrał w grocie pod korzeniem i nosa nie wysciubia. Ale żyje. 

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej Nika :)

Właśnie na chwilę zajrzałem i widzę że nie tylko mnie na słodkie naszło.... Już zapomniałem ile to nowych słów na "ka", na "cha" i na "du..a" się nauczyłem przy poprzednich.

Ale teraz idę na zimno i bez CO2 nie podchodzę nawet do tematu :) Oświetlenie zamówiłem sobie na allegro, firma opracowała własne taśmy pod rośliny/słodkie. Pomyśl - może warto zamiast świetlówek czy dłubania z lutownicą.

 

Nie myślałaś o roślinniaku z krewetkami i parą/haremem bojowników ? Znając Ciebie zaraz byś się dochowała potomstwa :)


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może będą chciały jeść artemię?... spróbuj też wodzienia, jest hitem w każdym akwarium ;)

Ja swoim daję karmy NorthFin, Naturefood, Vitalis, miękkie ekstrudaty Tropicala.

Fajne te babeczki :D i co ciekawe nie-twardowodne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, dale napisał:

Hej Nika :)

Właśnie na chwilę zajrzałem i widzę że nie tylko mnie na słodkie naszło.... Już zapomniałem ile to nowych słów na "ka", na "cha" i na "du..a" się nauczyłem przy poprzednich.

Ale teraz idę na zimno i bez CO2 nie podchodzę nawet do tematu :) Oświetlenie zamówiłem sobie na allegro, firma opracowała własne taśmy pod rośliny/słodkie. Pomyśl - może warto zamiast świetlówek czy dłubania z lutownicą.

 

Nie myślałaś o roślinniaku z krewetkami i parą/haremem bojowników ? Znając Ciebie zaraz byś się dochowała potomstwa :)

Bojowniki mi się nie podobają. Poza tym zbiornik 120l to chyba dla pary bojowników zbędny luksus? Żyją podobno w kałużach.

Kupilam test na ph, wychodzi pomiędzy 7 a 7.5, za wysoko. Czym mogę bezpiecznie zakwasy wodę?

2 godziny temu, 12dot12 napisał:

Może będą chciały jeść artemię?... spróbuj też wodzienia, jest hitem w każdym akwarium ;)

Ja swoim daję karmy NorthFin, Naturefood, Vitalis, miękkie ekstrudaty Tropicala.

Fajne te babeczki :D i co ciekawe nie-twardowodne.

Na wodzienia nawet nie spojrzały, za duży, a te razborki i neony to jeszcze maluchy chyba. Kupilam najmniejsze granulki, próbowały jeść, ale dla nich też za duże. 

Mam wrotka zywego, ale hoduje w słonej wodzie więc odpada. Ikra homara mrozona pewnie nie jest dla słodkich rybek odpowiednia.

Kupilam też dla kirysków pokarm, o nazwie kirysek i też im się nie podoba. Masakra. Mam jeszcze nowe płatki, ale już nie chce tyle żarcia wrzucać, bo wszystko czego dzis po odrobince probowalam podać leży na dnie. Może jak granulki się rozpuszcza to ryby je zjedzą, bo widzę że neony próbują je z dna zbierać. 

Coraz więcej kropek na neonach.  Usłyszałam poradę, by poczekać dwie doby, bo to może być tylko reakcja stresowa. Kupilam dwa leki z tropicala: ichtio i cmf. Niby obydwa na ospę. Lać czy czekać? Jeśli lać, to który?

Kupiłam też sól sanital z aloesem, która ma wspierać ryby podczas aklimatyzacji w nowym zbiorniku i pomagać leczyć skórę. Może najpierw tej soli spróbować?

 

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lepiej przelecz ichtio, choć potem będzie restart biologii... Ja leczyłam zielenią malachitową, a później, innym razem, EasyLife Anti Spot, które bakterii nie niszczyło - niestety już niedostępne na rynku. Z temperaturą ostrożnie, bo powyżej 28 stopni pływki wchodzą w stan anabiozy... i wtedy można im nagwizdać :) lepiej tak max 26 st. C.

Co do pokarmu to spokojnie. Jak długo rybki pływają u Ciebie, bo nie doczytałam? może się jeszcze przyzwyczajają. Zapytaj w sklepie, co im dawali i może to samo daj na początek. Bardzo polecam Naturefoody, zwł. Supreme i Premium Kristall, dla neonów & co. powinny być odpowiednie. Dostępne w Polsce.

Aha! jeszcze co do granulek. Wszystkie granulaty (poza Naturefoodami, wafersami Hikari i Tropical Soft Line) trzeba moczyć, bo puchną i mogą rozwalić rybom kiszki. Wystarczy ok. 5 minut w wodzie pobranej z akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziwne, na preparacie jest opis, aby przeprowadzać leczenie w temperaturze 27-30 stopni.

Rybki są od wczoraj, a już zaraz po wpuszczeniu widziałam kropki na neonach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To podnieś do 27 ;) tylko nie za szybko.

Kupiłaś od razu chore, niedobrze. Lej ichtio, ono jest dobre na to dziadostwo.

Edytowane przez 12dot12 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Reszta rybek w stanie perfekcyjnym, tylko te neony w kropki i niektóre miały uszkodzone płetwy ogonowe. Musiało się coś dziać w tym zbiorniku...

Krewetkami i slimakom ichtio nie zaszkodzi? Krewetki są maleńkie, 1.5 cm.

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

https://cichlidae.pl/showthread.php?tid=5973&highlight=ospa

Krewetek nie mam słodkowodnych, więc nie wiem. Ślimaków raczej nie ruszy. Niektórzy się obawiają oddziaływania miedzi na zbrojniki... ale u mnie otoskom raczej Green Ichtio nie szkodziło. Chyba że długofalowo, ale nie jestem w stanie na 100% powiedzieć.

Edytowane przez 12dot12 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nue wiem czy ten preparat zawiera miedz. Sądząc po barwie może to być zieleń malachitowa lub błękit metylenowy? Choć blekit raczej nie, preparat jest bardziej zielony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ooo o dzięki!.

Postanowiłam się wstrzymać z podaniem leku do rana. Będę wtedy miała szansę obserwować i reagować, gdyby się coś działo.  Dziś podam tylko tę sól. 

Temperaturę stopniowo podnosiłam od dzisiejszego rana z 24 do 26 przez cały dzień.  Jutro rano podgrzeję jeszcze o jeden stopień i podam lek. Nie mogłabym spać spokojnie, nie wiedząc, czy coś się nie podzieje, czy nie zabraknie tlenu. Inne na razie nie mają żadnych objawów, tylko neony. Jeśli już muszę stracić ryby, to wolę poświęcić kilka neonów niż całą obsadę, jeśli coś w nocy będzie nie tak po podaniu leku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z solą przy zbrojnikowatych ostrożnie... ja bym podała tylko zielone Ichtio.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie jest taka prawdziwa słona sól.  Na opakowaniu jest opis, że jest bezpieczna dla środowiska i wszystkich organizmow zamieszkujących akwarium. Myślę, że nazwa "sól" wiąże się tylko z tym, że preparat jest w postaci kryształków przypominających sól.  W jazdy razie producent twierdzi, że nikomu w akwarium się krzywda nie stanie.

http://tropical.pl/tropical/product/sanital-z-aloesem

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

CMF używałem kilka lat temu przy leczeniu bocji wspaniałych, mogę powiedzieć że się sprawdziło bo ryby wyzdrowialy. Innych leków nie stosowałem, musisz poczytać na forach czego najczęściej używają. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i tragedia. Po podaniu tego preparatu ryby zaczęły wariowac, a  jednego glonojady syjamskiego wylowilam martwego, pozostałe dwa zachowują się dziwnie nerwowo. Podmieniłam 10% wody.

Jasna cholera. Na jakiej podstawie producent pisze, że ten preparat jest hiperbezpieczny? Mogłabym pomyśleć, że ten glonojad padł z innego powodu, ale wszystkie ryby się nagle zrobiły bardzo nerwowe, biegają po akwarium.  Nie wiem co będzie z pozostałymi dwoma glonojadami.  Ten padniety złoty i ten drugi, jeszcze żywy mają przekrwione skrzela :(

 Trzeci jest szary, więc nie widac.

 

Podmieniłam łącznie z 15l wody, jakoś to się chyba normuje. Kiryski i otosek powoli się uspokoily i wróciły do swoich zdjęć, pozostałe dwa glonojady na razie żyją choć wyglądają nieciekawie.

Co się mogło stać? Bardzo dokładnie rozpuścilam te "sól" przed wlaniem. Martwy glonojad wygląda, jakby zasnął w najlepszym momencie życia, zdrowy, płetwy idealne, blyszczacy, jedynie skrzela przekrwione i brzuszek opuchniety.

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W słodkim możesz spokojnie podmieniać 30% na raz. Jak trzeba, to i 50%.

Pisząc o preparacie masz na myśli sól? Czy ichtio? Dałaś tylko jedno, czy oba?

Szkoda zbrojasa :( nie chcę nic mówić, ale wiele wskazuje na to, że sklep wcisnął Ci kiepski i chory materiał rybny...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Samczyk babeczki też właśnie padł.  Znalazłam go pod kamykiem martwego, a jeszcze przed podaniem tego preparatu go widziałam zywego, wreszcie z norki wyszedl. Kupilam dzis kilka małych kamyczkow dla tych babek i chyba się pod jednym zatrzasnal.

Płakać mi się chce. Nie wiem, jak samiczka też jej już nie widzę. Boję się, że wstanę rano i zastanę już puste akwarium. Oprocz ospy było dobrze, póki nie wlalam tej cholernej pseudosoli i nie dałam tych cholernych kamyków.  

Co mnie zdziwiło pani w sklepie władowała wszystkie ryby, ślimaki i krewetki do jednego worka. Przy kasie mówię, że krewetki chyba nie żyją, że to zły pomysł malutkie krewetki i ryby dawać razem z ślimakami, które są duże i ciężkie. 

Te ślimaki wyjela, krewetki dała nowe, ale dla mnie to niepojęte prawie 40 rybek dać do jednego worka! Dokładnie 38 ryb: 15 neonów, 10 razbor, 7 kirysków, trzy glonojady, otoska i dwie babki.

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.