Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, Jarek GRZESZCZAK napisał:

Witam

Jak po czasie  oceniasz pracę reaktora, jestem na zakupie i rozważam pacyfika ,twistmana lub delteca. 

pozdr.Jarek

Dosyć ambiwalentny mam stosunek do tego reaktora. Wcześniej miałem chińczyka Bubble Magus  Cr 120, który kosztował mnie chyba 150 $ i  pracował znacznie stabilniej. Jedyny jego problem to był zbyt mały do poprzedniego zbiornika, w którym pracował. To był główny powód zmiany na PS w obecnym zbiorniku. W reaktorze PS przez ostatni rok użytkowania co jakiś czas jest jakiś problem. Dwa razy przestała pracować pompa do recyrkulacji (wypadała ośka wirnika - już naprawiłem), kolejny problem to elektrozawór, który w pełnie nie otwiera się (brak charakterystycznego kliku), to już drugi elektrozawór i taki sam objaw. Prawdopodobnie drugi raz nie kupiłbym tego reaktora. Plusy to łatwe sterowanie,  funkcja odgazowywania,  jakość wykonania.

 

39 minut temu, Hoom napisał:

Widziałeś ten film 

Głównym problemem  to słaba biologia młodego akwarium, a nie jej nadmiar jak mówi autor. Jak wyjął połowę tych kulek to powinna zajść jakaś zmiana, a nie zaszła...

Edytowane przez norbi2222 (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 10.10.2020 o 12:53, norbi2222 napisał:

Od miesiąca przy podmianach usuwam "cudowne" kulki Maxspecta. W systemie było ich 4 kg, obecnie został ostatni niecały kilogram. Moje obserwacje potwierdzają obserwacje, które miałem w poprzednim akwarium - brak jakiejkolwiek zmiany w poziomach nutrientów w zbiorniku. W przyszłym tygodniu usunę pozostałą część tego cudu.

One raczej nie są od zmiany poziomu nutrientów. To jest złoże służące za miejsce do osiedlenia się bakterii - bakterii które rozkładają materię i toksyny (amoniak) do azotanów i fosforanów (pośrednio). Natomiast spadek mógłby następować poprzez przyrost masy bakteryjnej lub cykl azotowy - beztlenowy - warunki muszą być specyficzne. Do tego zauważ, masz zeowit - system mocno specyficzny i działający według swoich zasad.

Kulki stanowią uzupełnienie żywej skały.

1 godzinę temu, Jarek GRZESZCZAK napisał:

Witam

Jak po czasie  oceniasz pracę reaktora, jestem na zakupie i rozważam pacyfika ,twistmana lub delteca. 

pozdr.Jarek

Co prawda nie do mnie pytanie, ale odpowiem bo przerabiałem temat. U mnie skończyło się na Twistmanie bo jest w mojej ocenie lepszy od Pacyfic Sun, serwis mam pod ręką (jak bym potrzebował), no i cena jest mocno konkurencyjna w stosunku do wysokiej jakości wykonania i przemyślanego projektu.

U mnie kH ustabilizowało się na poziomie 8,7 po trzech dniach. Sterowałem pH w reaktorze a zasilany jest by-passem z obiegówki. Steruje nim pH bot Aquatrendu. Tylko drobna uwaga - od razu zmień elektrodę na hydrometowską, chińczyki zestawowe potrafią po jakimś czasie wariować (u mnie właśnie w piątek kH skoczyło do 9,2 - elektroda wskazywała co sekundę inne pH i sterownik głupiał - po wymianie, w ciągu dnia akwarium się zbuforowało do właściwego poziomu.

Edytowane przez dale (wyświetl historię edycji)

125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, dale napisał:

One raczej nie są od zmiany poziomu nutrientów. To jest złoże służące za miejsce do osiedlenia się bakterii - bakterii które rozkładają materię i toksyny (amoniak) do azotanów i fosforanów (pośrednio). Natomiast spadek mógłby następować poprzez przyrost masy bakteryjnej lub cykl azotowy - beztlenowy - warunki muszą być specyficzne. Do tego zauważ, masz zeowit - system mocno specyficzny i działający według swoich zasad.

Kulki stanowią uzupełnienie żywej skały.

Dale, ja napisałem coś innego. Rozumiem, że przyrost masy bakteryjnej powoduje zmianę w poziomie nutrientów, wszystkie systemy oparte o probiotykę na tej zasadzie działają. Zwiększam przestrzeń dla bakterii, to zwiększam ich ilość, co za tym idzie zmniejszam poziom nutrientów.

Jak już napisałem wcześniej, takie samo działanie podjąłem w poprzednim zbiorniku, który nie był prowadzony na zeo i był dokładnie taki sam efekt. Be względu na to, czy dodawałem, czy odejmowałem kulki - zmian w poziomie nutrientów nie było.  

Edytowane przez norbi2222 (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, norbi2222 napisał:

Dale, ja napisałem coś innego. Rozumiem, że przyrost masy bakteryjnej powoduje zmianę w poziomie nutrientów, wszystkie systemy oparte o probiotykę na tej zasadzie działają. Zwiększam przestrzeń dla bakterii, to zwiększam ich ilość, co za tym idzie zmniejszam poziom nutrientów.

No właśnie niezupełnie, ale może to kwestia "przekazu klawiaturowego - pozawerbalnego". Metody probiotyczne, jak to określasz, polegają na namnażaniu bakterii i ich usuwaniu poza system (odpieniacz), bądź konsumpcji przez korale. Natomiast nie można mówić o metodzie probiotycznej w postaci kulek maxpecta, ponieważ tam namnażanie jest hamowane przez wypełnienie całej  dostępnej powierzchni i potem odbywa się bardzo wolno, na zasadzie wymiany pokoleń. Ilość nutrientów usuwana w tych dwóch systemach jest astronomicznie różna. Poza tym, zauważ że bakterie z kulek po obumarciu rozkładają się oddają do wody, to co zgromadziły wcześniej.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie jest przypadkiem tak że kulki, skała, piach i wszystko inne jest powierzchnią dostępną na bakterii (nitryfikacyjnych i denitryfikacyjnych również)  i owszem w ustabilizowanym dojrzalym zbiorniku to że usuniesz jakiś % albo jego ułamek nie będzie miało żadnego wpływu na poziomy NO3 i PO4

bo przecież ilość bakterii zamieszkujących zbiornik jest limitowana nie tylko poprzez ilość m2 powierzchni jaką dasz im do zamieszkania ale przede wszystkim jedzenia. Maja dostep do NO3 i PO4 ale nie maja węgla?

Usuniesz kulki i poziom bakterii zagęści się m.in. na skale?

Przedawkujesz vsv przy zapasie N i PO4, namnoży się ich tyle że zrobią sie gluty i zakwit 

 

Edytowane przez Marrcin (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca, podstawą jest tutaj poznanie dynamiki procesów, ich kierunku, zależności pomiędzy etapami, a przez to np. czynników ograniczających o których wspominacie. Nie zapominajcie, że bakterie osadzają się na wszystkim, na szybach też, na przykład.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, dale napisał:

Nie do końca, podstawą jest tutaj poznanie dynamiki procesów, ich kierunku, zależności pomiędzy etapami, a przez to np. czynników ograniczających o których wspominacie. Nie zapominajcie, że bakterie osadzają się na wszystkim, na szybach też, na przykład.

Masz rację, ja tylko stwierdzam, że w moim systemie kulki nie mają na niego żadnego wpływu. Jeżeli tak jest, to po co je w tym systemie trzymać. Wolę, żeby to miejsce wypełniła woda.

Edytowane przez norbi2222 (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, norbi2222 napisał:

Masz rację, ja tylko stwierdzam, że w moim systemie kulki nie mają na niego żadnego wpływu. Jeżeli tak jest, to po co je w tym systemie trzymać. Wolę, żeby to miejsce wypełniła woda.

Hmm trochę to dziwne rozumowanie jak dla mnie . Kulki są jak skala . To siedlisko dla bakterii . Jezeli one są nie potrzebne to idąc dalej żywa skala tez nie jest potrzebna . Kiedyś widziałem jak gość zrobił akwarium gdzie skala dla korali była z kolorowego szkła . Wyobraź sobie takie akwarium bez żadnych medi w sumpie 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, Hoom napisał:
2 godziny temu, norbi2222 napisał:

Masz rację, ja tylko stwierdzam, że w moim systemie kulki nie mają na niego żadnego wpływu. Jeżeli tak jest, to po co je w tym systemie trzymać. Wolę, żeby to miejsce wypełniła woda.

Hmm trochę to dziwne rozumowanie jak dla mnie . Kulki są jak skala . To siedlisko dla bakterii . Jezeli one są nie potrzebne to idąc dalej żywa skala tez nie jest potrzebna

A co w tym dziwnego? Jak coś nie jest potrzebne, to prędzej czy później może zacząć sprawiać problemy. Więc po co taki element wprowadzać, skoro można go dodać kiedy faktycznie zajdzie taka potrzeba? Poza tym, kulki to wcale nie "jak skała". Trochę jak byś porównywał "hamburgera" z macdonalda do porządnego steku z dużą sałatką ze świeżych warzyw. Kulki naśladują tylko jedną cechą skały - są porowate i stanowią siedlisko dla bakterii, tak jak jedzenie z macdonalda ma jedną cechę wspólną ze stekiem (czy jedzeniem w ogólności) - kalorie. Z resztą już dawno temu różni mądrzy przestrzegali przed zbyt dużą ilością sztucznych mediów. Co innego załadować sumpa żywą skałą, a co innego - kulkami, biofilem, siporaksem, pumeksem itd...

Z resztą, popatrz na akwarium Norberta. Wie co robi;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
39 minut temu, Hoom napisał:

Hmm trochę to dziwne rozumowanie jak dla mnie . Kulki są jak skala . To siedlisko dla bakterii . Jezeli one są nie potrzebne to idąc dalej żywa skala tez nie jest potrzebna . Kiedyś widziałem jak gość zrobił akwarium gdzie skala dla korali była z kolorowego szkła . Wyobraź sobie takie akwarium bez żadnych medi w sumpie 

Moim zdanie te kulki nie są jak skała...a na pewno nie tak jak pisze nich producent. AnT ma akwarium na szkle i działa. 


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę robić kolejnej burzy w nanokostce, dlatego tylko zasygnalizuję że absolutnie nie zgadzam się z twierdzeniem jakoby kulki maxpecta miały mniejsza porowatość niż żywa/sucha skała. Swoje stanowisko opieram na znajomości różnej skały dostępnej w Polsce w handlu, a kupowanej z różnych źródeł, oraz informacjach dostępnych w sieci.

Ale oczywiście każdy może mieć własne zdanie :)


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
42 minuty temu, dale napisał:

nie zgadzam się z twierdzeniem jakoby kulki maxpecta miały mniejsza porowatość niż żywa/sucha skała

Ale to nie o porowatość chodzi. Czy widziałeś kiedyś, żeby wieloszczet wiercił otwór w kulce, bloku czy siporaksie? Czy widziałeś jakieś drobne życie (poza wszędobylskimi rurówkami i gąbkami sycon, które wszędzie wyrosną) żyjące (żyjące, nie tylko łażące po nich) w sztucznych mediach? No ale, nie róbmy koledze oftopa.

Edytowane przez Słony leszcz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W moich kulkach i biofilu żyją masowo Kielze i asteriny.

Wysłane z mojego SM-A715F przy użyciu Tapatalka


Zbiornik 150x50x60 450l sump 211l.obieg maxspect 10000 l/h, cyrkulacja 2x sow8 8000l/h, maxspect mjk4 15000l/h. Lampa 300w led 2x t5 54w 2x orphek blue sky. Filtracja: 40kg mixu suchych skał, 10kg żywej w sumpie, 4kg Kulek maxspect i 3l life bio fil w reaktorze, buble King 250. Balling ati pro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zachęcam do zakończenia udowadniania wyższości nad...

W moich zbiornikach owe kulki robią NIC:P.

3 minuty temu, Rezus napisał:

W moich kulkach i biofilu żyją masowo Kielze i asteriny.

Kiełże, asteriny i mysis żyją we wszystkim co jest w zbiorniku.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
39 minut temu, norbi2222 napisał:

W moich zbiornikach owe kulki robią NIC:P.

To że czegoś nie dostrzegasz bądź nie rozumiesz, nie znaczy że nie istnieje przyjacielu.

Skąd wiesz czy te kulki leżąc sobie np. w przegrodzie w sumpie nie stanowiły rezerwuaru bakterii? Koło zapasowe w bagażniku też przez większość czasu nic nie robi :)

Fajnie że akwarium działa, trzymam kciuki, jak droga się sprawdza, idź nią dalej.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Norbert coś mi się wydaje ze ty poprostu zbierasz kasę na aparat fotograficzny i poprostu chcesz te kulki ożenić na Allegro :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, Hoom napisał:

Norbert coś mi się wydaje ze ty poprostu zbierasz kasę na aparat fotograficzny i poprostu chcesz te kulki ożenić na Allegro :) 

Nie pomyślałem o tym, żeby opchnąć kilki i zacząć zbierać na aparat...:banghead O ja głupi:D.

Tylko zrobiłem anty reklamę  tym kulką. Nici z biznesu.

 


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spoko, zerknę ile mam miejsca w przegrodzie, jak cena będzie atrakcyjna, to będziesz miał bliżej do aparatu :)


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 442.

Jak w każdą sobotę zrobiłem podmianę wraz z odsysanie syfu z akwarium i sumpa. Co tydzień robię takie czyszczenie. W tym tygodniu postanowiłem zebrać cały syf w jednym miejscu aby zobaczyć ile się go zbiera w przeciągu tygodnia.

Oto efekt:

bofSttf.jpg

Każdego tygodnia jest podobna ilość. Nie chcę nawet myśleć ile tego może się zebrać przez kilka miesięcy.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W zeszłym tygodniu usunąłem ostatnią część "magicznych" kulek i dzisiaj jak w każdą sobotę  zmierzyłem nutrienty i efekt jest taki, że NO3 nie uległo zmianie - nadal jest 0,2 a PO4 lekko spadło - było 0,03 a jest 0,01. Oczywiście  zmiana w wartościach PO4 może wynikać z błędu pomiarowego. Jednak faktem jest to, że w moim systemie kulki nie miały wpływu na nutrienty.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 449

Dzień na podmianę i pomiar nutrientów. Odkryłem na czym polega "cud" kulek maxspecta - mianowicie po całkowitym usunięciu tego "cudu" poziom nutrientów spadał, aż stał się w tym tygodniu niewykrywalny przez testy. Normalnie nie spodziewałem się, że tak to maxspect wykombinował...normalnie szacun:bow. Nadmienię tylko, że jedyna zmiana jaka nastąpiła w ostatnich dwóch tygodniach to pozbycie się kulek i zwiększenie karmienia.

Kilka fotek:

OIIjbvU.jpg

xnEkODz.jpg

0bIrzGe.jpg

abupHIP.jpg

nr4bDXX.jpg

RyMIF7W.jpg

I1Joe5D.jpg

fOqpbKh.jpg

iP4rO5R.jpg

uV31usp.jpg

XsTcGa1.jpg

91ffKTp.jpg

NWUkKk8.jpg

K2enl8L.jpg

SxGTXUM.jpg

tr3m6lO.jpg

Zta1C7q.jpg

ab2IOfO.jpg

26eMSFk.jpg

ALMIpmn.jpg

wlycqu3.jpg

x0fOS06.jpg

yUsEyuw.jpg

oYO1FQk.jpg

 


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, norbi2222 napisał:

 

0bIrzGe.jpg

 

I1Joe5D.jpg

 

 

91ffKTp.jpg

 

Zta1C7q.jpg

 

 

 

 

"Katani myśli": co by tu wywalić z akwarium, żeby wsadzić jeszcze kilka acropor?


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, katani napisał:

"Katani myśli": co by tu wywalić z akwarium, żeby wsadzić jeszcze kilka acropor?

MYŚL - acopory czekają...tylko podaj hasło...:D


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, norbi2222 napisał:

MYŚL - acopory czekają...tylko podaj hasło...:D

Niech rosną. U mnie pacman bardzo szybko rośnie, będzie można ciachnąć za jakiś czas.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.