Skocz do zawartości
brona25

Chory Hepatus

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Czy ktoś może wie co mu może być. Rybka trafiła do mojego zbiornika w sylwestra. Wczoraj zobaczyłem że ma jakieś dziwne przetarcia na bokach. 

Pomoże mi ktoś w identyfikacji i w razie potrzeby doradzi jak leczyć. Rybka ma wielkość ok 4 cm, trafiła do mnie ze sklepu w którym przez miesiąc była w kwarantannie. 

1.jpg

2.jpg

Edytowane przez brona25 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może być, że ze stresu dostała ospy i ocierala się o skały, żeby się pozbyć pasozyta. 

Albo wciskala się w jakąś kryjówkę przestraszona nowym otoczeniem i sie poobdzierala o skały. 

Albo miała "wymiane zdań" z inną ryba.

Ogólnie rybka wygląda dobrze, grubiutka, płetwy całe i kropek nie widać na zdjęciu. 

Na skórne problemy pomaga artemiss, jeśli się pogorszy, to możesz o nim pomyśleć.  Hest w 100% bezpieczny dla wszystkich organizmów.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ryby maja duze mozliwosci regeneracyjne. Tak jak pisala Dominika, powodow moze byc wiele, choc Hepki to raczej wrazliwe na ospe ryby wiec mozliwe ze ma jakies podraznienia skory.

Pamietaj ze nawet prawidlowo przeprowadzona kwarantanna w sklepie nie chroni ryby w 100%, bo pasożyt może być w Twoim akwarium


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie 3 letni hepatusek po przeniesieniu z jednego akwarium do drugiego dostał ospę, jest cały wysypany i tak z 2 tygodnie ale jest bardzo aktywny,  ma apetyt i wydać że po woli mniej tych kropek,  najważniejsze że pobiera  pokarm, jak je to jest dobrze tylko dobrze dokarmiać, można moczyć w czosnku jak niektórzy mówią (ale ja tak do końca nie jestem przekonany co do czosnku) i jeżeli są jakieś inny rybki obserwować  i dobrze przypatrzeć czy nie obsypało 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi.

Ganiają ją Amphiprion ocellaris, a ona ucieka w róg akwarium i wypływa po chwili z powrotem. Może to jest główny powód.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ryba walczy z inną, to czy w późniejszym czasie jest możliwe że się zaakceptują, czy jednak będzie się trzeba którejś pozbyć?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 godzin temu, brona25 napisał:

Dziękuję za odpowiedzi.

Ganiają ją Amphiprion ocellaris, a ona ucieka w róg akwarium i wypływa po chwili z powrotem. Może to jest główny powód.

dziwne zachowanie błaznów, jakie duze akwarium masz ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak kupowałem te 4  błazenki  od gościa to mówił że  jest  jedna dobrana para, oraz że jeden z tej pary gania tego trzeciego czasami. Ale ma je od trzech lat i nie sprzedaje osobno, nie planowałem kupna 4 tylko 2, ale się skusiłem. Ten jeden błazen ma to chyba we krwi. U mnie ganiał tego mniejszego często, aż ten się chował w skały i długo nie wypływał.  W końcu musiałem go oddać żeby się nie męczył.Zastanawiam się nad pozbyciem się tej pary.

Edytowane przez brona25 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli masz sumpa,to przełóż do niego tego agresywnego błazenka na kilka dni.Jeżeli ciągle będzie męczył hepatusa,to najlepiej pozbyć się go z akwa,bo będzie wszystkie nowe ryby męczył.

Edytowane przez piotr07 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety mam panel z tylu akwarium, a może go złapać w kotnik mam taki z siatki zrobiony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem podobny problem kilka dni temu z leucosternonem który uwziął się na nowego mieszkańca siganus vulpinus. Było gryzienie płetw kłucie kolcem. Biały dostał gorączki na widok nowej ryby. Pomogło umieszczenie na trzy dni leucosternona w sumpie. Po wpuszczeniu do zbiornika przestał zwracać uwagę na vulpinusa.


.,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślisz że jak włożyłbym kotnik taki w kwadracie 13 cm na 13 cm i wpuścił tam błazna na 3 dni to może mu przejść. Czy to nie zbyt dobry pomysł bo za mały jest ten kotnik

Edytowane przez brona25 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie umieszczałem niegrzecznych ryb w kotniku :-) Kotnik masz zapewne przeźroczysty ?  Agresywna ryba będzie stale mieć oko na znienawidzonego  hepatusa.  Nie wiem czy ta metoda wtedy zadziała. Nie jestem rybim psychologiem :-) Trzynaście cm to bardzo mała powierzchnia dla ryby.  Na pewno będzie się bardzo męczyła w tak małej powierzchni. Może pożycz małe akwarium 10-20 litrów i włóż do niego kawałek  skałki , grzałkę i pompkę. Jeżeli ta metoda nie pomoże to będziesz musiał się pozbyć amfipriona lub hepatusa. Tylko kto przygarnie chorą rybę? Powinieneś podjąć szybsze kroki i nie czekać dłużej. Za chwile całą obsadę będziesz miał w ospie. Jeżeli hepatus jest w dobrej kondycji to ma duże szanse na wyjście z ospy. Jest to w sumie bardzo krzepka ryba. Stałe ataki ze strony amfipriona będą tylko  nasilać chorobę. Jak nie masz możliwości pożyczenia akwarium to  może umieścisz amfipriona  w panelu ?


.,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A gdzie mieszkają Twoje blazenki? Mają ukwiały lub inny koralowiec który jest ich domem?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

18 minut temu, Marcinekk napisał:

Może pożycz małe akwarium 10-20 litrów i włóż do niego kawałek  skałki , grzałkę i pompkę

Kotnik jest niebieski, ale z tym akwarium może się udać chyba tak spróbuję. Ale wystarczy tylko grzałka , skałka i pompka cyrkulacyjna?

3 minuty temu, Nik@ napisał:

A gdzie mieszkają Twoje blazenki? Mają ukwiały lub inny koralowiec który jest ich domem?

 

Tak mają wielki ukwiał zielony  ok 25 cm w jednym rogu i te dwa tam siedzą, oraz na drugim rogu akwarium quadri czerwony i zielony. 

Edytowane przez brona25 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustaw pompkę na minimalne obroty co by błaznowi nie zrobić wirówki. Najważniejsze żeby był ruch wody. Najlepiej nakryj akwarium szybą lub styropianem zeby ograniczyc parowanie słodkiej wody.Tylko nie zakrywaj szczelnie akwarium, zostaw małą szpare. Zaznacz poziom wody i dolewaj małymi dawkami osmoze. Nie więcej  jak 50ml na raz dla 10 litrowego akwarium. Jak będziesz rybę  umieszczał ponownie w akwarium zrób jej aklimatyzację. 


.,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jutro będę miał jakieś małe akwarium,  w nocy powinien być spokój. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to wszystko to zły pomysł,tylko męczą się tym rybki, to nie jest rozwiazanie na ten problem,ale to moje zdanie,doradzać Ci nie będę bo się zrobi GB...a dziś jest wyjątkowo spokojnie:smile_wink:

Przemyśl masz akwarium 300l pewno brutto 

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Błazenki już mają nowy dom w nowym akwarium.  A hepatus ma się coraz lepiej.

 Pozdrawiam i dziękuję za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hepatus ok. 10 stycznia doszedł do siebie, znikły mu kropki. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.