Skocz do zawartości
pdz

275l spod Kampinosu

Rekomendowane odpowiedzi

Lampa własnej roboty , świeci póki co na 100% , może jutro wpakuję w obudowę Arduino i będzie sterowana.

 

 

Edytowane przez pdz (wyświetl historię edycji)

.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Resztę skały wsadz do sumpa

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam 3 komory, w pierwszej odpieniacz i hydraulika, w drugiej 4 koszyki z siporaxem a w trzeciej pompa i grzałki, nie bardzo mam gdzie to upchnąć, ostatecznie w trzeciej, może tam być, da to coś ?

Kilka jeszcze przykleję jako półki ale to jak klej przyjdzie i z głową, żeby nie przedobrzyć.

Póki co zalewanie ... uzbierane 60 litrów (2 x 30 l bańka) poszło do sumpa :-) brakuje jeszcze jakieś 5 baniek , zejdzie się troszkę.


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam dolewkę ale nie mam zbiornika, kombinuję pojemnik pod i nasuwa się pytanie, jak duży powinien być ?

Zimą w domu mam temperaturę 20 stopni , latem nieco cieplej , akwarium  275 + sump , nie wiem czy 10 litrów starczy , czy bliżej 20 ? Ile orientacyjnie może odparować dziennie ?


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rób jak największe, rzadziej będziesz dolewał.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miejsca nie jest za wiele, nie chcę dużej dolewki z jednego powodu, żeby podczas awarii czujnika nie wpompowało mi zbyt wiele do obiegu - zalanie i zmiana zasolenia.

Z drugiej strony nie chcę dolewać wody do dolewki codziennie.

Czy przy ok. 300 litrach mogę przyjąć średnio 3-5 litrów / 24h ? Po głowie chodzi mi małe akwarium np. 12-20 litrów lub jakiś pojemnik , coś co sensownie się dopasuje do już istniejącej instalacji.


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, pdz napisał:

Miejsca nie jest za wiele, nie chcę dużej dolewki z jednego powodu, żeby podczas awarii czujnika nie wpompowało mi zbyt wiele do obiegu - zalanie i zmiana zasolenia.

Z drugiej strony nie chcę dolewać wody do dolewki codziennie.

Czy przy ok. 300 litrach mogę przyjąć średnio 3-5 litrów / 24h ? Po głowie chodzi mi małe akwarium np. 12-20 litrów lub jakiś pojemnik , coś co sensownie się dopasuje do już istniejącej instalacji.

Nie bierz pod uwagę każdej możliwej awarii bo ześwirujesz albo akwarium zlikwidujesz :D
Kup system dolewki z podwójnym pływakiem czy tam czujnikiem, a zbiornik wielkości takiej żeby dolewać jak Ci wygodnie raz w tygodniu raz na dwa, jak lubisz  gimnastykę w sumpie to codziennie :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dolewkę mam Eye , tylko czekałem aż umebluję szafkę i wtedy będę wiedział co tam mogę dołożyć ... okazuje się, .że niezbyt wiele ;-)


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Eye też ma zabezpieczenia od przelania kwestia czy im zaufasz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, pdz napisał:

Dolewkę mam Eye , tylko czekałem aż umebluję szafkę i wtedy będę wiedział co tam mogę dołożyć ... okazuje się, .że niezbyt wiele ;-)

Za mala szafka znaczy za małe akwarium ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, sith114 napisał:

Nie bierz pod uwagę każdej możliwej awarii bo ześwirujesz albo akwarium zlikwidujesz

W przypadku dolewki akurat warto. Przykład z życia (mojego) wzięty. Dolewka tunze, działała rok bez ani jednej wpadki, aż nagle coś jej odwaliło i zaczęła dolewać co chwilę małą porcję wody. Po godzinie czy dwóch wypompowała by każdy zbiornik. I nawet nie ma jak pociągnąć producenta do odpowiedzialności w razie czego, bo w instrukcji jak byk jest, że woda ze zbiornika dolewki w całości powinna się zmieścić w akwarium. To wszystko tylko rzeczy (nie ważne czy dolewka elektryczna czy mechaniczna), które się psują czasem. Ślimak może wleźć na pływak, uszczelnienie przewodu czujnika może puścić, cokolwiek może się stać.

20 minut temu, pdz napisał:

Czy przy ok. 300 litrach mogę przyjąć średnio 3-5 litrów / 24h ?

Nie ważne, ile wody paruje dziennie, tylko ile możesz dolać do akwarium bez przelania wody przez krawędź. I taki zrób zapas. Co do zbiornika, ścianki powinny być przezroczyste/półprzezroczyste (biały baniak na wodę jest ok), żebyś nie musiał zaglądać do środka, żeby sprawdzić poziom wody. 3-5 litrów raczej będzie mało, chyba że przykryjesz akwarium i sumpa czymś. U Mnie z 40 litrów paruje ok 1 litr, odkąd jest nowa lampa z mocnym wentylatorem na niej. Pół litra wlewam rano, pół wieczorem, i napełniam butelkę z baniaka. To mi przypomina, że muszę zadzwonić do sklepu i spytać jak tam z naprawą gwarancyjną mojej dolewki.

2 minuty temu, pdz napisał:

Dolewkę mam Eye

Czyli jeden czujnik jak u mnie a całe zabezpieczenie to jakieś kombinacje z ograniczeniem czasu lania wody. Uważaj, żeby nie oświetlać czujnika za mocno - tam jest czujnik optyczny i może fałszywe wskazania dać w silnym świetle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, z powodu czujnika wrażliwego na światło chciałem z niej zrezygnować ale w szafce jest ciemno i nie chciało mi się już ogarniać , bo chciałem kupić 2 czujniki pływakowe i podpiąć pod Arduino + pompka.

Sump ma wysokie ścianki i spory zapas, wczoraj liczyłem ale nie pamiętam ile tam wejdzie wody.

Dam chyba małe akwarium 12 litrów, więc wody tam wejdzie ok. 10 litrów, powinno wystarczyć na 2-3 dni.

A za małe akwarium , no cóż, z czasem pewnie każde jest małe :-)

Edytowane przez pdz (wyświetl historię edycji)

.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, pdz napisał:

chciałem kupić 2 czujniki pływakowe i podpiąć pod Arduino + pompka.

Błagam cię tylko nie to ;p 

Masz jak doprowadzić wężyk z filtra ro do szafki? U mnie dolewka grawitacyjna robi robotę, zero awarii przez bodajże już 4 lata, wcześniej non stop zalana podłoga albo pełny Sump i te ciągłe dolewanie wody do zbiornika na dolewke, masakra. Miałem dolewke z 4 czy nawet 6 plywakami ale u mnie wezowidla uwielbiały te pływaki. Ślimaki z resztą też nie były bez winy..

Teraz mam to i sobie chwalę 

https://www.aquario.pl/automatyka/8080-automatyczna-dolewka-grawitacyjna-ma-100.html

Do tego zawór czterodrozny i nie potrzebujesz żadnych pojemników i zmartwień.


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już mam Eye i na razie na tym wystartuję , jak będą problemy to będę kombinował.


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I ruszyło :-)

Wlałem bakterie ,  odpaliłem grzanie, zasoliłem na razie połowę soli wyliczonej na tę objętość, odpaliłem obieg na minimum, cyrkulację na pulsowanie. dołożyłem też trochę skały.

Jak zwykle mam pytania.

1. Odpieniacz - Deltec 600i na sucho chodził i obijał się , po zasoleniu i wlaniu bakterii  na 5-6 (takie info znalazłem w poradniku aby tak ustawić) biegu i powietrze na połowę dziury tłukł pianę aż wychodziła z kubka , na 1 biegu też pieni , tak ma być ?

2. Czy z regulacją wody w kominie to taka zabawa ? Pompa na minimum , przymykam i otwieram zawór i albo siorbie spływ albo przelewa się rewizją , jak to ustawić ?

3. Czy poziom wody w sumpie jest odpowiedni ?

4. Dolewka na razie nie uruchomiona, muszę jechać po zbiornik, zastanawiam się czy jakiś pojemnik plastikowy, czy małe akwarium 30x25x25 ?

5. Jutro robię sterowanie lampy, żeby się sama włączała i wyłączała.

6. Przydałaby się jakaś lampka w szafce, co polecicie ?

O czym ewentualnie zapomniałem ?

35_start.jpg

38_start.jpg

36_start.jpg

37_start.jpg

Edytowane przez pdz (wyświetl historię edycji)

.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaką masz pompe? Z regulacja?
Dwa spływ nie za wysoki? ;)
Jak bym dał krótszy spływ, cały zanurzony pod wodą. I wtedy ustawił żeby lekko przelewało rewizją.

Grzałka powinna być cała w wodzie daj ja pod kątem ;)
 

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pompa Tunze, nie ma panelu regulacyjnego tylko pokrętło na obudowie do regulacji wydajności ale to bardziej mechaniczne ograniczenie ilości wody jaka wpada do niej :

https://erybka.pl/product-pol-10675-Tunze-Pompa-Silence-1073-060.html

Spływ to dość długa rurka z sitkiem, wystaje ponad wodę ok. 1-1.5 cm, zamocowałem ją równo z grzebieniem, tak mi powiedzieli w sklepie.

https://erybka.pl/product-pol-883-Aqua-Medic-Sitko-splywu-25-mm.html

Grzałki są dwie, 150W umieszczona pionowo , część grzewcza pod wodą, 200W nie mieściła się i dlatego jest pod skosem, regulowałem i włączałem jak się już poziom wody ustabilizował.

Edytowane przez pdz (wyświetl historię edycji)

.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W pepco sa takie prostokatne pojemniki z wieczkiem po taniości poj okolo 9 litrów. Wczoraj sobie taki zakupiłem na wodę i jest ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba podjadę i kupię akwarium 30x20x20, koszt 30 pln, to daje netto 12 litrów, więc da się wlać 10 litrów, postawię na przegrodach, bo pojemnik i jego wyjmowanie będzie upierdliwe a do tego małego akwarium to postawię baniak i rurką zaciągnę.

Co powiecie o pozostałych pytaniach ?

1. Odpieniacz - Deltec 600i na sucho chodził i obijał się , po zasoleniu i wlaniu bakterii  na 5-6 (takie info znalazłem w poradniku aby tak ustawić) biegu i powietrze na połowę dziury tłukł pianę aż wychodziła z kubka , na 1 biegu też pieni , tak ma być ?

2. Czy poziom wody w sumpie jest odpowiedni ?

3. Przydałaby się jakaś lampka w szafce, co polecicie ? Widziałem taką fajną z zamykaczem na baterie, jak się otwiera drzwiczki to świeci ale ja mam niestety odsuwane.


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ad.1 Odpieniacz ustaw na najwyższym możliwym biegu, tak żeby nie przelewał a tłukł pianę. Na pierwszym biegu to możesz ustawiać na noc, jak za głośno pracuje i przeszkadza spać :), albo jak będzie przelewał po podaniu chemi lub ikry Homara.

Ad.2 Za wysoki poziom. Obniż poziom tak, żeby woda spływała małymi wodospadami po przegrodach od 1 do 2cm wysokości, tak żeby nie hałasowało.

Ad. 3 Zależy do czego ma służyć. Jak nie masz refugium to wystarczy zwykła żarówka lub ledy do obsługi technicznej wieczorem. Jak planujesz szczepkownię lub glony to dobierasz pod nie odpowiednie oświetlenie led lub t5.


Akwarium: 540l(150x60x60h). Obieg: Aqua Nova 9000 (zasila biopellets), + Aqua Nowa 3000( zasila sterylizator uv 36W).

Cyrkulacja:  Jebao SOW 15, Jebao SLW 20,  Tunze 6095.

SUMP(100x45x45): TWISTMAN OB 200 EXT V2 , Twistman Biopellets filter BPF -VX100, Twistman FP-1 Media Reactor, Tunze 6045.

Oświetlenie: ATI Sunpower 8x54wT5.

Obecny układ świetlówek: 5x Ati Blue Plus, 2x Ati Coral Plus, 1x Ati Aqua Blue Special.

Sól: Zazwyczaj Niebieska Red Sea Salt,

Balling: Prochy Biomus, SBS Aquaforest.

Karmnik automatyczny JBL.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam doswiadcenia ale spotkałem się z opinią że jeżeli zaszczepiasz bakterie to odpieniacz robi ci krecią robotę. Na tym etapie ty potrzebujesz życia więc nie urządzasz polowania

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do odpieniacza to czytałem, że na etapie dojrzewania bez, inni piszą, że jednak z odpieniaczem, bo napowietrza.

Żarówka potrzebna do prac, jak coś robię, to w szafce jest ciemno.


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do pojemnika pamiętaj o zasadzie nauczyn połączonych. Będziesz musiał wysoko dać ujście z wezyka do dolewki. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze życie ? Jak płukałem to nie było tego widać a dzisiaj się pojawiło ...

39_cos.jpg


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.