Skocz do zawartości
pdz

275l spod Kampinosu

Rekomendowane odpowiedzi

11 godzin temu, pdz napisał:

 

....Wlałem bakterie ,  odpaliłem grzanie, zasoliłem na razie połowę soli wyliczonej na tę objętość....

 

 

 

Na jakich bakteriach wystartowałeś? Zasolenie zmierzyłeś, jakie masz obecnie? Chyba nie 17-18ppm?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasolenie 1.024 , bakterie Biodigest (ampułka) i Mircrobe Lift Special Blend (25 ml / 100 litrów , więc dałem 82 ml)

Edytowane przez pdz (wyświetl historię edycji)

.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ruch powierzchni również napowietrza ;) Odpieniacz IMHO zbedny na samym starcie. Wody w sumpie za dużo - wyreguluj tak by wody bylo do wysokosci przegród w poszczegolnych komorach, szkło IMHO się lepiej czyści niż pojemniki plastikowe.


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, bo myślałem że wsypałeś połowę soli i za jakiś czas dodasz drugą :)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, kupię zatem 30x20x20, to będzie ok. 10 litrów , wody troszkę odessałem, tak, że ledwo przelatuje nad przegrodami.

Soli naliczyłem niecałe 11 kg, wczoraj rozpuściłem 6 kg a dzisiaj resztę, zasolenie jest ok, wyrównałem poziom ale chlupie mi z wylotu, mam za krótki locline, muszę dokupić "koraliki" i jeszcze parę innych drobiazgów.

Edytowane przez pdz (wyświetl historię edycji)

.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak się złożyło, że brat jechał i po drodze kupił mi 30x20x20 i już dolewka gotowa, stoi na przegrodach, nie zajmuje zbyt wiele miejsca.

40 dolewka.jpg

Edytowane przez pdz (wyświetl historię edycji)

.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, pdz napisał:

Tak się złożyło, że brat jechał i po drodze kupił mi 30x20x20 i już dolewka gotowa, stoi na przegrodach, nie zajmuje zbyt wiele miejsca.

40 dolewka.jpg

Sprawdzałeś czy nie zasada naczyń połączonych jak pompa zadziała? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli co konkretnie ?


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta grzałka wytrzyma tydzień może dwa, zobacz do jakiego poziomu powinna być pod wodą

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info, jak poziom wody był wyższy to było ok, muszę ją pochylić.


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak wlałem Biodigest i Microbe Lift Special Blend to dodawać coś jeszcze na start , jakąś pożywkę dla bakterii czy to wystarczy ?\

 

Stała się też dziwna sprawa, podłączyłem wczoraj dolewkę Eye i do wieczora było ok a do rana wpompowała kilka litrów wody, jednak nie wszystko.

Czy coś źle ustawiłem ? Cały czujnik i suchy i mokry był poniżej linii wody na kilka milimetrów w sumpie a rano po dolaniu wody sporo poniżej , ok. 10 mm.

 

Jak najlepiej ustawić Gyre, może to teraz na pusto mało istotne ale testuję sobie ustawienia.

Dzień : pulsacyjny od 10 do 80 % , czyli 10-20-10-30-10-40 i tak do 10-80 a na noc na sztywno 10-30 , obie pompy synchronicznie dmuchają na siebie, czy tak jest ok ? Czy da się lepiej ?

 

Pojechałem też po dodatkowe koraliki locline, ponieważ wylot był tuż za kominem i siorbało powietrze, teraz po dodaniu 6 koralików jest bezgłośnie.

Pech chciał, że pojechałem z córką i namówiła mnie na "życie" ;-)

41 maskotki.jpg

Edytowane przez pdz (wyświetl historię edycji)

.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, pdz napisał:

Jak wlałem Biodigest i Microbe Lift Special Blend to dodawać coś jeszcze na start , jakąś pożywkę dla bakterii czy to wystarczy ?\

 

Stała się też dziwna sprawa, podłączyłem wczoraj dolewkę Eye i do wieczora było ok a do rana wpompowała kilka litrów wody, jednak nie wszystko.

Czy coś źle ustawiłem ? Cały czujnik i suchy i mokry był poniżej linii wody na kilka milimetrów w sumpie a rano po dolaniu wody sporo poniżej , ok. 10 mm.

 

Jak najlepiej ustawić Gyre, może to teraz na pusto mało istotne ale testuję sobie ustawienia.

Dzień : pulsacyjny od 10 do 80 % , czyli 10-20-10-30-10-40 i tak do 10-80 a na noc na sztywno 10-30 , obie pompy synchronicznie dmuchają na siebie, czy tak jest ok ? Czy da się lepiej ?

 

Pojechałem też po dodatkowe koraliki locline, ponieważ wylot był tuż za kominem i siorbało powietrze, teraz po dodaniu 6 koralików jest bezgłośnie.

Pech chciał, że pojechałem z córką i namówiła mnie na "życie" ;-)

 

41 maskotki.jpg

Wytłumaczę prosto co sie stanie jak zassiesz do węża wodę. Będzie leciała aż wąż się zapowietrzy. Daj końcówkę rurki od dolewki nad maksymalny poziom wody w zbiorniku na dolewkę powinno pomóc ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, już wiem o co chodzi, jak wężyk jest niżej niż poziom górny w dolewce a pompa zassie i wyłączy się, to woda nadal będzie lecieć aż wyleci wszystko, myślałem, że jak pompa przestanie działać to blokuje przepływ wody ...  tak jednak nie jest.

Dzięki za pomoc.


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ewentualnie możesz zrobić przejście z węża o mniejszej średnicy na większą, oczywiście przejście takie musi być powyżej górnego poziomu wody w dolewce, takie rozwiązanie też spowoduje, że "system" się zapowietrzy i nie wyssie wody. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 5.04.2019 o 20:41, pdz napisał:

Dzięki za info, jak poziom wody był wyższy to było ok, muszę ją pochylić.

@pdz grzałkę włóż do przegrody z odpieniaczem ,tam jest cały czas stały poziom wody i mniejsze ryzyko przepalenia.

Edytowane przez Krzysiek K. (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@pdz 

Drzwiczki masz na zawiasach? Pokaz jak są zamontowane do stelaża ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Drzwiczki są przesuwane w prowadnicach.


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sucha skała, suchy piach, bakterie wlane, czy dać coś na przyspieszenie, coś czytałem ale nie mogę znaleźć wątku, niektórzy chyba dodają kostkę czegoś mrożonego ? Czy to prawda i czy to dobry ruch ?


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

możesz wrzucić krewetkę mrożoną, dasz tym pożywkę dla bakterii, ja tak zrobiłem cykl azotowy zamknięty w miesiąc

Edytowane przez fannadil (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wrzuciłem krewetkę i czekam co dalej.

Czy testy robić po ok. tygodniu ?


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sterowanie skończone.

Wyświetlacz wyświetla datę i czas z zegara DS3231 podtrzymywanego bateryjnie, więc po zaniku zasilania nadal jest aktualna data i godzina a tryb świecenia lampy powraca do ustawionego dla danej pory.

Tryby świecenia są dwa : dzień i noc , na sztywno są ustawione godziny świtu i zmroku, czas przechodzenia dzień>noc i noc>dzień jest płynny i trwa ok. 30 minut.

Moc świecenia można ustawiać joystikiem dla każdego kanału dla dnia i nocy.

W planach jest przekaźnik , który po przekroczeniu określonej temperatury wyłączy zasilanie grzałek, na wypadek awarii termostatu.

42_noc.jpg

43_drv.jpg

44_drv.jpg

Edytowane przez pdz (wyświetl historię edycji)

.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbiornik jeszcze dobrze nie zastartował , jednak wybiegam nieco w przyszłość i planuję obsadę, konkretnie ryby.

Wielkość nie pozwala na dużą obsadę, więc takiej nie planuję, ryby raczej nieduże i w małej ilości, jednak bardzo podoba mi się Zebrasoma Flavescens i Xanthurum.

O tym drugim nawet nie myślę, rośnie większy ale czy do mojego zbiornika 90x55x55 da radę , Flavescenes ? Mam na myśli młodego , jak podrośnie skłonny jestem go wymienić.

Pytam, bo widzę na różnych stronach różne wymagania a znalazłem np. taki wątek, gdzie ryb jest sporo i między innymi Flavescens.

 

 

Edytowane przez pdz (wyświetl historię edycji)

.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz wszystko zależy od Twojego podejścia. Jak kupisz młodziaka i z czasem wymienisz akwarium na większe to czemu nie :D
 
Ale zaraz na sygnale pokolcowa policja tutaj wpadnie i Cie zjedza :D

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium pewnie nie zmienię ale jak podrośnie to mogę się z kimś zamienić, sprzedać, oddać.

Przejrzałem i widzę, że ludzie mają żółtki w podobnych zbiornikach, skały nie mam dużo, będzie miał gdzie pływać.

Póki co czekam na dojrzewanie ... we wtorek wrzuciłem krewetkę a dzisiaj rano zauważyłem przy pompie cyrkulacyjnej i luźno pływające jakby białe, może lekko przeźroczyste nitki i zastanawiam się, czy to początki czy może tak się rozkłada krewetka, wieczorem wrzucę fotkę.

Zastanawiam się też jak często robić testy, zrobiłem w formie treningu po zalaniu i wydaje mi się, że zrobię jutro po tygodniu, czy może częściej ?


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem dzisiaj testy.

Czy wszystko jest ok ? Czytałem nieco z Forum o parametrach , znalazłem tabelkę na Korale :

http://korale.pl/webpage/idealne-parametry-wody-w-akwarium-morskim.html

Temperatura w sumpie 26.0 stopni, w zbiorniku 25.5-26.0 , zasolenie 1.024

Testy : Colombo - Mg i pH, Salifert - NO2, NO3, NH3 i Ca.

W zeszłym tygodniu NO2 i NO3 miały 0 , dzisiaj odpowiednio 0.5 i 5 o ile dobrze rozpoznałem kolor (teraz sam wiem z czym się borykają mężczyźni w morskim) na skali Saliferta , NH3 cały czas 0.

Mg 1250 i 1100 , pH 8.2 i 8.2

KH mierzyłem Hanką , w zeszłym tygodniu wyszło (chyba źle zmierzone, wydaje mi się, że naciągnąłem o 0.1 reagenta za mało, dziś to zauważyłem) 197 a dzisiaj 153.

PO4 nie mierzone, dostałem w paczce złą Hankę i pewnie dotrze w poniedziałek odpowiednia, testu innego nie mam.

W zeszłym tygodniu dałem ampułkę (co 2 tygodnie) Biodigest i 82 ml (dawka na 1 dzień) Microbe Lift Special Blend a dzisiaj 50 ml (dawka na 8 dzień) Microbe Lift Special Blend

Edytowane przez pdz (wyświetl historię edycji)

.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.