Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

16 minut temu, elespero napisał:

Byłem w szoku podejścia do klienta, nie spotkałem się jeszcze z takim..

To  znaczy, że można...może większa konkurencja, robi robotę. Mogę tylko liczyć, że PL też tak kiedyś będzie, a zmianę pomału widać:D. Albo otworzyć swój sklep:P


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, elespero napisał:

A ja nie wiem dlaczego niektóre sklepy są tak słabo zaopatrzone w ryby...
2 miesiące temu odkryłem "mały" sklepik niedaleko mnie (80km). Gość go ma w piwnicy u siebie w domu, w Niemczech jest bardzo dużo takich sklepików.
Robi dostawy 2 razy w miesiącu i przy takiej dostawie ma od 500 do 1000 ryb. I to takie których w polskich sklepach nigdy nie widziałem. Wszystkie wyżarte i w świetnej kondycji, nie to co z reguły jest w polskich sklepach. Ceny ryb bardzo przystępne. Np. Za chelmona (9-10cm) jak i naso literatus (7-8cm) po 39€.
Chciałem również desjardini, lecz nie sprzedał bo za krótko u niego pływają. Ryby sprzedaje dopiero po 4 tygodniach od dostawy.
Byłem w szoku podejścia do klienta, nie spotkałem się jeszcze z takim..


Wysłane z mojego SNE-LX1 przy użyciu Tapatalka
 

Moglbys powiedziec gdzie to jest?


05749fb103997611a51b80b26a0bdd6du1932a17

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, norbi2222 napisał:

To  znaczy, że można...może większa konkurencja, robi robotę. Mogę tylko liczyć, że PL też tak kiedyś będzie, a zmianę pomału widać:D. Albo otworzyć swój sklep:P

W Pl jeszcze jest tak, "aby zarobić", wcisnąć, sprzedać teraz. Ale Niektórzy nie myślą, logiczne że taka osoba więcej tam się nie pojawi..

I nie twierdzę że tu tak wszystko wygląda, jest też mnóstwo sklepów typu "aby wcisnąć".

W PL jest kilka sklepów z których można brać przykład, tak samo serwisy. Np. maxspecta, podejście rewelka. Jak by każdy tak podchodził do klienta, to nie mielibyśmy problemów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 205

W związku z tym, że kończyły mi się płyny, a dzisiaj mam czas, to postanowiłem zrobić nowe. Żeby rzadziej mieszać, tym razem zrobiłem podwójnie stężone NaOH i CaCl2, czyli wodorotlenku sodu dałem 80 g/l i chlorku wapnia 110 g/l. Do NaOH dodałem 15 g/l Na2SO4. Dałem go o 1/4 mniej niż zakłada przepis, dlatego, że do CaCl2 nie dodaję chlorku magnezu. Liczę, że proporcje chlorków, sodu i siarczanu będą właściwe.

Trochę zmieniłem procedurę mieszania NaOH, bo obawiałem się, że temperatura rozpuści baniak. Wlałem do zlewu zimną wodę, wstawiłem do niej bańkę  i dodawałem  po 100 g na raz i mieszałem, później kolejne i kolejne porcje. Pozwoliło mi to zapanować nad temperaturą.

Teraz powinno mi wystarczyć płynów na ponad półtora miesiąca - nie półtora a trzy miesiące:D.

Jestem zadowolony z tej metody, Ph utrzymuje się od 8 do 8.45.

Na chwilę obecną z reaktora leci odcieku 1100 ml/h, co daję około 1,92 dKH/24h, a NaOH podaję 220 ml/24h, co daję około 0,6 dKH.

Edytowane przez norbi2222 (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień  214

Dzisiaj wpuściłem do zbiornika parę  Synchiropus splendidus, obawiałem się, że mogą się nie dogadać z parą Synchiropus sycorax, które już są zbiorniku. Obserwowałem je dzisiaj i w zasadzie nie widziałem żadnej zaczepki, pływają koło siebie. Raz widziałem najeżonego samca sycorax, zaraz po wpuszczeniu nowych domowników. Zobaczymy jak będzie dalej. 


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, dadario napisał:

@norbi2222 a zdjęcie jakieś???

Szymon, jakie chcesz zdjęcie? To jutro zrobię, przez "Koronkę" mam sporo czasu...


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jutro zrobię "ładne" zdjęcie. Może uda mi się  sycoraxa i splendidusa złapać w jednym miejscu.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dalszy dzień obserwacji mandarynów wskazuje, że są na siebie obojętne, aczkolwiek nowi są jeszcze nieśmiali. Jak się na siebie napatoczą to nie zwracają jeden na drugiego uwagi. Cieszę się, że moje obawy były nieuzasadnione.

Dodałem dzisiaj do zbiornika cztery porcje Widłonogów od Konrada, liczę, że populacja będzie na tyle duża, że wykarmi dwie pary Mandarynów i nie będą musiały prowadzić walk o pożywienie jak niektórzy nasi rodacy...:P

Widłonogi śmigają po zbiorniku, oby się tylko mnożyły.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, dadario napisał:

zdjęcie jakieś???

Szymon, mandarynów nie dałem rady złapać na zdjęciu, bo nowe są nie śmiałe, zaznajomione ze zbiornikiem tak ruchliwe, że ja nie nadążam:P

Na razie dwa zdjęcia koralowców. Jak znajdę kartę pamięci to zrobię filmik z wnętrza akwarium.

u8MTz8U.jpg

OzBpcv0.jpg

 

Edytowane przez norbi2222 (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 217.

Po obudzeniu się patrzę na akwarium i widzę, że nadeszła mgła. Prawdopodobnie jest zakwit bakteryjny, na razie odłączyłem pożywkę, której podaję połowę zalecanej dawki. Na to wygląda, że to za dużo. Zastanawiam się co miało wpływ na nadprodukcję bakterii. Jedyna zmiana, to dołożenie w czwartek ryb, co może miało wpływ.

Zdjęcia nie oddają zamglenie, jest ono dosyć lekkie.

JKxkeRQ.jpg

Vaz3ZNA.jpg

 

 

Edytowane przez norbi2222 (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A możesz na tydzień odstawić wszystko co dozujesz, oprócz tej chemii na ph?


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Jacek56 napisał:

A możesz na tydzień odstawić wszystko co dozujesz, oprócz tej chemii na ph?

Odstawiłem bakterie i zmniejszyłem pożywkę. Będę obserwował, co będzie się działo. Nie jestem pewien, czy to był zakwit, bo popołudniu woda zrobiła się przejrzysta.

Koralom podobało się, wesoło merdały polipami;)

Edytowane przez norbi2222 (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie źle zinterpretowałem objawy, że to zakwit bakteryjny. Dzisiaj woda jest klarowna, zero mgły. Już w wczoraj popołudniu woda była klarowna. Nadal nie mam pojęcia co to było.

Dzisiaj uruchomiłem pompę z Easy SPS Evo, ciekawy jestem reakcji koralowców.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żeby moje koralowce wyglądały tak ładnie, jak wyglądają pod samymi niebieskimi ledami. Niestety bez pomarańczowego filtra nie da się oddać tego co widzi oko. Na żywo kolory są znacznie bardziej intensywne niż na zdjęciu.

HlZGrhu.jpg

rkFT7tY.jpg

xJU4U1M.jpg

sUvnFHt.jpg


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Słony leszcz napisał:

Ślimaki czy inne robactwo się seksiło pewnie.

Myślę, że tak było. Obstawiam wężowidła.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co do oddania widoku korali na zdjęciach, ja już dawno sobie dałem spokój. Ważne jest to co ja widzę, a nie to co matryca rejestruje. Bym handlował to pewnie bym się bawił z filtry:-) Ci powiem, że Twoje zdjęcia to i tak nie są złe, u mnie to zawsze wychodzi zielono-niebieska plama;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Słony leszcz napisał:

Ci powiem, że Twoje zdjęcia to i tak nie są złe, u mnie to zawsze wychodzi zielono-niebieska plama;-)

Nooo...nie jest źle, tylko dobrze wygląda zupełnie inaczej...;)

W zasadzie eksperyment dodanie do zbiornika drugiej pary mandarynów udał się połowicznie. Mandaryny koegzystują ze sobą w sposób właściwy, pływają obok siebie, żerują na jednej skale. Niestety samiec Synchiropus splendidus (wpuszczony w czwartek zeszłego tygodnia), niestety nie przeżył. Jak go obserwowałem ostatnie kilka dni, to był ospały, chował się pod skałami i nie żerował. Z kolei samiczka jest aktywna, cały czas patroluje skały i wybiera robactwo jak pozostałe dwa Synchiropus sycorax.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, norbi2222 napisał:

Nooo...nie jest źle, tylko dobrze wygląda zupełnie inaczej...

Zdjęcie to ma być przede wszystkim ostre. Kto ma, to i tak wie, jakie tam kolory są w rzeczywistości:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj zrobiło się trochę cieplej na dworze i temperatura w akwarium również skoczyła do 6,2 stopnia C. Chyba czas zastanowić się nad chłodzeniem.

Jakie wentylatory 140 mm użyć? Zakładam, że użyje 5 lub 6 szt.

Zastanawiałem się nad nisko obrotowymi, tylko obawiam się, że będą za mało wydajne. Będzie cicho, ale będą słabo chłodzić wodę.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, norbi2222 napisał:

Dzisiaj zrobiło się trochę cieplej na dworze i temperatura w akwarium również skoczyła do 6,2 stopnia C. Chyba czas zastanowić się nad chłodzeniem.

Jakie wentylatory 140 mm użyć? Zakładam, że użyje 5 lub 6 szt.

Zastanawiałem się nad nisko obrotowymi, tylko obawiam się, że będą za mało wydajne. Będzie cicho, ale będą słabo chłodzić wodę.

Już wiatraki? Może po prostu pompy trzeba przeczyścić.

Ja mam dwie wolnoobrotowe 14-ki AAB SILENT FORCE 14, no ale u mnie malutka kosteczka. W każdym razie są ciche. Teoretycznie wydajność mają 100m3/h, ale nie ma z nich takiego silnego strumienia powietrza, choć u mnie się sprawdzają, z grubym zapasem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Słony leszcz napisał:

Już wiatraki? Może po prostu pompy trzeba przeczyścić.

Na razie nie ma potrzeby, jednak już czas żebym zaczął przygotować coś do chłodzenia. To nie jest kwestia pomp, tylko grzejnika wiszącego nad akwarium. 


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, norbi2222 napisał:

Dzisiaj zrobiło się trochę cieplej na dworze i temperatura w akwarium również skoczyła do 6,2 stopnia C. Chyba czas zastanowić się nad chłodzeniem.

Jakie wentylatory 140 mm użyć? Zakładam, że użyje 5 lub 6 szt.

Zastanawiałem się nad nisko obrotowymi, tylko obawiam się, że będą za mało wydajne. Będzie cicho, ale będą słabo chłodzić wodę.

Norbert ale przy 6.2 to bardziej grzałki by się przydały:thumbsup:


155x80xh60 , 3 x kessil a360x i 10 x 80w t5 i cała reszta sprzętu aby zwierzaka było jak w domu

1 litr NP reducing biopellets

BK 250

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Robert K napisał:

Norbert ale przy 6.2 to bardziej grzałki by się przydały:thumbsup:

Tak Robert, to są chłodne wody i trudno utrzymać tak niska temperaturę:D. Oczywiście miało być 26.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.